miky103 miky103 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Už dlouho se mi nestalo, že bych kvůli knize nemohla spát a že by se navíc poutavý příběh dotkl i mého nitra. Ale tady se to opravdu povedlo.
Krásně napsaný životní příběh jedné neobyčejné obyčejné ženy. Je až s podivem, jak ten stejný příběh ve vás dokáže vyvolat melancholickou touhu po návratu starých časů (které jsem navíc ani nezažila) a zároveň vděk za to, že dneska už hodně věcí funguje úplně jinak. Její život Anně rozhodně nezávidím, zato její přístup k životu ano.
Neobvykle silná kniha. Rozhodně doporučuju.

07.08.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

No mně se teda tahle knížka líbila moc. Jednalo se o moje první setkání s autorkou, a navíc ve formě audioknihy. Ale smekám jak před autorkou, tak i vypravěčkou.
Příběhy ze tří časových rovin, které se postupně proplétají a skládají do jednoho velkého obrazu vyprávějícího o osudech členů jedné velmi smolné rodiny.
Autorka se k příběhu postavila čelem, nic nezlehčuje ani nevynechává, ale zaplétá hrůzyplné skutečnosti do vyprávění o každodenním životě zcela přirozeně a tak nějak samozřejmě, nesnaží se šokovat. Spíš jakoby chce čtenáře přimět, aby se smířil s tím, že lidé mají i ošklivé stránky a ty vyplývají napovrch zejména v kritických okamžicích, ale že to všechno k životu tak nějak patří.
Příběh byl velmi dojemný a hluboce se mě dotknul. Určitě to nebude moje poslední kniha od Mornštajnové.

30.06.2020 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Agatha Christie prostě umí, a právě proto se řadí k mým nejmilejším autorkám. I ve Smrti na Nilu Vám přináší vše, co si jen čtenář může přát. Exotické prostředí, výborně napsané postavy, které divže nevystoupí ze stránek knihy, intenzivní lidské vášně a k tomu neodolatelný Hercule Poirot, který pronikne i do těch nejzastřenějších pohnutek lidské mysli. Za mě prostě paráda.

18.02.2021 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Musím se přidat spíše k rozčarované polovině čtenářstva. Po naprosto dechberoucím Lovci draků je toto moje druhá kniha od daného autora a s jeho prvotinou se teda vůbec nedá srovnávat. Což o to, hlavní myšlenka je poutavá a příběh nepochybně zajímavý, ale kvůli kompozici čtenář nedostane příležitost, aby k postavám skutečně přilnul a situaci zcela procítil. Spíš mi to přišlo, že se jen tak sklouzne po povrchu, místo aby šel do hloubky. Navíc některé postavy mi přišly nadbytečné a jiné zase dost nesympatické. A odklonění děje z Afganistánu příběh obralo i to kouzlo exotického neznáma, které bylo tak lákavé u Lovce.
Nelituju, že se mi knížka dostala do ruky, ale znovu už určitě číst nebudu.

27.01.2017 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Mně osobně se moc líbilo. Ano, knížka je trochu rozvleklejší než předchozí dvě, ale tím mi připadá i reálnější. Detektivní práce holt asi opravdu obsahuje spoustu titěrné práce a akcí, které nikam nevedou. Autorka si věci rozhodně necucá z prstu a moc dobře si je nastuduje, než o nich napíše. Z pasáží z pohledu vraha mě přímo mrazilo. Doporučuju.

12.10.2016 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Velmi povedené. Moje druhá kniha od této autorky a ani tady paní Moyesová nezklamala.
Moc se mi líbilo proplétání obou časových rovin a oběma hlavním hrdinkám jsem velmi fandila, i když občas jsem si říkala, že by obě potřebovaly trochu proplesknout :D
Jsem ráda, že jsem se tentokrát dočkala šťastného konce, i když uznávám, že není moc realistický.
Příjemná sonda do pro mě zajímavého období první světové války a také naprosto neznámého prostředí trhu s uměleckými předměty.

27.05.2016 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Podobných knih přečtených zatím moc nemám, ale tahle mě chytila okamžitě. Z realističnosti a syrovosti popisovaných událostí jsem měla až husí kůži. Autor skvěle vystihuje, jak málo stačí k tomu, aby se naše skvělá moderní společnost doslova rozpadla v základech, a kniha hodně nutí k zamyšlení i ohledně toho, jak byste k předeslaným morálním dilematům přisupovali vy sami. Jediné, čím si po přečtení můžu být jistá, je, že já bych v takovéhle realitě asi umřela mezi prvními, protože pro mě by nikdy nebyli žádní "my" a "oni", pro mě jsme a budeme vždycky jenom "my všichni".

13.12.2016 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Tak za mě opět palec nahoru. Lehké a čtivé, přesto plné emocí a nenápadné moudrosti. Perspektiva dítěte příběhu dodala šťávu a prolínání pohádkového světa s realitou tuto formu vyprávění skvěle dokresluje.

17.07.2017 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Moje třetí knížka od této autorky a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Oproti ostatním dvěma sice lehce méně dějová a s postavami bylo pro mě ze začátku trochu těžké se ztotožnit, ale bylo tam i spoustu hezkých momentů, jak veselých, tak dojemných. Jak už tu bylo zmíněno, nejsilnější momenty jsou v rodiných scénách. Celkově mi děj připadá velmi ze života, i když konec už tak úplně ne. Ale taky chci věřit, že dobrým lidem se dějí dobré věci. Jen tak dál, Jojo!

18.12.2016 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Knihu jsem si vybrala na základě shlédnutí filmu, který patří k mým nejoblíbenějším, a rozhodně nezklamala. Nádherný prostý příběh o dvou lidech, kteří k sobě našli cestu i v těch nejneočekávanějších podmínkách. Krásné, upřímné, syrové.
Ale ach, tolik jsem si přála jiný konec než ve filmu...

22.09.2016 5 z 5

Podobně jako další čtenáři se i já k tomuto autorovi velmi ráda vracím. Vedle úsměvných a mnohdy i dojemných příběhů, které pan Herriot vypráví s velkou empatií a laskavým humorem, mě k němu táhnou i mistrovsky zachycené postavičky, které dovedně dokreslují atmosféru tehdejšího Yorkshiru a dávají nahlédnout do radostí i strastí venkovského života. Z knihy tak přímo vyzařuje klid, pohoda a spokojenost a čtenář si tak téměř přeje, aby u toho všeho mohl být osobně. Rozhodně jedna z mých top knih :)

05.08.2016 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Souhlasím s tím, že se jedná o jedno ze slabších děl autorky. Místy příliš zdlouhavé a rozvláčné, místy příliš předvídatelné. Jediný zajímavější moment byla zápletka s generálem téměř na konci knihy.

18.12.2013 3 z 5

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Oddechovka, která neurazí, ale ani neuchvátí. Téma je pro mě docela zajímavé, ale zpracování mi přišlo trochu nedotažené a asi bych taky čekala výraznější pointu. Celkově takový průměr.

05.05.2023 2 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

A zase moc krásný a velice uvěřitelný příběh, který vám zlomí srdce. Tak strašně jsem s milenci soucítila a tak strašně jsem jim držela palce! Postavy opravdu sympatické, nápad s úryvky dopisů velmi zajímavý, jen to střídání a prolínání rovin působí v některých chvílích lehce chaoticky. Ale jinak za mě palec nahoru :)

28.02.2017 4 z 5

Bridget Jonesová: Láskou šílená Bridget Jonesová: Láskou šílená Helen Fielding

Knížka se mi dostala do rukou spíš náhodou, i když filmy teda miluju a předchozí dvě knížky jsem kdysi dávno četla taky. Bridget mi prostě přirostla k srdci a je dokonalá právě tím, jak nedokonalá je. Myslím, že každý si tam dokáže najít části, s nimiž se ztotožní, a najdou se i překvapivě trefné reflexe současného života:
"Někdy se dívám na překrásné modelky na billboardech a pak na skutečné lidi dole pod nimi a tak trochu mi připadá, že žijeme na nějaké planetě, kde jsou všichni mimozemšťané malí, zelení a tlustí. S výjimkou několika málo vysokých, hubených a žlutých jedinců. A všechny reklamy jsou určeny právě těm vysokým žluťáskům, přestříkaným tak, aby vypadali ještě vyšší a žlutější. A proto se ti malí zelení mimozemšťané v jednom kuse cítí pod psa, protože nejsou vysocí, hubení a žlutí."
"Jenže kam ten svět spěje, když vás víc děsí, že vás kolemjdoucí okrade o čas, a ne o kabelku?"

16.10.2016 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Souhlasím s ostatními, že jde o jednu z nejlepších fantasy, jaké jsem kdy četla. Je to velmi čtivé, ačkoliv opravdu dlouhé. Doporučuji začít číst pouze v případě, že máte hned po ruce další díly :)

27.07.2015 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Zatím nejlepší kniha od Austenové, kterou jsem četla. Musím ovšem přiznat, že zbožňuju jak filmové, tak seriálové zpracování, takže mi čtení nepřineslo téměř nic nového. Přesto doporučuju :)

20.10.2014 5 z 5

Černý hřebec Černý hřebec Walter Farley

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství. Četla jsem ji možná dvacetkrát a určitě si to někdy zopakuju i jako dospělá.

13.12.2013 5 z 5

Chuť jablečných jadýrek Chuť jablečných jadýrek Katharina Hagena

Velmi pěkná kniha o vzpomínání a zapomínání. Přestože jsem ze začátku měla trošku problém se začíst, moc se mi to líbilo a na tuhle knížku určitě jen tak nezapomenu.

25.11.2013 5 z 5

Včera tě budu milovat Včera tě budu milovat Cristin Terrill

Cestování časem je téma, které se dá uchopit z různých stran a úhlů. Autorce se daří držet se časových linií a i logicky to do sebe většinou zapadá, zároveň příběh hezky odsýpá a kniha je opravdu čtivá. Líbí se mi, jak se postupně odhalují souvislosti mezi dějovými linkami jednotlivých postav i jak postavy čtenáři přirůstají k srdci. Od druhé půlky už jsem se nemohla odtrhnout.
Jednu hvězdu ubírám za ten konec, který v převážně logickém sledu událostí vůbec nedává smysl.

22.08.2023 4 z 5