Tráva zpívá

Psychologický román s kriminální zápletkou v závěru je situován do jihoafrické Rhodesie. Na pozadí hospodářského úpadku a ztroskotaného manželství zadluženého a nemocného farmáře se rozvíjí milostná hra farmářovy ženy a černého sluhy.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106074/trava-zpiva-d7o-106074.jpg 3.747
Vydáno, Práce

The Grass is Singing, 1950

Kniha Tráva zpívá

jajcak
21.11.2020

Velmi zajímavě popsaná bezvýchodná situace, ztráta smyslu života.

harena
14.04.2020

Román patří mezi ty, kde polovina čtenářů je nadšená a polovina jej označí téměř za odpad. Já jsem se nemohla od knihy odtrhnout. V jihoafrické Rhodesii je zavražděna bílá žena černošským sluhou, který se k vraždě přiznal.
Proč vraždil? Ze soucitu, lítosti, ze zhrzené lásky nebo pro uraženou lidskou důstojnost ? V tomto psychologickém románu autorka v retrospektivě sleduje život ženy, která se v poměrně vysokém věku vdá za chudého farmáře, který se marně snaží v divoké buši pomocí černošských dělníků něco vypěstovat. Černoši jsou pro ni jako zvířata, smrdí, budí v ní hrůzu a ošklivost. Postupně upadá do větší a větší deprese a otupělosti. Překrásné popisy jihoafrické krajiny, psychologické propracování hlavních hrdinů a dokonalá čtivost dělá z tohoto románu jednoho z nezapomenutelných.

iiiccc
08.07.2019

Příběh, který v sobě uchovává obrovské poselství určené pro ženy (a možná i pro některé muže, ale varuji, obsahuje náznaky :D). Nelze konkretizovat, protože je na každé z nás, jakým způsobem nás tento příběh ovlivní a jakým směrem nás posune.

iška
16.03.2019

Hrdinka ztracená sama v sobě i v prostředí do kterého se dostala. Psychologické vykreslení postav bylo rozhodně dobré.

lubospanda
11.03.2019

Tohle je nejhorší kniha, kterou jsem za poslední dobu četl. Kvalitou bych to přirovnal ke článkům v časopisech pro hospodyňky. Třicetiletá frigida se ze zoufalství provdá za chudého jihoafrického farmáře, a pak si najednou uvědomí, že nenávidí černochy, chudobu i svého muže a zblázní se. Postavy jsou ploché jak prkno, příběh je nudný, přínos nulový.

Taťka Hraboš
17.01.2019

Mistrně napsaná kniha. Z řady pozitiv knihy namátkou: skvěle psychologicky propracované postavy a jejich vývoj, bez servítků a politické korektnosti vykreslený iracionální, tradicí daný negativní vztah bělochů v jižní Africe a černých domorodců a jejich vykořisťování či plasticky popsaná jihoafrická krajina a nelítostné klima, které v tom depresivním příběhu jednoho nepodařeného manželství hraje zásadní úlohu.

Enehy
27.04.2015

Tak teď opravdu netuším, proč je tento úžasný obraz drsné Afriky a jejího vlivu na lidskou duši v modrých číslech. Nejenom, že příběh je sám o sobě velmi zajímavý (skoro všichni rádi sledujeme, jak je někdo vystavován nepřízni osudu... hlavně, že to nejsme my), ale navíc je i velice čtivý. Z mé strany naprostá spokojenost. Tahle paní si Nobelovku za literaturu rozhodně zasloužila.

adelinka
14.03.2015

veľmi zaujímavý príbeh belošky žijúcej v Afrike.....jej prístup k černochom, celkovo prístup k životu.....a jej osud....ako dokáže zmeniť človeka prostredie v ktorom žije ak sa s ním vôbec nestotožňuje.....