Martin1974 Martin1974 komentáře u knih

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Túto sériu si nemožno neobľúbiť. Hlavný hrdina s drsnou a zároveň citlivou povahou, s drzou priamočiarosťou v jednaní a so zdravou dávkou zmyslu pre humor, ktorý sa pohybuje v historicky reálnom prostredí a zažíva množstvo dobrodružstiev... to je vynikajúci spôsob, ako na chvíľu uniknúť z reality 21. storočia..

06.11.2015 5 z 5

Muž na balkóně Muž na balkóně Per Wahlöö

Tento príbeh mi pripadá dosť jednoduchý, vrah je známi už od začiatku, len jeho meno autori prezradia na konci príbehu, a aby dostal príbeh spád, použili hneď dve náhody na dopadnutie vraha. Predošlé prípady boli určite lepšie a dúfam, že také budú aj ostatné.

01.10.2015 3 z 5

Sharpova kořist Sharpova kořist Bernard Cornwell

Na knihe sa mi páči okrem dobrodružného deja aj to, že sa autor nevenuje len hrdinstvu hlavného hrdinu, ale nevyhýba sa ani drsnej stránke vojnového konfliktu. V tomto prípade je to nemilosrdné bombardovanie civilného obyvateľstva ( obyvateľov Kodane ) za účelom zlomiť odpor obrancov pevnosti ( a ukoristiť dánsku flotilu ) . V mnohých knihách a filmoch Briti vystupujú ako kladní hrdinovia, no tu, ako aj v predošlých dieloch sú to nemilosrdní dobyvatelia, ktorým nie je masakrovanie civilistov cudzie. Autor sa drží historických faktov ( do ktorých zakomponuje svoj príbeh ) a nesnaží sa násilie ospravedlňovať. Naopak mi trochu prekáža, že na jednej strane Sharp dokáže nemilosrdne zabiť a olúpiť a na druhej strane je ochotný sa svojej chamtivosti vzdať a peniaze darovať na stavbu sirotinca. Ale priznajme si na rovinu, komu by sa páčil hlavný hrdina ( ktorý zabíja bez rozpakov, pretože v detstve nepoznal lásku a celú dospelosť strávil v armáde), keby nebol zromantizovaný a správal by sa iba tak, ako v skutočnom živote?

26.09.2015 5 z 5

Mé velitelské operace Mé velitelské operace Otto Skorzeny

Skorzeny má pravdu. Vojna je len pokračovaním politiky. Vždy v nej trpia hlavne obyčajní vojaci a civilisti z obidvoch strán. Kniha je výborne napísaná.

26.07.2015 5 z 5

Smrt ve Vídni Smrt ve Vídni Daniel Silva

Spomienky na živorenie v koncentračnom tábore patria medzi najsilnejšie pasáže tejto knihy a nejaký úbytok akcie mi vôbec neprekážal. Život sa predsa neskladá len z hrdinstva, ale aj z utrpenia. A za vojny ho býva neúrekom. Možnože ma ovplyvnilo nedávne čítanie Iskry života a Smrť je mojím remeslom, alebo proste iba neznášam akékoľvek násilie, táto kniha patrí k tým, ktoré ma dokázali osloviť a znovu si pripomenúť, čoho sú ľudia schopní..

26.06.2015 5 z 5

Nebo nepozná obľúbencov Nebo nepozná obľúbencov Erich Maria Remarque (p)

Čo dodať. Tak ako všetky ostatné Remarqueove knihy ani táto nie je určená pre každého čitateľa, ale hlavne pre tých, ktorí v knihách hľadajú o čosi viac ako len príbeh...

24.05.2015 5 z 5

Bratrstvo I - Bitva u Lučence Bratrstvo I - Bitva u Lučence Alois Jirásek

Teda Lojzík ma prekvapil. Podrobná znalosť slovenskej krajiny ( musel toho pred napísaním veľa pochodiť ), historických súvislostí a taktiež rečových prejavov v slovenčine ( čítal som vydanie napísané v archaickej češtine ), boli pre mňa neobyčajným čitateľským zážitkom. Dlho to trvá, kým si čitateľ zvykne na staršiu češtinu a mnohých to určite aj odradí od knihy, ale akonáhle si zvyknete, tak už to ani nevnímate. Dej pekne odsýpa, hlavne pri opisoch bitiek a pritom kniha nie je zbytočne presladená ako napríklad Sienkiewiczove romány. Ako fanúšik kvalitných historických románov nemôžem inak, ako dať všetkých päť...

02.03.2015 5 z 5

Královna havranů Královna havranů Anna Bauerová

Keď prehliadnem všetok ten romantický cukor, tak to je celkom dobrý historický román. O Keltoch na našom území sa mnoho kníh nenapísalo. Dej ale mohol byť aj drsnejší, veď sa odohráva v staroveku v čase markomanských vojen ..

26.02.2015 3 z 5

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Autor použil až priveľa zložitých súvetí a škodilo to najmä v miestach, kde sa snažil o vytvorenie napätia. Chýbala mi priama reč postáv, dosť by to príbeh oživilo a zase na druhej strane mi prekážalo časté využívanie slova "bizarný" v takej či onakej podobe.

18.02.2015 1 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Dávam všetky hviezdy. Autor nasadil v žánri fantasy latku poriadne vysoko. Tak ako to bolo v prvom diele, aj tu vyčnieva postava Gloktu nad ostatné, ale ani ďalší hrdinovia za ňou príliš nezaostávajú. Asi práve Gloktova vnútorná reč, ktorá je zároveň zvýraznená odlišným písmom, ma vedie k presvedčeniu, že by mohol pokojne vystupovať aj v serióznom historickom románe alebo v nejakom inom beletristickom diele. Zaujímavé pre mňa bolo sledovať, ako sa hlavné postavy vyvíjajú. Autor ich stavia pred zložité životné situácie, ktoré ich postupne vnútorne menia. Aj preto je kniha pomerne hrubá, ale práve vďaka podrobným opisom, ktoré lepšie pomáhajú pochopiť jednanie postáv, to ani inak nemôže byť a vynechanie alebo skrátenie rôznych častí knihy len preto, aby nedosahovala takúto hrúbku, by bolo na úkor kvality.Ostáva mi len dúfať, že tretí diel bude rovnako dobrý..

18.01.2015 5 z 5

Muž, který se vypařil Muž, který se vypařil Per Wahlöö

Martin Beck mi tak trochu pripomína Haryho Bosha. Ani jeden nemá po úspešnom vyriešení prípadu pocit triumfu. Skôr mám pocit, akoby ich ovládol zvláštny smútok zo zbytočne zmárnených životov a únava z tohoto nášho chorého sveta.

10.01.2015 4 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Väčšia časť knihy predstavuje charakter hlavných hrdinov v rôznych situáciách , ktorí sa v závere 1 dielu stretnú a vydajú na cestu splniť určité poslanie. Zo všetkých najvýraznejší mi pripadal inkvizítor Glokta s jeho myšlienkovými pochodmi. Pôsobí najľudskejším dojmom s jeho chybami aj prednosťami a preto v tomto fantasy príbehu jednoznačne vyčnieva. Dej sa spočiatku pomalšie rozbieha, ale potom to už dostane ten správny spád. Celkom dobré..

06.01.2015 4 z 5

Sharpův Trafalgar Sharpův Trafalgar Bernard Cornwell

Spočiatku to vyzeralo na priemerný historicko - dobrodružný román, ale potom to Cornwell poriadne roztočil. Opis námornej bitky takmer apokaliptyckých rozmerov patrí medzi tie najlepšie, o ktorých som dosiaľ čítal.

20.12.2014 5 z 5

Ctnosti války Ctnosti války Steven Pressfield

Parádna exkurzia do doby Alexandra Veľkého podávaná formou jeho spomienok krátko pred smrťou. Autor prostredníctvom Alexandra vyslovuje úvahy, ktoré nútia k zamysleniu. Napriek tomu, že je to militaristický román, myšlienky o zmysle vedenia dobyvačných vojen a celkovo o tom, čo prináša moc a bohatstvo sa nedajú prehliadnuť. Jediné, čo by som mohol knihe vytknúť, je zahltenie čitateľa množstvom mien, ale keďže román zachytáva dlhý časový úsek, dalo sa to zvládnuť.

16.12.2014 5 z 5

Boží oko Boží oko James Rollins (p)

God bless USA .....zase raz zachránili Amíci svet

06.12.2014 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Ešte som nečítal sci fi román o optimistickej budúcnosti ľudstva a veru ani tento nie je z takého súdka. Ale má originálnu myšlienku. Autor využil reálie nášho sveta a vtesnal ich do obrovského sila ( rozvrstvenie obyvateľstva, zatajovanie informácii, ilúzia slobody, každý človek s iným názorom než je predurčený, sa stáva automaticky nepriateľom atď.), keďže vonkajší svet je zdevastovaný a na život nevhodný. Tempo knihy je premenlivé a vyžaduje si skúseného čitateľa, ktorý nehľadá v knihe len haldy mŕtvol a rýchly dej ( odporúčam Polárni stanice ), ale aj čosi viac, čo dokáže vzdelať, priviesť k zamysleniu, či lepšie pochopiť jednanie postáv... Neľutujem čas strávený pri tejto knihe.

20.11.2014 5 z 5

Rekviem Rekviem Robyn Young

Dávam plný počet hviezd, nie len za tento diel ale za celú trilógiu. Je napísaná výpravným štýlom, so šikovným využitím histórie. Autorka v románe výborne posplietala svoj príbeh so skutočnými udalosťami, takže román vrele odporúčam tým, ktorí sa zaujímajú o udalosti okolo Templárov a ich zániku a celkovo o neskorý stredovek.

02.11.2014 5 z 5

Charkov: Pochod smrti Charkov: Pochod smrti Leo Kessler (p)

Moje prvé stretnutie s Kesslerom. Ak to mám brať ako zábavnodobrodružný román s vojnovou tématikou, tak v poriadku. Ale seriózny, čisto vojnový román to určite nie je. Podľa autora sa na ruskom fronte neustále súložilo, prežívali sa hrdinské dobrodružstvá, a aby sa nepovedalo, sem tam Rusi aj zaútočili, aby mali Nemci do koho vystrieľať nafasovanú muníciu. Autor postavil na hlavu celý príbeh už len tým momentom, že z esesákov vytvoril hrdinov a z mužíkov s hviezdou na baranici spravil zlosynov. Dokonca jediný Žid vystupujúci v knihe je záporná postava. Príbeh sa odohráva v zime a aby zdôraznil, aká kosa musela byť vojakom na východnom fronte, niekoľkokrát použil opis sopla, ktorý visí zo špičiek nemeckých nosov. Ale dobre...dajme tomu. Kniha sa ľahko číta a na pobavenie celkom ujde.

15.10.2014 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

fajn krimi až na tie reklamy na rôzne výrobky, hlavne pre firmu Ikea, z tohto pohľadu som mal pocit, že čítam Kinga...a potom to zázračné zmŕtvychvstanie na konci... Ale konieckoncov, autor má právo hrať sa na Boha, keď už tie postavy vytvoril..

04.10.2014 4 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

Dúfal som, že Uhtred už konečne dobije ten svoj Bebbanburg, ale vyzerá to, že sa mu to podarí až po obdržaní prvého dôchodku :-) Nič proti kvalite sasských románov, sú výborné a neváham do nich investovať, ale myslím si, že to už autor príliš naťahuje. Pokojne mohol sériu so cťou ukončiť a vrhnúť sa na iné témy...

07.09.2014 5 z 5