Cesta kolem světa se Zdeňkem Burianem

Cesta kolem světa se Zdeňkem Burianem https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482810/bmid_cesta-kolem-sveta-se-zdenkem-burian-Yrq-482810.jpg 5 4 2

Katalog sbírky Galerie Zdeňka Buriana Na ploše 460 stran v atypické velikosti 246×262 mm Vám katalog sbírky nabídne ve vynikající technické kvalitě stovky děl Zdeňka Buriana v dosud netušených detailech. Katalog je rozdělený do jednotlivých kapitol podle kontinentů, na kterých se odehrávají děje ilustrovaných knih a olejomaleb. Jednotlivé tituly kapitol jsou doprovázeny poutavě zpracovanými texty vyprávějícími o osudech autorů. Čtenář tak získává podrobnou představu o kultuře a životě lidí žijících v určitém čase na každém kontinentu. Cesta knihou začíná na Západě, protože odsud pocházel Vinnetou, a následně pokračuje na všechny světové strany. Když se vyčerpají souřadnice, lze s knihou cestovat časem do pravěku a do budoucnosti.... celý text

minirock
26.12.2023 5 z 5

Co dodat, vše podstatné ke knize napsal již pode mnou Arminus. Snad jen to, že jsem tuto knihu četl několik měsíců, vždy jen pár stránek a kochal se obrázky. To aby mi ta nádhera déle vydržela. Ke každému obrázku je vyčerpávající komentář, některé detaily zvětšené pro lepší ilustraci, teď už jen zbývá se do Slatinic vypravit aby si člověk tu krásu prohlédl in natura. Parádní příspěvek do mé burianovské sbírky.

Arminus
30.01.2022 5 z 5

Krásná kniha pro všechny zájemce o dílo Zdeňka Buriana. Obsáhlá (více než 450 stran), bohatě ilustrovaná a výborně vytištěná kniha, jen trochu obtížněji sehnatelná (jen u vydavatele) a dosti drahá. Je to vlastně katalog stálé výstavy. Má ovšem i drobné nedostatky: především její obsah se omezuje na reprodukce z jedné jediné vystavované sbírky více než 150 originálů ilustrací (co bych ovšem dal za desetinu toho – vlastně nedal, protože to bych se asi nedoplatil). Prakticky to znamená, že i některé vynikající ilustrace (alespoň pro mne) zde vůbec nejsou – třeba perokresby k loveckým (mysliveckým) vyprávěním Luskače nebo Komárka, ilustrace kreslené metodou negativní kresby k Mauglímu nebo podobné z Posledního Mohykána, kromě jedné ani většina Verneovek či Chaloupka strýčka Toma, Plutonie a cyklus kvašů k Tarzanovi (abych jmenoval ty nejvýznamnější). A samozřejmě chybí reprodukce ilustrací a obrazů s paleontologickými rekonstrukcemi – ty by ale do rámce námětu knihy stejně nezapadaly. A nemusí to vše zas tak vadit, jde totiž o knihy a ilustrace, dostupné dnes jinde a většinou už notoricky známé. Naopak je výborná myšlenka, uspořádat a zdokumentovat „cestu kolem světa“ v ilustracích Mistra, který sám byl jen v Rimini na Jadranu a několikrát na Slovensku … Jeho ilustrace ovšem ukazují, že nejen „viděl světy dávno zmizelé“ (jak byl název jedné jeho výstavy), ale i svět, který nikdy nemohl sám procestovat. Takže se na cestu z Divokého západu přes Oceánii, Latinskou Ameriku, Afriku atd. vydáme s ním a dojedeme přes pravěk (přece jenom, alespoň některé knihy, i jedna od Augusty, nikoliv ale od Štorcha) až do oblasti děl sci-fi. Je zde také několik ukázek z volné tvorby. Ke každé ilustraci je informace o knize či povídce (z časopisu), ke které ilustrace patří a k vlastní ilustraci komentář, který vysvětluje souvislost děje či upozorňuje na nějakou zajímavost, nakreslenou na obrázku. A stručná informace o autorovi knihy. Takže jde i o velmi zajímavé počtení, leccos nového se může čtenář dozvědět zvláště o knihách, které se už běžně nevyskytují. A, to považuji za největší plus knihy, nemálo místa je věnováno povídkám či románům, které mnohdy (a s Burianovými ilustracemi už vůbec ne) podruhé nevyšly. To je pro mne skutečný poklad ilustrací – hlavně z časopisů předválečných (Malý čtenář nebo Širým světem, ale hlavně k románovým přílohám Ahoje na sobotu) i z doby po roce 1948 – z Pionýra atd. Navíc je v knize krátký medailonek Zdeňka Buriana, informace o hlavních nakladatelstvích, pro která pracoval, něco o dobrodružné literatuře obecně a také o malířských technikách. V tomto opravdu rozsáhlém množství informací je pak třeba s pochopením přehlédnout některé chyby či nepřesnosti – třeba uváděný počet ilustrovaných Verneovek (k většině byla „ilustrací“ jen obálka) nebo zařazení románu Kabel přes Atlantik do "cesty“ Oceánií. Celkově pro Burianovy sběratele podstatný přírůstek do sbírky, přírůstek nejvyšší kvality.