Tekumseh (4. díl)

Edice KOD svazek 116/IV - vyprávění o boji rudého muže za svůj národ, sepsané podle starých pramenů. Obsahuje původní díla:
Volání lesů II (Ruf der Wälder - závěr - 1939)
Tekumsehova smrt (Tecumsehs Tod - 1939)

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133570/tekumseh-4-dil-Hv1-133570.png 4.487

Tekumseh 4.

Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Albatros (ČR)

Ruf der Wälder/ Tekumsehs Tod, 1939

Kniha Tekumseh (4. díl)

Luigi1
18.05.2020

Tento díl pojednává o pokusu Tekumseha o sjednocení indianskýck kmenů v jeden stát,stačilo málo a bylo by se mu to povedlo,ale opak je pravdou jeho snaha nebyla korunována úspěchem,jako Evropská Unie rozpadl se.Doporučuji

Gaudericus
01.09.2018

Vynikající kniha, ale poněkud plytká. Střídají se skvělé pasáže s těmi slabšími a bohužel především závěr (myslím knihy, ne jako závěrečný díl) je docela slabý a nenabízí katarzi, kterou by si Steubenovy knihy zasloužily.
Grafická úprava je super, včetně kreseb, nákresů průběhů bitev, map i kreseb zbraní a předmětů denní potřeby.
Jen doporučuji vydržet nutkání k zjišťování si, jak to bylo ve skutečnosti (u mě bylo časté a silné). Kazí to zážitek a občas budete zklamaní, jak moc si Steuben (já vím, je to pseudonym) upravoval historická fakta. Na druhou stranu se mi párkrát stalo, že jsem s otevřenou pusou zjistil, že to co mi připadalo velmi nepravděpodobné se opravdu odehrálo tak, jak je to v knize popsáno.

ponorka
07.03.2018

Nemám ráda, když umírá hlavní hrdina, ale co naplat, je to poslední díl a jinak skončit nemůže. Ani se mi to nechtělo číst. Steuben a Beholz (v jeho knize Tekumtha, poslední velký Šóní) se rozcházejí v popisu Tecumsehovy smrti, tak jsem hledala v knize, která byla zřejmě jedním ze zdrojů informací obou autorů (The Life and Correspondence of Isaac Brock, 1847) a v ní je zmíněna poněkud jiná verze, dost hnusná na to, aby vypadala jako pravda.
Kousek amatérského překladu:
---Po jeho (Tecumsehově) skonu bylo jeho neživé tělo obhlíženo s velkým zájmem americkými důstojníky, kteří tvrdili, že rysy jeho tváře byly majestátní i ve smrti. "Nicméně", popisuje americký spisovatel, "někteří z kentuckých mužů sami sebe ponížili tím, že na jeho mrtvém těle spáchali násilí. Byl skalpován a jinak různě znetvořen."---

Celkově mě jeho příběh nutí přemýšlet, jestli je zlo jako nakažlivá nemoc, kterou každý, kdo se s ní setká, předává dál. Jdu truchlit.

minirock
03.09.2017

Čtvrtý a poslední díl ságy o životě šavanského náčelníka Tekumseha popisuje jeho společné tažení s Brity proti Američanům. Jeho sen, založit společný indiánský stát na území USA, však padá se smrtí generála Brocka a Tekumsehův osud je zpečetěn. Umírá v bitvě proti svému úhlavnímu nepříteli, generálu Harrisonovi, uprostřed hrstky svých nejvěrnějších bratří ale zrazen zbabělým anglickým generálem Proctorem.
Skvěle napsáno, např. Tekumsehův boj s grizzlym popsaný očima divoké šelmy je lahůdkou. A nesmím zapomenout smeknout před nádhernými ilustracemi Jaromíra Vraštila doprovázející všechny čtyři díly.

Dexter
22.12.2011

I poslední díl nepřinesl zklamání a užil jsem si plnými doušky. Moje hodnocení: 90 %