minirock minirock komentáře u knih

Obchodník Obchodník John Grisham

Spíš než právnický thriller je to romantický příběh mladé spisovatelky, která se nechá za velké peníze přemluvit k akci která má vést k vypátrání ukradených vzácných rukopisů. Vrací se do městečka na Floridě, kde strávila několikery prázdniny se svojí tetou Tessou a má za úkol vetřít se do místní spisovatelské smetánky vedené podezřelým bohatým prodejcem knih Brucem Cablem a získat co nejvíce informací vedoucích k odhalení pachatelů. Její pátrání je nakonec úspěšné a Mercer i přes výčitky svědomí přispěje k tomu, že se uloupené věci nakonec majiteli vrátí. Oddechovka na pláž nebo koupaliště ale pěkná. Grishamův průměr.

12.04.2018 4 z 5

Rozsudek ráže 9 Rozsudek ráže 9 Michael Connelly

Tak jsem se těšil na další díl Harryho Bosche ale bohužel příběh je vyprávěný postavou advokáta Michaela Hallera a Harry zde má jen omezený prostor a jeho postava je velmi plochá, o pátrání po vrahovi nemůže být vůbec řeč. Škoda. Kniha není špatná ale když si budu chtít přečíst špičkový právnický thriller, sáhnu po Grishamovi. Příběhy s Harrym Boschem jsou mnohem napínavější a čtivější, tohle je místy nuda. A překvapení na konec ? Žádné se nekonalo, to, že ti dva jsou nevlastní bratři je jasné už v půlce knihy. Za mě mírné zklamání ale jednu šanci ještě Hallerovi nejspíš dám.

07.04.2018 3 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Parádní kniha. Perfektní popis rudolfinské Prahy, skvělá zápletka, výborně napsané postavy. Za mě určitě lepší jako první kniha s touto trojicí vyšetřovatelů a hned při další návštěvě knihovny si půjčuji další.

18.03.2018 5 z 5

Sudety 1938: Pohledem důstojníků německé armády Sudety 1938: Pohledem důstojníků německé armády Jan Lakosil

Němec zůstane Němcem, slýchával jsem doma od malička a tahle kniha to jen potvrzuje. Kolik povýšenosti, arogance je z ní cítit. Na druhou stranu ale i strach z toho malého národa uprostřed Evropy, odhodlaného bránit své území a patrná úleva z toho, že jsme byli nuceni Sudety bez výstřelu a velmi rychle opustit. A propagandu, tu měli Němci zmáknutou dokonale, vždyť stokrát opakovaná lež se přece stává pravdou ...

09.03.2018 3 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Opravdu výborné a pohodové čtení, jen v tom množství postav jsem se chvílemi trochu ztrácel. Ale pana Červenáka si znamenám a určitě se k němu vrátím, minimálně k pokračování příběhů s touto povedenou trojicí.

03.03.2018 4 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Výborný příběh, trošku netypický se známým vrahem hned na počátku, ovšem velmi rafinovaným a řádně krutým. Potom co vyšlo najevo že svou činnost prováděl skoro 25 let jsem čekal mnohem větší ponoření do minulosti. Zklamáním byl postava agentky Taylorové, na to že prošla speciálním výcvikem u FBI byla hodně naivní.

01.03.2018 4 z 5

Muž zvaný Old Shatterhand Muž zvaný Old Shatterhand Karel Jordán (p)

Autor shrnul život a dílo Karla Maye do 170 stran. Pro povrchní seznámení s tímto fenoménem to stačí, pro hlubší znalost je to málo. Díky však i za tuto knihu. Jsem rád že za těch jednadvacet let od jejího vydání by do ní dnes přibylo mnoho dalších informací o knihách i filmových zpracováních. Je dobře že Mayův odkaz je stále živý a hrdinové jeho románů mají co říci i dnešní přetechnizované generaci. Doufám jen, že není poslední.

23.02.2018 4 z 5

Žezlo a kladivo II. Žezlo a kladivo II. Karel May

Druhý díl románu o překaženém povstání ve fiktivní zemi Norland zorganizovaném jeho sousedem Suderlandem se mi líbil o kapánek méně. Opět se setkáme s hrdiny dílu prvního, cikánkou Zarbou, kovářským synkem Maxem Brandauerem, ničemným vévodou von Raumburgem a dalšími postavami zapletenými do tohoto konfliktu. Popravdě ke konci už jsem se v ději dost ztrácel a často jsem nevěděl kdo, s kým a proti komu ... . Nakonec ale všechno dobře dopadlo, zlo bylo potrestáno a dobro odměněno.

19.02.2018 4 z 5

Excalibur Excalibur Bernard Cornwell

Naprosto senzační zakončení celé série, kterou jsem si fakt užil. Úžasné popisy bitev, intriky, přátelství, láska i nenávist, toho všeho je zde dost a dost. Bude se mi stýskat po Derfelovi, Artušovi, Ceinwyně, Merlinovi ale i po té potvoře Nimue. Škoda, že těch dílů není aspoň deset.

06.02.2018 5 z 5

Lexikon dobrodružné literatury, sv. 3: Karel May Lexikon dobrodružné literatury, sv. 3: Karel May kolektiv autorů

Nenápadná knížečka ve které si často listuju a prohlížím ty stovky skenů obálek nádherných starých knížek Karla Maye vydaných v českém a slovenském jazyce od roku 1888 do 1948 . Pár se mi jich podařilo sehnat ale při jejich dnešních cenách mi nezbývá než se kochat obrázky v této knize. Obsahuje také velké množství obrázků reklamních materiálů na Mayovy knihy.

20.01.2018 5 z 5

Ilustrátoři dobrodružství Ilustrátoři dobrodružství Vladimír Prokop

Na knížku jsem se hodně dlouho těšil také proto že jsem byl jedním z těch kteří finančně podpořili její vydání. A rozhodně nejsem zklamaný, je skvělá. Každý večer jsem si početl o jednom panu ilustrátorovi dobrodružství a bylo to parádní čtení. Dost starých knih s těmi ilustracemi mám a hodně jsem jich v knize našel nových. Takových knih nebude nikdy dost, pane Prokope, díky za tu obrovskou práci.

18.01.2018 5 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

Určitě jsem od Grishama četl lepší knihy ale ani tato mě vyloženě nezklamala. Sympatická hlavní hrdinka Lacy a její kolega z Kárné komory dostanou tip na neetické chování jedné soudkyně a rozjedou pátrání. Poté co je její kolega Hugo odstraněn a ona těžce zraněna při fingované autonehodě, do případu se vloží FBI začíná složité vyšetřování. Ten konec se mi moc nezdál, přece jen bych řekl že lidé s takovými možnostmi by se snad nedali takhle lehce chytit a určitě by měli připravená nějaká zadní vrátka pro případné prozrazení. No, uvidíme, třeba chystá pan Grisham překvapení v podobě pokračování.

13.01.2018 3 z 5

Fotbalový anděl Vladimír Šmicer Fotbalový anděl Vladimír Šmicer Petr Čermák

Láďa Šmicer, fotbalová ikona Slavie Praha a mnoho let nepostradatelný hráč české reprezentace. Za svou kariéru dosáhl mnoha úspěchů, s FC Liverpool dobyl pohár za Ligu mistrů i pohár UEFA, stal se 3x mistrem ČR se Slavií a má stříbrnou a bronzovou medaili z ME. Skromný a poctivý fotbalista i člověk. Jeho tchánem je další bývalý vynikající hráč, Ladislav Vízek. Ta kniha se čtenáři, který se jen trochu zajímá o náš fotbal, moc dobře čte, vždyť Láďa Šmicer patří k naší nejúspěšnější fotbalové generaci poslední doby.

01.01.2018 5 z 5

Valdštejnové a Třebíč 1613-1945. Historie starobylého českého rodu na třebíčském panství Valdštejnové a Třebíč 1613-1945. Historie starobylého českého rodu na třebíčském panství Jana Bečková

Kniha nevelká rozsahem ale velmi zajímavá svým obsahem. Dozvěděl jsem se velké množství informací o historii svého rodného města, což nemůže být na škodu a všem kteří mají k Třebíči nějaký vztah ji vřele doporučuji k přečtení. Už jen to, že člověk denně prochází ulicemi pojmenovanými po dávných význačných třebíčských rodácích a tato kniha mu některé z nich přibližuje, je myslím docela cenné.

01.01.2018 5 z 5

Žhavé slunce Mexika 1. část Žhavé slunce Mexika 1. část Karel May

Kvalita série jde dolů, dost dobře nechápu rozdělení do dvou dílů. Polovina knihy velká nuda, druhou půli zachraňuje pouze boj proti Francouzům a i ten je na Karla Maye až zbytečně drastický.

31.12.2017 2 z 5

Pád Pád Michael Connelly

Parádní kniha, jedna z nejlepších o Harry Boschovi. Zajímavé vyšetřování dvou případů najednou, hnusní záporáci Hardy i Irving, nevyjasněný vztah s doktorkou Stoneovou a vše odlehčuje Harryho dcera Maddie. Ležel jsem u toho dva dny a moc se mi to líbilo. A to je dneska Silvestr ! Doufám že si v příštím roce přečtu další, stejně povedené knihy s tímhle skvělým detektivem.

31.12.2017 5 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Michael Connelly

Kniha je to výborná, čte se jedním dechem ale bohužel mi svým námětem až příliš připomínala nedávno čtený další Harryho případ jménem Vyhlídka.

30.12.2017 4 z 5

Ostrov mrtvých Ostrov mrtvých Bernard Cornwell

Po prvním "zahřívacím" dílu další dobrodružství Derfela a jeho přátel Artuše, Merlina, Nimue a dalších od začátku až do konce překypují energií, odvahou ale také láskou i nenávistí. Úžasně popsaná bitva u Lugg Vale, Derfelova cesta na Ostrov mrtvých pro druidku Nimue a především pátrání skupinky odvážných po kotli Cauldronu, jednomu z bretoňských pokladů, dělá z této knížky skutečný čtenářský zážitek.

16.12.2017 5 z 5

Vyhlídka Vyhlídka Michael Connelly

Děj se odehrává během pár hodin, což je pro příběhy Harryho Bosche docela netypické. Celý příběh je vlastně takový Boschův minisouboj s federálními agenty kteří dávají přednost vyšetření loupeže cesia před vraždou Stanleyho Kenta, zatímco Harry na to jde spíš obráceně. Což se nakonec ukáže jako správné, protože tam kde federálové zapojují protiteroristické agenty, zapojí Harry svůj mozek a případ vyřeší. Knížka je slabším průměrem, čekal jsem nějaké techtle mechtle s agentkou Wallingovou a ono nic ...

07.12.2017 4 z 5

Pro rodný krov Pro rodný krov Vlasta Javořická

Přečteno v rámci Čtenářské výzvy, jinak bych po Javořické asi nesáhl. Ale bylo to oblíbené čtení mojí babičky, tyto knížky jsem jí léta kupoval jako vánoční dárky. Byla to žena která celý život tvrdě dřela stejně jako lidé v tomto románě a chápu že jí to bylo blízké. I ten vztah k půdě byl podobný, jen doufám že jí dědu nevybírali prarodiče kvůli gruntu ...

07.12.2017 3 z 5