Melcrovka Melcrovka komentáře u knih

Tiché dny v Mixing Part Tiché dny v Mixing Part Erlend Loe

Krátká novela v dialozích o manželské krizi. Je to sarkastické a i přes neveselé téma velmi vtipné. Charakter manžela je trochu extrémní, ale sedlo to tam dobře a právě tato postava činí knihu nezapomenutelnou a jedinečnou.

26.08.2017 5 z 5

Přečetla jsem 5 povídek a knihu odložila. Myslím, že šanci dostala. Z těch pěti povídek byly dvě ucházející a tři naprosto hrozné. V jedné bylo prostředí Prahy úplně uměle našroubované, až to bylo do očí, jindy byl námět zcela fádní a literární zpracování až ubohé. Další povídka vypadala originálně a nakonec pro mě nepochopitelně se hlavní postava rozhodne zabít své nejbližší... no má to být sice krimi, ale bylo to akorát divné.
Možná jen tento žánr není pro mě. Nijak mě to neokouzlilo.

09.08.2017 1 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

Tak Paüsuë zírala s otevřenou pusou a já skoro taky. Nečekaná porce upřímnosti a odhalení!

22.07.2017 5 z 5

Mipam - lama s paterou moudrostí Mipam - lama s paterou moudrostí Alexandra David-Néel

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Tibetská společnost, zvyky a mentalita tamních lidí jsou vykresleny věrohodně a autenticky. Příběh je čtivý, protkaný nadpřirozenými událostmi, které jsou ale z pohledu Tibeťanů pravdivé a tedy reálné.
Vydání Odeonu z roku 1990 je navíc nádherně ilustrováno malířem Jaromírem Skřivánkem.

27.06.2017 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Čteno v originále se slovníkem v ruce (respektive ve čtečce). Auri je tajemná postava, naslouchá řádu světa a žije s ním v souladu. Ke konci knihy je dokonce naznačeno, že Auri asi není jen pomatená, ale její vidění světa je možná správné. Pokud má přání, svět se jí přizpůsobí.
Původní verze v anglickém jazyce navíc přidává podstatnou část krásy tomuto dílku. Autor si krásně hraje se slovy, používá zvukomalbu a obraty, které navozují atmosféru. Slovník je nutnou pomůckou, jelikož se tam objevují i slova naposledy používaná ve středověké angličtině. Ta hra s jazykem je jedním slovem úchvatná. To se bohužel v překladu ztratí.

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Patrick Rothfuss se stal mým oblíbeným současným fantasy autorem. Co víc říct?

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Opět hodně hutná kniha plná psychologie, melancholie a tajemství. Tak hutná, že se mi ji nepodařilo dočíst. Ostatně jsem se na ni po přečtení "Na jih od hranic, na západ od slunce" odhodlávala dlouhou dobu. Depresivní nálada z příběhu přímo čiší, a to u obou zmíněných knih.

23.02.2017 3 z 5

Kniha, která donutí hodně přemýšlet o životě, o jeho smyslu, o tajemství, o vztazích.
Depresivní nálada z příběhu přímo sálá. Dlouho jsem se odhodlávala pro další Murakamiho knihu, neboť tato ve mně zanechala velice silný dojem, který se musel nějakou dobu nechat uležet.

Svět bílého boha Svět bílého boha Tomáš Ryška

Šokující. Jedna z knih, která mě donutila hodně přemýšlet a výjevy z ní mám ještě po snad dvou letech, co jsem ji četla, živě v paměti.

23.02.2017 4 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Vybráno jako klasika sci-fi. A nezklamala. Předpovězení vývoje civilizace na tisíciletí dopředu je neotřelý nápad.

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

První část příběhu mě moc nezaujala, ale vytrvala jsem. Když pak přišlo zlomové odhalení, další část pro mě získala velice překvapivý a vtipný nádech.
Kniha je psaná s vtipem a nadhledem a zároveň s důrazem na počátky sci-fi literatury.

23.02.2017 4 z 5

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

Konečně se po čtyřech dílech ságy dozvídáme širší souvislosti, odkrývá se, co bylo zatím skryté, a dozvíme se něco o Aš-šádově minulosti a pozadí jeho pro mě zatím nevysvětlitelných činů.
Postavy získávají další podstatné zkušenosti a jsou jimi hodně ovlivněni ve svém dalším rozhodování a chování vůbec. Vývoj a psychologie postav je vůbec velkým plus celé série.

Bájná pečeť Bájná pečeť Bernd Perplies

Opět nový neotřelý nápad, jak může fungovat magický svět. Čekala jsem od toho méně, jelikož je to propagované jako pro dětské čtenáře. Ale byla jsem příjemně překvapena. Příběh má nečekané zvraty, hlavní postavy jsou sympatické, líbí se mi "fyzikální podstata" používání magie.

18.10.2016 5 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Mno, tak jsem ochutnala Pratchetta. A asi už si víc nedám. Je to absurdní, fantastické, vtipné. Ale nějak mi ten styl humoru nesedí. Bohužel.

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Tobiase jsem si z divergentní série neskutečně zamilovala, tak jsem neodolala a tyto povídky si přečetla dokonce ještě než byly přeložené do češtiny. Pohled Tobiase na již odvyprávěné pasáže z původní série dává celému příběhu nový rozměr. Pěkné.

18.10.2016 5 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Lepší než Rezistence, slabší než Divegence. Trvalo mi, než jsem si zvykla na vyprávění z pohledu Tobiase. Ale chápu, že pro příběh to bylo potřeba. Tris zkrátka nebyla všude. Trochu mě zklamal závěr. Ne že by byl špatně napsaný či vymyšlený, ale je to škoda...

18.10.2016 4 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

Rezistence mi přišla slabší než první díl série. Možná proto, že mě štvala pochmurná atmosféra. Z textu přímo čiší deprese vypravěčky. A to je vlastně dobře, autorka dokázala přenést emoce hlavní postavy do vyprávěcího stylu.

Divergence Divergence Veronica Roth

Přečetla jsem v podstatě jedním dechem. Velice dobrý námět. Na můj vkus příliš jednoduchý styl vyprávění. Příběh by mohl být spletitější, víceúrovňový. Takhle je to velice odpočinková literatura. Pěkné vykreslení psychologie postav, překvapivý závěr.

18.10.2016 4 z 5

Rebel Rebel Amy Tintera

Opět něco jako 2.5 hvězdy.
Pokračování Resetu jsem přečetla vlastnš jenom ze zvědavosti, jak to skončí. Už jsem věděla, že žádný literární skvost to není. Styl vyprávění je jednoduchý až primitivní, psychologie postav skoro o ničem. Už první díl mi silně připomněl Divergenci. Ale jestli Reset byla okopírovaná Divergence, tak Rebel je této sérii ještě podobnější. Najednou se vypráví nejen z pohledu hlavní dívky, ale střídá se to s vyprávěním z pohledu jejího chlapce. Dívka je samozřejmě vyjímečná svými schopnostmi, je zajatá a hlavní mrcha na ní dělá pokusy. No tak to už tady v sérii Divergence taky bylo. Přijde mi, že paní Tintera vzala tuto distopii a jen změnila jména a pozadí příběhu.

Reset Reset Amy Tintera

Váhala jsem v hodnocení mezi 2-3 hvězdami. Líbila se mi série Divergence Veronicy Roth, tak jsem si chtěla přečíst jinou distopii. No a zjistila jsem, že je to jak přes kopírák. Je to náctiletá love story s bojovými scénami a vzpourou proti systému. Navíc je to stejně jak divergence psáno z pohledu hlavní dívčí postavy a psychologie tam určitě není nijak dobře propracovaná. Dívka je na začátku popisovaná jako "ledová a bez citů", ale nějak podivně rychle se toto téměř skokově mění. Respektive ani na začátku jsem tu chladnost hlavní hrdinky z textu nepociťovala.
Kniha je ovšem čtivá, opravdu odpočinková. Příběh je totiž tak jednoduchý, že u toho opravdu nemusíte vůbec přemýšlet a nechávat si čas na "vstřebávání", jak to u hutnějších děl u mě bývá.