Milda58 Milda58 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Neskutečně silný příběh. A i kdyby byl celý smyšlený, vím, že podobných se ve skutečnosti odehrálo na tisíce a tisíce. Přestože jsem z této doby četl mnoho knih a shlédl mnoho filmů, nic na mě nezapůsobilo tak silně, jako tato kniha. Snad proto mi po přečtení poslední stránky stekla po tváři slza.

28.12.2019 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Krásná kniha o lásce a nenávisti, o vině a odpouštění. Tuto knihu jsem si „dal“ po Dostojevském a třebaže byla na počet stran přibližně stejně obsáhlá, četla se mi lehce. Samozřejmě nelze srovnávat tyto dva autory, ale jedno srovnání si přece jen ještě neodpustím: ve Steinbeckově románu jsem se velice snadno orientoval v množství postav, což mi u předešlého autora dělalo problém. Také jsem si chtěl vypisovat zajímavé úryvky (viz komentář LadyAnn) ale stejně jako moje předchůdkyně jsem to brzy vzdal. Tak alespoň jednu větu popisující údolí řeky Salinas, která mě hned na první stránce pohladila a byla předzvěstí toho, že mne čeká mimořádný čtenářský zážitek: „Pamatuji se, že Gabilanské hory na východní straně údolí byly světlé a veselé pohoří, prosluněné a půvabné a nějak pohostinné, že se člověku chtělo vylézt na jeho teplá předhoří, skoro tak jako touží dítě vylézt si na klín milované mámě.“

11.10.2014 5 z 5

Malostranské povídky Malostranské povídky Jan Neruda

Při čtení se mi vybavil čilý ruch pražských ulic, kaváren, hospůdek a pavlačových domů 19. století, různorodí človíčci, kteří v té době na Malé Straně žili. Tehdy se ještě lidé navzájem více znali a více spolu bavili, více jeden o druhého zajímali. Snad proto je tato literatura nezajímavá pro část dnešní generace, která spolu komunikuje převážně přes facebook, a tam kde se lidé dříve spolu bavili, sedí nyní každý sám zahleděn do svého smart telefonu, aniž by vedl rozhovor se sousedem…
Moc pěkné a uklidňující počteníčko.

06.08.2015 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Až do přečtení této knihy jsem si nikdy tak intenzivně neuvědomoval, kolik společného mají fašismus s komunismem. Naskakovala mi husí kůže při pomyšlení, že se naše společnost v nedávné historické době světu Orwella přibližovala. Velmi poučné.

01.04.2014 5 z 5

Na Řece Na Řece Josef Hejzlar

Kniha mimo jiné přibližuje povahu a myšlení Číňanů. Místy se nám zdají nečekaně blízcí, někdy překvapí odlišnými zvyky a chováním. Z celého vyprávění zároveň vyzařuje láska k rodné zemi. Na knize mne příjemně zaujalo časté používání metafor.

29.11.2013 4 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé. Po delším čase jsem se nemohl odtrhnout od čtení. Ta kniha nemá chybu.

14.08.2016 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Obdivuhodná mozaika samostatných a zároveň navzájem se prolínajících osudů, jejichž společným jmenovatelem je láska člověka k člověku. Při čtení jsem si zároveň uvědomil, jak nicotná je většina našich každodenních problémů, které nám přijdou banální až ve chvíli, kdy nahlédneme do třinácté komnaty druhých. Nejedná se o strhující příběh, přesto na mě kniha zapůsobila ohromujícím způsobem a ještě po přečtení se k ní v myšlenkách stále vracím. A toto je ten rozhodující element, který alespoň pro mne dělá z velmi dobré knihy knihu výjimečnou.

25.08.2014 5 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Nebudu zde už po sté opakovat, jak skvělé dílo plné moudrých myšlenek to samozřejmě je. Jedno mi ale v předchozích komentářích chybí. Tato kniha je také plná humoru. Možná místy černého, brutálního, někdy naopak jemného a skrytého. Musím se přiznat, že už dlouho jsem se při čtení tak upřimně nezasmál. Takže i kvůli svéráznému autorovu smyslu pro humor se k této knize budu určitě rád vracet.

19.03.2014 5 z 5

To To Stephen King

Přestože jsem film viděl kdysi dávno a pamatuji si ho jen matně, vím, že mě tenkrát dostal. To bohužel nemohu tvrdit o knize a po filmu přišlo spíše zklamání.Možná bych hodnotil o hvězdičku výše, kdyby byla kniha alespoň útlejší. Někdy méně znamená více, to platí i pro Kinga.

31.03.2016 3 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ačkoliv nemám rád sáhodlouhé komentáře a při čtení se jim vyhýbám, dneska sám toto pravidlo asi lehce poruším. Nehodlám rozebírat, co autor touto knihou chtěl svým čtenářům říci. Nemohu si ale odpustit napsat , jaký dojem na mě udělalo čtení díla jednoho z velikánů světové literatury. Nutno předeslat, že dodnes jsem se světové literatuře tohoto kalibru víceméně „úspěšně“ vyhýbal a proto jsem cítil vůči sobě určitý dluh a potřebu něco s tím dělat. Můj první dojem – trochu zklamání, rozpačitost, dost často nuda z určité stagnace děje. Možná jsem dostatečně nepochopil myšlenky a základní ideu autora, ale na to co jsem si z tohoto díla odnesl mě napadá: ‚příliš mnoho popsaných stránek‘. Chybí mi určitá zkratka, minimálními prostředky sdělit maximum. Ale toto bude pravděpodobně úděl velké části tzv. klasické literatury, tj. sáhodlouhé popisování myšlenkových pochodů, situací, dlouhé filosofické úvahy. Je samozřejmě možné, že jsem ještě dostatečně čtenářsky nedospěl, na druhou stranu mám nepříjemný dojem, že tento typ literatury byť ideově aktuální i pro dnešní dobu, svojí formou je již za svým zenitem. Nicméně neházím ‚flintu do žita‘ a čas od času se ke klasice budu vracet, třeba jí jednou přijdu na chuť :)

23.09.2014 3 z 5

Tak jsem se na chvíli vrátil do klukovských let, kdy jsem tuto knihu přímo hltal. Myslím, že jsem tenkrát četl nepatrně jinou verzi, ale to nemění nic na tom, že to byl hezký výlet. Docela se těším, až ji jednou budu číst svým vnoučatům :)

15.06.2014 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Přestože jsem válečná léta nezažil, připomnělo mi to v mnohém i moje dětství. Díky této útlé knížce se tedy mohu kdykoliv do dětských let opět "na skok" navrátit :)

22.03.2014 5 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Pane Svěráku, Vaše ovoce má lahodnou chuť. Není ani málo ani příliš zralé či sladké. Při jeho ochutnávání se člověk příjemně zasní.

18.12.2013 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Nádherná povídka o lidské vůli, vytrvalosti, statečnosti, víře ale i pokoře.

05.12.2013 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Kinga baštím. Přesto ale, kdyby zde byla možnost jemnějšího hodnocení, dal bych 4 a půl hvězdičky a to "díky" třetí povídce. Podle mého neměla takový spád a napětí jako zbývající tři, i když námět dobrý. Všechno ostatní skvělé.

29.11.2013 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Po velkém očekávání nemohu tuto knihu vychvalovat do nebes. Tak trochu mě zklamalo stavění velké části děje na téměř cyklickém opakování schématu: problém – jeho vyřešení – a další průs … Co se týká někdy až sáhodlouhých technických popisů řešení problému z oblasti fyziky, chemie případně dalších věd, chápu, že to pro někoho byla nuda. Mě to až tak nevadilo, protože jsem z mého pohledu neobjevil zásadní rozpory a při čtení jsem si říkal: „Jo, tohle by asi byl problém“ nebo „jo, tak by to asi šlo řešit“. Akorát si nemohu odpustit na toto téma alespoň jeden autorův úlet a to – zajímalo by mě, jak v beztížném stavu při výrobě výbušniny přesypávali krystalový cukr :-)
Závěr: Je to celkem slušná sci-fi na letní čtení s dobrým tématem, kde nechyběl ani humor.

13.07.2015 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Po dlouhém čase kniha, u které jsem vydržel i po půlnoci. Skvělé čtení.

29.11.2013 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

V porovnání s tím, co už jsem od Kinga přečetl (není to ještě zdaleka všechno), musím říci, že napsal lepší věci. Během čtení mě napadlo, že je to předloha pro "béčkový" film. A ejhle, pak jsem zjistil, že příběh byl skutečně zfilmován a převážně je hodnocený jako "béčko". Nedá se popřít, že by se kniha nečetla svižně, ale to mi u mistra Kinga už jaksi nestačí. Dávám 4* jen proto, že jsem zde našel jeden dobrý citát a pro tohoto autora mám zkrátka slabost :)

30.06.2014 4 z 5

Dvaadvacet centimetrů něžnosti Dvaadvacet centimetrů něžnosti Johannes Mario Simmel

Povídky plné lidskosti, citu, lásky a také snahy vidět svět a člověka lepší, než ve skutečnosti asi jsou. Některá témata se v povídkách v různých obměnách opakují, ale vzhledem k tomu, že výbor povídek je z rozmezí několika desítek let, je to pochopitelné. Jelikož je to první kniha od tohoto autora, kterou jsem četl, pravděpodobně se k němu ještě vrátím.

29.11.2013 3 z 5

Krutopřísné povídky Krutopřísné povídky Miloš Čermák

Úsměvné. Občas mě to sice připadalo už tak trochu "přes čáru" ale nakonec proč ne. Naši páni politici se k nám také moc férově nechovají.

19.10.2015 4 z 5