mauglie

Přečtené 264Straka na šibenici
? - květen 2022
Straka na šibenici 2015, Daniel Petr


Straka na šibenici
? - květen 2022
Straka na šibenici 2015, Daniel Petr


Kim Čijong – ročník 82
? - květen 2022
Kim Čijong – ročník 82 2019, Čo Namdžu

Útlá knížka, spíše dokument o životě žen v Korei. Moje noční můra na papíře, naprosto depresivní osud ženy, která místo aby šla za svými sny, otehotní a stává se společenským problémem.


Hotel Sen, pokoj 36
? - květen 2022
Hotel Sen, pokoj 36 2019, Mike Perry

Kniha pro mě zajímavá hlavně autentickym popisem toxickeho vztahu, je až sedcervouci to číst, tu zoufalou touhu po lásce. Velmi zajímavé téma trans lidí, šílená predstava, že se narodite do špatného těla... všechna čest!


Hausfrau
? - duben 2022
Hausfrau 2016, Jill Alexander Essbaum

Musím se přiznat, že jsem chtěla odložit, ale nakonec jsem vydržela, protože moc dobře vím, jak se člověk cítí s partnerem cizincem v cizí zemi. Hlavní hrdinka mě šíleně stvala a skoro celá kniha je jen o tom, jak utíká z manželství do náruče jiných mužů. Vlastně docela nuda.


V kanadské divočině
? - duben 2022
V kanadské divočině 2011, Leoš Šimánek


Máme holý ruce
? - březen 2022
Máme holý ruce 2019, Magdaléna Platzová


Afterland
? - březen 2022
Afterland 2021, Lauren Beukes

Taková škoda! Takové skvělé téma! A taková špatná kniha... Musím říct, že začátek mě vlastně bavil a nechápala jsem ty negativní komentáře tady. Postupně jsem se dostávala dal a bavilo mě to čím dál tím míň a nakonec jsem to vrátila do knihovny bez prodlouzeni. A to se mi nestalo opravdu dlouho! Opravdu škoda, téma zní Hollywoodsky!


Oběti honu
? - březen 2022
Oběti honu 2016, Danijel

Nevím... Taková trochu slatanina. Příběh o odkryvani pedofilní skupiny zajímavý, ale dějová linie s Markétou je teda přitažená za vlasy, některé části mi nedávají vůbec smysl, viz scéna ve vězení, jakési náboženské prozreni... Celá kniha je psaná takovou ukřivděnou formou chlapa s krizí středního věku, co rádoby nenávidí ženy, často je nazývá děvky a někde téměř obhajuje pedofilii a právo šária. Asi to nebude můj šálek kávy...


Honest Guide Praha
? - únor 2022
Honest Guide Praha 2019, Janek Rubeš


Kaštánek
? - únor 2022
Kaštánek 2019, Søren Sveistrup

Skvělá atmosféra, brutální vraždy, typické severské krimi. Bohužel jsem se zase ujistila, že detektivky nejsou můj žánr. Obrovské množství detailu a jmen mě unavuje, ale určitě se podívám na seriál!


Vrány
? - leden 2022
Vrány 2020, Petra Dvořáková

Tedy to mi stále po přečtení leží v žaludku.... Je to nabitý emocemi a pokud jste normální emočně vnimajici osoba, nemůže vás to nechat chladnými. Ano, týrání dítěte, psychické a fyzické ale hlavně ta hrozná nespravedlnost. Na jedné straně Katuška, uklízí a je "hodná" (tzn. submisivní), ségry se nikdy nezastane a na druhé Baruna, která si chce malovat a myslet na učitele, uklidí, ale nikdy to není podle představ její despoticke matky. Pocity dospívající si ještě pamatuju, I když je to už dlouho, a 12 let je prostě nálož i bez psychopatu kolem sebe. Docela důležitou vnímám i linku učitelů, vidí, že se něco děje, snaží se to řešit po dobrém, a je jim hned hrozeno inspekcí a stížnosti. Co má takový učitel pak dělat? Prostě bezmoc... Tohle budu zpracovávat ještě dlouho.


Beznaděj
? - leden 2022
Beznaděj 1998, Stephen King

Uffff! Začátek byl neuvěřitelně silný... Horké pouštní slunce, pustina, silnice. A policista... Policisté pomáhají lidem. Ale ne ve světě Stevena Kinga. Přečteno za pár dní, dočkáte se opět úžasné atmosféry, mrazení v zádech a postav se skutečnou osobnosti. Trochu mě rozčiluje bůh a zotrocena zvířata, která samozřejmě musí být hlavne ta "nechutná a zlá" jako hadi a supi. Ale to je odpustitelne


Tulák po hvězdách
? - leden 2022
Tulák po hvězdách 2001, Jack London


Anonymní dívka
? - prosinec 2021
Anonymní dívka 2019, Sarah Pekkanen

Kniha, kterou jsem začala číst v 6 hodin a musela jí dočíst.... Mě se to líbilo, napínavé a atmosféra j perfektní!


Bumerang
? - prosinec 2021
Bumerang 2020, Tereza Schillerová

Sláva za každou knihu na podobné téma! Domácí násilí je bohužel všude běžné. Kniha je čtivá, jen mi chybí hlubší psychologie postav, je to trochu jednoduché. Zároveň se to ale nečte lehce, prostě si psychicky neodpocinete. Jednoho si ale můžete být jisti. Kdokoliv se v tyhle knížce mihne, tak je oběť nebo pachatel násilí...


Norské dřevo
? - prosinec 2021
Norské dřevo 2005, Haruki Murakami


Právo nálezce
? - listopad 2021
Právo nálezce 2015, Stephen King


Pět jazyků lásky
? - říjen 2021
Pět jazyků lásky 2002, Gary Chapman


Nabarvené ptáče
? - říjen 2021
Nabarvené ptáče 2017, Jerzy Kosiński

Asi nemusím být psycholog, abych tušila, co je autorovou uchylkou... Kniha je cirkus násilí, brutality, nenávisti a bolesti. Není tu jedna jediná pozitivní postava, jeden jediný zdravý vztah. Téměř "normální" reakce jsou popisovany jen když manželé brání své manželky před znásilňováním. Vše je vyšponované do nejdrsnejsich podob, mučení a znásilnění je popsané do detailů, ani kousek není ponechán fantazii. Nemůžu se zbavit dojmu, že tohle všechno mělo čtenáře šokovat a způsobit nevolnost. Jako krvavý film. Některé pasáže hrají na city, scéna s koněm se zlomenou nohou, který s radostí olizne majitele, který ho praští a jde ho zabít nebo králík zaživa stažený z kůže.... Tyhle pasáže mi opravdu vadily. Další mě už jenom rozcilovaly.... Muž znasilnujici ženu, který v ní uvízne jako když soulozí psi...obcování s kozlem.... Nepochybuji, že válka dělá z lidí bestie a jsem přesvědčena, že se všechno, co je v knize mohlo stát, ale tohle je opravdu koncentrace všeho nejhoršího...a ve finále už mě ty brutality ani nebavily...


Poslední aristokratka
? - říjen 2021
Poslední aristokratka 2012, Evžen Boček

Bylo to fajn, ale další díl si asi neprectu...


Slast
? - září 2021
Slast 2020, María Hesse


Oligarchie
? - září 2021
Oligarchie 2020, Scarlett Thomas

Myslím, že téma by mělo teoreticky potenciál, ale zpracování bylo takové....no. Teenagerky jsou charakterove těžko uvěřitelné a osobnostne takové ploché. Kdyby se někde přidalo a někde ubralo, mohlo to být buď slušné krimi, tragikomedie nebo román. Takhle to byla podivná splacanina...


Hluchavky
? - září 2021
Hluchavky 2018, L. Panda (pseudonym)

Neuvěřitelně zajímavá kniha. Ne literárně, ale obsahem! Dlouho jsem nečetla nic, co by mě donutilo tolik přemýšlet! Jak to vlastně ti neslyšící dělají?! Zvonek, vlastní hlas, tanec, to jsou věci, které mě nikdy nenapadly. Ale šokující zjištění pro mě bylo, že dokonce i čtení není jednoduché, protože napsané slovo se pro děti musí překládat do znakové řeči.... Jinak nemá význam. Ale teda konec se mi nelíbil, takové nefeministicke zakončení, silná vzdělaná žena nakonec ženou v domácnosti se svým truhlářem ale to je můj problém. Všem doporučuji přečíst!


Zákon rezonance
? - září 2021
Zákon rezonance 2010, Pierre Franckh


Cesta
? - září 2021
Cesta 2008, Cormac McCarthy


Na druhý nádech
? - srpen 2021
Na druhý nádech 2020, Gabriela Dyworová


Uvězněni
? - červenec 2021
Uvězněni 2014, Dana Šimková

Knížka, která ve mně zanechala hodně rozporuplnych pocitů. Oceňuji originální námět a prostředí, také přiblížení terminologie jeskynaru a záchranářů. Ale na druhou stranu stále hodně věcí nechápu a děj je občas trochu prepisknuty. Postavy se někdy chovají nelogicky az neuvěřitelně. Stále nechápu, proč se sakra vůbec vydali do jeskyně schovat. A proč vůbec jezdily s lidma, co nemají rádi do hor na silvestra... Za mě originální nápad, ale prostě psychologie postav pokulhává


Babičky
? - červen 2021
Babičky 2009, Petr Šabach


Děsy a běsy
? - červen 2021
Děsy a běsy 2014, Jiří Šedý


V divočině
? - květen 2021
V divočině 2015, Diane Thomas


Co život dal a vzal
? - březen 2021
Co život dal a vzal 2004, Betty MacDonald


Pravidla lásky
? - leden 2021
Pravidla lásky 2003, Hans Jellouschek


Dobrodruhům
? - prosinec 2020
Dobrodruhům 2020, Tereza Ramba


Mělké sibiřské hroby
? - listopad 2020
Mělké sibiřské hroby 2006, Michael Krupa

Knihy jako je tahle jsou povinná četba pro každého, kdo s nostalgií vzpomíná na rudé časy... Samotný příběh je tak silný, že nepotřebuje nějaké složité literární styly. Moc se mi líbil takový ten chlapský jednoduchý jazyk. Je až k neuvěření, kolik životů bylo zničeno. Zaujaly mě zmínky o Kazaších, prostých, ale hrdych lidech ze stredoasijskych republik. Žijící tradičním způsobem života, pečující o svoje stáda, které režim donutil pracovat na družstevních farmách.


Malenčí
12. listopad 2020
Malenčí 2020, Hana Kavurová

Takhle povedený horor jsem dlouho nečetla! Líbí se mi povidkovy styl celé knížky, temná atmosféra, takové zvláštní bezčasí, no a v neposlední řadě je to vážně strašidelný... Jako že fakt jo!


Než jsme byly tvoje
06. listopad 2020
Než jsme byly tvoje 2018, Lisa Wingate


Povznesení
? - říjen 2020
Povznesení 2019, Stephen King


1 ...