Velká kniha příběhů pro XXI. století

Pro Velkou knihu příběhů spojili své síly hvězda žánru fantasy Neil Gaiman a originální a zkušený antologista Al Sarrantonio. Vznikla tak jedna z nejambicióznějších antologií počátku 21. století se 27 příběhy. Soupis autorů obsažených v této knize je více než působivý, od hvězd současného anglosaského mainstreamu, jako jsou Roddy Doyle, Joyce Carol Oatesová, Chuck Palahniuk, Jodi Picoultová a Stuart O’Nan, až k stálicím literárního hororu a fantasy Dianě Wynne Jonesové, Richardu Adamsovi či Joe R. Lansdaleovi. Samozřejmě nechybí ani povídka od samotného Neila Gaimana. Pro kohokoli, kdo je zvědavý, kam se posouvají hranice fantazie v současné literatuře a kam vůbec směřuje anglosaská povídková tvorba posledních let, je antologie příjemným překvapením i jedinečným čtenářským dobrodružstvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108008/velka-kniha-pribehu-pro-xxi-stoleti-tD2-108008.jpg 3.542
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno, Plus

Stories all-new tales, 2011

Kniha Velká kniha příběhů pro XXI. století

Metla
19. listopadu

27 povídek s rozmanitou tématikou, rozmanitým rozsahem i rozmanitou kvalitou. První polovinou sbírky jsem se probíjela relativně ztěžka, poměr mezi dobrými příběhy a těmi, které nestálo za to číst, byl vyrovnaný. Dominoval Blockův thriller "Chyť a pusť" a neobvyklou atmosférou utkvěla v paměti Gaimanova "Pravda je jeskyně v černých horách". Ve druhé půlce se kniha přece jen mírně pochlapila: jedinou povídku jsem označila podprůměrem a mnoho z nich mě dokázalo zaujmout, byť třeba ve finiši klopýtly (např. "Kult nosu", "Nechť započne minulost" nebo jinak výborný "Zpravodaj ze Země"). Blockovi vytvořil konkurenci Jeffrey Deaver se svým "Terapeutem" a Gaimana předstihl "Na ďáblově schodišti" Joe Hill.
Nakonec tedy "Velká kniha příběhů pro XXI. století" nebyla zklamáním a odnesla jsem si z ní několik nevšedních zážitků; jsem malinko v pokušení dát čtvrtou hvězdu. Připouštím však, že jsem antologii pořídila lacino a za plnou cenu bych pravděpodobně nebyla tak shovívavá - vzhledem ke čtvrtině obsahu, který mě více či méně iritoval. 65-70%

Alma-Nacida

Mno... budu hodnotit čistě z hlediska statistiky: 27 literárních útvarů, z nichž 10 je úplně na ho... houby, 3 jsou dobré a zbytek průměr či slabší průměr. Když je jedna pětina z dvacetisedmi cca pět a půl, tak prostě musím dát jen jednu hvězdu. To je jasný. :)

misantroop
20.12.2017

Klasická antologie. Některé příběhy slabší a některé lepší.

Mayaku
04.09.2017

Obrovské zklamání. Podle zdejších komentářů jsem tušila, že asi o žádnou světobornou kompilaci nepůjde, ale že zde bude tolik velmi průměrných až vyloženě špatných povídek (Samantin deník, Příběhy, Země ztracených a další), to jsem opravdu nečekala. Dokonce ani můj oblíbený Palahniuk se nijak zvlášť nepředvedl. Přemýšlela jsem, že bych s celkovým hodnocením šla ještě níže, ale s ohledem na to, že tak třetina povídek byla velmi slušná (Padají hvězdy, Nedobře, Na ďáblově schodišti a další), nechtěla bych těmto ukřivdit.

barlow
10.03.2017

Přidal jsem o jednu hvězdičku navíc za několik nadprůměrných povídek, mezi nimiž suverénně vede Gaiman.

MH.
17.05.2016

Tak do toho! :)
Knihu jsem koupil bez toho, abych o ní něco věděl, nebo vůbec znal autory, kteří do této knihy příběhů přispěli.. poté jsem zašel sem a přečetl si pár komentářů.. a poté se začal trochu obávat knihu vůbec otevřít.
I tak jsem se ale přemluvil a.. nakonec nelitoval. :)
Je pravda, že většina povídek není nijak světoborná a pár z nich z hlavy vypustíte hned poté, co je dočtete. V knize je ale dostatek originálních nápadů se skvělým potencionálem. Co ovšem chybí jsou konce. Vím, u povídek nelze čekat žádné pompézní zakončení, přesto až příliš povídek končilo prostě... nijak. A dobrý nápad se slibným startem.. byl tatam. Pokud tedy od knihy nemáte přehnaná očekávání a pustíte se do ní na blind, dočkáte se několika opravdu zajímavých nápadů... velké divy, při kterých budete tajit napětím dech ale nečekejte. :)

babsi66
06.02.2016

Ačkoli název antologie vyznívá celkem ambiciózně, obsah je poněkud zklamáním. Některé povídky jsou skvěle vystavěné, jsou čtivé a vypointované. Bohužel těchto povídek je ve sbírce menšina (Padají hvězdy, Terapeut, Nedobře). Jiné jsou sice čtivé, ale chybí jim to, co povídku povyšuje na něco víc než jen krátký příběh, a díky čemu povídka utkví v paměti (Nůž). A některé bohužel nejsou ani dobře odvyprávěné. Autoři holt při sestavování neměli vždycky šťastnou ruku.

bukiet
22.01.2015

Nosil bych sovy do Atén, kdybych tady opakoval to, co už napsal ve svém komentáři Petrvs. Opravdu docela velké zklamání.

Cena Shirley Jacksonové antologie

Autoři knihy