minirock minirock komentáře u knih

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Po kronice válečníka Starbucka jsem sáhl po kronice dalšího válečníka Derfela. První díl je zpočátku trochu rozvláčný, autor potřebuje vtáhnout čtenáře do dějinných událostí a seznámit se spoustou románových postav. Hlavní hrdina, Derfel, nejdříve kopiník, později kapitán v Artušově vojsku začíná svou válečnickou kariéru obranou království Benoicu proti Frankům. A i když neuspěje, pomalu proniká do intrik králů, druidů a jiných mocných kolem Artuše a Merlina, hlavních hrdinů této ságy a stává se jejich společníkem a ochráncem.

02.12.2017 4 z 5

Poslední šance Poslední šance Michael Connelly

Harry Bosch si odpočinul pár let v penzi ale začalo mu být smutno a tak se hlásí opět do služby. Je přidělen s parťačkou Kiz Riderovou na jeden starý nevyřešený případ vraždy mladé míšenky a pouští se do akce. Na základě výsledků DNA se zdá, že případ bude brzy vyřešen ale zdání klame. Na konci opět nečekaný zvrat ve vyšetřování a Harry i Kiz jsou rázem na začátku. Naštěstí Harryho zkušenosti a zarputilost slaví úspěch a pachatel je vypátrán. Opět skvělé čtení, těším se na další díl.

22.11.2017 5 z 5

Putování mořského koně Putování mořského koně Petr Šabach

Není to až taková bomba, zážitky otce na mateřské dovolené se synkem. Párkrát jsem se zasmál, jinak docela nuda, četl jsem kvůli Čtenářské výzvě, jinak bych do toho asi ani nešel.

10.11.2017 3 z 5

Pastýř z Guadaloupe Pastýř z Guadaloupe Zane Grey

Průměrná, trošku ukecaná Greyovka bez nějakého velkého napětí. Jde spíš o vztahy mezi lidmi a jako téměř vždy u Greyových knih, velmi čtivý popis pouštní krajiny v oblasti Las Vegas. Netvrdím ale, že jsem byl opravdu moc zvědavý jak to mezi těmi mladými lidmi skončí. Nakonec jako vždycky, dobře.

09.11.2017 4 z 5

Pohár zlata Pohár zlata John Steinbeck

Kniha pojednává o Henrym Morganovi, korzárovi, který svůj život zasvětil přepadávání a olupování lodí a vyvrcholil vypleněním bájného města Panamy, nazývaného Pohár zlata, kde se podle pověsti nacházela nejkrásnější žena tehdejšího světa Červená světice, La Santa Roja. Morgan město dobude, světici ale vymění za peníze. Kniha je plná úvah o smrti, vině, spravedlnosti, kdy na závěr Morgan, coby viceguvernér na Jamajce a ženatý se svojí sestřenicí, bilancuje svůj život. Kniha není špatná ale čekal jsem více napěti a méně nudy.

28.10.2017 3 z 5

Sirotek z pastvin Sirotek z pastvin Zane Grey

Další výborná greyovka. Tlupa honáků žene stádo dobytka na prodej, čelí bandě lupičů, indiánům i elektrické bouři. Nechybí dívka do které se zamiluje předák, dramatické přechody řek a stáda bizonů po cestě. Co jsem nečekal, byl na Greye velmi netradiční konec a ne že by se mi líbil.

24.10.2017 5 z 5

Vinnetou - 50 let ve filmu Vinnetou - 50 let ve filmu Michael Petzel

Velký dík za to že i u nás vyšla tato knížka. V sousedním Německu je tradice těchto bildbandů obrovská, u nás vychází poprvé a bylo by skvělé kdyby ne naposled. Vždyť např. nedávno vyšlé profily Pierre Brice - Unvergesslicher Winnetou, Lex Barker - Unsterblicher Old Shatterhand a Marie Versini - Geliebte Nscho-tschi by si i u nás našly své čtenáře. Krásné obrázky s popisky a hlavně závěrečná chronologie, obsazení filmů, místa natáčení, údaje o promítání filmových mayovek v Československu a závěrečné slovo Honzy Kotena dělá z této krásné knížky přímo požitek pro všechny milovníky těchto kultovních filmů. A to nejlepší nakonec, možná vyjde i Poklad na Stříbrném jezeře !

19.10.2017 5 z 5

Jezerní hřbitov Jezerní hřbitov Paul Cleave

Zápletka knihy je celkem originální ale celé je to tak nějak spíchnuté horkou jehlou. Jednání osob včetně hlavního hrdiny je často nelogické a kniha postrádá jakékoliv napětí. Vůbec jsem např. nepochopil, co vlastně policie celou tu dobu vyšetřovala ? Tate, prakticky jediný podezřelý si jezdí bez řidičáku, často opilý, po městě, skoro každou noc na hřbitově, policie ho ani nesleduje ... . Zklamání, čekal jsem víc.

03.10.2017 2 z 5

Děvče z lesů Děvče z lesů Zane Grey

Zane Grey tak jak ho mám rád. Nováček přijíždějící na Západ ke svému strýci, který si má zasloužit jeho ranč až se z něj stane správný chlap s tou nejhezčí dívkou po boku. A mladičká dívka, ze které se pomalu stává žena, hledající toho pravého muže. Potkají se a vzájemný cit odolá všem nástrahám. Nevím kdo tyto knihy překládal ale ten překlad se mi líbí, je stejný u mnoha Greyových románů.

09.09.2017 4 z 5

Tekumseh (4. díl) Tekumseh (4. díl) Fritz Steuben

Čtvrtý a poslední díl ságy o životě šavanského náčelníka Tekumseha popisuje jeho společné tažení s Brity proti Američanům. Jeho sen, založit společný indiánský stát na území USA, však padá se smrtí generála Brocka a Tekumsehův osud je zpečetěn. Umírá v bitvě proti svému úhlavnímu nepříteli, generálu Harrisonovi, uprostřed hrstky svých nejvěrnějších bratří ale zrazen zbabělým anglickým generálem Proctorem.
Skvěle napsáno, např. Tekumsehův boj s grizzlym popsaný očima divoké šelmy je lahůdkou. A nesmím zapomenout smeknout před nádhernými ilustracemi Jaromíra Vraštila doprovázející všechny čtyři díly.

03.09.2017 5 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

No, nevím .... . Jsem z Kingovy novinky poněkud rozpačitý. Myslím že v kontextu jeho knih je to takový slabší průměr. Čte se to dobře, můžete o tom přemýšlet, vyvozovat různé závěry a dumat coby, kdyby ale to je asi tak všechno. Napětí, neřkuli jemné mrazení v zádech při čtení, přízračno a jiné atributy které jeho předešlé knihy zdobily, se kamsi vytratily. A já bych si tak rád od mistra zase přečetl něco při čem by mi vstávaly vlasy hrůzou na hlavě.

24.08.2017 3 z 5

Tekumseh (3. díl) Tekumseh (3. díl) Fritz Steuben

V tomto dílu se Tekumseh na základě své vize snaží společně se svým bratrem, šamanem Ten-skva-ta-vou založit stejnojmenné hlavní město všech severoamerických indiánů, kde by žili podle tradic a způsobu svých otců. Spojí se kvůli tomu s americkým guvernérem Harrisonem, se kterým podepíše mírovou smlouvu a kterého považuje za přítele. Guvernér jej ale zradí a v Tekumsehově nepřítomnosti město srovná se zemí a indiány pobije. Zdrcený Tekumseh se po vyhlášení války mezi Američany a Angličany (obhospodařující kanadské území) přidává na stranu Britů, s jejichž pomocí doufá v uskutečnění svého snu, sjednocení všech amerických indiánů - Zrozenců země.

23.08.2017 5 z 5

Tekumseh (2. díl) Tekumseh (2. díl) Fritz Steuben

Druhý díl je více než Tekumsehovi věnován hraničáři Danielu Boonovi, muži, jenž pro bílé objevil Kentucky a tím ji sebral indiánům. Skvěle popsaný Tekumsehův tanec "Viděl jsem" a jeho cesta na sever, stejně jako běžný život v indiánské osadě při Boonově zajetí. Knize dominuje přepadení Boonsburgu Šavany a následná trestná výprava hraničářů rozprášená u Modrých Solisek.

13.08.2017 5 z 5

Odkaz pustiny Odkaz pustiny Zane Grey

Mladého hocha zachrání před smrtí v poušti mormonská rodina. Vezmou ho s sebou na svůj ranč a Jack se pomalu uzdravuje. Tvrdě pracuje, otužuje se a dokonce se zamiluje do mladé indiánky která je ale souzena nejstaršímu synovi farmáře. Z toho se ale vyklube pěkný darebák a spolčí se se zlodějským rančerem, který usiluje o získání farmářových pozemků. Jack se ovšem smířlivého farmáře zastane a odměnou je mu krásná Mescal. Typický greyovský příběh o těžce zkoušeném vztahu dvou mladých lidí.

26.07.2017 4 z 5

Pohoří divokých koní Pohoří divokých koní Zane Grey

Krátký a předvídatelný příběh osiřelé dívky, která přijíždí ke svým příbuzným aby zde skrze svoji lásku k divokým koním našla svého vyvoleného. Místy hodně naivní a pro současnou generaci bude chování tehdejší mládeže nejspíš už těžko uvěřitelné.

23.07.2017 4 z 5

S tomahawkem proti mušketám II. S tomahawkem proti mušketám II. Jiří Černík

I druhý díl je lahůdkové čtení pro fandy tohoto žánru. Velmi podrobně popsané války bílých dobyvatelů s Kajusi a Jakimy, konflikt s Nez Percéi, dlouhá válka proti Apačům vedenými Geronimem. Taoská revolta, Walkerova válka, debakl u Jackovy "tvrze", Cibicueská aféra nebo fiasko modrokabátnků u Ztracené řeky. To vše skvěle popsané téměř den po dni včetně zúčastněných indiánů i bělochů. Desítky podepsaných a vzápětí nedodržených smluv i ujednání a stovky a tisíce obětí na obou stranách v průběhu staletí trvajícího sbližování obou národů až k současnosti. Úžasné množství informací zpracované velmi čtivou formou i s přidanými mapkami popisovaných území. Chyběl mi tam snad jen nějaký obrázek, jinak parádní kniha ke které se určitě budu často vracet.

22.07.2017 5 z 5

Pouta víry a beznaděje Pouta víry a beznaděje Karel May

Nemyslím že by děj upadl do průměru, jen hrdinové jsou zde jiní. Mladý Helmers se však Sternauovi v hrdinství téměř vyrovnává a ani druhá část, odehrávající se v Heráru mě nezklamala. Překvapila mě ale délka pobytu Sternaue a jeho přátel na neobydleném ostrově, 16 let mě přijde hodně dlouho a děj se za tu dobu téměř nikam neposunul, všichni jen zestárli.

06.07.2017 4 z 5

Klikaté stezky vášní Klikaté stezky vášní Karel May

Dá se souhlasit s předchozím komentářem Kakho-Ota že tento díl je zatím nejlepší z celé série. Děj se dále komplikuje, hlavní hrdinové se nejdříve osvobodí z obklíčení Komančů u indiánské pyramidy aby byli vzápětí zajati pirátem Landolou a zanecháni svému osudu na neobydleném ostrově kdesi v Tichomoří. Některé epizody z knihy byly použity ve filmech Poklad Aztéků a Pyramida boha Slunce i když ne úplně zcela přesně. Co se mi ale moc nelíbilo že Sternau zde bez milosti střílí po desítkách své nepřátele, to mi ke K. Mayovi příliš nesedí.

02.07.2017 4 z 5

Park ozvěn Park ozvěn Michael Connelly

Po takovém nemastném neslaném Ztraceném světle je tu Harry Bosch opět v plné parádě, přesto se mi ale zdá, že poté, co přestal kouřit, už to není takový drsňák. Skvěle vypointovaný příběh, intriky kam se podíváš, nemohl jsem se od knížky odtrhnout, líbilo se mi to moc.

26.06.2017 5 z 5

Údolí supů Údolí supů Frederick Schiller Faust

Román z Divokého západu vydaný ve třicátých letech minulého století. Mladý muž Charles Dexter se snaží o navrácení rodinné farmy a pozemků, ukradených mu před desíti lety soudcem Bensonem. Nijak zvlášť napínavý děj je navíc psaný starým slohem, což dnešního čtenáře spíše odradí než naláká.

22.06.2017 3 z 5