Martina852 Martina852 komentáře u knih

Sucho Sucho Neal Shusterman

Kniha po které vám rozhodně vyschne v ústech.

Nedostatek vody zapříčiní, že už si nemůžete být jistí i před vlastními sousedy a jste postaveni před těžká rozhodnutí, které vás mohou připravit o veškerou lidskost.

Děj mě zcela vtáhnul a měla jsem problém se od knihy odtrhnout. Proto nemohu jinak, než dát všech pět hvězdiček.

04.11.2021 5 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Po přečtení obsahu jsem si myslela, že bude více pátrání po zmizelém miliardáři. Ale už jsem pár knih od Johna Greena přečetla a měla jsem si uvědomit, že dobrodužné knihy nepíše.

V knížce nám představuje zvláštní dívku Azu, která trpí obsedantně-kompulsivní poruchou. Protože i spisovatel trpí takovou to poruchou, tak nám osvětluje jaké to je s ní žít. Mít vtíravé myšlenky a občas jak znemožňují i jednoduché činnosti každodenního života. Podle mě ty pocity dobře napsal a je to jedna z mnoha knih, která trochu objasňuje mentální zdraví a prolomit jistá tabu o těchto poruchách či nemocích.

Tím to dílem pro mě štafeta Johna Greena končí, musím říct že Green psát umí a jeho knihy jsou převážně oddychové. Teda až na výjimku, kdy si chcete pobrečet, tak bych doporučovala Hvězdy nám nepřály, které jsem si oblíbila a patří podle mě k nejlepším z jeho knih. Jediné co jsem nechápala byla to, že skoro v každém románu si museli pojmenovat auto či věc (Modrá limata, Stanovy Máry, Filip, Harold, atd.). Pokud, ještě nějaké knihy napíše tak si je určitě přečtu.

31.10.2021 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

(SPOILER) Krásný, vtipný a hlavně smutný příběh. Hazel, které už život prodlužují jen zázračné léky. Potká Guse, který kvůli rakovině přišel o nohu, ale jinak se těší dobrému zdraví. Kniha je plná vtipů jak dotyčný "bojuje a je ispirací pro ostatní" s tou smrtelnou nemocí jménem rakovina. Ale bohužel, tu statečnost někdy vystřídá rezignace nad nemocí a strach, co způsobí ne jen jim samotným, ale taky těm blízkým kolem nich. Jste šťasní za Hazel, že s těmi dny, které ji zbývají prožije svoji životní lásku a dokonce podniknou cestu do zahraničí za autorem jejich oblíbené knihy. Bohužel v románu dojde na to, že někdo rakovině podlehne a tím je Augustus, které mu se rakovina vrátí a svůj boj s ní prohraje.

Musím se přiznat, že poslední stránky jsem mohla jen brečet, kdy se z optimistického Guse stala jen chodící nemoc a sám věřil, že to bude on kdo přežije Hazel, která měla větší pravděpodobnost umřít a hlavně ji slíbil dokončení její oblíbené knihy Císařský neduh. Bohužel život není továrna na splněná přání.

28.10.2021 5 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Ze začátku jsem byla zmatená a myslela jsem si, že pořád čtu o jednom Willu Graysonovi, kdy svůj osobní život mimo školu popisuje bez velkých písmen, jako něco osobitějšího. Pak mi došlo, že je to úplně jinak a všechno se vysvětlilo kolem sté stránky a oba Graysonové se potkají a začne se něco dít. Chci říct, nebylo to špatné, ale nejsem fanynka těchto gay románků. Ale myslím si, že oba autoři zpracovali téma o přátelství velice dobře.

24.10.2021 4 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Oddychové čtení s trochu Vánoční tématikou. Ale možná jsem si ji měla nechat na Vánoce a pít přitom horký čaj a ukusovat cukroví.

Dodatek: Shlédla jsem film. Pokud se vám kniha líbila, tak nedoporučuji se na to dívat. Jediné co má ten film a kniha společného je jen ten název.

10.10.2021 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Podle obsahu jsem čekala více hádanek podle níž by Margo našli. Nejhorší ze všeho byl ten konec, oni váží takovou cestu a ona je nakonec seřve, že ji neměli hledat. Nejsem si jistá, co tím chtěl tím koncem John Green říci a co jsem si já, jako čtenář, z toho měla odnést. Samozřejmě to byla pěkná knížka, beru ji jako oddechovku.

27.09.2021 4 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

(SPOILER) Velice oddychové čtení. Až na ty trapné výlevy mezi Colinem a Hassanem a dosti předvídatelným koncem, že se láska nedá vypočítat pomocí matematiky. Nelze knize nic moc vytknout.

23.09.2021 4 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

(SPOILER) Už dlouho plánuji štafetu Johna Greena a proč nezačít jeho prvotinou.

Miles hledá své velké Možná a najde ho ve střeštěné holce se zvláštním jménem Aljaška Youngová. Bohužel Aljaška se svými náladami a svými zásadami, které porušovala jak na běžícím páse mi dosti lezla na nervy a těžko mi ji bylo líto, když se rozhodla najít cestu ze svého labyrintu utrpení a svůj život ukončila. Green píše dobře a část "Předtím" mi ubíhala a dost mě bavila. Bohužel část "Potom" mě moc nezaujala a taky mi přišlo, že Váleček a Plukovník vlastně na nic moc nepřišli a prostě se museli smířit s její smrtí. I když Miles své velké Možná nenašel, myslím si že jistým způsobem mu Aljaška zasáhla do života. Protože před nástupem do Culver Creeku, by si těžko mohl představit jak pořádá kanandské žerty, přesto že ta kanada ve jménu Aljašky byla trochu trapná.

Jsem zvědavá na jeho další díla.

23.09.2021 3 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Povídky jsem četla po přečtení celé série. Bylo to pěkné doplnění děje, který jste znali ze Skleněného trůnu. Hlavně jste zjistili, co se vlastně stalo v Zátoce Lebky a jak se seznámila s ostatními, kteří se posléze přidali k jejímu dvoru a taky hlavně o Samovi.

06.09.2021 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Od celé série jsem čekala něco víc, podle hodnocení a co jsem slyšela o Sarah J. Mass. Když se konečně přeneseme přes romantické klišé a dostáváme se k příběhu o kamenech sudby, Erawanovi a Meave nebylo to tak špatné. Vždycky mi trochu trvalo než jsem se začetla, ale Maasová si vždy to nejlepší nechala na konec a to mě vždy doslova vtáhlo do děje a nemohla jsem se od knihy odtrhnout, bohužel se pak celá série dosti protahovala a čtení posledního dílu skoro o tisíci stránkách mi snad trvalo věčnost. Bohužel ani hlavní hrdinku jsem si moc neoblíbila a spíše mě bavily kapitoly s Manon, která se objevila ve třetím díle. Upřímně budu dosti váhat, jestli ještě sáhnu po nějaké knížce od Sarah Mass.

27.08.2021 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Velice čtivá detektivka. Půjčila mi ji spolupracovnice, tak jsem bohužel netušila, že je to druhý díl. Podle toho jak se dobře četla si asi přečtu i první díl, i když vím jak dopadne.

01.06.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na knihu Hana jsem párkrát koukala v knihkupectví, moc nejde přehlédnout knihu s dobrým zákuskem na obalu, ale půjčila mi ji až spolupracovnice, která ji dostala k Ježíšku a prý ji přečetla za dva dny. Podle toho, co jsem zběžně věděla o obsahu jsem se domnívala, že většina knížky se bude právě odehrávat v Osvětimi v či jiném koncentračním táboře. Proto mě dost překvapilo, že vlastně kniha začíná pár let po válce a sledujeme malou holčičku, která nedostala chutný zákusek. Tím pak rozplétame sled událostí a sledujeme jak dobu před válkou, tak i po ní. Zjišťujeme motivy osob, které nám nejdříve ze svého pohledu představuje malá Mira a dozvídáme se jak vlastně jejich rozhodnutí ovlivnilo životy ostatních a jich samotných. Hlavně se dozvídáme životní příběh podivínské tety Hany, která i přes svůj stav poskytne Miře střechu nad hlavou a dozvídáme se, že ke své malé neteři vždy chovala vřelý vztah a lásku, ale přes všechny ty hrůzy zažité v Terezíně a Osvětimi ji nedokázala vyjádřit slovy. Kniha se četla doslova sama, není to kniha jen o holocaustu, ale taky plná lásky a rozbitých srdcí. Proto nechávám zde všech pět hvězd za hodnocení, protože tato knihy si je rozhodně zaslouží.

24.01.2021 5 z 5