martina1199 martina1199 komentáře u knih

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Sérii Odkaz dračích jezdců jsem četla už před několika lety a líbila se mi. Ke knize Poutník, čarodějnice a červ jsem přistupovala obezřetně, ale zvědavě. Už na konci celé série o Eragonovi a Safiře jsem doufala, že to není konec, a že autor chystá další vyprávění z tohoto světa. Tato kniha ovšem oním pokračováním určitě není. Toto je jen taková jednohubka, která nám dává nahlédnout na aktuální starosti a práci Eragona a ostatních po jeho odchodu z Alagaësie. Připadá mi spíš jako oslí můstek k něčemu, co by mohlo přijít v budoucnu a být opět skvělé. Alespoň konec knihy to naznačuje :-)

12.10.2019 3 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Kůže plná stínů se povedla. Fantasy příběh zasazený do historické Anglie, jehož základní námět je velice zajímavý a podle mě dost neotřelý. Máte-li rádi příběhy s duchy, tak určitě doporučuji, i když tohle je tak trochu jiná "duchařina" :-) Od autorky jsem četla už Strom lží, který se mi také hodně líbil, a ani tentokrát jsem nebyla zklamaná.

05.09.2019 4 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Ti, co čekají příběh o monstru s křídly, drápy a šupinami, které trápí obyvatele Essexu, budou nepochybně zklamáni. V této knize se dočkají nestvůry, ale úplně jiné, než by si mohli představovat. Autorka na životech několika skvěle vykreslených postav vystihuje život a způsob myšlení ve viktoriánské době, střet starého a nového, víry a vědy. Zklamání a naděje. Lásky, morálky i jejich opaků. Ukáže nám strach a pověry, a také monstrum utkané právě z nich.

16.08.2019 4 z 5

Bouří prokletá Bouří prokletá Patricia Briggs

Co napsat, P. Briggs a její Mercy prostě nikdy nezklame. Měla bych se příště těšit méně, protože natěšeně zhltnu celý příběh během pár nádechů a je rychle po všem... Pak si jen říkám, že to mohlo být delší, že by mohly nové díly vycházet rychleji, protože Mercy, Adam, celá smečka, Stefan, Zee, Larry... s nimi se člověk ani chvilku nenudí. Jeden velký hráč je ze hry pryč, ale noví se odhalují :-)
Máme se ještě na co těšit, a já se zase těším a zase moc :-)

12.07.2019 5 z 5

Dědictví minulosti Dědictví minulosti Barbara Erskine

Klasická Barbara Erskinová, napínavé čtení až do konce a opět velmi zajímavé téma :-)

05.06.2019 4 z 5

Zloděj Zloděj J. R. Ward (p)

Koukám, že už je to 16 díl v sérii a pořád dobré :-) Jednou guilty pleasure, vždycky guilty pleasure :-D

V příběhu je už možné vysledovat určitý vzorec, ale pokaždé jinak podaný, což je dáno samosebou hlavně postavami. Ty mě pořád hodně baví, jak staří známí, kteří neustrnuli a dál se vyvíjejí, tak i nové postavy, které do celkového vyprávění o upírech v Caldwellu neustále přicházejí :-) Ke starému nepříteli nyní přibylo i nové, mnohem nebezpečnější zlo a myslím, že se máme zase na co těšit :-)

02.06.2019 5 z 5

Vzestup Vzestup Kiersten White

I druhý díl Dobyvatelské ságy se mi moc líbil. Obě dějové linky byly zajímavé, i když se mi přece jenom zamlouvala více ta Ladina. Radu si u mě tedy moc sympatií nezískal, ovšem myslím, že na konci už snad otevřel oči, a zjistil, co je pro jeho milovaného Mehmeda nejdůležitější. I Lada už se o tom přesvědčila naplno. Tak uvidíme, jak to bude dál. Jen se obávám, že knížete Ladu žádný šťastný konec nečeká...

02.06.2019 4 z 5

Leon Leon Roman Bureš

Povedený historický příběh z období Spartakova povstání proti Římu.

02.05.2019 4 z 5

Drake Drake Peter McLean

Nebylo to špatné, kniha splnila má očekávání. Jednoduché, oddechové čtení na cesty autobusem do a z práce, u kterého člověk nemusel moc přemýšlet. Don Drake ve mě vyvolával napůl lítost kvůli tomu, jakou měl smůlu a jak se mu většinou vše pos*alo, ale i sympatie za to, že si i přes to všechno zachoval alespoň jakýž takýž charakter a střípky svědomí :-)
Spálený muž je správný zmetek a Trixie mi přišla docela naivní, když dokázala uvěřit tomu, co vypouštěl z úst Adam. Zvlášť když věděla, o koho se jedná. Ale tak snad se už poučila :-)

Hořící kříž 2 Hořící kříž 2 Diana Gabaldon

Pořád mi jako nejlepší díl série přijdou Bubny podzimu, ale ani Hořící kříž II. ušel. Obecně se mi v této sérii líbí hlavně díly z Nového světa. I tento díl měl slabší a silnější momenty, dovoluji si tvrdit, že mu tentokrát kralovali hlavně mužští hrdinové - Jamie a Roger.

Hříchy říše Hříchy říše Brian McClellan

S každou další knihou je to lepší a lepší :-) V další sérii ze světa prachmistrů se setkáte se starými známými, i novými postavami, které jsou neméně zajímavé. Těším se na další díl :-)

28.04.2019 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Bylo to dobré čtení. Řízná krimi vyprávěná řízným způsobem se spoustou opravdu trefných, vtipných přirovnání. Lars je akorát tak přesný drsňák, jak jsem si ho představovala. Příběh je jednodušší, vhodný spíš jako nenáročné čtení. Nepřišel mi nijak extra originální, a ani překvapení v pointě se nekonalo. Ale bavila jsem se a tudíž od knihy dostala to, co jsem od ní čekala :-)

Stín věcí ztracených Stín věcí ztracených James Islington

Tak tohle je fakt pecka :-) Až se mi ani nechce věřit, že je to autorova prvotina. Není to jednoduché, oddechové čtení, je nutné se na příběh soustředit, ale stojí to za to. Svět, postavy, magie, zápletka a plno tajemství a nezodpovězených otázek!
Pokud i další díly budou stejné dobré, tak se můžeme těšit na parádní jízdu :-)

10.01.2019 4 z 5

Krvavé Impérium Krvavé Impérium S. J. Kincaid

Jak já jsem vytočená!

***možnost spoilerů***

Nevím, jestli to byl autorčin záměr, ale v podstatě většinu knihy jsem se rozčilovala nad tím, jak jsou Nemesis a Tyrus neuvěřitelně naivní, a jak se jim všechno rozpadá pod rukama.
I druhý díl Diabolika si zachovává to, co mi na něm přijde nejlepší - spád ve vyprávění a především schopnost přicházet se stále novými překvapeními. Respektive pokaždé, když jsem si myslela, že vidím cestu, kterou se příběh bude ubírat, vyprávění uhnulo do protisměru. A tak se to opakovalo několikrát. Takže jsem se rozhodně nenudila. Výsledek je ovšem takový, že hrdinové i čtenáři skončili zase zpátky na úplném začátku celé série. Jen motivy, charaktery a vzájemná nenávist se posunula do jiných úrovní.
A já jsem rozhodně zvědavá, jak to celé dopadne, protože zatím se to jeví tak, že tenhle příběh bude mít jen jednoho vítěze. Ale autorka už ukázala, že umí ošálit a překvapit, takže uvidíme :-)

21.11.2018 3 z 5

Jasným plamenem Jasným plamenem Patricia Briggs

Bylo to nějaké krátké, po pomalejším rozběhu to nabralo obrátky a nakonec jsem další příběh ze série Alfa a Omega slupla jako malinu :-)
Víc než zápletka mě tentokrát bavily jednotlivé postavy, i když pointa naznačuje, že Marokovu smečku (a potažmo i další vlkodlaky) čekají ještě těžké časy. Řekla bych, že se máme na co těšit :-)

21.11.2018 4 z 5

Příběhy ze světa prachmistrů Příběhy ze světa prachmistrů Brian McClellan

Po celé prachové sérii je čtení Příběhů jako návrat domů :-) Četlo se to dobře, klidně bych uvítala nějaký román ohledně Tamáse a jeho života s Erikou, nebo i volné pokračování o Tanielovi:-)

21.11.2018 5 z 5

Dračí město Dračí město Petra Machová

Na Dračí město jsem se moc těšila a nebyla jsem zklamaná. Co se týče ztvárněného světa a jeho fungování, musím uznat, že je opravdu originální a zajímavý. I když nějakou tu chvilku mi trvalo, než jsem se v něm a jeho obyvatelích zorientovala. A i poté mě dokázala autorka překvapit nějakou novou skutečností. Na konci příběhu zůstalo několik otázek nezodpovězených, což je podle mě ale autorčin záměr. Věřím, že se k nim vrátí v dalším díle.
Vyprávění má hlavně popisnou podobu. Připisuji to faktu, že se jedná o úvodní díl série a autorka nás chce především seznámit se světem ještěrů, jejich zvyklostmi a také hlavními postavami. Z těch se mi asi nejvíce zamlouvala Lianea, k ostatním jsem si moc cestu nenašla, i když se mi moc líbila ta část, kdy se Jana jako čerstvě proměněná vyrovnávala s novým tělem a dovednostmi a její putování za dalšími ještěry.
U některých pasáží jsem měla pocit, že příběh klouže jen tak po povrchu, což podle mě způsobuje hlavně jeho young adult pojetí. Myslím si, že by mu více slušelo "dospělejší" ladění a třeba se ho v dalším díle dočkám :-)

21.09.2018 3 z 5

Z kouře a kamene Z kouře a kamene Alžběta Bílková

Souhrnné hodnocení - nebylo to špatné, ale něco tomu chybělo. Moc se mi líbilo ztvárnění osob čtyř vládců města, a také historie spojená s jejím zrodem, proto mě trochu mrzelo, že v příběhu dostali málo místa. Celý námět knihy zněl dobře, vyprávění bylo čtivé, ale v některých pasážích zkratkovité - podle mě na úkor zajímavosti příběhu. Třeba pasáž, kdy se Carys připravovala na zkoušku tak, že se seznamovala se Šerosvětem a jeho pravidly a zároveň se svou magickou mocí - shrnutá v několika odstavcích. Ačkoliv nám autorka dávala hodně nahlédnout do duše hlavní hrdinky, Carys mi k srdci nijak nepřirostla, ani si nijak zvlášť nezískala mé sympatie. A stejně jsem to měla bohužel i s ostatními postavami, což se mi často nestává. Vyvrcholení příběhu mi přišlo takové zbrklé vzhledem k tomu, jakým tempem plyne větší polovina knihy, kdy se spíš seznamujeme se světem a hrdiny, a někde pod tím - jako by bokem - se zápletkou ohledně vražd a objevením hlavního padoucha. Řekla bych, že by si příběh zasloužil lepší rozvržení obsahu a prostě více rozepsat :-) Jako autorský debut je to slušné, ale nezůstal ve mně pocit, že bych se ke knize chtěla někdy znovu vrátit (jak se mi to stává u jiných). Přesto jsem zvědavá na další knihy z pera této autorky, protože má podle mě talent a potenciál :-)

23.08.2018 3 z 5

Misteri Misteri Jana Rečková

Na tuhle knihu jsem se těšila, anotace vypadala dobře. Byl to můj první příběh od této autorky a obávám se, že mě bohužel nenalákal k přečtení něčeho dalšího. Základní myšlenka byla opravdu zajímavá, vyprávění bylo plné akce, pořád se v něm něco dělo. Možná i proto jsem měla stále pocit přetrvávajícího chaosu, občas jsem se v ději ztrácela a nebylo pro mě vůbec těžké knihu odložit a věnovat se jiným činnostem. Taky mě docela zklamaly postavy, přišly mi docela ploché, schématické.

23.08.2018 2 z 5

Příslib krve Příslib krve Brian McClellan

********** Protože 5 hvězd je sakra málo ! Tohle je prostě bomba :-) Svět, příběh, magie a ty postavy! Tamás, Taniel, Bo, Olem a Poli - všichni prostě vynikající. Druhý díl už je snad na cestě ke mně. Jakmile dorazí, okamžitě se do něj pouštím. Protože tohle, tohle se opravdu povedlo :-)

07.06.2018 5 z 5