Posledná légia

Strhujúci príbeh z čias súmraku Rímskej ríše okolo roku 470 zachytáva dramatický osud posledného rímskeho cisára Romula Augusta a jeho vychovávateľa, keltského druida Ambrosina. Dej sa odohráva v Itálii sužovanej barbarskými hordami, ničenej a devastovanej, no predsa pamätajúcej na časy hojnosti a rozkvetu. Život cisára – malého chlapca – ohrozuje barbarský panovník Odoakar, no statočná skupina posledných rímskych legionárov sa rozhodne zachrániť ho a odviesť do bezpečia cez Európu sužovanú bojmi do Británie. Príbeh v britských dejinách neskôr ožíva v známej legende o Merlinovi a meči Excalibur....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29094/posledni-legie-29094.jpg 3.929

L'ultima legione (2002)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Slovart (SK)

Igor1311

Manfredi nepíše nudné knihy. Po Stratenej armáde, Ríši drakov a Chimére, ktoré som čítal, Posledná légia nijak za nimi nezaostáva, v určitých miestach ich prevyšuje. Autor úžasne opisuje únik mladého Romula z jeho väzenia na Capri až do Británie, kde sa stal Romulus legendou, ktorá zrodila Artuša a Excalibur.

Jirkson

.....na rovinu, jestli se autor při sledování filmu nepozvracel, budu se divit.
Kniha se s filmem nedá rovnat. Je plná napětí a dobrodružství. Užil jsem si ji a zhltl jedním dechem. Kniha = 100% Film = Odpad

braunerova
29.07.2015

Nejedná se sice o historický román, spíše o historické fantasy, ale to neměnní nic na tom, že je to krásný a dojemný příběh. Konec 5.století bylo temné období, kdy se na troskách římské říše rodila nová Evropa. Faktů se moc nedochovalo a tak se autor chytá artušovských legend a své fantazie, jak také uvádí v doslovu:
"Nikdo si vlastně roku 476 po Kristu nevšiml, že římský svět skončil: nestalo se nic víc vzrušujícího než to, co se odehrávalo každého dne už po mnoho let. Jednoduše Odoaker, herulský náčelník, který svrhl Romula Augustula, zaslal císařské insignie do Konstantinopole s tím, že jediný imperátor je víc než dost pro celou říši."

A jak skončil poslední římský císař? Wikipedie uvádí:
"Okolo roku 510 ostrogótský král Itálie Theodorich adresoval jistému muži jménem Romulus dopis, v němž mu potvrdil nárok na finanční příspěvek. Z toho se dovozuje, že se mohlo jednat o Romula Augusta".

kalache
01.01.2015

mám pocit,že jsem to četl v češtině...ale kniha je skvělá...

Mako123123
21.12.2012

Súhlasím s Martinom... ani nenapíšem že kniha bola 100x lepšia než film pretože 100 x 0 je 0 Ale kniha určite na 0 nebola. Skrátka kniha -super, film... ani ho račej nepozerajte. To sa totiž ani nedá objektívne porozvnať.

Martin1974
20.07.2012

Kto má rád historické romány plné dobrodružstva, mal by si ju prečítať. Keby som stretol režiséra, ktorý to sfilmoval, a tak zbabral, chytil by som ho pod krk. Odporúčam aj Ríšu drakov.

Komnenos

Skutočne strhujúce čítanie, o triedu, možno aj o dve lepšie ako filmové spracovanie. Nebyť záveru aký bol, bolo by to stopercentné.