minirock minirock komentáře u knih

Noc nad Reykjavíkem Noc nad Reykjavíkem Arnaldur Indriðason

Kniha popisující Erlendurovy začátky u reykjavické policie. Více než dramatické pátrání je zde kladen důraz na psychologické vykreslení postav a Erlendurova zarputilost vyřešit smrt bezdomovce se kterým se náhodně poznal a zmizení mladé ženy v téže době. Není to zrovna veselé čtení, Erlendur se pohybuje mezi lidmi bez domova, závislými na alkoholu a drogách ale podaří se mu svým lidským přístupem získat si jejich důvěru a jeho pátrání je nakonec úspěšné. Mezi Indridasonovými knihami je tahle ale pouze lepší průměr.

06.06.2017 3 z 5

V osidlech temných intrik V osidlech temných intrik Karel May

Pěkně se to zamotává. Ale klobouk dolů před autorem, ukočírovat tolik postav, tak aby děj dával smysl, to je umění. Stejně by to ale chtělo číst všechny díly po sobě, jinak v tom čtenář ztrácí přehled. Bohužel víc knih zatím nemám takže musím počkat.

01.06.2017 4 z 5

Černý oheň Cortejů Černý oheň Cortejů Karel May

Děj druhého dílu série se odehrává před událostmi popisovanými v díle prvním. Obsahuje 4 kapitoly, přičemž spolu souvisí pouze druhá a třetí. Děj je poměrně komplikovaný ale objasňuje složité vztahy postav z předchozího dílu. Dávám nadprůměrné hodnocení, kniha mě bavila a jsem velmi zvědavý jak se to bude dál vyvíjet.

21.05.2017 4 z 5

Konec stříbrného věku Konec stříbrného věku Jasutaka Cucui

Po pár stránkách se kniha stane jednotvárnou, staří lidé se dle nařízení vlády zabíjejí mezi sebou. Střílejí, podřezávají, hází granáty, tráví se navzájem. Autor přechází od jednoho člověka k druhému, takže si k žádnému nevytvoříte nějaký vztah, tudíž je vám jedno že zemře. Rodinní příslušníci své nejbližší nechrání, spíše naopak. K tomu ta nezapamatovatelná japonská jména, takže stejně za chvíli ztrácíte o hrdinných důchodcích přehled. Kdysi jsem viděl krásný japonský film na podobné téma, jmenoval se Balada o Narajamě. Otázka stáří zde byla ale řešena mnohem citlivěji.

06.05.2017 2 z 5

Dvanáctá oběť Dvanáctá oběť Michael Connelly

Zjišťuji, že mám problém s komentováním Connellyho knížek. Chválit ? Doporučovat ? To je nošení dříví do lesa a musel bych to dělat u každé, protože jsou opravdu parádní. Takže nesu pořádnou kupu dřeva do toho našeho čtenářského lesíka a těším se na další případy Harryho Bosche.

05.05.2017 5 z 5

Smutné pondělí Smutné pondělí Kathy Reichs

Od Kathy jsem četl už lepší knihy ale ani tato není určitě špatná. Vyšetřování smrti tří mladých děvčat, vztah/nevztah s Ryanem, návštěva přítelkyně Anny a její následné zmizení, to všechno stíhá Temperance při tomto smutném pondělku. Slušné průměrné čtení na Kathy Reichs. Ovšem záchrana Tempe v závěru knihy je tak trochu ve stylu Lary Croft.

01.05.2017 4 z 5

Dobývání Západu Dobývání Západu Míla Paša

Velmi stručný přehled historie dobývání Divokého Západu. Mapuje nejznámější střetnutí původních obyvatel s bělochy, nejznámější náčelníky a jejich osudy a současnou situaci indiánské populace. Pro mně byla nejcennější kapitola o zbraních používaných v tehdejších válkách.

20.04.2017 4 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Tohle mi fakt sedlo, je to neuvěřitelně čtivá knížka. Hlavně ten příběh z minulosti je úžasný a návaznost na současnou dobu je opravdu povedená. Strhující čtení.

15.04.2017 5 z 5

Černý led Černý led Michael Connelly

Kniha začíná nalezením policisty s ustřelenou hlavou kdesi v motelu u Los Angeles. Vše vypadá na sebevraždu. O případ se začne zajímat detektiv Harry Bosch ale vedením je nenápadně převelen na jinou práci. Nicméně soukromým pátráním zjišťuje, že věci se mají jinak než vypadají. Vydává se po stopě mexického drogového bosse a hledá souvislost se smrtí svého kolegy. Konec je překvapivý ale z Harryho hrdinu neudělá, zůstává dál svůj a tak se mi to líbí.

07.04.2017 5 z 5

Kaňon celý ze zlata Kaňon celý ze zlata Jack London

V knihovně jsem našel starou knížku bez obálky - povídky Jacka Londona. Zkusil jsem se začíst a ejhle, šlo to dobře. Některé povídky jsou průměr, některé moc dobré, např. titulní Kaňon celý ze zlata nebo obě boxerské, také mocný malomocný je výborná věc. Takže knížka která ležela v knihovničce léta nepovšimnuta zase jednou udělala radost.

24.03.2017 4 z 5

Skála Skála Peter May

Mistrovské dílo a skvělý zážitek. Knížka, která vás chytne a nepustí, dokud ji nepřečtete. Můžu jenom doporučit.

12.03.2017 5 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Čekal jsem detektivku, dostalo se mi policajtsko-estébáckého školení v zacházení s nepohodlnými občany ČSSR před revolucí. Nečetlo se mi to dobře a nebýt Čtenářské výzvy, snad bych to ani nedočetl. Takže s panem Dánem asi končím, znám lepší seveřany.

09.03.2017 2 z 5

S tomahawkem proti mušketám I. S tomahawkem proti mušketám I. Jiří Černík

Myslím, že je to knížka, která rozbije napadrť mnohá vnímání čtenářů o Divokém Západě získaná sledováním filmů nebo čtením dobrodružných knížek. Zde je popsaná skutečnost, syrová a pravdivá o boji amerických indiánů nejdříve za svoji půdu a později za svá práva a holou existenci. Autor bez zbytečného dramatizování popisuje nejdůležitější bitvy, více či méně známé a osudy indiánských náčelníků ale také vojáků - generálů i obyčejných pěšáků, kteří se zapsali do historie těchto dvou tak odlišných kultur.

25.02.2017 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Vraždy jsou fakt brutální až je z toho člověku šoufl. Ale celkově se nedá dělat nic jiného než číst a čekat jak tahle šílenost dopadne. Rozuzlení je sice malinko kostrbaté, myslím že už z nápisu na skle v bytě druhé oběti se dalo vystopovat víc ale i tak to bylo docela přesvědčivé. Carter nezklamal.

12.02.2017 5 z 5

Syn černého hřebce Syn černého hřebce Walter Farley

Alekovi určitě v tomto díle není dvanáct let. Téměř celá kniha je o krocení černého hřebce, místy dost depresivní čtení. Nakonec ale samozřejmě všechno dobře dopadne.

09.02.2017 4 z 5

Moje první republika Moje první republika Zita Kabátová

Z vyprávění paní Kabátové musí mít člověk pocit, že první republika byla přímo idylická doba. Ono tomu ale úplně tak nebylo, paní Zita měla štěstí že se narodila do rodiny známého stavitele a nějakou nouzí tudíž netrpěla, jak je ostatně z knihy vidno. Jinak se mi ale knížka líbila, Zita je moje oblíbená herečka a postřehy z doby jejího mládí jsou místy opravdu zajímavé, hlavně co se pražského místopisu týká. Také mě zaujala vsuvka o cestování, pobyt a plná pense v chorvatském Sukošanu za 33,- Kč na osobu a den, let do Egypta měl 10 mezipřistání, jó to byly časy ...

05.02.2017 5 z 5

Rande v Praze Rande v Praze Marie Formáčková

Zajímavá kniha ve které zpěvačka Yvonne Přenosilová a historik umění Jan N. Assmann putují Prahou a vypráví o osudech mnoha pražských památek. Připomínají historii jejich vzniku, rozkvětu a mnohdy také úpadku i známé osobnosti které zde žily. Příjemné a docela poučné čtení.

02.02.2017 4 z 5

Za medvědem na Kamčatku Za medvědem na Kamčatku Anatolij Alexandrovič Sevasťjanov

Příběh studenta Víti, který odjede na Kamčatku aby se tam blíže seznámil se životem svých oblíbených medvědů. Nechá se zaměstnat v přírodní rezervaci a daří se mu splnit si svůj sen, poznává medvědy v jejich přirozeném prostředí a prožívá přitom různá dobrodružství. Zároveň se připravuje ke studiu na vysoké škole kde by své nově nabyté zkušenosti rád zůročil. Nijak napínavá ale přesto docela pěkná knížka.

28.01.2017 3 z 5

Má americká krása Má americká krása Veronika Bednářová

Něco se mi líbilo, něco méně, něco vůbec. Amerika je obrovská, míst o kterých by se dalo psát je zde spousta. Autorka v krátkých kapitolách popisuje své zážitky ale ne vždy mě dokázala svým vyprávěním zaujmout. Moc se mi ale líbila kapitola o setkání s paní Třískovou a historie stavby Brooklynského mostu.

24.01.2017 3 z 5

Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Dobrodružný svět Zdeňka Buriana Ondřej Müller

Tohle je opravdu nádhera a jedna z nejkrásnějších knih v mé knihovně. Hrozně moc se přimlouvám za pokračování, hlavně s obrázky z mých oblíbených knížek od Karla Maye.

23.01.2017 5 z 5