martas79 martas79 komentáře u knih

Skleněný vrch Skleněný vrch František Niedl

Je šedivej den, jako stvořenej pro listopadovou zadumčivou náladu. Petr Machar je týpek k pohledání, jakoby vypadl z oka téhle šedivé hmotě-nehmotě co je venku.
Nebyl by to, ale František Niedl, kdyby mi tenhle týpek nebyl sympatickej.
Čtu, posuňme se v dějí někde před polovinu, popis jízdy v zasněžené, bílé krajině, čtu jako blázen, tempo furioso, u toho mi sjede ruka k pravému boku, kontroluju, jestli mám zapnutý pás! Cože? Jak jako pás? Copak jsi v autě?... ne, právě že ne! Sedím na židli o autě jen čtu! Ten pocit co ve mě slova poskládaná do emotivnich obrazů vystavěl FN je absolutní, hmotný!
Bravo!

25.11.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Troje oči vidí tři světy, světy ač spojené, přesto od sebe vzdáleny miliony světelných let. To co přežijeme se do nás obtiskne a my si pak tuto litografii nosíme v sobě. Za čas se pak promítne to ze vnitřního světa do naší tváře. Tak je to i s Hanou a Mirou. Silný příběh, který nemusí nutně šokovat krutostmi války. Dokáže zprostředkovat pocity tak silně!

27.03.2018 5 z 5

Vládcové ostatků Vládcové ostatků Vlastimil Vondruška

Fakt, že Martin ze Stvolna (jehož jméno snad samo o sobě vyplňuje 20% knihy) je naprosto neodolatelný pro ženy všeho druhu (včetně chvilek, kdy se právě vyzvracel) se dá připustit, ale není už úplně uvěřitelný...
Závěr knihy je už jen opravdu kličkování zajíce, který má v patách smečku loveckých psů! Věta: “Martin ze Stvolna z doby svých univerzitních studií věděl tolik, aby poznal, že utrpěla vnitřní zranění, které umění žádného lékaře vyléčit nedokáže.” A následuje deux ex machina jako prase! S odpuštěním takhle zmastit závěrečnou knihu trilogie... ale asi zase zasáhl opět ten bůh ze stroje jelikož se trilogie dočkala dílu ještě jednoho! O jehož kvalitách nepochybuji, ale od jména Martin ze Stvolna si musím dát chvíli pauzu...

03.02.2018 1 z 5

Sběratelé ostatků Sběratelé ostatků Vlastimil Vondruška

Věkem ne, ale zkušenostmi ovenčený, otřískaný a hnaný Evropou. Smutný i s úsměvem na rtech. Bláznivý, bezvýznamný jako moucha, jako prach, ale nepostradatelný jako voda. Hledaný, pronásledovaný, milovaný. Tisíc proměn tváři, pohledů, úsměvů...

28.01.2018 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Tak vám mě to učarovalo. A jako všechno je to hořkosladké a krásné...

09.01.2018 5 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

V dobách, kdy hvozdy byly jako zelené moře a mnohdy jen zvěř uměla svými stezkami projít skrz, poslal král Jan svého syna Karla do Francie. V tom čase se o jednu rodnou tvrz dělí dva bratři... Martin je mladší. Lepší pro nej bude jít objevovat svět! Nuž vydejme se s ním. Jelikož není královský syn musí jít cestami křivolakými.
Chvalme den, kdy spisovatel vzal nás na výlet po Francii.
Je rêve... je voudrais être là...

09.01.2018 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Kniha plná jmen, která nejdou zapamatovat. K tomu nositelé těch jmen dělají zmatek - a to navrch někdy před 20 lety. Pak ruptyboty všichni se potkali - ne u Kolína, ale na Bezdězu... a ožil ten zmatek z před 20 lety.
Nakonec - asi poslední tři řádky - Deux ex machina - alá Oldřich a jeho spravedlnost. Zavírám knížku jako opařený. Tak za tu snahu a přežvýkání tolika stran nudných jmen bez děje mám na podnose tento konec....???!!!

26.12.2017 1 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Ať už tuto knihu napsal či nenapsal sám Oscar Wilde, je to úžasně napsaná pornonadsázka, kterou nelze brát smrtelně vážně, ale spíš s velkým úsměvem. Autor sám se asi u psaní bavil královsky. Nuž bavme se s ním a neberme se tak sterilně vážně.

11.12.2017 5 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Na začátku příběh klopýtá a kolečka nejsou řádně promazána - lojem samozřejmě.
Nakonec se ale přece jen dostane do rytmu a pokračuje poměrně svižně ku zdárnému objasnění. V tomto příběhu z Jindřichova Hradce dostane více prostoru velitel Diviš za něhož je ta 4.hvězda.

11.12.2017 4 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Jakmile se začne Ludmila chovat něžně tak se mi kniha hůř čte a podle mě i ztrácí tempo. Nicméně konec se hodně zlepšil!

29.11.2017 4 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

V první části pátrá Ota sám - docela mu to jde, ale Oldřich má nakonec všechna esa a rozlouskne další záhadu přibývajících mrtvol...

26.11.2017 5 z 5

Králův dluh Králův dluh Vlastimil Vondruška

Oldřich s Otou a Divišem rozmotali i tento zapeklitý uzel z Chebska.

26.11.2017 5 z 5

Fiorella a dům ztracených duší Fiorella a dům ztracených duší Vlastimil Vondruška

Fiorella a její parta rozlouskne i tak vysokou hru jako je ...musíte zjistit sami!

11.11.2017 4 z 5

Fiorella a hřbitov upírů Fiorella a hřbitov upírů Vlastimil Vondruška

Fiorella je jistota. Je to krásné, číst o cti spravedlností a tom jak zvítězí pravda nad lidskou hloupostí a bezbřehou krutostí svaté inkvizice!

11.11.2017 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Mohl Mozart skládat hudbu jinak? Mohl vlastně Vančura psát jinak? Ne! Proto se teď můžeme přít a skládat na hromady důkazy dokonalosti díla, nebo naopak o hrůzách povinné četby.
Kdo Vančuru cítí nebude potřebovat Slovník. A naopak!
A já osobně?
Je to jako magnet? Nerozumím, ale potřebuji všemu rozumět?
Snad stačí cítit...

10.11.2017 5 z 5

Fiorella a záhada mrtvého netopýra Fiorella a záhada mrtvého netopýra Vlastimil Vondruška

Společenstvo křišťálu se musí poprat se záhadným úmrtím u něhož nelze vyloučit řádění ďábla. Fiorella má pro strach uděláno a neváhá se pustit do křížku se samotnou inkvizicí!
Hezká a čtivá knížka.

10.11.2017 5 z 5

Fiorella a Bratrstvo křišťálu Fiorella a Bratrstvo křišťálu Vlastimil Vondruška

Svižná a opravdu čtivá knížka. Čte se skoro sama a na uvolnění po nějaké náročnější knize působí jako balzám na duši. Jdu na další díl.

03.10.2017 5 z 5

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

Naprosto přelomový díl. Spoustu mnou milovaných tváří mizí. V českém království se pomalu upevňuje pozice jediného neurozeného krále. Církev bratrská - mladá a v mnohém zranitelná hledá sama sebe.
A já hledám termín vydání dílu VI!

28.09.2017 5 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Řeka děje přestala být pomalým líným tokem a změnila se a zpěněné vlnky musí přeskakovat kameny a úklady mocnějších proudů.
Krásná kniha. Zatím nelepší díl série!!!
Dekuju pane Niedl!

07.07.2017 5 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Rád bych věděl jak to tenkrát v tom 9. století při příchodu Cyrila a Metoděje bylo. To co vypátral Oldřich může být klidně pravda!
Tento díl se vrací zpět k osvědčenému schématu, tím pádem se dobře čte a stojí za to!

28.06.2017 4 z 5