MíšaS. Online MíšaS. komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Já jsem s knihou nikdy problém neměla. Moc se mi líbila a to, co jsem nechápala na ZŠ při jejím čtením, jsem pochopila po opětovném přečtením v dospělém věku (a ne jednom). Kdo by nechtěl prožívat dětství na Starém bělidle s takovou babičkou. Konec mě vždy dojal.

27.09.2020 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Nečtěte můj komentář, pokud jste knihu ještě nečetli !!

Souhlasím s méně nadšenými komentáři. Kniha je beletrie, která využívá holokaustu, aby byl příběh zajímavější, ale nakonec je spíše povrchní a plný patosu.
Příběh s upírem mě rušil a nechápu, co na něm bylo tak úžasného, že obměkčil esesáka, protože on si určitě mohl přivlastnit jakoukoli literaturu, která se mu líbila, a nebyl závislý na Twilightu...
Příběh ze současnosti, hlavně díky protivné Sage, byl jako z červené knihovny a vlastně vám bylo jasné jak to skončí.
Příběh z minulosti byl jediný, jakž takž čitelný, ale co si budeme povídat, to samé jsem už kdysi kdesi četla a nedozvěděla jsem se nic nového.
Kniha je zdlouhavá, místy zmatená a nezáživná. Konec je přehnaně pohádkový a velmi průhledný.
Nemohu si pomoci, ale od knihy jsem očekávala víc, i vzhledem ke komentářům. Tak mám alespoň splněné téma výzvy.

25.01.2020 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jestli se o některé knize dá říct, že jí miluji, tak je to Malý princ. Nedokáži ani spočítat, kolikrát jsem jí četla a pokaždé jsem se dozvěděla něco nového, i o sobě.
Miluji tu naivitu příběhu, který je hluboký jako vesmír.

12.10.2017 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Takové milé pohlazení po duši na konec roku :)

29.12.2022 5 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Knihu čtu znovu po několika letech. Ani předtím jsem nebyla cílená věková kategorie a teď už vůbec ne, ale proč si u téhle knihy neodpočinout a nezasnít se. Ano, celá Sága není žádná špičková literatura, děj je celkem předvídatelný, všichni jsou úžasní, vše se vždy vyřeší ku prospěchu hlavních hrdinů, nic není problém... Ale není tohle přesně ten důvod proč se takové knihy píšou? Když na člověka všechno padá, je unavený, tak je přece hezké si sednou a začíst se do světa, kde vše je fajn a vše se vyřeší a láska je čistá.
U mně to tak alespoň funguje, takže já mám Ságu ráda a ráda se k ní vracím.

11.07.2017 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Osobně se divím, že spousta lidí vnímá skoro všechny postavy tak negativně. Já neříkám, Miss sympatie by nevyhrály, ale přeci jen je to autorčin záměr a poskytne nám v knize i všechny důvody proto, proč ty postavy takové jsou. Já cítím jen soucit a lítost, že kvůli postavení, jeden člověk zničí život celé rodině. Přitom by stačilo tak málo a mohli být všichni spokojení, ale to by byla úplně jiná kniha a život není jen o tom hezkém, ale také o tom smutném/špatném, a už záleží jen na vás, jestli se necháte semlít anebo budete bojovat za trochu štěstí. Takže je dobře, že jsou knihy, kde se hrdinové nechají semlít a vy se můžete poučit a říci si, tohle teda ne, takhle to já nechci...

28.08.2019 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Naprosto a jednoznačně SUPER . Neskutečný příběh, kterému nic nechybí. Nemohla jsem se odtrhnout a musela pořád číst a číst. Za mě zatím nejlepší kniha od autorky.

11.09.2018 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Na knihu jsme narazila díky seriálu, který se mi líbí, a tak jsem věděla, o čem kniha je. Ano, některé události jsou změněné, ale základ je stejný.
Kniha mi od začátku přišla jako takový deník, který si Fredova píše, ať už aby se nezbláznila, anebo jako příběh pro budoucí generace. Při čtení jsem musela myslet na Szpylmanova Pianistu, protože je Služebnice psána podobným stylem - oproštění se vypravěče od příběhu a vylíčení událostí a lidí bez zbytečných emocí, které by mu jen přitížili, vzhledem k tomu, že musí nadále v tom světě fungovat.
Kniha je taková syrová a měla jsem z ní mnohem stísněnější pocit než mám ze seriálu.
Skoky v událostech v různých časech mi nevadily a orientovala jsem se dobře.
Ukončení příběhu mi nevadilo. Kdyby to končilo happyendem, tak by to nemělo to správné vyznění a kdyby smrtí služebnice, tak by se k nám příběh nedostal. Myslím, že autorka chtěla, abychom cítili tu beznaděj z toho, že vlastně nevíme, co bylo dál, jako bychom to nevěděli ani jako obyvatelé Gileádu. Víme, že kazety přežily, ale jak se na ně dostal Příběh služebnice anebo jak skončila, to je tajemství. Když to vezmu z hlediska historie, tak je spousta kmenů a národů, které prostě zmizely a my dodnes nevíme, co se s nimi stalo, anebo si to jen domýšlíme a toto je příběh jednoho člověka, tak proč by se nemohl beze stopy ztratit.
Seriál je skvělý a už se nemohu dočkat 3. série, takže také doporučuji :)

28.07.2018 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

První kniha o nešťastné lásce, která mě napadla, když jsem si přečetla témata ČV 2022, a tak jsem se rozhodla, že si jí zopakuji a uvidím, zda na mně zapůsobí stejně. Zapůsobila.
Nedivím se, že spousta lidí vnímá skoro všechny postavy tak negativně. Já neříkám, Miss sympatie by nevyhrály, ale přeci jen je to autorčin záměr a poskytne nám v knize i všechny důvody proto, proč ty postavy takové jsou. Já cítím jen soucit a lítost, že kvůli postavení, jeden člověk zničí život celé rodině. Přitom by stačilo tak málo a mohli být všichni spokojení, ale to by byla úplně jiná kniha a život není jen o tom hezkém, ale také o tom smutném/špatném, a už záleží jen na vás, jestli se necháte semlít anebo budete bojovat za trochu štěstí. Takže je dobře, že jsou knihy, kde se hrdinové nechají semlít a vy se můžete poučit a říci si, tohle teda ne, takhle to já nechci...

09.02.2022

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Neodpustím si komentář o seriál X kniha. Takže pokud jste knihu ještě nečetli, tak asi raději nečtěte ani můj komentář.

Většina lidí zde píše, že seriál je lepší, protože má víc děje a je obsahově rozsáhlejší. Je v něm více popsáno, jak se mohlo stát, co se stalo a jak svět funguje x nefunguje. Ano, to je pravda, ale ono ruku na srdce, co by také jiného měl seriál vyprávět, když už má 4. sérii (nebo kolikátou). Přiznám se, že jsem viděla pouze 1. a 2. sérii a pár dílů ze 3. . Nechci říct, že by byl seriál horší, ale když se tak zamyslím nad tím, jaký režim tam vládne, myslíte si, že by Fredova/Offred měla tolik šancí "přežít"? Za všechno, co tam dělá, se jí vlastně nic nestalo, což je prostě blbost, promiňte.

Kniha je komornější a je více zaměřena na emoce hlavní hrdinky. Naopak se mi líbí, že vlastně není dopodrobna popsáno, jak se stalo, že vládne Gileád, protože, ruku na srdce, kdo se zajímá o politiku tolik, aby mohl říct, co se stane a kdo nám bude vládnout. Je to o tom, že člověk si nevšimne drobných změn, ale až těch větších a zpětně si uvědomí, co k tomu vedlo. Jenže to už bývá většinou pozdě. Takže pro mě je jednoznačně lepší kniha, už jen proto, že v ní není Fredova taková nezranitelná superžena. Konec mi na knize, také trochu zklamal, ale když o tom popřemýšlím s odstupem, tak je vlastně dokonalý. Jak píše klasik - Revoluce požírá své děti - takže si můžeme sami domyslet, co se asi událo. A jak to bylo s Fredovou, to už se nedozvíme, protože ona je jen jedno zrnko písku v soukolí dějin.

14.10.2020 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knihu jsem četla kdysi před lety a dodnes si pamatuji, jak jsem se u ní nasmála. Skvělé čtení. Doporučuji.

23.03.2020 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Já jsem velmi spokojená. Chápu, že někomu se může zdát začátek nezáživný, ale to je prostě styl SK, pomalý rozjezd, seznámení se s postavou, abychom ji mohli lépe pochopit, a pak se člověk nestačí divit, co se vše v závěru děje. A když jsem u závěru, tak i ten se mi líbil a na SK byl fakt dobrý. Fanoušci ví, že někdy s tím má SK problém. I když přiznávám, že jsem doufala v jiný... Billy, Alice i Bucky spolu krásně "ladili" a jak už jsem napsala, já jsem velmi spokojená a myslím si, že 5* si to zaslouží.
A samozřejmě nesmím zapomenou na báječné připomenutí zla v coloradských horách, a i tvrdý chlap jako Billy se bál, a kdyby tvrdil, že ne, tak kecá :D

01.06.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Bohužel kniha mě vůbec nezaujala. Je psána dost povrchně a neosobně. Pokud se autorka snažila o styl psaní jako je v Příběhu služebnice, tak bohužel se jí to nepovedlo. Postavy předvídatelné, stejně jako děj a hlavní odhalení knihy.
Nevím, jestli jsou ostatní knihy od autorky lepší, ale tato mě na ně nenaladila.

02.02.2022 1 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Asi jsem citově otupělá, ale tahle kniha mě fakt nebavila. Příběh neměl žádnou hloubku, postavy byly prvoplánové a situace do nichž se dostávaly jakbysmet. Vlastně celý příběh byl černobílý. Nedozvěděli jsme se nic o pohnutkách postav (proč to tak bylo, co tomu předcházelo?). Ano bylo mi Báry líto, ale to je asi tak všechno, jinak ve mně kniha nic nezanechala. Konec byl zbytečně dramatický a čekala jsem ho minimálně od půlky knihy.
Také se mi nelíbil jazyk, jakým byl příběh psán a některá slova a slovní spojení mi doslova rvala oči.

20.02.2020 1 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Perfektní čtení.

17.10.2020 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Napíšu to asi takhle - po téhle knize si radši přečtu celou Twilight ságu, protože je lepší, když se mi bude zdát o "krvežíznivých" upírech, než o nacistech, kteří zabíjeli děti rozmlácením hlavy o zeď.

10.04.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

To _tak_asi_simca_ - tato kniha není napsána pro mladší děti, vzhledem k tomu kolik ti je let, tak mi to přijde přeceňování sil z tvé strany, ale asi si ještě nedospěla do životního bodu, kdy se ti tak jednoduchá kniha, bez speciální zápletky zatne do kůže a protože už víš, jak svět funguje, tak se nestačíš divit, že to vlastně není žádný spletitý systém, ale velmi jednoduchá pravidla: 1. Nedělej druhým to, co nechceš, aby oni dělali tobě, 2. Měj ráda sama sebe a za 3. Se slušností nejdál dojdeš. Ale neboj s věkem to doženeš :)

20.11.2017 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Četla jsem ji již poněkolikáté a vždy mě baví jako poprvé.
Pohádka pro velké holky, kterou čtu, když mám lásky splín...

25.08.2023

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Co napsat... Souhlasím s nízkými hodnoceními, kterým se příběh nelíbí, ale souhlasím i s vysokými hodnoceními, kteří příběh milují. A teď babo raď.
Takhle, vidět hru na divadle je úplně něco jiného, než si ji jen přečíst. Herec dá slovům výraz a svým výkonem Vám dá zapomenout, že Romeo je přelétavý motýl a Julie ufňukaná čtrnáctka. Pokud je to dobrý herec, pokud ne, tak Vám na patře zůstane pouze taková divná pachuť a pocit, že je něco špatně...
Jestliže můj komentář nechápete, nic si z toho nedělejte, nechápu ho ani já.

08.05.2023

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Opět skvělé. Snad se AM rozhodne pro psaní dalších dílů, nechci, aby to po patnáctém skončilo :)

03.12.2021 5 z 5