Mermaida Mermaida komentáře u knih

Bobky a fajnový koření Bobky a fajnový koření Zuzana Hubeňáková

Autorčiny knihy mám ráda, takže jsem se na její aktuální novinku těšila. Ani tentokrát autorka nezklamala. Povídky se četly velmi dobře - občas se v nich našel "suší" humor, ale i tak mě bavily. Byly ze života - věrohodné a uvěřitelné. Sice se našla jedna nebo dvě povídky, které mne úplně nezaujaly, ale převažovaly ty líbivé, a to je hlavní. :-)

27.10.2023 4 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Na odreagování příjemné, sem tam jsem se zasmála, ale jinak mě nijak zvlášť kniha neoslovila. Fejetony byly sice krátké, tudíž se rychle četly. Osobně jsem však měla knihu rozečtenou dost dlouho - jelikož jsem s ní prokládala jiné čtené knihy, hlavně před spaním a na nějakou dobu jsem knihu i na čas odložila. Mě tahle “sbírka fejetonů bohužel neoslovila - zřejmě nebudu správná “krevní skupina.

22.10.2023 2 z 5

Rty s příchutí vína Rty s příchutí vína Aleš Novotný

Autor mě dost překvapil, jak se dokázal vžít do "dívčích/ženských" pocitů. Nečekala bych takovouhle knihu, která by byla vyprávěna ze ženského pohledu a autorem by byl muž. Žánrově to už bylo trochu mimo můj "standardní" čtecí okruh, ale i tak mě kniha bavila. Četla se s lehkostí, i když témata, která v sobě ukrývá byla dost společensky aktuální. Překvapil mě i rozsah - myšleno tak, že se autor nesoustředil jen na jednu "problematiku", ale na vícero. Na to, že se jedná o ani ne dvěstě stránkovou knihu, to byl podle mě docela odvážný krok, se kterým si autor hravě poradil. Postavy byly sympatické a věrohodné. Občas jsem se při čtení zarazila v rozhovorech, protože mi v některých pasážích přišlo, že jsou až moc "dospělé", na to kolik mělo hlavním hrdinům být. Ale nebylo to nijak časté. Zřejmě se najdou čtenáři, kteří si najdou na knize více výtek, ale je potřeba to brát i tak, že knihu napsal mladý autor. A za mě má teda poklonu.

20.10.2023 4 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Druhá kniha od autorky a i když se mi o píď víc líbila kniha Kámen nůžky papír, tak tahle stála taky za to. Sice ze začátku se mi kniha lehce vlekla (ale to mám teď období u všech knih), ale posléze se mi děj celkem rozjel a já byla příběhem pohlcena. Autorka čtenáře pěkně vodí za nos a i si sním dost hraje. Myslím, že není uhádnutelné, kdo za vším stojí. Své tipy budete v průběhu čtení měnit, stejně jako já, a když už si budete myslet, že máte stoprocentně vybráno, věřte, že vás autorka vyvede z omylu. Kniha je opravdu napínavá a střídání vypravěčů mezi Ona a On mi přišlo jako skvělý nápad - díky tomu mi přišlo, že je příběh o to napínavější.

10.10.2023 3 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Zajímavý námět z prostředí, které osobně znám z dětství a dospívání - u Klánovického lesa jsem na Újezdské straně prožila dvacet let života. Tato kniha byla mým prvním setkáním s autorem a celkově asi třetí detektivkou z českého prostředí. Četla se příjemně, ale že bych knihu "hltala" se teda říct nedá. Zaujala, ale nenadchla. A musím přiznat, že konec mě dost zklamal. Takhle nějak si asi představujeme práci našich "orgánů - pomáhat a chránit".

24.09.2023 3 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Má 4. kniha od autora a musím přiznat, že na to, jak jsem se na ni těšila se mi bohužel tentokrát docela vlekla a hůře četla. Měla jsem problém se začíst a tentokrát mi chyběly nějaké spát který já osobně jsem v ději tentokrát neměla Do toho se celé léto potýkám se čtecí krizí, a tak jsem si docela slibovala že mě tato kniha zase ve čtení navnadí. Bohužel tomu tak nebylo. Ale nutno podotknout, že ke konci knihy jsem se konečně více začetla a byla napnutá, jaké výsledky Katino a Tristanovo vyšetřování přinese.. Pár stránek do konce jsem měla k případu svůj typ, který se na konci potvrdil. ;)

11.09.2023 3 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Mě kniha zaujala jenom na půl. Z prvního příběhu jsem byla unešená a pohlcená jím. Ten druhý - katolický, ten mě vůbec neoslovil a u toho posledního jsem to měla tak napůl. Svým způsobem byla kniha čtivá, ale pro mě ne natolik, abych s ní trávila každou volnou chvíli. Od autorky to byla moje druhá kniha - první byla Vrány a z té jsem si doslova "sedla na zadek", ale u téhle jsem stejný čtecí zážitek neměla.

22.08.2023 3 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Tak tahle se mi zase dost dlouho vlekla a špatně četla. Autorčiny knihy mám povětšinou ráda a tahle se mi příběhem a stylem jakým byla napsaná docela líbila, ale na druhou stranu mi přišla zbytečně zdlouhavá. Klidně bych ji o sto stránek zkrátila a dala tam jen to nejdůležitější z příběhu. Jako celek mi to bohužel přišlo rozvláčné a trochu zamotané.
A to že jsem knihu četla opravdu dost dlouho, tak za to na jednu stranu mohlo i mé stěhování na přelomu července a srpna, kdy jaksi na čtení nebyla úplně čas a energie.

12.08.2023 3 z 5

Odvoz pro Sáru Odvoz pro Sáru S. C. Lalli

Tak tuhle knihu jsem zavírala s myšlenkou, že mě neskutečně dostala. Byla fakt skvělá. Chytla mě od prvních stránek a nepustila. Hned od začátku jste vtaženi do děje, který má spád, který si kniha drží po celou dobu. Během čtení jsem byla neustále v napětí, jaké rozuzlení nebo naopak zvraty přinesou další stránky. Postavy byly za mě dost dobře vykreslené - a psychologická hra byla výborná. Neustále jsem si pokládala otázku, jak to teda je? Která Sára měla teda zemřít? A když už jsem si myslela, že asi vím, kdo za tím činem stojí, tak jsem otočila stránku a zjistila jsem, že vlastně nic nevím. Při téhle knize budete mít v hlavě pořád nějaké otázky a jen budete doufat, že vám je na konci autorka objasní.
Byla to opravdu nesmírně čtivá kniha, nabitá napětím, emocemi, intrikami. Kdybych ji nemusela uklízet do kabelky během pracovní doby, tak ji mám snad za dva dny přečtenou - já, co čte knihu zhruba týden i dýl. Tuhle jsem rozečtla v pondělí 17.7. cestou z práce a dnes (čtvrtek 19.7.) jsem ji po návratu z práce domů dočetla.

20.07.2023 4 z 5

Ztracená dívka z Berlína Ztracená dívka z Berlína Ella Carey

Má první kniha od autorky a možná že i ne poslední :-)
Kniha se mi líbila svým příběh. Poválečný děj. Mladá reportérka zachrání v roce 1946 na Sovětském území Berlína opuštěnou dívku spolu se svým kolegou Rickem a najdou ji náhradní rodinu u Rickových německých přátel. Poté sledujeme Katin život v Americe, jak se snaží prosadit jako novinářka a zpravodajka v době, kdy tuto pozici vykonávali především muži. V závěru knihy, je Katin kolega Rick označen za stoupence komunismu. Jediná Mia (zachráněná berlínská dívka) jej může z tohoto falešného obvinění očistit svou výpovědí.
Příběhem to byla příjemná a dojímavá kniha, ale dlouho mi trvalo se začíst (což mám poslední dobou teď u všech knih), takže to neberte jako znak, že by se kniha špatně četla. Naopak, když jsem se konečně začetla, tak se četla lehce a děj mi rychle plynul. Osobně jsem se párkrát přistihla, že mě některé "zpravodajské" a "reportérské" pasáže trošičku nudily. Ale to je také jen o mém osobním pocitu. Ale přiznám se, že mi při čtení ukápla i nějaká ta slza, protože si příběh pohraje i s emocemi. Hlavní postavy mi byly sympatické a já jim přála, aby vše dobře dopadlo. Zda to opravdu tak bylo se dozvíte, když si knihu přečtete.

14.07.2023 3 z 5

Špionka v knihovně Špionka v knihovně Madeline Martin

Dvě hlavní ženské postavy a téma odboje za 2.SV. Krásně vykreslený příběh o odvaze, o naději a síle slov. V knize se střídají dvě dějové linky, kdy jedna se odehrává ve Francii a druhá v Portugalsku. Ve Francii sledujeme Elaine, která se, po zatčení manžela gestapem, přidává k odbojové činnosti a pomáhá vydávat tajné tiskopisy. Naopak v Portugalsku nás provází Američanka Ava, která zde plní svůj úkol "špionky". Obě tyto ženy spojí nebezpečný úkol, a to snaha zachránit Židovskou matku s jejím synem.
Příběh to byl vskutku nádherný, tvrdím si i říct, že dech beroucí, hodně emoční a silný. Ale také i smutný, odbojová činnost se během druhé světové války neobešla bez obětí. Kniha svým způsobem vzdává hold všem statečným, kteří i přes mučící techniky nacistů neprozradili své spolubojovníky. Od autorky jsem již v minulosti četla kniha "Poslední knihkupectví", ze které jsem byla nadšená, takže jsem měla velká očekávání i od této knihy, ale bohužel je v takové míře nenaplnila. Jak jsem již napsala výše - kniha to byla opravdu dojímavá a poutavá, ale mě se nečetla s takovou lehkostí, jak jsem čekala. Měla jsem neustále pocit, že mi někdo ty stránky přidává a že mi vůbec neubývají. Přišlo mi, že na můj vkus děj až moc pomalu plynul a delší kapitoly tomuto mému pocitu dost přispěly.
Ale po dočtení knihy, jsem byla opravdu ráda, že se mi dostala do ruky a že jsem měla možnost si ji přečíst. Neboť se v ní neukrývá jen zlo 2.SV, ale také nádech romantiky a hlavně dojímavé osudy.

02.07.2023 3 z 5

A počasí se změnilo, přišlo léto a tak dál A počasí se změnilo, přišlo léto a tak dál Pedro Carmona-Alvarez

Je to už nějaká chvíle co jsem knihu dočetla, a stále ve mě rezonuje. Hlavně posledních pár stran.
ticho...
Tohle byla hodně silná kniha, a i hodně zvláštní. Tak nějak jinak napsaná, netradičně - prostě zvláštně. Tématem (nebo spíš tématy) to nebyla vůbec "lehká" kniha. U některých pasáží jsem během čtení měla pocit "tíhy na srdci". Nedivím se, že ve mě stále rezonuje. A i když se mi vlastně ve směs líbila, tak je pro mě těžké o téhle knize psát a o dojmech z ní.

18.06.2023 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Tak konečně dočteno - po dlouhých peripetiích.
Do téhle knihy jsem se pustila díky letošní čtenářské výzvě. A musím přiznat, že jsem si ji musela "porcovat". Nečetla se mi vůbec snadno a ze začátku mě trochu i nudila. Četla jsem ji od konce února po kouskách a prokládala ji jinými knihami. Což mi k jejímu dočtení dost pomohlo. Nakonec, někdy před půlkou knihy, se ve mně pocit z knihy otočil a začala mě víc zajímat a děj bavit. Víc jsem se do příběhu ponořila a byla jsem zvědavá, co dál přinese. Když to sesumarizuji, tak se mi nakonec kniha líbila, i když to nebyl můj vyhledávaný "šálek čaje". Ale jednou za čas si přečíst i něco jiného není na škodu.

09.06.2023 3 z 5

Rozmarýnová zátoka Rozmarýnová zátoka Jenny Hale

Velmi milé a oddechové čtení, přesně takové, jaké jsem si myslel, že to bude. Četlo se to samo, děj nenáročně plynul a já si užívala romanticko-tajemnou atmosféru. Tahle kniha mi sedla, jak dějem, tak i postavami. Ty mi byly sympatické, hlavně hlavní hrdinové příběhu - Melanie a Josh. A i když je nad slunce jasné, jak tahle romance skončí, tak myslím, že na čtivosti ji to vůbec neubralo. Alespoň já byla spokojená.

04.06.2023 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tohle se mi tak hrozně vleklo. Věděla jsem, že to nebude jednoduché čtení, ale tentokrát to u mě nebylo tolik o obsahu, jako spíš o tom, že mě to vůbec, ale vůbec nešlo číst. Ztrácela jsem se v ději (pokud to vůbec nějaký mělo). Bohužel mě tahle kniha vůbec nezaujala a já se do čtení musela nutit. Knihu jsem měla půjčenou od známé, která knihu vychvalovala, tak jsem si pořád říkala, že se to třeba zlomí, ale nezlomilo. Sice jsem knihu nakonec dočetla - ale u mě to byla škoda stráveného času (zrovna s touhle knihou). :(

22.05.2023 2 z 5

Štěstí na přání Štěstí na přání Angela Marsons

Na tuhle knihu mě nalákala hlavně poutavá obálka a taky trochu anotace, ale přiznám se, že obsahem jsem zase až tak spokojená nebyla. Kniha je sice poměrně tenká, takže jsem si říkala, že ji budu mít "hned" za sebou, ale jak mě moc nenadchla, tak jsem s ní "otravovala" delší čas než bylo v plánu. Nic mě totiž nelákalo k tomu, trávit s knihou každou volnou chvilku. :( Ani nemohu říct, že by mi ty tři hlavní protagonistky příběhu byly sympatické. Jako chápala jsem Deb, čím ji Margie tak rozčiluje. U Cher jsem se (obrazně) tloukla do hlavy kdykoliv snila o Hunterovi. No a Sarah? Ta mě bohužel ze všech tří zajímala nejmíň. Na druhou stranu měla kniha sem tam místa, která byla líbivá, a u kterých jsem se i usmála nebo se přistihla že s dějem sympatizuji. Osobně se mi nejvíce líbila dějová linka Cher.
Nakonec jsem se rozhodla dát knize 3*, ale je to s "odřenýma ušima".

06.05.2023 3 z 5

Štěstí voní jako chleba Štěstí voní jako chleba Pauline Mai

To jsem si zase hezky početla. :-)
Velmi příjemná oddechovka, plná chleba, na který se mi sbíhala při čtení chuť (a to vůbec chlebová nejsem). Ale je také plná Skotské přírody, milých (i nedůvěřivých) vesničanů, přátelství a vlastně i lásky. Hlavní postava Mila, je sympatické děvče, které před nešťastnou láskou utíká do Skotska, aby tam nakonec potkala lásku... No prostě letní romantika, jak má být. :-)
Musím, ale přiznat, že postava Thea mi byla nesympatická od prvního okamžiku a to jsem ještě netušila "co je zač". :-O
Jinak to byla opravdu moc fajn kniha, která mi hezky ubíhala (ačkoliv to na době jejího čtení není úplně znát, ale délka čtení se tentokrát neodvíjela od toho, že by mě kniha nebavila nebo že by se hůře četla, ale od mého času a možností s knihou trávit čas). Od autorky jsem četla i předešlé knihy a tahle se mi líbila z nich nejvíce.

27.04.2023 4 z 5

Štěstí mi uniká mezi prsty Štěstí mi uniká mezi prsty Agnès Martin-Lugand

Tato autorčina kniha byla pro mě trochu slabší, přestože se četla příjemně a docela odsýpala. Tentokrát mi moc nesedli postavy a děj, který se odehrával kolem šití. Postava Marthe jsem nemohla skoro vystát a druhou postavou, která mi docela "pila krev" byl Pierre. A pak mi vůbec nesedl konec, přišel mi na autorku nezvykle překombinovaný a dramatický.
Bohužel, ale tahle se, dle mého soudu, autorce moc nepovedla. Za mě je to zatím nejslabší její kniha. Já ji četla jako předposlední - jediná, která mi od autorky chybí přečíst, je Hotel pod šťastnou hvězdou.

16.04.2023 3 z 5

Kapka štěstí v ranní kávě Kapka štěstí v ranní kávě Agnès Martin-Lugand

Knihy této autorky mám ráda. Tato kniha je mou již sedmou knihou, kterou od Agnes čtu a musím říct, že ani tentokrát mě nijak nezklamala, prostě autorčin styl. A i když autorka na můj vkus píše docela dlouhé kapitoly, tak mi to vynahrazuje čtivost a propracovanost jejich příběhů. A
příběh o Hortense byl milý s emočním nádechem a četl se velmi lehce.

09.04.2023 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

To byl krásný čtecí zážitek! Vůbec nevím, proč jsem přečtení tohoto příběhu tak dlouho odsouvala. Kniha se čte svižně a je líbivá díky svým krásným popisům fauny a flóry. Hlavní postava, Kya, mi velmi záhy přirostla k srdci a já jsem tu "holku z bažiny" obdivovala, soucítila s ní. Příběh byl emotivní se zajímavou zápletkou a mě se líbilo prolínání mezi vyšetřováním a ukázkami Kyina života v bažině (od dětství po současnost). Byl to podmanivý příběh a já jsem hltala stránku za stránkou. No a pak přišel konec, který mi doslova vyrazil dech. Byla to svým způsobem kouzelná kniha. Milá, ale zároveň i silná (na události v ní). Celkově to pro mne bylo čtecí pohlazení po duši. Rozhodně doporučuji.
Víc takových knih.

26.03.2023 5 z 5