misantroop misantroop komentáře u knih

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Moje první setkání s Oddělením Q a autorem. A určitě ne posledni.

18.01.2021 5 z 5

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Kniha k zamyšlení. Ze všech tří dílů jeho prace je toto dle mého nejslabší ale pořád si drží vysokou úroveň.
Autor pokládá otazky k zamysleni a drží si vysokou laťku čtivosti i obsahu informací.

15.01.2021 4 z 5

Dějiny Británie Dějiny Británie Kenneth O. Morgan

Historie Británie v ostrovní optice. Nejedná se o žádný encyklopedický výpis ale o složitější práci několika historiků pro pokročilejší čtenáře. Hlavní přínos knihy je v detailnějším zkoumáním života v jednotlivých epochách.

28.12.2020 5 z 5

Výborná analýza aktuálního vývoje světového dění na základech geopolitiky. Doporučuji. Perfektní čtivá forma a zpracování.

29.11.2020 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

V krizové situaci vyplouvají na povrch nejen skutečné charaktery lidí ale i to co bylo skryto pod povrchem zdánlivě obyčejného amerického městečka.
Pod kupolí je pro mě jedna z nejčtivějších Kingových knih a i přez poměrně velký rozsah jí čtenář přečte velmi rychle. Od první stránky se rozjede v akčním tempu a brzy vykreslí charaktery postav. King se zde překonal a tuhle knihu nejde nepřidat mezi to nejlepší co můžeme mít v knihovně.

25.11.2020 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

První část knihy mě nadchla a měl jsem pocit, že graduje k velkolepého finále. V druhe části ale ztratila tempo a rozuzlení mě moc nenadchlo. King umi vtáhnout do děje a má talent vytvořit dojem, že postavy jeho vyprávění velmi dobře znáte ale konec trochu ztrácel dech. Stejně je ale King dále můj favorit ve vesmíru literatury.

19.10.2020 3 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Erik Tabery v teto knize zkoumá vztah Čechů k politice, republice a demokracii. Nejedná se o knihu o historii ale o zamyšlení nad souvislostmi. Kniha obsahuje řadu citací a odkazů. Pro čtenáře, který si dává věci do souvislostí ideální čtivo.

19.10.2020 5 z 5

Yuval Noah Harari: "Sapiens - Stručné dějiny lidstva" je jedna z nejzajímavějších knih co jsem kdy držel v ruce. Je expanze Homo Sapiens historii genocidy? Jak a proč nám evoluce umožnila se narovnat? K čemu vlastně slouží řeč v kmenu? Jak sdílený mýtus pomáhá tvořit kulturu a ta historii? Co přinesla kognitivní revoluce, objeveni ohně? Jak zemědělská revoluce zmenila vývoj? Jaký je nás vztah k ostatním tvorum na planete? Jake jsou výhody a nevýhody matriarchatu a patriarchatu? Co žene vpřed vývoj? Je to obchod, politika nebo náboženství? Co je to štěstí a jak se dá poměřit, jako opomijene měřítko úrovně lidstva v historii? A co bude dál? Stojime právě teď na začátku epochy, která úplně revolučně změní všechen vývoj Homo Sapiens? Spoustu otázek a uvah k zamyšlení. Brilantně napsaná knížka, která Tě donuti se zamyslet nad tím, jak pristupujeme k různým věcem v historii i současnosti.

28.06.2020 5 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Čtivě napsana kniha, jak je u pana Kmenty dobrým zvykem, popisujici vyborne Zemanův návrat do velké politiky. Jeho motivace a okolí jsou asi tou nejhorší části, urceno pro silne povahy.

28.06.2020 5 z 5

Perla Perla John Steinbeck

Steinbeck umí psát o těch nejchudších. O těch kterým štěstí nestojí nablízku a osud jim nedává jinou možnost než se s ním prát všemi prostředky. Je to ale čtení smutné protože tak je to na světě zařízeno odjakživa a všude. Tuhle knihu přečtěte na jeden zátah a bohužel není moc veselá. Steinback je ale mistr vyprávění a tato novela to dokazuje. A bohatství nepřináší do života automaticky štěstí.

21.02.2018 5 z 5

Já, Otto Skorzeny…! : Hrdina či gangster? Já, Otto Skorzeny…! : Hrdina či gangster? Roman Cílek

Románově napsaná kniha o Otto Skorzenym, muži kterého Hitler využíval na speciální úkoly. Jeho vstup do nacistické strany je zde zmíněn spolu s jeho mladšími roky, dětství úplně ignorováno. Většina knihy sleduje období druhé světové války, především slavné osvobození Mussoliniho. Poválečné osudy jsou zde jen načtnuty, včetně toho jak se mu sakra podařilo uniknout oprátce. Jestli hledáte fakta, tato kniha Vás neuspokojí. Jestli hledáte snadno čitelnou knihu na reálných základech, tak budete pravděpodobně uspokojeni.

14.02.2018 2 z 5

Vzestup a pád generála Gajdy Vzestup a pád generála Gajdy Miloslav Moulis

Životní příběh generála Gajdy zde chvílemi tvoří pouze část vyprávění. Velkou část zabírá popis o fašistický puč v Brně - Židenicích na začátku roku 1933.
Ambiciózní generál Gajda si prošel vzestupem i pády, které na jeho zarputilé povaze zanechaly stopy se kterými se nedokázal smířit. Jeho politické směřování nabralo dost kontrovezního směru a v historii zůstane zapsán jako rozporuplná postava československých dějin.
Jinak kniha hezky dokumentuje, že politická scéna v tolik glorifikované první republice obsahovala naprosto stejnou rétoriku, která prostupuje volby v posledních letech.

09.02.2018 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Po přečtení téhle knížky je mi bohužel úzko. Kdyby to byl scénář k filmu, tak je to skvělý materiál. Jako kniha mapující realitu založená na dlouholeté kvalitní novinářské práci mě bohužel spíše děsí. Detailem zůstává to, že jsem jí přečetl za tři večery.
Hodnocení 5 hvězdiček patří panu Kmentovi za čtivost, přehledné zpracování a za jeho práci a přístup opravdového novináře. Panu Babišovi z mé strany nepatří žádný obdiv, jeho voličům a lidem kteří ignorují všechny ty prapodivné věci lemující jeho vzrůst pak bohužel patří jen ušklíbnutí.
PS: To, že je pan Babiš nepochybně schopný a inteligentní člověk je věcí jistou. Otázkou zůstává v kolika důležitých momentech své kariéry se pohyboval a pohybuje na hranici minimálně dobrých mravů. Obklopení se kreaturami, které se dobře etablovali v minulém režimu stejně jako v letech následujících je odporné.

07.02.2018 5 z 5

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Hodnotím jako průměr. Některé pasáže románu na mě působily nekompaktně a přišlo mi to chvílemi jako trochu přitažená Marvelovka.

26.01.2018 3 z 5

Pod kočičími hlavami Pod kočičími hlavami Antonín K. K. Kudláč

Bohužel zklamání, jako výběr z českých autorů mě tato sbírka bohužel moc nepotěšila.

26.01.2018 2 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Atmosféra mě moc nezaujala a děj to bohužel nezachránil. Těšil jsem se na tuto knihu a bohužel mě zklamala

26.01.2018 2 z 5

Operace Dunaj aneb Internacionální vražda Pražského jara Operace Dunaj aneb Internacionální vražda Pražského jara Antonín Benčík

Faktograficky výborně zpracovaná kniha.

26.01.2018 5 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Jednoduchý Hemingwayův styl. První světová válka v Evropě a v ní dobrovolník ze Spojených Států. Hrůzy války i příběh muže, který během těchto hrůz našel jiné hodnoty než dobrodružství. Klasika světové literatury.

20.12.2017 5 z 5

Velká kniha příběhů pro XXI. století Velká kniha příběhů pro XXI. století Neil Gaiman

Klasická antologie. Některé příběhy slabší a některé lepší.

20.12.2017 3 z 5

Benešovy dekrety.  Budoucnost Evropy a vyrovnávání se s minulostí Benešovy dekrety. Budoucnost Evropy a vyrovnávání se s minulostí Muriel Blaive

Sborník textů vydaných v době kdy ČR přistoupila k pohovorům o přistoupení do EU.

20.12.2017