S tomahawkem proti mušketám II.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Události nejsou řazeny chronologicky, ale teritoriálně podle oblastí (horské oblasti severozápadu a jihozápadu a Kalifornie). Tento boj o severoamerický kontinent, původně kolonizovaný Angličany, Francouzi a Španěly, byl krvavým bojem odlišných civilizací a kultur. Kromě popisu jednotlivých střetů a bitev se autor věnuje také hlavním protagonistům těchto válek z řad indiánských náčelníků i vojenských velitelů. Poslední část knihy je věnována obecné charakteristice koloniální politiky Anglie, Francie a Španělska, kulturním rozdílům mezi původním indiánským obyvatelstvem a kolonisty a kolonizační politice americké vlády v 19. stol. Autor se snaží korigovat vžité představy o krvavé genocidě indiánů. V závěru přehled severoamerických indiánských kmenů z výše uvedených oblastí a chronologie bitev a střetnutí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99913/s-tomahawkem-proti-musketam-ii-yZX-99913.jpg 4.56
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Libri
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha S tomahawkem proti mušketám II.

Přidat komentář
IgorGebiza
17.01.2018

skvela kniha

braunerova
09.12.2017

Nevím o příkladu z historie, kde by vedle sebe v míru koexistovala městská a lovecká kultura. Tenhle třídní boj probíhá tisíce let, vždy si přitom vzpomenu na Pressfieldovu Poslední z Amazonek. Při čtení téhle knihy mě proto nepřestával překvapovat demokratický přístup bílých Američanů. Ta neustálá snaha uzavírat s indiány mírové smlouvy. Netrestat plošně, ale hledat viníky vražd bělochů. Přitáhnout indiány k farmaření nebo jim umožnit žít v rezervacích. Je mi jasné, že tímhle naštvu všechny milovníky indiánů. Budou argumentovat nedodrženými smlouvami, korupcí úředníků, masakry indiánů. Podmínky v rezervacích byly často otřesné. Jenže autor uvádí i případy opačné a tipnul bych si, že je to tak 1:1. Zvlášť výmluvný je případ Geronimo. Ale hlavně, je to v 19. století v období kolonialismu. A v osvíceném 20.století skončí miliony jiných třídních nepřátel jako otroci v Gulagu nebo v plynových komorách.


minirock
22.07.2017

I druhý díl je lahůdkové čtení pro fandy tohoto žánru. Velmi podrobně popsané války bílých dobyvatelů s Kajusi a Jakimy, konflikt s Nez Percéi, dlouhá válka proti Apačům vedenými Geronimem. Taoská revolta, Walkerova válka, debakl u Jackovy "tvrze", Cibicueská aféra nebo fiasko modrokabátnků u Ztracené řeky. To vše skvěle popsané téměř den po dni včetně zúčastněných indiánů i bělochů. Desítky podepsaných a vzápětí nedodržených smluv i ujednání a stovky a tisíce obětí na obou stranách v průběhu staletí trvajícího sbližování obou národů až k současnosti. Úžasné množství informací zpracované velmi čtivou formou i s přidanými mapkami popisovaných území. Chyběl mi tam snad jen nějaký obrázek, jinak parádní kniha ke které se určitě budu často vracet.

Doporučujeme

Totální rauš – Drogy ve třetí říši
Totální rauš – Drogy ve třetí říši
Vladař
Vladař
Hanin kufřík
Hanin kufřík
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem
Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem