Perla v piesku

Perla v piesku https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202256/bmid_perla-v-piesku-FWG-202256.jpg 5 24 5

Pozoruhodná krása si vyžiada svoju daň. Rachab to zistila, keď ju ako pätnásťročnú predal na prostitúciu jediný muž, ktorého ľúbila a dôverovala mu - jej otec. Vďaka svojej inteligencii a starostlivému plánovaniu bola v tom, čo jej zraňovalo srdce, úspešná a v mladom veku dosiahla nezávislosť. A zaprisahala sa, že už nikdy nebude dôverovať mužovi. Žiadnemu, nech už by to bol ktokoľvek. Boh mal iné plány. Do jej citovo zmäteného sveta vkročil Salmon, jeden z najpoprednejších vodcov Júdovho kmeňa, ktorého si vážil celý Izrael. Cnostný a hrdý, hlboko veriaci človek. Nepriateľ. Čo má robiť žena s poškvrnenou minulosťou, ak chce, aby ju muž ľúbil, no má pocit, že to už nie je možné? Múry Jericha sú len začiatkom. Najdôležitejší boj sa odohráva v Rachabinom srdci.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Kumran

Pearl in the Sand , 2010

Dithiantusi
15.10.2021

(SPOILER) Kniha ma zaklady vo svatom pisme - v Starom Zakone. V knihe Jozue sa spomina neviestka Rachab, ktora zohrala svoju ulohu pri dobyti Jericha. V novom Zakone sa Rachab sopomina ako jedna zo 4 zien v rodokmeni Pana Jezisa a v Liste Hebrejom a v Jakubovom liste sa Rachab spomina pre svoju vieru. A tuto postavu si Tessa vybrala na napisanie tohoto nadherneho pribehu.
S Rachab sa stretavame v case, ked jej rodina trpi suchom a hladom. Jej sestra obetuje bohom svoje novorodeniatko, avsak to im od hladu nepomoze a tak sa Rachabin otec rozhodne predat samotnu Rachab. Dievca je zdrvene avsak musi sa podvolit zelaniu svojho otca a rodiny. A tak sa nadherna Rachab 10 rokov pretlka ako prostitutka. Kupi si hostinec a nejak preziva. Po 10 rokoch ale prichadzaju Izraeliti, aby si zobrali Bozi prislub - zaslubenu zem a Jericho caka krvavy boj. Rachab si zachranuje zivot svoj aj svojej rodiny - avsak odist do ineho mesta nema zmysel pretoze aj to mesto bude postupom casu podrobene Izraelitmi. A tak Rachab navrhuje jedine riesenie - poziadaju Izraelitov, ci nemozu zit s nimi. Tu sa dostava do deja Solomon - spravodlivy Izraelita, bojovnik, tisicnik, ktory Rachab vo svojom kmeni vobec nechce. Je to predsa prostitutka a nie je Hebrejka. Nechce nou pospinit svojich ludi. A ako sa bude osud Rachab, Solomona a Rachabinej sestry s manzelom odvijat dalej, si urcite precitajte. Kniha ma 2 happyendy. Dobre sa cita, dej je plynuly, neobsahuje ziadne siahlodlhe opisy miesta ktore by bolo treba preskakovat. Autorka si dala namahu zo studiom sposobu zivota Izraelitov takze sa dozvedame aj urcite historicke realie. Dej je putavy a vtiahne vas.
Taktiez su tu nadherne uvahy o manzelskom vztahu a o tom ako bojovat o manzelske stastie. Pribeh je pisany realisticky, nie je to ziadny presladeny roman. Ukazuje Boziu milost ktora je naozaj pre vsetkych - aj pre pohanske neviestky, manzelov, ktore svoje deti obetovali molochovi alebo spraodlivemu Izraelitovy, ktory nie je az tak uplne spravodlivy- ma ale vela pychy a trvde srdce.

miajane
20.07.2020 5 z 5

Tento príbeh ma veľmi zasiahol a odvtedy som vernou čitateľkou Tessy Afshar.

pip11
06.07.2019 5 z 5

Velice krásně vyprávěný příběh o Rachab, zaměřující se hlavně na její život po Jerichu mezi Izraelity. Je to hluboký, emociální a velmi realistický příběh. Knihy od Tessy Afshar jsou překrásné a mohu jen doporučit tuto biblickou beletrii.

Marylaa
02.08.2018 5 z 5

Četla jsem už víc knížek od této autorky, ale Perle v piesku jsem se nějak vyhýbala, protože přece jen příběh Rachab je hodně známy. Tessa Afshar to vzala z úplně jiné strany, soustředila se na život Rachab mezi Izraelci, což ji umožnilo zapracovat tam hluboké myšlenky o Božím milosrdenství. (ale stejně se na rozdíl od autorky přikláním k těm co tvrdí, že Salmon byl mezi vyzvědači v Jerichu, ale ona prostě umí psát tak, že mi nevadí, že je její interpretace poněkud jiná)

miajane
18.02.2016 5 z 5

Nádherný roman s krásnymi myšlienkami a čistým rozprávačským štýlom. Mňa osobne táto kniha dokonca rozplakala. Tento moderne prerozprávaný biblický príbeh má čo povedať aj dnešnému človeku-čitateľovi. Sú tu myšlienky, ktoré vás dojmú a prinútia sa zamyslieť .... ODPORÚČAM všetko od Tessy Afsharovej. Neskutočne skvelá autorka, ktorá píše srdcom!