Mindy Mindy komentáře u knih

Stroj času / Neviditelný Stroj času / Neviditelný Herbert George Wells

Kniha obsahuje dva tituly - Stroj času a Neviditelný.
Oba se mi líbily, i přes rok vzniku (1895, 1987) se četly moc dobře, při závěrečném pronásledování neviditelného jsem byla úplně nervózní a s napětím četla, jestli bude dopaden nebo ne.
A Stroj času? Moc zajímavá vize roku 802 701. Jenom jsem čekala víc informací o životě morloků.

30.05.2023 4 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Výborná kniha, neotřelé téma.
Jediná menší výtka je za nespisovnou češtinu, já prostě nerozumím tomu, proč ji současní autoři tolik používají.
Ale jinak super. Poučení z knihy: svině zůstane navždy sviní.

27.05.2023 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Takže - v první kapitole je představena ONA. Ve druhé kapitole je představen ON. A čtenář už tuší, jak to celé asi dopadne. Nastává chvilka rozhodování - je potřeba číst těch 350 stran? Co když to zrovna skončí jinak? Ale ne - dočetla jsem a bylo to přesně tak, jak jsem tušila po přečtení těch prvních sedmnácti stran.
Chtěla jsem si přečíst aspoň jednu knihu z této série a v knihovně jsem si namátkou vybrala tuto. A není to tedy nic pro mě. Já to hodnocení 83% moc nechápu, ale čtenářů, kteří mají rádi nenáročnou romantickou slaďárnu, je asi pořád dost.

21.05.2023 2 z 5

Úplně jiný příběh Úplně jiný příběh Håkan Nesser

Další kniha Håkana Nessera s vyšetřujícím inspektorem Gunnarem Barbarottim.
Tato kniha se mi líbila, jenom bych ráda věděla, díky čemu byl pachatel odhalen - ten detail! A taky, proč posílal dopisy právě Barbarottimu. A co se stalo Sáře v Anglii. Prostě dost nezodpovězených otázek, proto hvězda dolů.
Jinak mám moc ráda knihy tohoto autora, jeho styl psaní mi vyhovuje.

14.05.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Kniha popisuje osudy řeckých uprchlíků - především dětí, které Československo přijalo, když v Řecku probíhala občanská válka. Byli to sirotci, kteří se ocitli v zemi, o které nic nevěděli, neuměli jazyk, nikoho neznali.
Kniha mi přiblížila události, o kterých jsem věděla, že se staly, ale jinak nic.

03.05.2023 5 z 5

Medicejští: Úpadek rodiny Medicejští: Úpadek rodiny Matteo Strukul

Ocitáme se ve Francii v 1. polovině 17. století na královském dvoře, kde vládne král Jindřich IV. a jeho choť Marie Medicejská. Kniha je zaměřena především na Marii a její život, nejdříve po boku svého nevěrného manžela. Poté, po jeho zavraždění, přichází na scénu a vlády se ujímá nejstarší z jejich šesti dětí, nevýrazný a snadno ovlivnitelný Ludvík XIII. Z dalších postav stojí za zmínku kardinál Richelieu, jemuž Marie pomohla dostat se na výsluní a on se jí za to odvděčí - zradou.

27.04.2023 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Jak statečně Irma nesla svůj úděl, jak se všechno naučila, o všechny se postarala - četla jsem uznale, obdivně a skoro nevěřícně. Kniha je napsaná podle skutečných událostí.

18.04.2023 5 z 5

Tráva zpívá Tráva zpívá Doris Lessing

Děj knihy se odehrává v Rhodesii na jihu Afriky - dnešní Zimbabwe, kde je praktikován apartheid. Seznamujeme se s chodem jedné malé, bezvýznamné farmy. Farmář Dick je vcelku neschopný, nic se mu nedaří, má plno plánů, ale nic nedokáže dotáhnout do konce. Manželka Mary - nesnáší domorodé obyvatele, černoši se jí přímo hnusí. Po počáteční snaze pomoct s chodem farmy se dostává do apatie, nic ji nebaví, s manželem se na ničem neshodnou. Pak u nich začne v domácnosti pomáhat černý sluha Mojžíš, který se Mary začne dostávat "pod kůži". Všechno je špatně, Mary se dostává do stavu, kdy jí není pomoci. Nikdo nedokáže s nikým komunikovat a vše spěje k tragickému konci.
Až po dočtení knihy (kterou jsem si vybrala mezi vyřazenými z knihovny) jsem zjistila, že autorka získala v roce 2007 Nobelovu cenu za literaturu.

13.04.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Já bych tak ráda napsala, že jsem četla sci-fi! Ale bohužel to byla drsná realita, která se v Rumunsku za vlády Ceausescua opravdu děla. Jako by se tam odehrával Orwellův román 1984.

10.04.2023 5 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Tak jsme se znovu ocitli v Gileádu a stálo to tedy za to. Svůj životní příběh nám vypráví Ágnes, Daisy a teta Lydie. Všechny jsou sympatické a všem jsem fandila. Nechybí humor, hlavně teta Lydie hodně bodovala.
Výborné volné pokračování Příběhu služebnice.

31.03.2023 5 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Další silný příběh z období války. Jak si osud s rodinou Kurcových zahrál, to nejde vymyslet, to musel napsat sám život (kniha je napsána podle skutečných událostí).
Očekávejte opravdu silný nápor na city - závěrečnou část jsem skoro celou probrečela. Výborný je i doslov autorky.

24.03.2023 5 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

V knize prožíváme s autorem půlroční období (od jara do podzimu), které se rozhodl strávit téměř osamocen v horách. Užívala jsem si s ním tu samotu, přítomnost pouze srnců, zajíců, svišťů, kamzíků a občas některého ze vzdálených sousedů.

18.03.2023 4 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Mně se to moc líbilo. Nejradši bych se do Grany rozjela a v nějaké chajdě tam strávila celé léto a všechny ty stezky a chodníčky si prošla.
A snad zvládla i nějakou tu horu.

14.03.2023 5 z 5

Píšťalka Píšťalka John Grisham

U Johna Grishama už přesně vím, co můžu očekávat - jsou to soudní spory, jednání v soudních síních, právníci, policie, advokáti, soudci, žalobci, svědci, porotci. Tato kniha mě ale bohužel zklamala. Bylo to nezáživné, nudné a zdlouhavé. Snad to příště bude lepší.

11.03.2023 3 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Knihy Andyho Weira mě neskutečně baví. Už jsem se s jeho hrdiny podívala na Mars, do vesmíru a teď i na Měsíc. Jsem moc zvědavá, s čím přijde příště

28.02.2023 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Všichni lékaři i další zdravotníci, kteří se vydávají na tyto mise do oblastí zasažených ať už válkou, nebo nějakou přírodní katastrofou, si zaslouží obrovské uznání a respekt.

21.02.2023 4 z 5

Jiskřičky naděje. Vzpomínky Jiřiny Gryczové-Koláčkové Jiskřičky naděje. Vzpomínky Jiřiny Gryczové-Koláčkové Daniel Drápala

Pocházím z Prostřední Bečvy a moje babička by údajně měla být autorčina sestřenice Mařa, o které je zmínka v úvodu knihy. Takže naprostá srdeční záležitost a navíc jsou to opravdu moc hezky napsané vzpomínky na dětství a dospívání a následující léta prožitá na Slovensku.

15.02.2023 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Yaa Gyasi

To bylo nečekaně krásné. V knize jsou popsány osudy potomků dvou sester, které se nikdy nesetkaly, vlastně o sobě ani nevěděly. Effia žije v Ghaně, Esi je prodána do otroctví do Ameriky. Děj začíná v polovině 18. století a končí (po prožití životů sedmi generací) v současnosti. Dovídáme se tak hodně o historii těchto dvou zemí díky této nádherné knize.

11.02.2023 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Tak nejdřív mě zaujal ten název - Než vystydne káva - ten je kouzelný.
A co se týče knihy - chvilku mi trvalo, než jsem se začetla a zvykla si na ta japonská jména, ale dost věcí se tam opakuje, takže po tom počátečním zorientování se už se to četlo moc dobře a na konci i slzička ukápla.

04.02.2023 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

700 stran nepředstavitelného utrpení, zvěrstva, násilí, bolesti a - smrti. Ať už v Americe, Německu, Litvě, Polsku nebo na Slovensku. Smrt na vás dýchá opravdu takřka z každé stránky. Je to úžasná a zároveň otřesná kniha.

01.02.2023 5 z 5