Marylaa Marylaa komentáře u knih

Kde jsi, Élisabeth? Kde jsi, Élisabeth? Sophie De Mullenheim

Druhý díl se mi líbil víc než první, hlavně kvůli detektivní zápletce, která tady přímo souvisela s hlavním dějem.

27.08.2018 5 z 5

Podepsána Charlotte Podepsána Charlotte Sophie De Mullenheim

Čtivé, dobře vymyšlená způsob prolínání časových linek díky dopisům. Na druhou stranu, je to trochu nelogické aby někdo kdo je v utajení takto psal dopisy, které by mohly ohrozit mnoho lidi pokud by se dostaly do nesprávných rukou. Ale nebýt těch dopisů nebylo by to ono, tak to beru jako přípustnou autorskou licenci a koneckonců je to kniha pro mládež a ne pro otrlé čtenáře špionážních románů :) Skvělá kniha, ale dávám jen čtyři hvězdičky, protože další díl se mi líbil o trochu víc.

27.08.2018 4 z 5

Chtěla jsem si doplnit mezery v vzdělání a přečíst si tuto knihu, ale prozatím tyto mezery zůstanou u mně nevyplněné. (Možná to někdy zase zkusím). Nevím jestli ten zvláštní jazyk je nápad autora nebo překladatele, ale ten zvláštní slovosled se čte špatně. Předpokládám, že to má působit starobyle. Občas to tak působí, ale občas to vypadá jakoby vypravěč parodoval mistra Yodu z Hvězdných válek, a hlavně se to kvůli tomu zvláštnímu jazyku špatně čte.

22.08.2018

Perla v piesku Perla v piesku Tessa Afshar

Četla jsem už víc knížek od této autorky, ale Perle v piesku jsem se nějak vyhýbala, protože přece jen příběh Rachab je hodně známy. Tessa Afshar to vzala z úplně jiné strany, soustředila se na život Rachab mezi Izraelci, což ji umožnilo zapracovat tam hluboké myšlenky o Božím milosrdenství. (ale stejně se na rozdíl od autorky přikláním k těm co tvrdí, že Salmon byl mezi vyzvědači v Jerichu, ale ona prostě umí psát tak, že mi nevadí, že je její interpretace poněkud jiná)

02.08.2018 5 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Tuto knihu jsem četla před lety, teď jsem si ji přečetla opět a přesto, že na podruhé už si člověk neužije některých překvapivých momentů, je to stále nesmírně vtipná kniha.
(Podle mne mnohem lepší než Saturnin)

22.07.2018 5 z 5

Anjelský chlieb Anjelský chlieb Tessa Afshar

Je to čtvrtá kniha od této autorky, kterou jsem četla, proto jsem čekala skvělé čtení. A nezklamala jsem se. Sice si myslím, že to s tou Lýdii bylo jinak, než v knize (třeba když je v Bibli řeč o všech z jejího domu, myslím si, že šlo i o její rodinu, v teto knize je to svobodná žena), ale nějak mi to ani nevadí. Je to nejen čtivé, ale i plné hlubokých myšlenek. A to ještě ke všemu takových, které jsem zrovna potřebovala, aby mi tyhle věci někdo připomenul.

16.07.2018 5 z 5

Následování. Výklad Kázání na hoře Následování. Výklad Kázání na hoře Dietrich Bonhoeffer

Místy náročné čtení, ale velmi přínosné. Možná by bylo přehnané napsat, že by to měl přečíst každý křesťan, ale nebylo by to na škodu.

24.06.2018 5 z 5

Studený výstrel Studený výstrel Dani Pettrey

Skvělá knížka, i když na můj vkus by tam mohlo být miň "romantické zápletky", ale prostě tahle autorka takhle píše, stejným dílem se soustředí na napětí a vztahy mezi postavami. Ateisté asi budou mít s touto knihou problém, já jsem ráda, že existují křesťanské detektivky.
S čím mám u této knihy problém je obálka, obecně nemám ráda, když jsou na obálce lidé, raději si hrdiny představuji podle svého, tady navíc, ať se snažím jak se snažím, k tomu obličeji mi nikdo s knihy nepasuje.

12.06.2018 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Knihu jsem měla půjčenou od Czendlikovy velké fanynky, po přečtení (přiznávám, že od půlky jsem to dočetla jen na přeskáčku) ještě miň chápu co na tom člověku vidí.
Kniha ve které se farář vyznává z lásky k... alkoholu. Pro mně poněkud podívné a ještě podivnější, že v úvodu píše, že někomu může připadat příliš svatý.
No a ještě ty zvláštní názory: Češi jsou jiní než Poláci, protože Poláci mají moře a národy, které mají moře jsou jiné než ty co nemají. Poláci mají blíž ke Slovákům. (asi mi v hodinách zeměpisu něco uniklo, nevěděla jsem, že Slovensko je u moře. Nebo se možná něco změnilo od doby, kdy jsme s nimi byli v jednom státě :))
Má problém s celibatem (proto ten chlast, jinak se to nedá vydržet), ale pokud by se čistě teoreticky stal papežem, celibat by nezrušil, protože celibat je dobrovolný.

27.05.2018

Siréna Siréna Kiera Cass

Docela zajímavý nápad. Sice tam byly nějaké nedomyšlenosti (Na co vlastně Oceán ty mrtvé lidi potřeboval?), přesto to bylo čtivé. Ke konci mi vadil překlad, většinou mi vadí používáni nespisovné "obecné češtiny", tady se z nějakého důvodu objevila právě až na konci (není to první knížka, u které jsem si všimla tohoto podivného jevu).

13.04.2018 4 z 5

Výnimočná krása Výnimočná krása Tamera Alexander

Je to čtivá knížka, přesto, že je od začátku jasné jak to dopadne (nevěřím, že by někomu nebylo ;), ale ostatní knihy této autorky se mi líbily víc . Je tam hromada motivu, přesto se v tom čtenář neztrácí. I když jeden motiv sama autorka tak nějak cestou ztratila (mám na mysli, to že nechala Caleba a Naomi slavit Vánoce, přičemž při jejich objevení se na scéně zdůraznila, že jsou Židé, pak už byli jednímí z mnoha německých přistěhovalců) .
Takže je to čtivé ale...Nebo spíš PROČ?!?!
Proč Rakouský arcivévoda? Když už si autorka nemohla pomoct a chtěla tam někoho takhle exotického, stačilo ho umístit na žebříčku následnictví třeba jen o kousek níž (na 5 místo, třeba) a bylo by to uvěřitelnější. Přesto by byl nesmysl, že by vídal Eleanor a její tetu tetu v kostele. Pokud by chodil do kostela (a proč by nemohl), byl by jako Habsburk katolík.
Ale co je úplně nejvíc přehnané, je představa arcivévodkyně pečící štrůdl.

09.04.2018

Faja Faja Petra Stehlíková

Kniha se mi líbila, stejně jako první díl. Ale ten konec, ten mi prostě vadí. Přesněji vadí mi to, že se, vzhledem k tomu, že pode všeho další díl ještě neexistuje, asi se nedozvím co bylo dál. Pro mně je to poučení: nečíst série, které ještě nebyly dopsány.

31.03.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dojem z této knihy mi trochu pokazil konec, asi bych byla ráda, pokud by zůstal otevřenější. Takhle jsem měla dojem jakoby se autor nedokázal s postavami rozloučit a prostě musel vědět (a sdělit to čtenářům) jak to se všemi co přežili bylo dál, a nakonec to bylo takové natahované (a to ta kniha je i tak hodně tlustá).

26.03.2018

Most do prístavu Most do prístavu Francine Rivers

Kniha se mi líbila, ale byla by lepší, pokud by nebyla začátkem nějaké série. Pravděpodobně kvůli tomu je konec takový dost natahovaný. Být to o pár stránek kratší, dala bych pět hvězdiček.

03.03.2018 4 z 5

Malér Eyrová Malér Eyrová Jasper Fforde

Časové anomálie, podivné vynálezy, padouší se zvláštními schopnostmi... A abych nezapomněla, postavy unášené z knih. A ty knihy jsou stejné jako máme my, přesto, že se to děje v jiné realitě. Prostě jeden nesmysl vedle druhého :)) Skvělá knížka.

07.02.2018 4 z 5

Odvážne srdce Odvážne srdce Juraj Vojtáš

Tato kniha mně dost zklamala. Koupila jsem to v křesťanském knihkupectví vydalo to křesťanské nakladatelství, takže jsem tak nějak čekala křesťanskou knihu. Samozřejmě spíše v metaforách, vzhledem k tomu že je to fantazy, ale ani pokud se hodně snažím tak to tam nevidím.

05.02.2018 3 z 5

Růže a meč Růže a meč Monika Jarošková

Líbil se mi náhlý zvrat akce hned na začátku. Na prvotinu docela dobré, čtivé, obzvlášť, že je málo křesťanské beletrie. Jen mám problem s tím názvem, krom toho začátku mi k tomu prostě nepasuje. (Oceňuju autorčino sebevědomí, se kterým je schopná pochválit si vlastní knihu, a ještě k tomu přiznat, že to není složité čtení :))

29.12.2017 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Občas když čtu nějakou knihu, která se odehrává v budoucnosti mně napadne otázka "Copak se tak asi odehrává tou dobou u nás v Evropě?" Ne že by mi Naslouchač na tuto otázku odpověděl :) (popravdě by mně zajímalo co se asi tak děje jinde než na pomezí Evropy a Asie), ale dobře, že se taky něco odehrává jinde než v Americe. Skvělé vymyšlený svět i děj, jen mi asi na rozdíl od mnoha jiných čtenářů vadí, že musím shánět po knihovnách další díl, abych věděla co bude dál. I když předpokládám, že to opět bude příjemné počtení.

14.12.2017 5 z 5

Elegantná pretvárka Elegantná pretvárka Kristi Ann Hunter

První díl teto serie se mi velmi líbil, tak jsem samozřejmě byla zvědavá co bude dál. Na začátku knihy jsou popsané stejné události jako na konci prvního dílu, jen z pohledu jiných postav. Považuji to za skvělý nápad, ale užila bych si to víc, kdyby mezi vydáním těchto dvou knih uplynula kratší doba a měla bych to čerstvě v paměti. Takto mi nezbývá, než si někdy obě knihy znovu přečíst, tentokrát na jeden zátah :))

11.12.2017 5 z 5

Zlatá žatva Zlatá žatva Tessa Afshar

Z tehle knížky jsem měla menší obavy. Jednak někdy pokračováni skvělé knihy je horší a pokazí dojem s prvního dílu, a také to podle náznaku v prvním dílu vypadalo, že tady bude mít větší úlohu Nehemiáš, tedy skutečná historická postava. Obavy se nepotvrdily, je to stejně skvělá kniha jako první díl (Rubinová žatva).
Hned na začátku mně překvapilo, že na rozdíl od Rubinové žatvy je kniha psaná ve třetí osobě, je to proto, aby se autorka a čtenáři mohli soustředit nejen na Sáru, ale i na Dariuse a právě Nehemiáše. Ani moje obavy ohledně Nehemiáše se nepotvrdily, autorka se držela toho co je o něm v Bibli a poutavě to převyprávěla vlastními slovy . Možná, jak jsem následným srovnáním zjistila, se dopustila jedné nepřesnosti, obnovu Jeruzaléma "vzala fofrem", podle Bible to trvalo o dost déle, ale to je omluvitelná autorská licence, chápu že to potřebovala kvůli Sáře a Dariusovi.

06.12.2017 5 z 5