MirijamFrankl MirijamFrankl komentáře u knih

Hitlerův Mnichov: Vzestup a pád hlavního města nacistického hnutí Hitlerův Mnichov: Vzestup a pád hlavního města nacistického hnutí David Clay Large

Zajímavě podaná historie kolébky nacismu s odkazy na kulturní a historické pozadí popisuje podrobně a s využitím statistik a faktů, jak se v bavorské metropoli zrodila ideologie, která má na svědomí miliony lidských životů, to vše psané s novinářskou čtivostí.

26.07.2019 4 z 5

Vypálená nenávist Vypálená nenávist Angie Thomas

Zpočátku jsem o knize dost pochybovala - napsaná slangem, občas i s vulgarismy, Jordansky snad na každé stránce - ale pak jsem jí úplně propadla. Tuhle knihu si prostě nejde nezamilovat. Krásně se čte a obsahuje spoustu detailů, které hrdiny sblíží s dospívajícím čtenářem (jako třeba právě ty boty). Podává nejednoduché, dost kontroverzní téma z netradičního úhlu pohledu - upřímně a srozumitelně, bez příkras, avšak s optimismem. Připojuji se k názorům, že tahle kniha je důležitá, že ukazuje, jak je rasismus, byť si to často neuvědomujeme, pořád přítomný v mysli lidí, a že tohle je potřeba změnit.

04.07.2019 5 z 5

Antigoné / Élektrá Antigoné / Élektrá Sofoklés

Možná že z dnešního hlediska už nejde o nic tak extra, ale pokud si uvědomíme, že obě hry byly napsány před tisíci lety , jde o něco úžasného. Fascinující studie psychologie člověka v konfliktu, vnitřně rozpolceného jedince.

27.03.2019 4 z 5

Peříčko v bouři Peříčko v bouři Emily Wu

Neuvěřitelný příběh o lásce, přátelství, utrpení, houževnatosti, odvaze a soucitu v rozličných podobách, ale bohužel hlavně o ztrátách, které si v našich podmínkách jen stěží dovedeme představit. To vše podané prostě, leč poutavě. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst opravdu každý.

02.01.2019 5 z 5

Š jako Šarlota Š jako Šarlota Lenka Lanczová

Průměrná knížka, občas jsem se zasmála, někdy se do hlavní hrdinky vcítila, ale většinu času mi byla Šarlota silně nesympatická, s nulovou sociální inteligencí. Jediná postava mému srdci blízká byl Honza Diviš.
Znovu bych si ji nepřečetla, ale jako lehčí čtení na jeden večer proč ne.

31.10.2018

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Výborná, čtivá kniha s nečekanýmn rozuzlením a několika zločinci. Všechno krásně sedí a dává smysl, a přitom není třeba žádných moderních metod, jen šedých závitů mozkových pana Hercula Poirota.

19.08.2018 4 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Tato kniha výrazně předčila předchozí díly. Hlavní hrdinové mě přestali tolik rozčilovat, celý příběh se dočkal napínavého rozuzlení, které ale dávalo smysl. Celá série se četla sama, jediné, co bych po dočtení podotkla, že mi připadá nerealistická romance mezi Gideonem a Gwendolyn…znají se ani ne dva týdny a už bez sebe nemohou žít?

27.07.2018 4 z 5

Láska & gelato Láska & gelato Jenna Evans Welch

Celý příběh mi připadal trochu přeumělkovaný, nerealistický, hlavní hrdinka poněkud nemastná neslaná, na druhou stranu autorka velmi hezky zpracovala atmosféru Toskánska a i dialogy mne mile překvapily. Letní romantika s poněkud hlubším poselstvím, napsána poutavým stylem. Samotnou mne zaskočilo, že se k ní ještě rozhodně vrátím.

11.07.2018 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Do četby této knihy jsem šla s mírnou skepsí. Nevěděla jsem, jestli se nebude jednat jen o nějaký trapný, rádoby temný teenage román. Vrány mě však příjemně překvapily. Mělo to spád. Kniha mě udržovala napjatou od začátku do konce. Ocenila bych i postavy. Žádná není povrchní, plytká nebo bez minulosti.
Jedině bych někdy uvítala důkladnější vysvětlení děje a Kazových důmyslných plánů, ve kterých jsem se sem tam ztratila. Nicméně mě autorka zaujala ( a nejen tím, že se narodila v Izraeli) a navnadila mne nejen k přečtení dalšího pokračování, nýbrž i k sérii Griša.

14.04.2018 4 z 5

Slon pro Karla Velikého Slon pro Karla Velikého Dirk Husemann

Zezačátku jsem se nedovedla začíst, později jsem ale nemohla odtrhnout oči. Příběh byl dobrodružný, postavy realistické a nápadité. Autor použil neuvěřitelně rozsochatý jazyk, který učinil Slona nezapomenutelným dílem, ke kterému se ráda vrátím.

28.03.2018 4 z 5

Naděje na konci světa Naděje na konci světa Sarah Lark (p)

Velice pěkná kniha, mrzí mne, že jsem zatím nečetla „předchozí díly". Zaujal mne dosud neprobádaný pohled na druhou světovou válku. Také psychologie postav je hrozně zajímavá. Kniha navíc obsahuje spoustu zajímavostí o Maorech a jejich kultuře. Líbil se mi i sladký, ač trošičku nerealistický konec.

30.07.2017 4 z 5

Moje sestra Jodie Moje sestra Jodie Jacqueline Wilson

Tahle kniha má nádherný příběh, ale ten konec mě v deseti letetch úplně odrovnal a měla jsem z něj hrůzu. Přesto si však myslím,že je to jedinečná a kvalitní kniha od Jacqueline.

27.07.2017 4 z 5

Třináct – Třetí díl neobyčejného deníku obyčejné holky Třináct – Třetí díl neobyčejného deníku obyčejné holky Lauren Myracle

Tak Dickens to není,pochopitelně,ale pro náctileté slečny na prázdniny.
Moc pěkná romantická linka velice sympatická hrdinka.Situace se velmi podobají realitě a některá Viktorčina dobrodružství bych si s klidem prožila s ní.

19.07.2017 4 z 5

Mezi Indiány: dcera náčelníkova Mezi Indiány: dcera náčelníkova Veronika Válková

Tato kniha se moc hezky četla a navíc byla plná zajímavých informací, navíc i hlavní hrdinka mi byla sympatická a nechovala se jak desetiletá.
Jedna z nejlepších ,,bárovek".Doporučuji.

01.07.2017 5 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

To nejlepší nakonec.V této knize mi Tábor polokrevných,Percy i jeho přátelé doopravdy přirostly k srdci.Bitva byla popsána skvěle,moc se mi líbily nečekané zvraty a psychologie postav,která byla rovinutější než v předchozích dílech.
Samozřejmě oceňuji rozvíjející se vztahy hrdinů a zároveň poselství,poučení,které teta kniha příjemnou cestou podává: že nikdo by neměl být přehlížen,což je odpovědí na mnohé dnešní kauzy a problémy světového formátu.Některé začaly právě tím,že někdo neměl nejšťastnější dětství.
Love Percy Jackson!

23.06.2017 5 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

učitě si pčetu znova, i když se obvykle ke knihám nevracím.

17.05.2017 5 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Naprosto fantastická kniha,jedna z nejlepších válečných.Úžasně se to čte,postavy jsou jako živé z masa a kostí,příběhu nechybí poutavost a časté zvraty,nad kterými jsem otevírala pusu dokořán.
Historický román s prvky dtektivní práce,super!

17.05.2017 5 z 5

Mezi piráty: dobrodružství za třicetileté války Mezi piráty: dobrodružství za třicetileté války Veronika Válková

Hodně mě zaujalo téma(Island,17.století).Příjemně se to četlo,jak je u téhle autorky zvykem,děj se mi docela líbil,hlavně část na lodi.
Za mě doporučuji milovníkům historie od útlého věku!

27.04.2017 4 z 5

Vílí křídla Vílí křídla Renata Štulcová

Krásný návrat do odby,kdy jsem byla Rafaelkou naprosto,ale naprosto unešená a zůstávám věrnou fanynkou dodnes.Navíc je toto vydání krásné,reedice se moc povedla.

12.04.2017

Boj o Ameriku - Nečekané setkání Boj o Ameriku - Nečekané setkání Veronika Válková

Knížka sice není příliš akční,ale příběh se mi vážně líbil,u Báry jsem si také konečně všimla trochu té puberty,která už k jejímu věku patří.Z hlediska historie mě to rovněž zaujalo,podobných knih jsem moc nečetla.
Postavy si člověk zamiloval,jak už to v téhle řadě je,u každé člověk ihned pozná,jestli je dobrá či zlá,ne jako ve skutečném životě.
Již se velice těším na Dceru náčelníka.

09.04.2017 4 z 5