minirock

Podivuhodný svět Zdeňka BurianaPodivuhodný svět Zdeňka BurianaOndřej Neff

Tohle není kniha na čtení, to je kniha na kochání. A že je čím. Můžeme být hrdí, že v našich skromných podmínkách vyrostl takový ilustrátorský a malířský gigant jako byl pan Burian. Takže už dneska po několikáté pomaličku obracím stránky této krásné knihy a kochám se. Pět hvězdiček ? Deset je málo ....

16.01.2019

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Dal jsem si od komentáře odstup, protože jsem váhal mezi kladným a záporným hodnocením. Každopádně to byl zajímavý příběh a i když mě to chvílemi moc nebavilo, přesto jsem čekal jaký bude konec. I když je to kniha jaké moc nečtu, přinutila mě občas k zamyšlení a to je myslím dobře. Minulost by se měla občas připomínat. Takže nakonec spokojenost.

ŠelmaŠelmaAndrew Mayne

Na knížku jsem se těšil ale jsem hodně zklamaný. Začátek ještě šel ale druhá polovina je spíš humoristický román s krvavým koncem. Přitom potenciál knihy byl velký. Možná napsat to někdo jiný, např. takový Chris Carter, mohla to být lahůdka. Snad ještě Theovy úvahy o chování pachatele na základě jeho vědeckých metod byly zajímavé, jinak bída. Je mi jasné že policajti v nějakém americkém zapadákově nebudou zrovna specialisté jako z Kriminálky Miami (New York, Las Vegas ...) ale aby jim nějaký biolog nosil mrtvoly až na stanici a oni nepodnikali prakticky nic a ještě mu házeli klacky pod nohy, tak to nevím. A tak bych mohl pokračovat, nechci však vytvářet spoilery. Co tam ta policie vlastně celou dobu dělala ? Theo mi byl zpočátku docela sympatický, jeho přerod v supermana je však těžko uvěřitelný. Stále zmlácený se zázračně rychle uzdravuje a pokračuje v pátrání. Závěrečné krvavé vyvrcholení se mi vůbec nelíbilo, je zcela nedotažené, policie sice už prozřela ale opět není tam kde má být a o pachateli a důvodech jeho konání se nedozvíme nic. Promarněná příležitost. Dávám jednu hvězdu za obálku a druhou za příběh.

18.06.2019

ChladnokrevněChladnokrevněRobert Bryndza

Bryndza se pomalu ale jistě stává mým oblíbeným spisovatelem. A i když jsem četl jen Dívku z ledu a po ní až tuhle knížku, což je pátý díl série, není to moc na škodu. Děj je opět skvěle vygradovaný a nenudil jsem se ani chvilku, naopak. Erika sice není vzor všech ctností ale má mé sympatie. Těším se na další knihu.

Vyhnání Gerty SchnirchVyhnání Gerty SchnirchKateřina Tučková

Knihu jsem si půjčil na základě mnoha nadšených komentů na zdejším fóru a doufal jsem že se mi dostane neobyčejného čtení. Bohužel tomu tak nebylo. První polovina, končící odchodem z Perné je nadprůměrná, druhá podprůměrná, čili celkové hodnocení průměr. Nějak jsem nepochopil, proč na poměrně ucelenou zmiňovanou první část navazuje naprosto chaotické pokračování, jehož záměrem bylo postihnout důležité mezníky z Gertina života, což se ale dle mého názoru ne příliš povedlo.

20.02.2014

Mé srdce pohřběte u Wounded KneeMé srdce pohřběte u Wounded KneeDee Alexander Brown

Hodně smutné čtení o tom, kterak se bílá rasa vypořádala s rudou, které ještě před pár staletími patřil celý jeden kontinent. To, co se potom za několik generací s tou rudou zásluhou té bílé stalo je zhruba popsáno v této knize. Všechny ty sliby, smlouvy a dohody podepsané a vzápětí porušované vedly prakticky pouze k jedinému, postupnému zániku všech indiánských kmenů a úplnému ovládnutí Ameriky bělochy. Nástup civilizace po americku. Aspoň že si o tom můžeme přečíst a ta slavná jména indiánských hrdinů kteří bránili svoji zemi a lid neupadla v zapomění. Jedna z nejlepších knih na toto téma, ne-li nejlepší.

11.05.2019

Zapomenutý svět Zdeňka BurianaZapomenutý svět Zdeňka BurianaOndřej Müller

I třetí svazek světů Zdeňka Buriana je fascinující dílo. Tentokrát se týká méně známých a téměř zapomenutých knih které Mistr ilustroval nebo jen nakreslil obálku. Skvělé jsou též skicy kostýmů pro film Jan Roháč z Dubé. A pro mě snad nejcennější část, skeny téměř všech obálek které Burian nakreslil. Na úplný závěr je přidán Burianův životopis s množstvím zajímavých informací. Smekám před autory, protože toto je pro mě nekorunovaná kniha roku 2020. Už teď se těším na "dinosauří" díly.

01.12.2020

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Celkem povedená detektivka, nijak moc napínavá ale čte se dobře. Pachatele jsem tak nějak tušil a skutečně jsem se trefil. Konec mě přišel dost překombinovaný ale proč ne. Na Erice se mi líbila její zarputilost a to jak si stála za svým i přes nepřízeň šéfů. Překvapilo mě že je to první kniha s ní, protože se tam často vzpomíná na jejího mrtvého muže aniž by to bylo nějak podrobněji vysvětleno. Každopádně si určitě rád přečtu nějakou další knížku s touto tvrdohlavou policistkou.

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Tak nevím, s hodnocením jsem hodně váhal. Je to detektivka o pátrání po vrahovi malých dětí a mladých žen ? Mě to přišlo spíš jako kniha o stavu ruské společnosti na počátku 50.let. Jako detektivku bych to hodnotil tak třemi až čtyřmi hvězdičkami ale jako náhled do života obyvatel ruska v té době určitě pěti. Vím, že se tam tehdy děly hrozné věci ale to co se píše v této knížce je tak neuvěřitelně otřesné že to přesahovalo moje chápání a mnohdy se mi tomu nechtělo vůbec věřit. Nedokážu si představit žít v takových podmínkách. A už bych takovou knihu asi nechtěl číst.

15.06.2017

Poklad ve Stříbrném jezeřePoklad ve Stříbrném jezeřeKarl May

Dnes již klasický román Karla Maye, který každý zná, takže je docela těžké k němu cokoli napsat. Mě se moc líbí popisek z letáčku nakladatelství TaM k vydání Pokladu z roku 1937. Zní takto :
Nuže, všichni jsou opět zde! Nejkrásnější indiánské dobrodružství Poklad ve Stříbrném jezeře opět vychází. Prožijete v něm opět svoje mládí. Osvěžíte svá srdce z nudy a cifer všedního života v jasu dobrodružství Vinnetouových a Old Shatterhanda !
Jsou to dobrodružství věčně mladá, věčně krásná. Touha po šťastnějších dálkách je v nás dnes táž, jak jsme ji kdysi cítili v dětství. A všichni i dnes souhlasíme v obdivu hrdinských činů lidí a zásluh za dobrý čin. A mládež? Kdo Karla Maye zná a četl, dá Poklad ve Stříbrném jezeře čísti též svým dětem. Povede je k statečnosti a mužnému sebevědomí, dá jim poznat tři nejvyšší zákony lidí v divočině : zákon lásky k přírodě, zákon samostatnosti, zákon služby bližnímu. Rozzáří jejich oči. Je to vlastně nejtěžší úkol, jaký může míti kniha - rozzářit oči mladých hochů a starým vrátit jejich mládí ...

09.02.2019

OutsiderOutsiderStephen King

Po první polovině knihy jsem si říkal, paráda, Král je zpět. Jeho pár posledních knih bylo pro mě totiž docela zklamání. Jenže druhá polovina je poněkud slabší a konec mě úplně zklamal, čekal jsem nějaké velkolepé vyvrcholení ale tohle se tedy moc nepovedlo. Kingův lepší průměr ale na jeho nejlepší knížky to nemá ani náhodou.

16.07.2019

Dva divošiDva divošiE. T. Seton (pseudonym)

Určitě moje nejoblíbenější knížka v mládí. Nespočítám, kolikrát jsem se k ní vrátil, aspoň na jednu, dvě kapitoly. Nádherná věc.

30.11.-0001

Prokletí Lídy BaarovéProkletí Lídy BaarovéStanislav Motl

Ohromně čtivá kniha o asi největší hvězdě našeho filmu. To co Lída Baarová prožila by vystačilo na několik životů. Úžasné čtení ....... .

08.03.2011

PřeběhlíkPřeběhlíkMichael Connelly

Zatímco v prvním setkání těchto dvou nevlastních bratrů měl navrch právník Haller, nyní je nositelem příběhu Harry Bosch a je to jen dobře. Vyšetřování zločinu je přece jen čtivější, v tom případě i napínavější. Harry je po odchodu od policie stále ve formě i když trošičku selhává jako otec své dospívající dcery, ale to je asi normální. Důležité je, že přijímá nabídku svého bratra, který obhajuje muže obviněného z vraždy a snaží se dokázat jeho nevinu. A i když pachatel je čtenáři známý, Harryho zarputilost, neotřelé vyšetřovací schopnosti a závěrečné odhalení dělají z knihy opět čtenářský zážitek. Já jsem si ji užil a těším se na další díl.

26.04.2018

Odvrácená strana konceOdvrácená strana konceMichael Connelly

Vím že se budu zase opakovat ale Connellyho knihy s Harry Boschem by si měl člověk šetřit aby mu vydržely co nejdéle a mohl si je pořádně užít ale ono je to právě úplně naopak. Nemůžu se od nich odtrhnout a musím je přečíst skoro na jeden zápřah. Tak jako tuhle. Od první do poslední stránky napínavé jako kšandy. Výborná kniha.

20.08.2019

Hrdinný kapitán KorkoránHrdinný kapitán KorkoránAlfred Assollant

Knížku o hrdinném kapitánu Korkoránovi a jeho tygřici Jiskře jsem z mládí neznal, koupil jsem si ji kvůli krásným ilustracím mistra Buriana. Nečekal jsem od ní žádný mimořádný čtenářský zážitek ale byl jsem docela příjemně překvapen. Příběhy mladého bretoňce který se díky své odvaze stane oblíbeným maharádžou velkého indického státu, čímž je trnem v oku dobyvačným Angličanům. Ti jej se svým vojskem několikrát napadnou ale Korkorán je za pomoci svých zvířecích kamarádů a vycvičeným domorodým vojskem vždy odrazí. Angličané nakonec s neporazitelným Korkoránem uzavřou mír. Pěkné i když někdy poněkud naivní. Jako desetiletý kluk bych byl určitě nadšený.

Smrtící tajnostiSmrtící tajnostiRobert Bryndza

Číst třetí knihu po sobě od Bryndzy, vytvořím si závislost. A to jsem nechtěl. Ale čekat na další budu netrpělivě, to jo. Smrtící tajnosti jsou další skvělá kniha s protivnou inspektorkou Erikou kterou mám čím dál raději. Jak utřela ty haranty v restauraci, to jsem se fakt bavil. Zajímavá zápletka, napínavý děj, nečekaný konec. Co víc si přát? Snad jen aby to pokračovalo stejně fajn dál.

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Už dlouho se mi nestalo abych čtyřsetstránkovou knihu přečetl za dva dny. Nenudil jsem se ani chvilku a to napětí, ta touha dozvědět se jak to dopadne, člověku nedá a musí číst a číst a číst ....... dokud to nepřečte. Líbilo se mi to hodně a popravdě obdivuji čtenáře, kteří po půlce, ba po čtvrtině, tušili pachatele, já to nevěděl ještě 100 stran před koncem. Asi jsem natvrdlejší a musím takových knih číst víc.

26.05.2014

Dobrodružný svět Zdeňka BurianaDobrodružný svět Zdeňka BurianaOndřej Müller

Tohle je opravdu nádhera a jedna z nejkrásnějších knih v mé knihovně. Hrozně moc se přimlouvám za pokračování, hlavně s obrázky z mých oblíbených knížek od Karla Maye.

23.01.2017

Vlk a dýkaVlk a dýkaJuraj Červenák

Tohle mě opravdu chytlo a nepustilo. Barbarič je frajer, trošku jsem měl obavy jak to zvládne bez těch svých dvou kámošů ale ty byly po pár stránkách rozptýleny. Kniha má výbornou zápletku, má švih a spád, je napínavá až do konce. Líbilo se mi Barbaričovo dvoření Agátě a čekal jsem v této věci nějaký vývoj, snad tedy v příštím dílu.

27.03.2019

ÚtěkÚtěkPeter May

Už dlouho jsem nečetl knihu, která by mě zpočátku tolik nebavila a na konci tolik dostala. Původně jsem chtěl dát čtyři, za posledních sto stran dávám pět hvězd a určitě zasloužených. Parádní příběh o partě pěti kluků kteří v sedmnácti letech utekli z rodného Glasgowa do Londýna za slávou aby se po pár týdnech tři z nich vrátili zpět, bohatší o zkušenosti, zážitky a činy, které je budou provázet po celý jejich život. Po padesáti letech se, jako starci, za podobných okolností vrací zpět aby svůj tehdejší trip dotáhli do konce.

11.04.2019

ZúčtováníZúčtováníJohn Grisham

Zřejmě nejlepší kniha kterou jsem letos četl. Grisham ve vrcholné formě. Skvěle napsáno, čtenáře udržuje v napětí až do úplného konce. K tomu spousta emocí, jsem už starší chlap, knihy čtu nejvíce cestou z práce v autobusu a u téhle jsem musel ten konec nechat na doma protože se mi draly slzy do očí. A ta střední část o válce na Filipínách, to klobouk dolů, úžasně popsáno. Neuvěřitelné co se tam dělo. Jen mě trošku mrzelo, že Pete po tom všem co tam prožil zvolil takové řešení své situace a nebyl ke své ženě trošku shovívavější. Ale je to kniha a podle mě jedna z nejlepších od Grishama a mám přečtené všechny.

14.09.2019

Pod kupolíPod kupolíStephen King

Knížku mám doma 10 let a stejnou dobu jsem ji kvůli její tloušťce odkládal. Sáhl jsem po ní až letos, kdy kvůli koronavirové nákaze pracuji z domu a mám víc času. Myslím že je to typický King, psychologie postav je dobře popsaná (i když je jich teda požehnaně), spousta mrtvých, v závěru mírné nadpřirozeno. Pár věcí mi tam vadilo, nejvíce ten závěr, ten mi opravdu vyrazil dech jak byl nepovedený. Opravdu nechápu jak mohl King po 9stech stranách napětí vymyslet tak hloupé zakončení. No nic, je to můj názor, jiným se to mohlo líbit. Mohlo to být Kingovo nejlepší dílo, ale není, tím pro mě už dlouhá léta zůstává Svědectví.

03.05.2020

Bílá vydraBílá vydraJosef Kutík

Nádherná kniha z krajin, kde přátelství a pomoc bližnímu mají mnohem větší význam než kdekoli jinde na světě. Je skvělé, že tak pěknou knihu z prostředí drsného kanadského severu napsal český spisovatel, může se směle měřit např. s klasikem tohoto žánru Farley Mowatem. Potěšily i pěkné ilustrace Karla Tomana. Moc se těším na další díly

19.07.2020

Hovor se smrtíHovor se smrtíChris Carter

No tohle bylo něco. Carter dokáže navodit takřka šílenou atmosféru že se fakt skoro bojíte obrátit stránku, tohle umí málokdo a ve vymýšlení smrtí je opravdu jednička. Knihy jsou to opravdu parádní ale čím víc jsem jich přečetl tak v nich vidím určitou šablonovitost, nebo se pletu?

Nataša GollováNataša GollováAleš Cibulka

Další z knih, které mapují život i kariéru našich prvorepublikových filmových star. Zkraje autor popisuje mládí a první úspěchy herečky na prknech, která znamenají svět. Dále se rozepisuje o krátké ale neobyčejně úspěšné etapě kdy byla Nataša Gollová skutečně filmovou hvězdou, milovanou celým národem. Zmiňuje také její poválečné osudy a konec jejího života, který byl tragicky poznamenán alkoholem a zdravotními problémy. Je zvláštní, že jak Lída Baarová, tak i Adina Mandlová a Hana Vítová, stejně jako Nataša, zůstaly na konci svého života prakticky opuštěné a téměř zapomenuté v domovech důchodců, kde čekaly na smrt. Kniha stojí za přečtení, např. ten dopis Miroslava Horníčka k Natašiným pětasedmdesátinám jsem si četl několikrát, je krásný i smutný zároveň.

28.01.2014

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

Neměl jsem problém se začíst, příběh jsem znal z filmu a také proto jsem čtení dlouho oddaloval. Ještě že mám na dovolené tak mizerné počasí takže jsem mohl prakticky nepřetržitě číst. A opravdu to stálo za to, knížka je výborná, skvělý děj který má logiku, hlavní postavy si musíte zamilovat, záporáci jsou patřičně hnusní. Jediné co se mi možná trošku nezdálo byl ten trochu uspěchaný konec. Mohlo to být trošičku napínavější. Ale jinak bez připomínek, určitě jedna z nejlepších knih co jsem četl. Těším se na další díl.

30.07.2014

Dívka, která kopla do vosího hnízdaDívka, která kopla do vosího hnízdaStieg Larsson

Ta knížka byla jako droga. Poslední 400 stran jsem buď četl nebo myslel na to jak to udělat abych mohl číst. Všechny díly jsou výborné ale třetí byl určitě nejlepší. Vše bylo jasně vysvětleno, padouši potrestáni, dobro zvítězilo. Neskutečná série tří knih která mě opravdu dostala. I já lituji že už nebude žádné pokračování, Salanderová a Blomkviste, budete mi chybět.

16.08.2014

SedmičkaSedmičkaMiloš Zapletal

Pěkná knížka ve stylu foglarovek. Příběhy kluků z vodáckého oddílu jsou napínavé a čtivé. Hlavní hrdina sice není žádný Mirek Dušín ale obyčejný třináctiletý kluk, který po úrazu marně hledá kamarády. Proto je pro něj vstup mezi vodáky výzvou se kterou si hodlá poradit co nejlépe. A i když mu vše nejde tak dobře jak by si sám přál, nachází ztracené sebevědomí a stává se z něj platný člen oddílu.

10.02.2015

Soví jeskyněSoví jeskyněMiloš Zapletal

Jsem moc rád, že jsem knížky pana Zapletala objevil, i když už dávno nejsem kluk. Ale příběhy plné dobrodružství a kamarádství mě bavily vždycky, proto se mi líbila i tato kniha. Putování tří kamarádů k Soví jeskyni jsem prožíval jako by mi bylo znovu 15 let a to je na tom to nejhezčí.

16.02.2015