Ctnosti války

Ctnosti války https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4786/bmid_ctnosti-valky-eE1-4786.jpg 4 44 9

Románem „Ctnosti války“ se americký autor Steven Pressfield vrací do světa antiky, který zpřítomnil modernímu čtenáři svými mezinárodně oceňovanými bestsellery „Ohnivá brána“ a „Souboj s bohy“. (Oba tituly vydalo v českém překladu nakladatelství BBart, stejně jako „Poslední z Amazonek“, román situovaný na pomezí mytologie.) Kniha, v níž Pressfield beletristicky zpracovává život a epochální tažení Alexandra Makedonského proti Persii, je psána s historickou věrností, ale zároveň podává vzrušující popis bitevních scén a poutavé úvahy životopisného rázu.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

The Virtues of War , 2003

martin_aston
17.11.2022 5 z 5

Čítavý román o ceste Alexandra Veľkého za dobytím sveta. Výborné opisy bitiek (konečne som lepšie porozumel, ako dokázala európska armáda dobyť Áziu (milovníci vojenskej histórie vedia, že pred rozšírením zbraní na pušný prach Aziati nevedeli dobyť Európu, a Európania Áziu - svetlými výnimkami boli Alexander a Džingischán), a spôsobu, akým velil armáde generál, ktorý išiel do boja na jej čele), ale rovnako ma zaujala menej výrazná, ale sledovateľná línia, ako sa z mladých gréckych bojovníkov plných ideálov postupne vplyvom neustáleho zabíjania a zisku nepredstaviteľného bohatstva stávajú obludy (parafrázujúc samotného Alexandra v knihe).

Barbara182
15.08.2020 2 z 5

Víc než autorova snaha o zachycení povahy a možných pohnutek Alexandra Velikého při jeho taženích mě zaujaly nenápadné, ale fascinující střípky informací o tom, v jak úžasné kondici vlastně starověcí vojáci byli, kolik unesli výzbroje a kolik byli schopní ujít kilometrů, to mi přišlo neuvěřitelné. Stejně tak mě fascinovalo, jak vychytaný měla Alexandrova armáda systém velení, že byli schopni efektivně ovládat v bitvě statisíce mužů, nepředstavitelné. Jinak je to ale pro mě osobně kniha na jedno přečtení a nic, k čemu bych se chtěla v budoucnu opakovaně vracet, spíš tak trochu encyklopedie, byť v beletristické róbě :-)

petr_
05.01.2020 4 z 5

Čtenář si může udělat obrázek jak takové tažení do Afghanistánu vypadalo, co je na knize nejcenější. Alexandr by se daleko nedostal, kdyby zároveň nebyl dobrý politik a kdyby nedokázal motivovat porobené národy a svoje vojáky, aby mu byli nápomocni. V knize je popsáno jak Alexandrovo vojsko čelilo partyzánským (pokud se to tak dá nazvat) útokům v Avghanistánu.

Knihu jsem se zájmem přečetl od začátku až do konce.

Igor1311
18.03.2019 5 z 5

Po Afghanskom tazení další román o Alexandrovi, v ktorom pressfield komplexne opisuje jeho výboje. Hlavnou myšlienkou ani nie je opísať všetky jeho boje, ako skôr zachytiť Alexandrov pohľad na Áziu a jej mnohé barbarské územia. Alexandra zachytáva ako človeka dobyvateľa, ktorý bol schopný nechať zmasakrovať mnohých civilistov ale ich aj mnoho zachrániť.So svojim vojskom, ako jeden z mála panovníkov, znášal všetky bojové útrapy. Ctnosti války je jedna z tých kníh, ktoré nielen beletristicky opisujú život Alexandra, ale sa komplexne zaoberá jeho celým životom a vzťahom k svojim ľudom a podrobeným barbarským národom.

Killingjoke
19.07.2018 5 z 5

Ctnosti války jsou působivým polofiktivním životopisem jednoho z největších vojevůdců a králů všech dob - Alexandra Makedonského, zvaný Veliký. Jedná se o neuvěřitelný příběh vzestupu legendy, života a brzké smrti, který jistě zaujme nejednoho zájemce o historii starověkých válek... Příběh je vyprávěn v ich formě, kdy Alexandr na sklonku života vypráví své životní osudy mladému pobočníkovi Itanésovi. A vyprávění je to v pravdě velkolepé. Mimo jiné se dozvíme o Alexandrově dětství a jeho nástupu na trůn, po smrti otce krále Filipa. Dále o úchvatném dobývání Řecka a konečně velkému tažení do Asie... Steven Pressfield je odborník na antické války. Své znalosti zúročil v tomto románu, kde však nepopsal Alexandra pouze jako neporazitelného vojevůdce, ale vtiskl mu lidský rozměr a rozvedl jeho znalosti, myšlenky a ctnosti. Troufám si říct, že lepší román z dějin antického Řecka jsem doposud nečetl, protože zde čteme strhující věci na každé stránce. Jediné co mi trošku vadilo, bylo používání moderních termínů v přímé řeči a popisu válečných tažení a vojenských jednotek (i když je na to upozorňováno v úvodu, fakt to působí rušivě a k dané době se to prostě nehodí). Jinak opravdu výborná kniha, u které si každý sám musí určit, zda ve válce vůbec mohou existovat nějaké ctnosti.

Tilikum
04.10.2017 5 z 5

Ctnosti války jsou u nás neprávem přehlíženým dílem. Geniálně vykreslená postava Alexandra, do detailu popsaná tažení i samotné bitvy. A to vše zabaleno do velmi atraktivní formy. Skvěle se to čte, takhle strhující historický román se mi do ruky ještě nedostal. Podle mě patří kniha mezi světovou klasiku!

braunerova
17.11.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Fiktivní autobiografie začíná na březích Hydaspu a pak v Alexandrových vzpomínkách přeskakuje mezi dětstvím, dospíváním a tažením na konec světa. Lepší knihu o Alexandrovi jsem zatím nečetl, je tak reálný, že jsem měl pocit, jako bych ho viděl vedle sebe. Dobyvatel světa je často líčen jako největší vojevůdce všech dob, naštěstí autor ho vidí mnohem reálněji:

"Kterou vlastnost mám v míře daleko větší než všichni moji rivalové? Není to vojenské umění ani dobyvatelské schopnosti. Jistě to není nadání k politice. Je to představivost. Umím dohlédnout až k nejzazší hranici světa."

Memnón byl stejně dobrý taktik a lepší stratég, o čemž svědčí jeho plán na odříznutí Makedonců v Malé Asii. Nejprve několik měsíců vyčerpával Alexandra obranou Halikarnássu, pak město sám zapálil a se svými žoldnéři odplul dobývat ostrovy v Egejském moři. Zároveň se Spartou a Athénami připravoval celořecké povstání. Pokud by náhle nezemřel můžeme se jen dohadovat, jak by Alexandrovo tažení dopadlo. Koneckonců nejzkušenějšího makedonského generála Parmeniona i s jeho falangami porazil Memnón na hlavu.

"Přijíždí kurýr se zprávou, že Memnón při obléhání Mytiléné podlehl náhlé horečce. Je mrtvý. Pláču nad tím vynikajícím mužem z Rhodu, jehož jsem si tak vážil, a pláču i nad tím, jak vrtkavé jsou šance a štěstí v osudech lidí a jak křehká jsou pouta, která nás váží k tomu, čemu říkáme život.
Muž, z něhož jsem měl největší obavy, je pryč. On sám vydal za celé armády."

Martin1974
16.12.2014 5 z 5

Parádna exkurzia do doby Alexandra Veľkého podávaná formou jeho spomienok krátko pred smrťou. Autor prostredníctvom Alexandra vyslovuje úvahy, ktoré nútia k zamysleniu. Napriek tomu, že je to militaristický román, myšlienky o zmysle vedenia dobyvačných vojen a celkovo o tom, čo prináša moc a bohatstvo sa nedajú prehliadnuť. Jediné, čo by som mohol knihe vytknúť, je zahltenie čitateľa množstvom mien, ale keďže román zachytáva dlhý časový úsek, dalo sa to zvládnuť.

Vavča
30.11.-0001 5 z 5

Pressfield je v osučasnosti nejlepší žijící beletrista, píšící o antice, dokáže nejlépe vylíčit bitevní scény a militaristickou stránku věci, je také bývalý voják a to je možná plus oproti jiným, kteří jsou moc chladní a akademičtí. Dokáže promyslet spoutu detailů, napínavých situací a v jeho líčením se v žádném případě neztratíte. Reálně vypadající a jednající postavy, schopnost vcítit se do myšlení tehdejšího člověka a nejen Heléna. Rozmáchlá freska, kterou můžete číst znova a znova a pořád v tom něco nacházíte. Autorova znalost každodennosti v mnoha oblastech mi prostě vystřelila mozek na stěnu, literárně řečeno:)