midloch midloch komentáře u knih

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Od Bandžucha jsem před pár lety četl pouze povídku Jitro po zlé noci, která mě hodně zaujala a už tehdy jsem si říkal, že musím přečíst i nějaký jeho delší román. Proto, když jsem v knihovně narazil na tuto knihu, tak bylo rozhodnuto. Příběh, avizovaný na přebalu, mě lákal a po pár stránkách i vtáhnul. Politické pozadí celého kriminálního příběhu je skvělé doplnění a kniha tak balancuje mezi krimi příběhem a thrillerem. Knižka je velmi čtivá a celkově je graficky a typograficky skvěle vyvedená (aspoň pro mě) - dokonce než jsem z knihovny půjčený výtisk dočetl, tak jsem si koupil svůj vlastní. Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok četl.

19.10.2022 5 z 5

Krásky a vetřelci: Pulp stories Krásky a vetřelci: Pulp stories * antologie

Tak konečně jsem se k této antologii dostal - knihu mám od loňských vánoc ale holt jsem měl rozečtené i další knihy. V antologii najdeme skvělé povídky (za mě nejlepší asi Nezvratný osud, Slizka a Dostihy a Sázky) i slabé kusy (Aprilium, Holky z bombardéru), ale tak už to v antologiích bývá. Rozhodně se jedná o další skvělý počin od Epochy, který mi představil několik pro mě nových autorů. Celkově můžu napsat, že sbírky Ve stínu říše /apokalypsy mě ve výsledku přišly o maličko lepší. Do zásoby už mám koupené i další antologie Ve stínu magie, Lockdown a Zákon genu, na které se velmi těším.

Jinak hvězdičkové hodnocení jednotlivých povídek zde:

Nezvratný osud 5/5
Dostihy a sázky 5/5
Matka jižních hvězd 5/5

10.10.2022 4 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Tak, konečně mám přečtenou knihu, na kterou jsem se chystal několik let ale nikdy jsem se k ní nedostal. Film znám velmi dobře a musím uznat že kniha je o hodně jiná - ve filmu je vše zkoncentrované do kontinuálního příběhu. Kniha působí chvílemi spíš jako soubor lehce provázaných povídek, navíc se střídají vypravěči, jazyk je tedy velká divočina a překlad musel být hodně náročný. Z celkového pohledu jde ale o dobrou knihu a už jsem si z knihovny půjčil Heráky.

29.06.2022 4 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Stejně dobré jako první díl. Dokonce mě to bavilo o malinko víc. Klasická kotletovka - víc asi není třeba psát.

25.03.2022 5 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tak trend z předchozího dílu pokračuje. Naprosto nevěrohodné vztahy v týmu, konec se Sebastianem a Vanjou mi přijde úplně padlý na hlavu... Jako by se všichni už dočista pomátli.

16.02.2022 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Bohužel v minulosti jsem začal s druhým dílem a byl jsem z toho na rozpacích. Tohle bylo určitě lepší, ale třetí díl rozhodně číst nebudu.

22.11.2021 3 z 5

Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Sedmkrát upadnout, osmkrát vstát Naoki Higašida

Druhá knížečka Naokiho Higašidy. Určitě přínosná četba pokud chcete trochu pochopit lidi s PAS. Jedině doporučuji

27.10.2021 5 z 5

Kříž Kříž Ingar Johnsrud

Výborné rozuzlení celého příběhu, kdy do sebe začnou veškeré části zapadat. Určitě je dobré mít přečtené předchozí díly, i když autor samozřejmě stěžejní události z předchozích knih připomene. Nechci tady spoilerovat, takže se omezím na hodnocení že jde o jeden z nejlepších počinů scandi-krimi žánru.

18.06.2020 5 z 5

Ofenziva českých zemí Ofenziva českých zemí Jan Kotouč

Lepší než první díl. První necelá polovina knihy se rozjíždí poněkud pomaleji, ale pak to už to jede až do konce. Inspirace Hubáčkem je znát. V komplexním příběhu se skloubí námořní operace, pozemní operace, výzvědná zpravodajská činnost i osudy jednotlivých hlavních postav. Určitě si rád přečtu další díly této série a nezbývá mi než ohodnotit plným počtem.

21.11.2019 5 z 5

Poslední poutník Poslední poutník Gard Sveen

Tak tohle byla výborná kniha. Už dlouho jsem se při čtení neměl pocit, že by kniha mohla být ještě delší. Bavilo mě to od záčatku do konce. Obě dějové linie se na konci skvěle prolnou a kniha nemá prakticky žádná hluchá místa. Ovšem čtení vyžaduje pozornost, bez ní se může někdo snadno ztratit v dějích. Jde částečně o thriller a čtenář nemůže od detektivní části čekat nějaké klasické postupy, spíše je to celé o hrabání se v historii. Samozřejmě kniha obsahuje některá klišé pro scandikrimi žánr, ale to není vůbec na škodu. Závěrem, skvělá kniha. Bohužel, podle počtu komentářů zde i její dostupnosti v pražské knihovně bych řekl, je vidět, že nebyla asi moc úspěšná a tak se českých vydání dalších pokračování série asi nedočkáme.

14.10.2019 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Po právu skvělá kniha. Napsaná je velmi čtivě, i když chápu, že pro někoho, kdo nemá rád "návody, postupy a manuály" to může být trochu stereotypní čtení. Ovšem, já si četbu užil a dobře se u toho bavil. Co je potřeba taky ocenit, je fakt, že kniha obsahuje naprosté minimum chyb.

02.09.2016 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Mám rád severské detektivní filmy a tak jsem Ženu v kleci i Zabijáky dřiv viděl než četl. Konečně jsem se ale dostal i k prvním čtyřem částem knižní série. V prvním díle tedy vznikne oddělení Q a hned se chopí prvního případu zmizelé političky. Při porovnání s filmem musím říct, že postavy v knize mi přijdou lépe napsané a mám je i radši (ať již je to Carl nebo Asad). Kniha je velmi čtivá a tak ji člověk přelouskne za velmi krátký čas a ani mu to nepřijde. Rozhodně si dílo zaslouží plný počet hvězd.

26.08.2016 5 z 5

Morphin Red Morphin Red Petr Heteša

Hetešovy kyberpunkové knihy já rád a tahle je asi ze všech nejpovedenější. Z počátku jsem měl trochu problém v rozpoznávání jednotlivých postav (na začátku je tam opravdu celkem dost jmen a příběh je vyprávěn z pohledu skoro všech) a listoval jsem chvílemi dozadu abych si ujasnil o jakouže postavu se vlastně jedná. Naštěstí se to celkem brzy vyjasní a hlavně kniha se čte velmi snadno a rychle. Obecně lze říct, že autor stále používá svá oblíbená klišé, tzn. hlavní i vedlejší postavy fetují, chlastají, mají zvrhlý smysl pro humor a stejně jako v jiných jeho knihách, je i zde spousta popkulturních odkazů na dobu minulou. Ale i to jsou důvody proč já osobně mám Hetešovky rád.

15.01.2016 5 z 5

Zákon genu Zákon genu * antologie

Další antologie od Epochy a opět pro mě nadprůměr. Ano, některé povídky jsou sice slabší, ale jiné to naplno vynahradí a těch je víc. K téhle knize mám pouze jedinou výtku a to je neudělaná korektura. Když už i já jako dys- nacházím chyby, tak korektor svou práci opravdu odflákl.

24.10.2023 4 z 5

Impérium Impérium Roman Bureš

Důstojné zakončení celé trilogie, které je kvalitou na stejné úrovní jako předchozí díly.

06.06.2023 4 z 5

Heráci Heráci Irvine Welsh

Po Trainspottingu jsem se rozhodl přečíst si i prequel a musím říct, že mě to bavilo daleko víc. Pokud to mám srovnat, tak oproti Trainspottingu je to čitelněji napsané (přímá řeč se neztrácí v popisných částech, text je lépe strukturovaný) ale stále to vykazuje specifické autorovy postupy. Na rozdíl Trainspottingu, který byl spíše mozaikou příběhů jsou Heráci hlavně jedním uceleným příběhem o propadu jednotlivých hrdinů do heroinové závislosti, takže postavy, které v Trainspottingu, či jeho první části, vystupovaly jako nefeťáci (Beggbie, Tommy, atd.) tady nemají tolik prostoru a je jim věnováno jen pár kapitol. Vše se točí okolo Renty, Sifona, Spuda, Mattyho, Kejty a dalších závislých. Určitě tenhle příběh, popisující vývoj od "láká mě zkusit herák", přes "je to super a mám to pod kontrolou, dám si jen občas" po "nechci přestat a po léčení si jdu hned šlehnout", srojí za přečtení už jen kvůli názorné ukázce toho že cesta na dno je snadná a rychlá...

20.07.2022 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Je to již delší doba, co jsem přečetl předchozí díl a tak jsem se musel občas rozpomenout na předchozí příběhové linky. Ale to není problém. Kniha se čte velmi dobře, jen bych podotkl, že k detektivce to mělo trochu dál - moc se toho nevyšetří, vše se vyřeší vlastně skoro samo. Za mě 4*

18.05.2022 4 z 5

Oheň na pláži Oheň na pláži Chris Ould

Velmi dobré uzavření trilogie a pátrání po minulosti hlavního hrdiny. Určitě je dobré číst trilogii postupně.

03.05.2022 5 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Tak nadšení z předchozích dílů pomalu upadá. Jak píší již čtenáři pode mnou, vztahy v týmu jsou přehnané a to tak, až mě začala tato linka knihy ke konci vadit. Nejde ale upříst čtivost. Uvidím, dočtu celou sérii do konce, ale už tomu nedávám plný počet hvězd.

16.02.2022 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

O trochu lepší než první díl. Na Bergmana jsem si zvyknul už v prvním díle a tak mě příběh rychle vtáhnul a knihu jsem tak přelousknul za pár dní. Po přečtení jsem se rozhodl, že dám šanci celé sérii.

19.01.2022 5 z 5