martina1199 martina1199 komentáře u knih

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Pokud máte rádi fantasy a světy plné magie, tak u knih Zuzany Hartmanové nesáhnete nikdy vedle. Po knihách o čarodějce Nix jsem nadšeně přivítala její novinku Před bouří - první díl série Krysy apokalypsy. A víte co? Je prostě skvělá. Je tak dobrá, že jsem ji ještě ani neměla dočtenou a už jsem se musela autorky zeptat, kdy vyjde další díl :-) A jestli vás to zajímá, tak mými favority jsou Corvus, Serpin, Sionara a Vesper. Luciana taky ujde, ale ještě se úplně nevybarvila, tak uvidíme :-) A Garif teda taky není špatný a... Prostě si to přečtěte.

21.09.2020 5 z 5

Gabrielovo inferno Gabrielovo inferno Sylvain Reynard

Ach jo, tak tohle bylo zklamání a kniha se stává žhavým adeptem pro přesunutí do nejbližší knihobudky :-( Od autora se mi líbila Florentská trilogie, bylo to fajn oddechové romantické čtení s fantasy motivem a kapkou erotiky, tak jsem řekla, že zkusím i tuto jeho erotickou sérii. No ale u prvního dílu skončím. Profesor Emerson mi nepřišel nijak narušený, jak o sobě tvrdil a nebyla v něm žádná temnota, jak neustále naznačoval. Měl problematickou minulost, to ano, sám o sobě smýšlel jako o někom totálně zkaženém a naprosto odporně sebelítostivě se v tom bez přestání hnípal, až jsem myslela, že to ani nedočtu. K tomu mu sekundovala Julia, která mi napřed přišla naivně hloupá (vážně mohla doufat, že si ji bude pamatovat po tom, co se mu - opilému - ani nepředstavila, když se potkali poprvé a před bůhví kolika lety???), pak mi ale svou vystrašeností a neustálým ponížením omlouváním se byla prostě jen protivná. Chápu, že ji Simon zlomil, ale jestli ji někdo jako on mohl zlomit, pak musela být taková mizerná, nanicovatá a totálně bez sebevědomí už předtím. O tom, že je kniha zbytečně dlouhý sled opakujících se situací s krmením, spaním v jedné posteli bez sexu a vstáváním a promluvami o tom, jak si musí promluvit o svých tajnostech a trápeních, kdy se navzájem strašně přitahují, ale on si myslí, jak špatný pro ni je, a že přece svého anděla nemůže zkazit, zatímco ona si celou dobu myslí, že není dost dobrá pro něj, už snad ani nebudu nic moc dalšího psát. Dvě tečky dávám za vypravěčský styl, protože je vidět, že autor umí psát čtivě a za námět Danteho a Beatrice. Ale to je v tomto případě asi tak všechno.

15.09.2020 2 z 5

Statečné a zlomené srdce Statečné a zlomené srdce Brigid Kemmerer

Nebylo to špatné a Grey se opravdu pěkně vybarvil. Byl mi sympatičtější než Rhen už v první díle a mé sympatie mu patřily i nyní. Ovšem Rhen byl tentokrát jedno velké zklamání. Jeho krutost bych i pochopila, i když s ní nesouhlasím, ovšem jeho zbabělost ne. A jeho rozhodnutí v závěru knihy? To se úplně pomátl?

12.09.2020 3 z 5

Rozetmění Rozetmění Jay Kristoff

Rozetmění jako závěrečný díl celé série nezklamal. Temné, drsné, vulgární, krvavé, nemilosrdné, prostě epické! Mnohé se spojilo v jedno a Mia naplnila svůj osud.
Vážně bych tuhle sérii chtěla vidět na filmovém plátně, opravdu moc. A bonusová scéna? Parádní čuňačinka. (Ano i já mám takové věci v knize ráda, pokud jsou dobře napsané.)

"Když je všechno krev, je krev všechno." "Nikdy neustupuj. Nikdy se neboj. A nikdy nezapomeň."

09.09.2020 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tohle bylo jedním slovem vynikající :-) Meta - něco za, něco navíc - to přesně vystihuje, co dostanete, když si tuto knihu přečtete. Očekáváte nějakou scifárnu o lidských jedincích se superschopnostmi, kterou kniha určitě je, ale k tomu získáte mnohem více. Třeba parádně vykreslený svět, kde to mety nemají vůbec tak jednoduché, jak by si mohli čtenáři zpočátku představovat. Nebo obraz života mileniálů a vnějšího tlaku, který je na ně společností vytvářen. A k tomu názorný příklad ohavného, nebezpečného stalkingu. A ten závěr! Je to vlastně konec? Nebo začátek něčeho dalšího?

Po dočtení knihy jsem věděla tři věci - za prvé jsem opravdu ráda, že nepatřím mezi mileniály (i když my starší ročníky to taky nemáme jednoduché) a za druhé, že nejsem meta. A v neposlední řadě za třetí, že autor je opravdu borec, když dokázal napsat příběh z pohledu ženské hrdinky tak věrohodně, že bych to do muže nikdy neřekla. (To jsou ty předsudky, ale poučila jsem se.)

A na závěr si dovolím slovy autora: "Pokud byste si mohli vládnout nějakou superschopností, jaká by to byla?"

15.07.2020 5 z 5

Šedá sestra Šedá sestra Mark Lawrence

Tohle je prostě dokonalé čtení. Tečka. Kdo má rád fantasy a jeptišky, co se modlí k Předkovi a uctívají ho kromě víry, taky meči, jedy a magií, měl by po této sérii rozhodně sáhnout. Dočkáte se zde intrik, krvavého boje, přátelství i zrady. Všeho dle chuti. A ten konec! Už aby vyšel i poslední díl série, protože to bude určitě něco :-)

21.05.2020 5 z 5

Půlnoc je osamělé místo Půlnoc je osamělé místo Barbara Erskine

Povedená, i když myslím, že mohla být o kousek kratší, neboť se některé motivy zbytečně zopakovaly. Hodně se mi líbilo postupné budování atmosféry strachu, závěr byl ovšem slabší. Taky bych uvítala více scén z historické linky :-)

06.05.2020 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Tohle byla příjemná, oddechová jednohubka, kterou jsem slupla za dva dny. Příběh je velmi čtivý, takže to rychle odsýpá, čtenář se pobaví, dostane i trochu té romantiky. Myslím si, že docela rozumně dávkované :-) Doufám, že v dalším díle dostanu jako čtenářka možnost nahlédnout detailněji pod pokličku fungování magie. A jsem rozhodně zvědavá, jak to všechno zvládne Reid :-D

28.04.2020 4 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Tak tohle se povedlo :-) Dobře vystavený svět a čtivý příběh se zajímavými postavami, které se rozhodně s nikým a s ničím nemažou :-) Jsem zvědavá na druhý díl, pokud u nás vyjde.

22.04.2020 4 z 5

Dcera vlčic Dcera vlčic Jenny Nowak (p)

Upíří příběhy Jenny Nowak jsou pro milovníky podobně laděné fantasy osvědčenou sázkou na jistotu. Už dlouho se mezi ně počítám a nadšeně vyhlížím každý nový román z pera této české autorky. Ani Dcera vlčic nebyla výjimkou. Skvěle napsané vyprávění, inspirované pověstmi o polde mě velmi zajímavé kněžně Eleonoře Amálii ze Schwarzenbergu, pijící vlčí mléko a žijící krom jiného i v Českém Krumlově v 18. století, nás opět okamžitě vtáhne do světa prastarých Vznešených. Užila jsem si každou stránku a rozhodně doporučuji :-)

22.01.2020 5 z 5

Legie plamenů Legie plamenů Anthony Ryan

První díl Oheň probuzení se mi líbil hodně, druhý ještě více. Je akční, čtenář se nenudí, společně s hrdiny se ani na chvilku nezastaví. Vyprávění je napínavé, líbila se mi každá dějová linka. Konečně se dozvídáme něco více o původu draggů, a jak to všechno vlastně začalo. Samozřejmě vše skončilo otevřeně a já se těším na další díl :-)

04.01.2020 5 z 5

Všechny ženy ve mně Všechny ženy ve mně Veronika Hájková

Kniha plná povídek představující ženu v různých životních polohách, prožívající různé životní situace. Některé povídky jsou lepší, některé slabší - většina z nich fantaskně, někdy až snově podbarvená. Povídky jsou napsány v ich podobě, měla jsem pocit, jako bych četla pokaždé o stejné hlavní hrdince, ale zároveň o naprosto jiné. Cítila jsem z nich hořkost a smutek, bloudění, smíření, občas záchvěv naděje, ale jen kapku radosti. Nejvíc se mi asi líbily povídky Psí, Holandská, Temná, Lítací, Střílecí. Rozhodně nelituji, že jsem ji četla, ale vracet se k ní nebudu.

16.12.2019 2 z 5

Nachové pustiny Nachové pustiny Michal Sirotek

České postapo? Fajn, proč ne. Šla jsem do toho s otevřenou myslí a nebylo to špatné. Zajímavě vymyšlený svět i samotná vlákna. Bavily mě postavy i akční zápletka. A zombie loutky tak trochu jinak už byly jen třešničkou na dortu :-)

04.12.2019 4 z 5

Spasitel Spasitel J. R. Ward (p)

Další díl série a opět slupnut jako malina. Jako jo - jednotlivé díly jsou si podobné opakujícím se schématem a jako jo - všechno v příběhu bylo přehnané, ale i tak opět fajn čtení a nový člen bratrstva na scéně :-) Prostě moje guilty pleasure :-)

06.11.2019 5 z 5

Žár Žár Kiersten White

K Dobyvatelské sáze jsem se dostala vlastně úplně náhodou a začala jsem ji číst ze dvou důvodů: Vlad Tepes je mou oblíbenou historickou, knižní i filmovou postavou a myšlenka, jak by jeho život vypadal, kdyby byl ženou, mě okamžitě zlákala. A bylo to super. Ladu jsem si zamilovala především pro její odhodlání, odvahu a svobodnou duši. Radu mi lezl dost na nervy, ale v druhém díle - v Konstantinopoli - jsem přišla na chuť i jemu. Líbilo se mi i zobrazení Mehmeda, hlavně v tomto posledním díle Žáru. Věděla jsem, jak asi příběh skončí, jelikož se v hlavních událostech poměrně věrně držel toho, co se ví o životě Vlada Tepese, ale i přesto jsem byla na konci mile překvapená, jak to autorka pojala. Lada bojovala za svobodné a hrdé Valašsko, za vše, co milovala a obětovala tomu vše. Byla drak. A sestra. A kníže.

28.09.2019 4 z 5

Červená sestra Červená sestra Mark Lawrence

Tak toto je další skvělá parádička z pera M. Lawrence a slušný rozběh nové knižní série. Vyprávění o světě, který pomalu, ale jistě polyká led. O jeho obyvatelích, potomcích dávných čtyř kmenů, jejichž krev koluje v žilách některých jejich pra-potomků a dodává jim určité schopnosti a dovednosti. A také o klášteru Sladké Milosti, kam se dostává i Nona Šedá a stává se jeho novickou. Jenže to je tak trochu jiný klášter, kde se sestry neučí jen víře v Předka. Do hry vstupuje staré proroctví, intriky, zrada a kola se roztáčejí...

17.09.2019 4 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Tak tohle bylo opravdu příjemné překvapení :-) Postava Faith byla skvěle napsaná, její inteligence a odvaha, spoutaná dobovými konvencemi. Zajímavé téma, i slušná detektivní zápletka. Asi zkusím další knihy této autorky :-)

02.06.2019 5 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Tato prvotina české autorky velmi mile překvapila. Napínavý příběh s velmi zajímavým námětem, napsaný velmi čtivě. Líbilo se mi, jak se pohyboval na pomezí žánru detektivky, thilleru a trošku i horroru :-) Chtěla bych taky vyzdvihnout obálku, která se mi moc líbí.
Ráda si přečtu další knihy z pera této autorky, protože píše opravdu dobře :-)

SPOILER!!!

Bohužel jsem přišla o část překvapení, jelikož díky tiskařskému šotkovi/nebo přehlédnutí při redakci knihy/ jsem si všimla věcné chyby v textu, díky které jsem předčasně odhalila, v čem spočívá hlavní zápletka knihy.

Prostě pozorná čtenářka no...

02.06.2019 3 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

! Spoiler - obsahuje informace, které prozrazují klíčovou část děje !

Báječná pohádka - ne však pro děti :-)
Povedené převyprávění známého příběhu o Krásce a zvířeti. Opravdu sympatická hlavní hrdinka Harper, stejně jako prokletý princ Rhen a perfektní velitel královské stráže Grey :-) Okolnosti, které dalece přesahují samotnou kletbu a její zlomení projevem pravé lásky.
Je to napínavé a čtivě napsané, knihu jsem přečetla za dva dny. Velmi se mi líbilo vyprávění střídavě z pohledu Harper a Rhena, postavám to dodalo hloubku a plasticitu.

Určitě si přečtu další díl, který slibuje další zajímavou zápletku :-)

02.06.2019 4 z 5

Snuff Snuff Chuck Palahniuk

Moje první kniha od tohoto autora. Už jsem pár jeho titulů zaznamenala, ale do ruky se mi dostal až Snuff ve formě narozeninového dárku. Něco podobného jsem ještě nečetla, bylo to trochu šokující a chvílemi vyloženě nechutné, syrové, ale taky hodně dobré. Břitký způsob vyprávění často obsáhl víc, než by zvládla řada květnatých vět. Rozhodně se poohlédnu po dalších titulech :-)

28.04.2019 4 z 5