Martin1974 Martin1974 komentáře u knih

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Výborný príbeh zo stretu rímsko - germánsko - keltského sveta s jemnými fantasy prvkami. Odohráva sa v divočine na území dnešných Čiech. Myslím, že zaslúžene dostal cenu kniha roka, ale podľa hodnotenia a predošlého komentáru usudzujem, že nie je písaná pre každého. Ale to nie je žiadna kniha.

30.12.2012 5 z 5

Tma před úsvitem Tma před úsvitem Hana Oboda Kolaříková

Hoci je kniha písaná zložitejším štýlom, než je bežné u moderných historických románov ( mnohých čitateľov to akiste aj odradí od dočítania ), predsa ma bez problémov vtiahla do doby, v ktorej sa príbeh odohráva. Po prečítaní som mal dokonca pocit, že bola pomerne stručne napísaná a zaslúžila by si košatejší príbeh, ale na druhej strane si myslím, že atmosféra konca pohanstva a nástup kresťanstva bola dobre zachytená.

30.12.2012 5 z 5

Louka ohňů Louka ohňů Jiří Pánek

Príbeh zo slovanského prostredia, z doby počiatku vzniku Samovej ríše. Je to celkom vydarený príbeh, avšak celý sa točí okolo dievčiny Mlady a odohráva sa v akomsi bližšie zemepisne neurčenom hradisku. Chcelo by to viac zapojiť do deja samotného Sama a takisto Avarov. Boje s nimi sú len v pozadí, takisto aj celé povstanie Slovanov, autor asi nemal v úmysle napísať výpravný príbeh. Bez sexu a brutálneho násilia sa dnes už asi autori nezaobídu, je ho tu dostatok. Rovnako v príbehu chýbajú miešanci...zástupcovia slovano - avarov, ktorých v tej dobe muselo byť neúrekom a ktorí aj povstanie vyvolali. Ďalšia vec, ktorá my nesedí, je názov knihy. Sám som ju objavil len náhodou, názov ma ničím neoslovil. Keby sa volala napríklad " Pod praporem Černoboha " už ten názov by mi evokoval slovanskú tému a skôr by som po knihe siahol ( keďže ma príbehy zo slovanského prostredia zaujímajú a viem, že podobných ľudí je v bývalom Československu mnoho ). Totiž v knihe výrobe vlajky Černoboha venuje autor zvláštnu pozornosť, ale jej využitie v príbehu je minimálne. Toto je však prvý príbeh odohrávajúci sa v dobe kupca Sama, ktorý som čítal, preto dávam tri hviezdy.

27.12.2012 3 z 5

Chrámová hora Chrámová hora Jack Whyte

Výborný román o vzniku rádu templárov, historické fakty bravúrne vsadené do dobrodružného príbehu, postavy nie sú čiernobiele. Páči sa mi, že autor nepísal zbytočnú vatu na dosiahnutie väčšej hrúbky knihy. Všetko napísané má svoje miesto a opodstatnenie. A hlavne - je to veľmi čítavý príbeh, pre milovníkov historických románov ako stvorený.

25.11.2012 5 z 5

Rány na cti Rány na cti Anthony Riches

Ďalší autor, ktorý sa zaradil do zástupu autorov čerpajúcich z dejín " rímskej Británie ". Jednoduchý dej by mi ani tak nevadil, ale vyzerá to, že má v pláne písať ďalšie pokračovania. A to už by bolo na moje nervy a peňaženku trochu priveľa.

20.11.2012 2 z 5

Plíživý měsíc Plíživý měsíc Theodore Victor Olsen

Výborný western, mierne sa odlišujúci od filmovej verzie. Žiadne násilie tam nie je samoúčelné. Pre milovníkov westernov vrelo odporúčam.

25.10.2012 5 z 5

Biely Svazijčan Biely Svazijčan Alberto Manzi

Vydarená kniha s myšlienkou " Všetci ľudia budú bratia "

22.07.2012 5 z 5

Lovec Lovec James Aldridge

Kniha by mohla slúžiť ako príručka pre budúcich lovcov kožušín :-)

21.07.2012 5 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Za socializmu vyšla v detskej edícii STOPY , tenká ale napínavá..

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Vydarený thriller, radím ho medzi najlepšie "heilyovky"

Posledná légia Posledná légia Valerio Massimo Manfredi

Kto má rád historické romány plné dobrodružstva, mal by si ju prečítať. Keby som stretol režiséra, ktorý to sfilmoval, a tak zbabral, chytil by som ho pod krk. Odporúčam aj Ríšu drakov.