mauglie

Příspěvky

VrányVrányPetra Dvořáková

Tedy to mi stále po přečtení leží v žaludku.... Je to nabitý emocemi a pokud jste normální emočně vnimajici osoba, nemůže vás to nechat chladnými. Ano, týrání dítěte, psychické a fyzické ale hlavně ta hrozná nespravedlnost. Na jedné straně Katuška, uklízí a je "hodná" (tzn. submisivní), ségry se nikdy nezastane a na druhé Baruna, která si chce malovat a myslet na učitele, uklidí, ale nikdy to není podle představ její despoticke matky.
Pocity dospívající si ještě pamatuju, I když je to už dlouho, a 12 let je prostě nálož i bez psychopatu kolem sebe.
Docela důležitou vnímám i linku učitelů, vidí, že se něco děje, snaží se to řešit po dobrém, a je jim hned hrozeno inspekcí a stížnosti. Co má takový učitel pak dělat? Prostě bezmoc...
Tohle budu zpracovávat ještě dlouho.

dnes


BeznadějBeznadějStephen King

Uffff! Začátek byl neuvěřitelně silný... Horké pouštní slunce, pustina, silnice. A policista... Policisté pomáhají lidem. Ale ne ve světě Stevena Kinga. Přečteno za pár dní, dočkáte se opět úžasné atmosféry, mrazení v zádech a postav se skutečnou osobnosti.
Trochu mě rozčiluje bůh a zotrocena zvířata, která samozřejmě musí být hlavne ta "nechutná a zlá" jako hadi a supi. Ale to je odpustitelne

17. ledna


Anonymní dívkaAnonymní dívkaSarah Pekkanen

Kniha, kterou jsem začala číst v 6 hodin a musela jí dočíst.... Mě se to líbilo, napínavé a atmosféra j perfektní!

20.12.2021


BumerangBumerangTereza Schillerová

Sláva za každou knihu na podobné téma! Domácí násilí je bohužel všude běžné. Kniha je čtivá, jen mi chybí hlubší psychologie postav, je to trochu jednoduché. Zároveň se to ale nečte lehce, prostě si psychicky neodpocinete.
Jednoho si ale můžete být jisti. Kdokoliv se v tyhle knížce mihne, tak je oběť nebo pachatel násilí...

13.12.2021


Nabarvené ptáčeNabarvené ptáčeJerzy Kosiński

(+ SPOILER) Asi nemusím být psycholog, abych tušila, co je autorovou uchylkou... Kniha je cirkus násilí, brutality, nenávisti a bolesti. Není tu jedna jediná pozitivní postava, jeden jediný zdravý vztah. Téměř "normální" reakce jsou popisovany jen když manželé brání své manželky před znásilňováním. Vše je vyšponované do nejdrsnejsich podob, mučení a znásilnění je popsané do detailů, ani kousek není ponechán fantazii.
Nemůžu se zbavit dojmu, že tohle všechno mělo čtenáře šokovat a způsobit nevolnost. Jako krvavý film. Některé pasáže hrají na city, scéna s koněm se zlomenou nohou, který s radostí olizne majitele, který ho praští a jde ho zabít nebo králík zaživa stažený z kůže.... Tyhle pasáže mi opravdu vadily. Další mě už jenom rozcilovaly.... Muž znasilnujici ženu, který v ní uvízne jako když soulozí psi...obcování s kozlem....
Nepochybuji, že válka dělá z lidí bestie a jsem přesvědčena, že se všechno, co je v knize mohlo stát, ale tohle je opravdu koncentrace všeho nejhoršího...a ve finále už mě ty brutality ani nebavily...

19.10.2021


Poslední aristokratkaPoslední aristokratkaEvžen Boček

Bylo to fajn, ale další díl si asi neprectu...

12.10.2021


OligarchieOligarchieScarlett Thomas

Myslím, že téma by mělo teoreticky potenciál, ale zpracování bylo takové....no. Teenagerky jsou charakterove těžko uvěřitelné a osobnostne takové ploché. Kdyby se někde přidalo a někde ubralo, mohlo to být buď slušné krimi, tragikomedie nebo román. Takhle to byla podivná splacanina...

29.09.2021


HluchavkyHluchavkyL. Panda (pseudonym)

(+ SPOILER) Neuvěřitelně zajímavá kniha. Ne literárně, ale obsahem! Dlouho jsem nečetla nic, co by mě donutilo tolik přemýšlet! Jak to vlastně ti neslyšící dělají?! Zvonek, vlastní hlas, tanec, to jsou věci, které mě nikdy nenapadly. Ale šokující zjištění pro mě bylo, že dokonce i čtení není jednoduché, protože napsané slovo se pro děti musí překládat do znakové řeči.... Jinak nemá význam.
Ale teda konec se mi nelíbil, takové nefeministicke zakončení, silná vzdělaná žena nakonec ženou v domácnosti se svým truhlářem ale to je můj problém.
Všem doporučuji přečíst!

23.09.2021


UvězněniUvězněniDana Šimková

Knížka, která ve mně zanechala hodně rozporuplnych pocitů. Oceňuji originální námět a prostředí, také přiblížení terminologie jeskynaru a záchranářů. Ale na druhou stranu stále hodně věcí nechápu a děj je občas trochu prepisknuty. Postavy se někdy chovají nelogicky az neuvěřitelně. Stále nechápu, proč se sakra vůbec vydali do jeskyně schovat. A proč vůbec jezdily s lidma, co nemají rádi do hor na silvestra... Za mě originální nápad, ale prostě psychologie postav pokulhává

15.07.2021


Mělké sibiřské hrobyMělké sibiřské hrobyMichael Krupa

Knihy jako je tahle jsou povinná četba pro každého, kdo s nostalgií vzpomíná na rudé časy... Samotný příběh je tak silný, že nepotřebuje nějaké složité literární styly. Moc se mi líbil takový ten chlapský jednoduchý jazyk. Je až k neuvěření, kolik životů bylo zničeno. Zaujaly mě zmínky o Kazaších, prostých, ale hrdych lidech ze stredoasijskych republik. Žijící tradičním způsobem života, pečující o svoje stáda, které režim donutil pracovat na družstevních farmách.

26.11.2020


MalenčíMalenčíHana Kavurová

Takhle povedený horor jsem dlouho nečetla! Líbí se mi povidkovy styl celé knížky, temná atmosféra, takové zvláštní bezčasí, no a v neposlední řadě je to vážně strašidelný... Jako že fakt jo!

12.11.2020


Strom nebeského květuStrom nebeského květuGert Nygårdshaug

Bohužel jsem to taky nezvládla dočíst, i když je z textu znát, že autor bude hodně vzdělaný člověk... Bylo to na mě už moc

29.09.2020


Poslední velký denPoslední velký denTammy Robinson

Za mě trochu moc červená knihovna... Samozřejmě je to moc smutné a podobné příběhy se stávají každý den ve skutečnosti. Z literárního hlediska předvídatelná slaďárna, ale pokud víc nečekáte, čte se snadno a rychle.

29.08.2020


SvobodomyslnáSvobodomyslnáKateřina Lieskovská

Knížka je to na jeden večer, lehké čtení o těžkém tématu. Domácí násilí je stále dost tabu a jsem ráda za všechny coming outy. Pokud mám ale hodnotit literární stránku tak ta mě zklamala. Čekala bych trochu rozpracované charaktery, ten šílenec tam měl tak nejasné kontury, vůbec nic o něm, přitom příběh silný.

18.02.2020


Madona z horMadona z horElise Valmorbida

Není to strhující, ale čtivé a vcelku nenáročné. Hlavní postava mu sympatická nebyla, ale spíš za to mohla doba a okolnosti. Hodně se mi líbily detaily ze života, vaření, praní a výchova dětí. Dějová linka s Amelii mě hodně bavila.

22.01.2020


Bílá MasajkaBílá MasajkaCorinne Hofmann

Stále nechápu, jak se někdo může přestěhovat do buše za pologramotným mužem, se kterým nedokáže komunikovat téměř v žádném jazyce... Příběh je to silný, jen tedy občas zjistíte, že autorka neumí moc psát.

28.04.2019


Hygge - Fenomén útulnaHygge - Fenomén útulnaSigne Johansen

Po přečtení téhle knihy teda musím říct, to hygge je ale o pravidlech! To jsem tedy nevěděla a to žiju v Norsku už nějaký ten pátek... Nelíbí se mi jak se autorka píše My skandinávci milujeme pořádek, my Norové nesnášíme koberce, my seveřané máme doma tohle a tamto, jestli to nemáte, nebude ani hygge... Jako by to napsal někdo kdo zná sever jenom z Ikei.

11.10.2018


VadnáVadnáCecelia Ahern

Rozhodně už nejsem cílovka. Ale i tak se mi to docela dobře a rychle četlo. Přesněji přečteno ve třech dnech. Neotřelý příběh, neuhybajicí dějová linka, jednodušší emoce a soucit s vadnými, to mě nutilo číst dál a dál. Myslím, že je škoda, že nebylo z příběhu vytřískáno víc, rozhodně by to šlo. Hodně věcí v knížce už bylo přes čáru a nešlo mi to do hlavy. Obal naprostá katastrofa, taková docela zajímavá knížka by si zasloužila něco trochu temnějšího a obličej na obalu by mohl mít aspoň vidět jeden cejch! Ale jinak se těším na další díl!

09.01.2018


Mezi stromyMezi stromyGyrðir Elíasson

Pokaždé, když jsem tuhle knížku otevřela, ocitla jsem se úplně sama někde, kde je mi divně...prostě divně a osaměle, s pocitem strachu z těch bytostí ve skleníku a pohřbených pod mokrou hlínou. Takhle sama jsem nebyla nikdy nikde, jenom u týhle knížky. Příběhy se nedaly uchopit, nebyl tady nikdo, kdo by mi je vysvětlil, kdo by mi pomohl. Jenom samota, hrozná samota, strach, smrt a nekonečné pláně bez lesů! Tahle kniha je jednoduše podivná. Ne dobrá, ne špatná- podivná!

26.06.2017


Krajina plná stínůKrajina plná stínůMeg Cabot

Jako poblázněná puberťačka s hlavou hodně vysoko v oblacích a nosem neustále v knihách jsem tyhle mediátorský knížky naprosto hltala (s lehkým ruměncem bych ještě popsala, jak vypadá Jessee- jojo, furt si na něho pamatuju!). Netroufnu si je přečíst znovu- bojím se, že by mi to zkazilo vzpomínky- už nejsem naivní dívčina, co sní o blonďatých přízracích. Ale jsou to knihy mého dospívání!

11.02.2017


ToToStephen King

Sakra, klauni po půlnoci nejsou vtipný!!! Klauni nejsou vlastně vtipný ani před půlnocí...Ten zatracenej Pennywise mě bavil! O to víc mě mrzelo, že v závěrečným zúčtování pod městem už to není on. Děj je dooost dlouhý, detaily klasicky kingovský, konec možná trošku slabší. Milým plusem je posílení paží a zad při čtení!

11.02.2017


OsvíceníOsvíceníStephen King

Brrrr....Stephene! Dlužíte mi pár nocí spánku!

23.10.2016


Prsatý muž a zloděj příběhůPrsatý muž a zloděj příběhůJosef Formánek

Jako ne že by se mi to nelíbilo...četlo se to docela dobře, rychle, některý pasáže byly naprosto dokonalý (třeba tu, jak píše úvodník v kapitole Karel Štěstí- tu dvojstránku sem si musela přečíst hned dvakrát a celej den jsem myslela na malinký šťastný okamžiky a smyslný detaily mýho všedního života). Jenom toho bylo na mě trochu moc na jednu knížku- problémy v rodině, dluhy, cestopis, Bůh, Ďábel, dobro, zlo, štěstí, aids, historie rodiny, dějiny země, šamani, sex, láska, smrt...ufff! Ale styl psaní mi vyhovuje, určitě zkusím jinou knihu.

23.10.2016


Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

V mém životě se zatím objevilo pár knih, kterým jsem při čtení rozmazala řádky. Egypťan Sinuhet je číslo jedna. Doteď si nazpaměť pamatuji dlouhou pasáž, kde je popisována mumifikace rodičů (...a pak zbořil hák do břicha mé matky...). Je pravda, že občas se v knize vyskytne zdlouhavější text, ale je lehké to odpustit. Takovéhle dílo zaslouží vytesat do skály!

17.07.2016


Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Jedna z knih, které chci číst u postýlek svým budoucím dětem. A vnoučatům.

17.07.2016


Jak voní IndieJak voní IndieZuzana Tarabusová (Rybářová)

Vzhledem k tomu, že se v srpnu chystám do Indie, hladově hltám všechny publikace, knihy a články o téhle zemi. Některé jsou opravdu dobré, některé horší, což je případ bohužel téhle knížky, deníku nebo jak by se to dalo nazvat. No, když pomineme to, že autorka (vůbec ji nechci shazovat, je to jistě neuvěřitelně statečná a milá žena) naprosto postrádá komplexní pohled a opravdu nemá cit pro psaní, tak aspoň nakladatelství mohlo zajistit korekturu... podobný text bych čekala v lavicích základních škol první týden v září na hodinách čj- sloh na téma Moje prázdniny.

17.07.2016


Všechna malá zvířátkaVšechna malá zvířátkaWalker Hamilton

Taková typicky šedesátková :) Milé, krátké, sympatické. Klukovský pohled na dospělý svět. Při popisu zabíjení milé myšky jsem Špeka nenáviděla stejně jako hlavní hrdina! A sexuálně laděná scéna na záchodě je brilantní!!!

02.11.2015


Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

I po letech dokážu ze Sinuheta citovat dlouhé pasáže a to jsem tu knihu četla asi ve dvanácti. Brečela sem u ní, smála se, naprosto mě pohltila! Asi nejlepší kniha v mém životě!

15.04.2015


Příšerně nahlas a k nevíře blízkoPříšerně nahlas a k nevíře blízkoJonathan Safran Foer

Tohle dílo mi do mysli vyrylo příšerně hlasitou stopu, která bude ještě dlouho křičet skrz děje ostatních knížek. Naprosto úchvatné, mrazivé, úsměvné, neskutečně čtivé! Naléhavě bolestivé popisy umírajících lidí v hroutících se mrakodrapech, tajemství prarodičů, tetované dlaně a fotky. To všechno dělá z tohoto příběhu něco neskutečného!

02.04.2015