S tomahawkem proti mušketám I.

S tomahawkem proti mušketám I. https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99911/bmid_s-tomahawkem-proti-musketam-i-Y4y-99911.jpg 5 11 4

První díl knihy Jiřího Černíka, příznačně nazvané S tomahawkem proti mušketám, zahrnuje celkem dvě části široce pojatého díla, v němž autor provází čtenáře bouřlivými událostmi, jež se odehrávaly při bojích bílých přistěhovalců s indiány na území dnešních Spojených států amerických - od Atlantiku přes Mississippi až ke Skalistým horám - zhruba od první poloviny 17. až do konce 19. století. Pro indiány to byl tragický střet mezi jejich viděním světa a diametrálně odlišnou kulturou "bledých tváří", v jejichž stopách šly smrtící epidemie vysoce nakažlivých chorob. Ozbrojené srážky odehrávající se na severoamerickém kontinentu, jenž byl zprvu mocensky rozdělen mezi Anglii, Francii a Španělsko, neměly sice podobu spektakulárních bitev známých z evropských bojišť, ale i zde byla prolévána krev a na obou stranách stáli jak stateční hrdinové, tak ješitní muži, jejichž omezenost stála životy stovek bojovníků i vojáků. Barvité líčení zákulisí známých bitev i méně slavných střetnutí, četných přepadení nebo krvavých masakrů vojenských jednotek či skupin indiánů doplňuje neméně zajímavé vyprávění o osudech hlavních protagonistů těchto událostí, ať již z řad vojenských velitelů, tak z okruhu indiánských náčelníků. Sugestivní jsou rovněž příběhy osadníků, zejména žen a dětí, kteří se při přepadeních usedlostí dostali do zajetí jako rukojmí.... celý text

witko
28.08.2021 5 z 5

Je radost vidět knihu na toto téma od českého autora a ještě v takovéto kvalitě. Neměla by chybět v knihovnách těch, co se o tuto problematiku zajímají

minirock
25.02.2017 5 z 5

Myslím, že je to knížka, která rozbije napadrť mnohá vnímání čtenářů o Divokém Západě získaná sledováním filmů nebo čtením dobrodružných knížek. Zde je popsaná skutečnost, syrová a pravdivá o boji amerických indiánů nejdříve za svoji půdu a později za svá práva a holou existenci. Autor bez zbytečného dramatizování popisuje nejdůležitější bitvy, více či méně známé a osudy indiánských náčelníků ale také vojáků - generálů i obyčejných pěšáků, kteří se zapsali do historie těchto dvou tak odlišných kultur.

braunerova
19.11.2016 5 z 5

Výborná kniha. Odborně na výši, čtivá, navíc se autor snaží zprostředkovat pohnutky a pocity obou stran, indiánů i bělochů. Těžko vedle sebe mohli existovat tak rozdílné kultury. Mírové nabídky považovali indiáni za slabost a signál k dalším útokům. Řada válek také vznikla prostým nedorozuměním, jako třeba se Siouxy o kulhavou mormonskou krávu. Je také málo známý fakt, že indiáni bez milosti masakrovali i ženy a děti osadníků, což vyvolávalo hlubokou nenávist mezi přistěhovalci.

"Před komisí stála dívka, jejíž zjizvené paže a nohy nesly stopy po bití a spáleninách. Obličej měla zohavený a místo nosu se jí černaly dva otvory pokryté strupy. Dívku nejen sexuálně zneužívali, ale i soustavně mučili."

Loubooker
17.01.2016 5 z 5

Vynikajici cteni.
Potesilo mne, ze se zde jako jediny cesky autor venuje tak obsahle boji s Komanci a to na asi 70 stranach. Tuto cast jsem precetl jako prvni a byla uzasna, v zadne jine knize ceskeho autora jsem necetl tak obsahle informace. Stejne tak osudy, pribehy a boje Kriku, Cerokiju a Seminolu. Pri cteni jsem se jiz tesil na druhy dil.