misantroop misantroop komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Brilantně napsaná kniha, která Vás vtáhne do děje a zapojí všechny Vaše smysly.

26.06.2016 5 z 5

Cesta pravého muža Cesta pravého muža David Deida

Po knize jsem sáhl víceméně ze zvědavosti i když mě trochu odpuzoval podtitulek "Duchovní průvodce pro muže". Kniha je napsaná relativně čtivě ale zároveň jsem měl pocit, že některé myšlenky i přímo pasáže se stále opakují. Co mě trochu iritovalo při čtení bylo neustálé opakování termínů jako "hluboká láska" a "nejvyšší pravda" které ve mě probouzejí tmářskou nedůvěru. Když pominu tento fakt, je spoustu pasáží z knihy u kterých jsem musel uznat, že jejich popis znám ze svých zkušeností a mohu je napasovat ať již na své zážitky nebo zážitky, které jsem viděl u svých přátel. Vzhledem k tomu, že jsem si knihu přečetl v roce kdy dovršuji třicet let svého života, mám už dost zkušeností na to abych chápal většinu autorových postřehů nicméně myslím, že část mi jich zůstává skryta. Jsem zvědav jestli se někdy ke knize vrátím ve starším věku, jak bude moje hodnocení znít potom. Zajímavé kniha pro ty, kteří se amatérsky zajímají o psychologii nebo si chtějí přečíst něco směřujícího k rozvoji osobnosti. Rozhodně obsahuje pasáže, které Vás donutí se zastavit a zamyslet. A v tomto směru Vás určitě posune dále.
Poznámka na konec: Nemohu se ale pořád zbavit dojmu, že kniha by měla mít spíše podtitulek: "Jak probudit a přijmout svou dominantní roli ve vztazích a naučit se přemýšlet o dopadech svého postoje, slov a činů na své vztahy k ženám a okolí". Možná, že ve čtyřiceti ale uvidím po opětovném přečtení této knihy vše jinak.

29.05.2016 4 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Román o čtyřicátnické deziluzi z života i o náctileté touze se vzepřít světu a nikdy se nestát jedním z nich. V románu se objevuje zmínka o Mírovém koncertu Olofa Palmeho z roku 1987, který se odehrál v Plzni - Lochotíně.

15.05.2016 5 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

Příběh o partiččce kámošů co spolu vyrůstali a protloukli se do dospělosti v dělnické části Edingburghu. Dělnický původ, policie rozhánějící demonstrace na povel Margaret Thatcherové, muzika, balení holek na jednu noc, fotbal, rvačky, pití, drogy. Někdo našel smysl života a vymanil se ze všeho k čemu směřuje paneláčnická nuda, nezaměstnanost a touha po lepšímu náhledu na vlastní život, když realita je šedivá a oprýskaná jak betonové sídliště. Jiní skončili u drog a postupně se propracovávali až k heráku a ke všem těm věcem co s ním souvisí, od dysfunkčních vztahů v rodinách, partičkách, sídlištních realitách až k totálnímu dnu. První část knihy mě bavila protože mi hrdinové jednoduše byli částečně blízcí a mám rád ostrovní atmosféru a mentalitu, ať už Skorů, Irů nebo Angličanů. V druhé části knihy se ze všeho stává zoufalý, odporný a prohraný boj se závislostí na heráku, ztrátou sebeúcty a rezignací na všechno s nutností sehnat dalším dávku.

21.04.2016 4 z 5

Skinheadi Skinheadi John King

Pro mě naprosto zásadní kniha. Kniha ke které se stále vracím a kterou miluji, ačkoliv si myslím, že kromě tradičních skinheads asi nedokáže vysvětlit všechny aspekty tohoto kultu čtenářům neznalým tohoto světa.
Hlavními hrdiny jsou Terry, Ray a Lol. Terry je starý skinhead, který zažil slavnou éru skinhead reggae kolem roku 1969, je to charakterní chlap a majitel taxislužby. Umřela mu žena, potýká se se zdravotními problémy a stále si drží svůj charakter, kvůli kterému má respekt svého okolí. Ray je Terryho synovec, přemýšlivý dělník po třicítce, který má rád Oi! hudbu, snaží se dát dohromady svůj rozpadající se vztah a najít si cestu k jeho malé dcerce. Ray je tak trochu rapl, ale dobu svého divokého mládí, divokých fotbalových rvaček a pitek už má také za sebou a spíše se dívá vpřed. Lol je Terryho syn, bezstarostný patnáctiletý kluk, který má všechno teprve před sebou a zrovna objevuje svět punkrocku, poflakuje se s kamarády venku a sní o založení kapely.
Příběh ze současné Británie optikou tří generací. Miluji vzpomínkové kapitoly, ve kterých se Terry vrací do roku 1969, vzpomíná co tehdy zažil, jak potkal svou ženu April a o tom jaké měl v té doby sny.
Jak jsem již zmínil, tuhle knihu miluji a při jejím čtení jsem měl pocit, že v patnácti jsem byl podobný jako Lol, dnes ve třiceti jsem spíš jako Ray a jednou se chci vzbudit a říct si, že jsem jako Terry. Některé hodnoty pro mě neztrácejí význam ani v současném světě a John King je umí zachytit.

14.10.2015 5 z 5

Osamělí Osamělí Håkan Nesser

Objeveno diky čtenářské výzvě a jsem naprosto spokojen. 15 stránek před koncem jsem stále netušil jak se může příběh rozuzlit. Postavy, reálie i příběh mě bavili, takže za mě naprostá spokojenost.

31.07.2022 5 z 5

Naštěstí (ne)máme mléko Naštěstí (ne)máme mléko Neil Gaiman

Roztomilá blbinka, ale nijak zásadně mě to neoslovilo.

03.04.2021 3 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Atmosféra mě moc nezaujala a děj to bohužel nezachránil. Těšil jsem se na tuto knihu a bohužel mě zklamala

26.01.2018 2 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Třetí kniha Patrika Hartla pokračuje ve stejně čtivém duchu jako první dvě. Kniha je rozdělena na příběhy sourozenecké dvojice očima Jáchyma a Veroniky. Kniha na mě chvílemi působila trochu překombinovaně a až přehnaně neuvěřitelně, obzvláště některé větvě příběhu, ale neztrácela nic na své čtivosti. Nicméně myslím, že jí spíše ocení čtenářky a čtenářům, kteří by chtěli okusit autorovi počiny bych doporučil spíše jednu z prvních knih. Jedná se ale o příjemně odsýpající oddechovku, kterou čtenář rychle zhltne.

02.01.2017 4 z 5

12 nesmrtelných 12 nesmrtelných Zdeněk Rampas

Tenhle výběr mě bohužel nijak nenadchl. Abych byl přesnější, spíš mě hluboce zklamal. U povídky Bratislavská bludička jsem myslel, že se pověsím.

25.11.2016 1 z 5

Kouř a zrcadla Kouř a zrcadla Neil Gaiman

Další kniha povídek od mého oblíbeného autora, která se mi ocitla v rukou. A jako vždy mě některé vyrazily dech a některé mě oslovily méně. Skoro vůbec mě pak neoslovují pokusy o poezii v podání tohoto, pro mě jinak geniálního spisovatele. Ve sbírce je výrazně více zmínek o sexu než je u Gaimana zvykem. Předposlední povídka "Vražedná tajemství" vyšla i jako komiks. Všemu kraluje poslední povídka, která Vašim představám patřícím k pohádkám otočí kormidlo úplně jiným směrem než Vás kdy vedla Vaše dětská fantazie.

31.05.2016 5 z 5

Kytary a řev aneb Co bylo za zdí Kytary a řev aneb Co bylo za zdí Filip Fuchs

Bible pro fanoušky punku kde se dozví o jeho historii a vývoji v Českoslovenku před revolucí. Zároveň dobrá připomínka toho, jak zkurvená, profízlovaná a absurdní doba to byla, pro ty kteří by chtěli zapomenout a obracet se k laskavě humornému Pelíškovskému sentimentu.

15.05.2016 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Tracy je mladý muž, který má tygra. Vlastně to není tygr. Je to černý panter. Nebo to možná není černý panter.
Všichni máme svého vlastního tygra.
I já.

13.10.2015 4 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

Hamplova analýza českého světa se sestává z autorových úvah, v nich zasazuje naše přemýšlení, jednání a zvyky do autorovi bohaté zkušenosti se světem okolním, globálním. A je to zamyšlení zajímavé a v mnoha ohledech inspirativní a současně bolestivé. Autor si neklade za cíl věnovat se tématu v akademickém duchu, ale spíše na úrovni fejetonistické úvahy.
Téma českého pasivního přístupu k sobě samým, kdy máme tendence hledat viníky, díky nimž se nám nedaří, tak jak by jsme zasloužili, je z mého pohledu tím nejzásadnějším co autor výborně popsal. Myšlenek a trefnych postřehů obsahuje publikace celou řadu. Za mě výborná publikace k zamyšlení nad naším směřováním i současnému stavu věcí veřejných a přístupu k nim.

26.07.2022 5 z 5

Češi mezi pravdou a lží: Příběhy z české historie očima novináře Češi mezi pravdou a lží: Příběhy z české historie očima novináře Pavel Šafr

Kniha pro mě byla trochu rozporuplná. Podtitul "Polemika s nacionalistickým a marxistickým dějepisem" autor dle mého názoru neuplatňuje důsledně. Část publikace se tedy věnuje tomuto tématu a část je spíše autorovým pohledem na historické události a české prezidenty, bez uvedeného srovnání. Některé postřehy jsou určitě zajímavé, některé svádí k polemikám, to ale záleží na čtenářovu naturelu. Vířit veřejnou debatu je dle mého názoru důležitou součástí novinářské práce a jsem rád za každého žurnalistu, který to dělá. Nemohl jsem se zbavit pocitu, že kniha je ušita trochu "horkou jehlou" z prací autora, které se pokusil urovnat do určité koncepce, která není vždy dodržena. V části, která se věnuje moderním dějinám je pár postřehů, které mi přišli založené na fakticky ne úplně správných základech (například Rumunsko od určité féze studené války projevovalo odklon od SSSR směrem k ČLR, což autor v této pasáži nereflektuje), ale vzhledem k tomu, že se jedná o názorovou knihu a ne odbornou historiografickou práci, tak to nelze autorovi vyčíst jako chybu. Celkově jsem určitě rád, že takové knihy vycházejí a hodnotím jí kladně, nicméně se nemohu zbavit pocitu, že kniha nenaplňuje fakticky to, co v podtitulku nabízí. Čtvrtou hvězdu dávám za zveřejnění československé situce z pohledu diplomatického zastoupení USA po převratu 1948. S odstupem času musí nestranný čtenář ocenit výstižnost této zprávy. Musím ještě doplnit osobně laděnou poznámku. Pavla Šafra mám spojeného s dobou, kdy v roce 2008 nastoupil jako šéfredaktor do Reflexu a já ho přestal odebírat, ačkoliv to nebylo způsobené konkrétně jeho osobou. Od roku 2015 vede Forum 24 a částečně negativní náhled, který jsem dříve zaujal k jeho novinářskému působneí mě opustil, tak jak několik posledních let zaznamenávám jeho práci.

01.02.2022 4 z 5

Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví Erik Tabery

Kniha popisuje dění v české politice se zaměřením především na roky 1998 - 2002. Zásadní a informované shrnutí událostí, kauz i dění té doby. Důležitá kniha od zkušeného žurnalisty.

02.10.2021 5 z 5

Vabank Vabank Michael Kocáb

Vzpomínky Michaela Kocába zachycující dny revoluce a pozdější odsun Sovětských vojsk. K zamyšlení je více věcí ale mě především zamrazilo z vyjádření důstojníka KGB který varoval, že Sověti odejdou vojensky ale vrátí se jako obchodníci.
Kocáb zmiňuje, že považuje za chybu spojení se s ekonomy z Prognostického ústavu, kteří poté ovládly politiku.
Dále Kocáb rozvádí možné okolnosti, které měli vliv na události těch dní a vyvrací možné zapojení KGB a různé konspirační teorie.
Silná výpověď morálně pevného člověka, doporučuji k přečtení.

19.05.2021 5 z 5

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Kniha k zamyšlení. Ze všech tří dílů jeho prace je toto dle mého nejslabší ale pořád si drží vysokou úroveň.
Autor pokládá otazky k zamysleni a drží si vysokou laťku čtivosti i obsahu informací.

15.01.2021 4 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Hodnotím jako průměr. Některé pasáže románu na mě působily nekompaktně a přišlo mi to chvílemi jako trochu přitažená Marvelovka.

26.01.2018 3 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Ignácius Reilly jako intelektuální katastrofa a jeho nemotorná dobrodružství.

01.02.2017 3 z 5