MCGinger MCGinger komentáře u knih

Rudo Rudo Daniel Majling

Po Ruzké klazice už jsem čekal cokoliv, nebo raději nic. Ale Rudo mě fakt chytil, nad jeho depresivním osudem jsem se bavil v každé kapitole a často se nahlas smál v MHD.

23.06.2019 5 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Přál jsem si Ruda a dostal jsem Ruda a Ruzkou klaziku. :D Jako první jsem se pustil do ní, no a souhlasím s Duski55, kniha pro mě byla poněkud hůře uchopitelná, četla se lehce, protože jednotlivé kapitoly se odehrávají na pár stránkách, ale nějaké velké pobavení mi nepřinášely. Konec byl lepší a onen "rozhovor" v poslední kapitole fakt stojí za to.

23.06.2019 3 z 5

Zajícův rok Zajícův rok Arto Paasilinna

Má druhá knížka od autora po Staré dámě...a bavila mě ještě o něco víc. Příhody redaktora a zajíce byly velmi vtipné a kromě některých pasáží (viz komentáře níže) jsem se většinou smál. Příjemné odpočinkové čtení.

23.06.2019 5 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Ani nevím, jak hodnotit. Za sebe jsem tam příliš nenašel ony vychvalované rady pro reálný život, spíš jen občas. Pravdou je, že jsem si aspoň uvědomoval chyby, které napáchali scénáristé v poslední řadě Hry o trůny, kde válečnické umění dostávalo velmi na frak. :D

23.06.2019

Dívka jménem Patience Dívka jménem Patience Daniel Clowes

Hodně dobrý...motanice přes časové dimenze s rozřešením, které jsem nečekal. Vizuálně výborné, jednoduché zářivě barevné. Edit: po přečtení komentáře pode mnou: ano, připomnělo mi to Burnsovo Naposled, ale pár o procent hodnocení Patience ztrácí.

02.05.2019 5 z 5

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství Tomáš Prokůpek

Docela zajímavé pročítat rozporuplné komentáře...zlatou éru RŠ jsem nezažil, ani jsem je nečetl jako dítě, takže k nim nemám ten správný vztah a potřebu je ochraňovat před novými pokusy.

Většina příběhů se mi líbila, některé více ("Devadesátky", "Limonádový Mirek", "Imaginární kamarádi", Velmi pozdní odpoledne, Nacistická továrna, "Magická kniha", "Oko",...) a některé méně (Himbajs a Šůviks, Galaktická aréna, Tajemstvo starého domu, Ti praví hrdinové).

Další přidanou hodnotu pak má pojednání o různých vydáních, nekanonických komiksech a vyšlé próze na konci sborníku.

19.04.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jak se vyjádřit k této knize, kterou půlka lidí zbožňuje a půlka haní... (pun intended)
Nejsem ani v jedné skupině. Téma i zpracování knihy bylo zajímavé, ale ani tak mě zcela nepřirostla k srdci. Ale četla se mi lépe než Slepá mapa.

19.04.2019 3 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Moje první knížka od autora. Do jisté míry mi připomněla styl Aleny Mornštajnové, ale děj mě zaujal víc a postavy mi víc přirostly k srdci. Během četby jsem zároveň koukal do mapy a hledal bývalé vesnice...docela silné téma a dobře popsané pocity lidí vytrhávaných z rodné půdy.

19.04.2019 5 z 5

Tabule osudů Tabule osudů Joe Benitez (p)

Budu se opakovat: jako u prvního dílu má kniha opravdu krásný vizuál, ale poněkud slabší příběh. Konečné rozuzlení mi přišlo opravdu docela nesmyslné. A nejkrásnějším obrázkem pro mě byla jednoznačně obálka ve stylu Dia de los Muertos.

25.03.2019 4 z 5

Tajemství mechanické mrtvoly Tajemství mechanické mrtvoly Joe Benitez (p)

Opravdu krásná kresba i coloring, ale příběh poněkud pokulhává. Ve výsledku se tedy jedná o příjemnou vizuálně působivou oddechovku.

25.03.2019 4 z 5

Kalle Blomkvist zasahuje Kalle Blomkvist zasahuje Astrid Lindgren

Moje oblíbená knižní série z dětství, prostě super dobrodrůžo.

08.03.2019 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Nad formulací této recenze jsem docela dlouho přemýšlel.

Určitě to není tak, že by mě knížka nadchla, ohodnotil bych ji 100 procenty a autorovi věřil každé slovo. Do 100% chyběla nějaká přehlednější forma a například uvádění zdrojů. Ale na druhou stranu, toto byla moje první knížka z oblasti investigativní novinařiny a vlastně nevím, jestli je takovéto konkrétní uvádění zdrojů obvyklé. Každopádně si kvůli tomu nechávám nějaký prostor pro spekulace, ale kdyby i jen půlka byla pravda (což si myslím, že je daleko víc), tak je to síla. Opět na druhou stranu zas může platit, že kniha třeba jen potvrzuje "tu mou pravdu", takže jí snadno věřím.

Abych se dostal k podstatě knihy. Babiš je pro mě od jeho vstupu do politiky nevolitelný a obrysy části kauz týkajících se jeho osoby jsem znal, ale tato kniha mi do nich poskytla podrobnější vhled a hlavně rozkryla část jejich pozadí směrem za hranice státu a do minulosti minulého režimu a devadesátých let.

Na konec moje včerejší úvaha před spaním, když jsem dočítal knížku. Proč Babiš Jaroslava Kmentu za tuto knihu nezažaloval, když se tak urputně soudil na Slovensku za vyškrtnutí ze seznamů StB? Že by zmoudřel a mávnul nad tím rukou, že se ho nějaké "lži a pomluvy" (v podobném smyslu se o knížce vyjádřil) nemůžou dotknout? Nebo si spíš spočítal, že kdyby Kmentu zažaloval, tak by u soudu musel dokazovat, že kniha obsahuje lži, ale ve skutečnosti by tím jen potvrdil její pravdivost, protože by se žádné důkazy o jeho výkladu svých kauz nenašly?

08.03.2019 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Dávám za pravdu těm, kterým Stará dáma připomíná Stoletého staříka. Podobný styl a ve výsledku vtipné odpočinkové čtení.

26.02.2019 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Oddechovka, taková "větší povídka". Potěší některé odkazy do ságy i odkaz komiksové série do tohoto dílu.

21.02.2019 4 z 5

Salvatore Salvatore Nicolas de Crécy

Komiks, který jsem si i přes dobré hodnocení zde nechtěl koupit, protože jsem si myslel, že bude příliš dětský, až jsem ho nakonec dostal darem...

No a jak se to vezme. Dítě by si ho určitě mohlo přečíst, líbil by se mu příběh o věčné lásce, obrázky kreslené "lehkou rukou", občas by se zasmálo zjevnému fóru, ale unikl by mu plný význam narážek na některá "dospělácká" témata či problémy moderní doby. (Za mě byla třeba výborná scéna s nejlepším přítelem psa – člověkem a prasátka na nádraží.)

I když vezmu v potaz neuzavřený konec dávám 5*, doporučuji a přes to, že už uplynulo od vydání několik let, tak věřím, že pomrknutí směrem k pokračování nebylo úplně plané. :)

06.02.2019 5 z 5

Nad českými zeměmi slunce nezapadá Nad českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

Zajímavá oddechová knížka plná vojenské hantýrky. Pro nadšence do létání a fantasty, kteří rádi přemítají "co by, kdyby" doporučuju. Chce to ale přenést se přes poněkud nedotaženou základní myšlenku oné katastrofy, hlavně za ni -1,5*.

06.02.2019 4 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Krásný intimní příběh o dospívání v křesťanské domácnosti, který popisuje těžkosti mladého páru. Výborná kresba, pět hvězdiček jednoznačně.

06.02.2019 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Za mě strhující konec série. Nejtlustější a asi nejlépe vyprávěný díl plný akce. Jediná slabší stránka (pro někoho) by mohl být dlouhý popis bitvy.

02.02.2019 5 z 5

Unesená Unesená Manuro (p)

Po delší době jsem se dostal ke gamebooku, tentokrát jsem dostal tento zajímavý komiksový od přítelkyně a společně jsme se na něj vrhli. Ani na druhý pokus se nám nepodařilo dojít k tomu nejlepšímu z možných konců, ale příběh i tak stál za to a někdy to asi zkusíme ještě potřetí. :) Námět a kresba uchází, líbí se mi, že obrázky jsou vždy pouze v odstínech jedné barvy.

02.01.2019 4 z 5

Incal Incal Alejandro Jodorowsky

Výborný komiks, vlastně první pořádnější sci-fi komiks, který jsem četl. Moebiova kresba se mi i ve své občasné nedotaženosti velmi líbí (hlavně celostránkové ilustrace). Příběh je taková galaktická šílená jízda, která mi při pobytu v nemocnici prostě zlepšila náladu. Těším se, až si přečtu Poslední Incal.

EDIT: Po postupném přečtení všech knih z Jodoversa dosud vydaných v češtině jsem si přečetl znovu tu knihu, která mi tento vesmír otevřela. A musím říct, že teď mi dává celý příběh daleko větší smysl a už se neztrácím v různých mocenských skupinách, náboženstvích atd. Rozhodně tedy doporučuju začít Před Incalem a vychutnat si Incal ve vší parádě.

14.12.2018 5 z 5