metrolog metrolog komentáře u knih

Dům v podhradí Dům v podhradí Jaroslava Černá

Líbilo se mi to, přestože je to v kategorii "Pro ženy". Opravdu oddychové čtení.

26.08.2023 5 z 5

Mluvící kámen Mluvící kámen Isaac Asimov

Opravdu skvělá sbírka té klasické staré dobré sci-fi v tom nejlepším smyslu. Za mne jednoznačně plný počet hvězdiček.

24.01.2023 5 z 5

Operace sfinga - Kniha první Operace sfinga - Kniha první Arnošt Vašíček

Velice pěkná knížka zcela v autorovu stylu tajemných detektivních příběhů. Je to takový klon Strážce duší, v tom dobrém slova smyslu. Nejde tedy o záhadologickou literaturu, kterou je autor také proslavený, ale o detektivní povídky s mystickým nádechem. V nich ale autor docela podrobně ony záhadné jevy popisuje. Takže za mne plný počet hvězdiček a knihu všem doporučuji.

01.01.2023 5 z 5

Velké otazníky Velké otazníky Ludvík Souček

Zajímavá kniha, i po více jak 50 letech. Ludvík Souček dokázal, na rozdíl od jiných, zajímavě, srozumitelně a místy i vtipně podat témata, kterými se zabýval. A tak čtenář je vtažen do dobrodružství objevování a není jenom konzumentem strohých fakt sepsaných z internetu nebo opsaných od jiných autorů. A takový autor nám bohužel dnes chybí.

14.11.2022 5 z 5

Tajný vesmírný program v Antarktidě Tajný vesmírný program v Antarktidě David Hatcher Childress

Kniha je poměrně obsáhlá (450 stran) a je v ní spousta informací, ale... Neustálé citace jiných zdrojů, kde chvílemi už čtenář ani neví co jsou citace a co už je autorův text, časté opakování celých částí textu z těchto citací nebo citace jiné používající původní dříve uvedené, skákání v čase a v místech i osobách opravdu občas mate a nevede k pochopení, co vlastně autor chce krom těchto citací říci. Navíc neustálé odkazování a kopírování z Wikipedie, jakožto snad nejdůvěryhodnějšího zdroje, a i z pochybných internetových stránek, o jejichž informacích se dá s úspěchem pochybovat, jen snižuje úroveň celé knihy. Moc jsem se na tuto knihu těšil, ale byl jsem také dost zklamán. Připadá mi to spíš jako sesbírané materiály k napsání finální knihy, které někdo omylem už vydal jako dílo konečné. Také nevím, jestli je to věcí překladu nebo už překládaným originálem, ale texty jsou místy dost toporné, kostrbaté a neučesané. Takže za mne bohužel jen 3 hvězdičky.

13.07.2022 3 z 5

Kletba markomanské královny Kletba markomanské královny Naďa Horáková

Kniha se mi velice líbila. Já tohle prostředí archeologů mám prostě rád. Starodávná hrobka, podzemní chodby pod farou... Prostě jsem si to užil. A novinář Fred Brouk tomu dal šťávu. Jistě by se dalo něco vytknout, ale nějak se mi nechce Dávám plný počet hvězdiček a všem doporučuji.

27.06.2022 5 z 5

Znamení zla: Utajené dějiny nacismu Znamení zla: Utajené dějiny nacismu Aleš Česal

Shrnutí informací o této problematice doplněné i autorovými objevy a názory. Místy by si to zasloužilo jít trochu více do podrobna, ale pak by i velikost knihy neúměrně narostla. Takže je to asi dobrý kompromis mezi objemem a obsahem. Za mě dobrý a dávám plný počet hvězdiček.

13.10.2021 5 z 5

Opuštěné nádraží Opuštěné nádraží Jan Cimický

Pohodový detektivní příběh ve stylu pana Cimického. To znamená, že tam mimo detektivní zápletky najdeme i několik odbočení, vzpomínek a také zamyšlení nad současnou západní společností, měnící se vlivem migrace a "korektního" přístupu politiků k tomuto nepřizpůsobivému etniku. Kniha se pěkně čte a kdo má rád tohoto autora, nebude ani teď zklamán. Za mne 4 hvězdičky.

07.08.2021 4 z 5

Příliš mnoho pokladů Příliš mnoho pokladů Helena Hardenová

Velmi dobrá česká detektivka, která mě mile překvapila. Hvězdičku dolů dávám za občasné dost rozvleklé pasáže, které nic neřeší a děj nikam neposunují. Naštětí těch je tam opravdu málo. Za mne tedy spokojenost a knihu vřele doporučuji.

29.10.2020 4 z 5

Kdo otevřel bránu pekel? Kdo otevřel bránu pekel? Vladimír Liška

Nezajímavá kniha, kde se nedozvíte vůbec nic nového a toho starého je jen poskromnu. Vše protchnuto autorovými "zasvěcenýmy" úvahami (o ničem), často i několik stran vcelku. Je to typický příklad literatury napsané pro peníze podle známého vzoru: lákající název a obálka, nějaké to listování v cizích knihách a na internetu, obrázky jen ilustrační nebo chybné a plno vlastního zasvěceného blábolu vypoceného u počítače, aby se dosáhlo požadovaného počtu stránek. Skoro nikdy takto přísně nehodnotím, ale tady jsem už bohužel musel - absolutní odpad.

08.07.2020 odpad!

Záhadná smrt na venkově Záhadná smrt na venkově T. E. Kinsey

Milá oddechová detektivka z anglického venkova počátku dvacátého století, s trochu humorným stylem vyprávění jedné, ne zcela standardní služebné. Pokud máte tento druh literatury rádi, určitě nebudete zklamaní.

20.09.2018 5 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

V úvodu knihy se píše: "V Nižním Tagilu bylo jen během dvou let 2004-2005 pohřešováno 1409 lidí. 947 z nich bylo nalezeno, avšak 462 zmizelo beze stopy." Více nebylo potřeba psát, natož číst. Nic zajímavého, nic objevného... Je to můj názor, ale doporučuji si přečíst pro srovnání dvoudílné Cesty na Sibiř od Martina Ryšavého.

23.03.2018 1 z 5

Syndróm E Syndróm E Franck Thilliez

Velmi dobrá kniha. Zvláště pak námět. Ale nemyslím si, že se bude líbit úplně všem. Avšak ti, kterým sedne do noty, budou jistě velmi spokojeni. Dávám plný počet hvězdiček.

11.11.2017 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Velmi povedená detektivka, která se dobře čte a člověk se i ledacos dozví jak z porodnictví, tak ze severských mýtů. S klidným svědomím můžu všem doporučit.

16.08.2017 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Milá detektivka, kde se sice nic překotně neřítí dopředu, ale postupně se odrývá, a to jak zločin samotný, tak i charakter jednotlivých postav. O hvězdičku méně za ty homosexuály. Ať mi někdo vysvětlí, proč v ani ne dvaceti postavách příběhu musí být hned dva "čtyřprocentní" a v závěru už dokonce tři. A k těm postavám obecně. Autorka si nedala moc velkou práci s jejich uváděním, prostě je tam vrhla, takže jsem v nich měl zpočátku trochu chaos. Proč tedy čtyři hvězdičky po této kritice? Protože je to opravdu kvalitní nebrutální detektivka, která vás v té přehršli násilí okolo nás alespoň na chvíli odvede do pohodovějšího světa fantazie.

07.07.2017 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Kniha se mi moc líbila, ačkoli jsem se hned na začátku rozmýšlel, zda toho nenechat. To když hlavní hrdinka namyšleně odmítala tykání se svými kolegyněmi , ač jinak si tykala s kde kým. V práci totiž máme taky takovou krá.. Ale jelikož jsem knihu už zaplatil, bylo mi líto peněz, a tak jsem četl dál. Naštěstí se podobné excesy dál již nevyskytovaly, a děj nabíral spád a krásně se četl. Je to ten druh oddechové detektivky v tom nejlepším smyslu, a určitě si najde spoustu svých čtenářů, tak jako mě. Další díl si určitě přečtu, třeba se Josefína i trochu srovná a pak to nebude mít chybu. :-)

21.05.2017 5 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

Pro příznivce Poirota, jako jsem já, naprosto skvělá kniha a vyznání jeho představitele. Dovídáme se o trnité cestě ke zpracování všech 70 epizod a spoustu dalších zajímavostí. Osobně mě překvapilo, jak i při popularitě seriálu, se po dokončení každé série nevědělo, jestli ještě nějaká další bude následovat. Ale je to hlavně kniha o naprosté pokoře D. Sucheta jak k Poirotovi, tak k jeho autorce. Prostě, skvělá kniha o geniálním detektivovi a jeho vynikajícím filmovém představiteli.

22.04.2017 5 z 5

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Knížka se mi líbila a četla se velmi dobře. Srovnávat s jinými nebudu, protože bych si připadal jako v tom vtipu, kde si policajti objednají vodku, ochutnají, vylijí ji a řeknou: "To není Jim Beam!" Myslím si, že se bude líbit většině čtenářů vyhledávající tento styl literatury. Takže doporučuji přečíst.

15.04.2017 5 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Ještě nemám dočteno, tak nebudu knihu ještě celkově hodnotit. Nicméně, chci potvrdit předchozí komentář, co se týká opravdu velkého množství chyb, překlepů atd. Často jsou zaměněny rody, takže detektiv šla a podobně. Čtu elektronickou verzi zakoupenou na Knihy i.dnes. Jak je na tom papírová kniha nevím. Také nevím, jestli už nenazrála doba na to, že takto fušersky odvedenou práci začneme reklamovat. Kniha (formát mobi) stála 199 Kč, a to zase nejsou tak malé peníze za elektronický soubor, bez dalších nákladů na papírovou knihu. Zajímal by mne i názor vás ostatních.

23.06.2015 5 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Kniha mne moc nezaujala. Ne, že by byla snad zas tak špatná, ale přeci jen jsem již dnes v humoristické literatuře zvyklý na trochu vyšší "level". Román o notorickém recesistovi by jistě šel napsat také více recesisticky. Proto se místy některým čtenářům může zdá až nudný. Je to spíše takové to počtení na dovolenou u rybníka nebo do vlaku. Ano, je to humoristický román, ale autor se s rozdáváním humoru zase tak moc nepředal. Schází vtipné dialogy, absurdní situace, slovní hříčky a vůbec věci, které dělají literaturu tohoto žánru tak zábavnou. Shrnuto, humorný je snad jen celkový nápad a asi většina čtenářů se při čtení smíchy nezakucká. Proto dávám jenom tři hvězdičky

20.12.2013 3 z 5