MaroCZ MaroCZ komentáře u knih

☰ menu

Pohádka Pohádka Stephen King

Od Kinga člověk už pokaždé očekává vysokou kvalitu, ovšem Pohádku považuji za jeho nejlepší dílo.

05.09.2023 5 z 5

Případy inspektora Rádla Případy inspektora Rádla Marek Skřipský

Zdravím a rád bych poděkoval všem kteří si přečetli (a zejména pak koupili :-) ) mou knihu. Nemám ve zvyku reagovat, nicméně vzhledem k tomu, že se teď doma léčím a také k příspěvku uživatele Disease, udělám malou výjimku.

Předně chci říci, že si vážím každé reakce. Ty pozitivní mě těší, negativní poskytují prostor k uvažování coby kritická zpětná vazba.

Jedna velmi důležitá věc - Rádlovy příběhy NEJSOU ani Četnické humoresky, ani Hříšní lidé (obojí mám velmi rád) a už vůbec ne První republika (kterou mám upřímně a velmi nerad). Zkusil jsem prvorepublikové kulisy uchopit jinak, právě proto, že mi doposud chybělo něco na způsob jakéhosi špionážně politického příběhu z té doby. Jak sám poněkud neohrabaně říkám, jde o "detektivně špionážní thriller z první republiky." Tedy, Jan Rádl NENÍ Karel Arazím, Petr Brázda NENÍ inšpektor Bouše a Rudolf Wuršer NENÍ třeba rada Vacátko.

Pravda, nevím, do jaké míry se záměr zdařil, protože už několikrát jsem zažil ten smíšený pocit : "Jo, je to perfektní" (koutky úst jdou nahoru) - jako Četnické humoresky (koutky úst jdou dolů)

Uživatel Disease, kterému děkuji za příspěvek, napsal: "tam, kde Markovi stačí napsat, že detektivu Bouše teklo z nosu, se tady uvádí na kterých bojištích bojoval apod." Má naprostou pravdu. Ale ono to tak má být. Vysvětlím - Přestože prioritní je samozřejmě dějová linka vymyšleného příběhu, Rádla pojímám v jakési druhé řadě i coby nenásilného průvodce dějinami první republiky. Tedy životy hlavních hrdinů jsou nějakým způsobem spojeny s tehdejšímy problémy, idejemi, kauzami, atp. Hodně lidí už mi řeklo, že si po přečtení Rádla začalo hledat podrobnější informace, "jakže to tehdy bylo" Ano, i o to jde (byť sekundárně). Do toho jsem šel i s tím rizikem, že to někoho skutečně může poněkud obtěžovat, nebo nudit. Já si ,čistě subjektivně, myslím, že to pomáhá atmosféře. Pravda, ono se to asi více projevuje v dalších sériích.

Jinak, ještě jednou díky všem za zájem. S dosavadním hodnocením jsem velmi spokojen. Jinak, dvojka vyšla koncem srpna. Hezký den a pardon za překlepy

Marek Skřipský

P.S. Málem bych zapomněl ! Ten mýtický hrdina je označován asi deseti variantami svého jména, jednu jsem náhodně vybral. Souhlasím, Bruncvík je jaksi ustálenější a používanější.

15.10.2015

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Nejlepší historická románová sága, jakou jsem kdy četl. Pane Uhtrede, pane Bernarde - bylo mi ctí

30.12.2021 5 z 5

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Lahoda! K tomu nelze více dodat. Sice ten věk hlavního hrdiny už trochu skřípe, ale... Cornwell je mistr historického románu. Takhle bych chtěl jednou umět psát :-)

25.11.2019 5 z 5

Led Led Jacek Dukaj

Za mě geniální. Netušil jsem, že se dá takto psát. Pozoruhodný mix alternativní historie, road story, sci-fi, dobrodružného thrilleru, fantasy a filozofického, trochu i náboženského, traktátu. Kupodivu to perfektně drží. V délce knihy nevidím problém, nedělím knížky na tlusté a tenké, nýbrž na dobré a špatné. A Led je zatraceně dobrý. Nemyslím si, že by "rozvláčné filozofování" bylo na obtíž. Ono totiž souvisí s dějem, objasňuje hlubší motivace hlavních hrdinů, stejně jako celkový "světaběh". Úžasně vykreslena je podoba i atmosféra "zamrzlé" Sibiře. Poslední dvě části naprosto dechberoucí. Já jsem nadšen. Dukaj se touto knihou zařadil mezi mé oblíbené autory, doufám, že se dočkáme překladu některé další z jeho knih.

01.02.2023 5 z 5

Válka inspektora Rádla Válka inspektora Rádla Marek Skřipský

Pavelpi: Porušuji své ústálené zvyky a zareaguji na komentář. Úvodem chci předeslat, že mi nijak nevadí Vaše hodnocení. Pokud se Vám má kniha nelíbí, je to naprosto v pořádku. Nejsem ješitný, ani nějak popudlivý. Potud bez problému. Rád bych ale zareagoval na Váš soud "Autor toho asi moc téhle době neví.Je to takové splácané a pro mne naprosto nereálné."
Vážený pane, historii jsem vystudoval na Filozofické fakultě UK a to s druhocyklovým zaměřením na nejnovější svtové dějiny (1918 - de facto současnost). Jestli jsem si na něco dával pozor, pak na historické reálie. Ano, nejedná se o odbornou knihu, nýbrž o historický román. Proto jsou některé pasáže jaksi přizpůsobeny. Kupříkladu úspěšné letecké boje švýcarské Flugwaffe proti německé Luftwaffe se odehrály už v létě 1940, zatímco já jsem je - v zájmu děje - situoval do roku 1942. Celkově jsem ale kulisy zachovával. Rád se tedy nechám poučit od znalce Vašeho formátu, co o "té době" nevím. Marek Skřipský

04.01.2020

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

velice povedená "road story" s historickou krimi zápletkou. A velmi nečekané vyústění!

15.10.2018 4 z 5

Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum Digitální demence. Jak připravujeme sami sebe a naše děti o rozum Manfred Spitzer

Po přečtení jsem pobaveně hledal na různých "pařanských" webech příslušné recenze. Byly vlastně nevědomým potvrzením základních Spitzerových tezí. To byly reakce narkomanů když jim berete drogu :-)

12.04.2023 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Lepší než Dešťová hůl - horší než Selský baroko :-)

09.04.2019 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

školní radou regionu Peel v kanadské provincii Ontario doporučena k odstranění ze školních knihoven. Prý je "rasistická a násilnická". Koukám, že v radě nesedí jenom ultralevicoví cenzoři, ale navíc ještě naprostí ignoranti...

23.10.2018 4 z 5

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? Martin Lavay

Paráda! Mrazivé, děsivé,nutící k (marnému) přemýšlení. Přečteno za jeden večer,nemohljsem se odtrhnout. Nebýt literárně poněkud strohého stylu,dal bych 5/5

22.02.2017 4 z 5

Tajemství červa Tajemství červa Robert Bloch

Velmi důstojné pokračování Lovecraftova odkazu. V první části knihy dochází k originálnímu prolnutí mýtu Cthulhu s egyptskou mytologií. Mně se ale více líbila druhá část, sázející na atmosféru odlehlých končin Nové Anglie.

02.12.2023 4 z 5

Černá křídla Cthulhu 6 Černá křídla Cthulhu 6 * antologie

Nevyrovnanost jednotlivých povídek je celkově rysem všech "černých křídel", ale v šestém svazku byla podle mě nejviditelnější. Povídky od jedné hvězdy až po pět, nejčastěji tak tříhvězda. Do tohoto svazku také pronikl v Americe tolik rozšířený woke progresivismus. Zatímco jedna z povídek - mimochodem, jedna z nejlepších - se jí neúprosně vysmívá, jiné dvě naopak spáchali svazáci báječného nového světa a ta korektnost z toho čouhá jak sláma z bot...

19.08.2023 3 z 5

Hororové povídky Hororové povídky Dan Angus (p)

S Kingovým stylem nemá kniha společného naprosto nic. Oceňuji vcelku hezké ilustrace...

Upravuji své hodnocení ze 2 hvězd na jednu, neboť jsem si náhodou všiml, že "český Stephen King" nebo jak si to mistr Opatřil - pardon, Angus :-) říká, svou vlastní knihu sám ohodnotil, a to samozřejmě plným počtem hvězdiček :-) Jednak je to trapné a "druhak" to ve mně vyvolalo potřebu korigovat toto výsledkové zkreslení :-)

28.07.2023 1 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

už se opakuji, ale Cornwell a anglosaská kronika, to je prostě vzor psaní historických románů...

17.12.2020 5 z 5

Válka inspektora Rádla Válka inspektora Rádla Marek Skřipský

Naprosto v pořádku, ne každému se musí líbit. Jenom mě trochu zarazilo, že bych měl vracet diplom :-) Jinak máte pravdu, ty osudy byly složité,mohly se dost lišit. Jen jsem prostě vytvořil určitý příběh v jistých kulisách. Neberu to od Vás špatně a ani vy to ode mě neberte, prosím ve zlém. Jinak, také jsem měl několik příbuzných v odboji. Děda byl členem vojenského odboje (jako prvorepublikový důstojník) astrýc z Jaroměřic seděl v Buchenwaldu, protože někdo gestapu ohlásil jeho účast v SNP, kam potají odešel. Paradoxně, před trestem smrti ho zachránil jeden kolaborant. Znali se totiž dlouhé roky,ještě před válkou....

06.01.2020

Houby z Yuggothu Houby z Yuggothu Howard Phillips Lovecraft

mrazivá,atmosferická jednohubka, akorát na dvě pivka... :-)

10.11.2019 4 z 5

Dějiny Švýcarska Dějiny Švýcarska Georg Kreis

Asi takto...
částečná spokojenost - částečné zklamání.
Nejprve to pozitivní - je dobře, že se na českém knižním trhu konečně objevily komplexní dějiny Švýcarska (poslední vyšly někdy za první republiky, nepočítáme - li publikace ve stylu "letopočet - událost"). Kniha je skutečně dobrým přehledem o švýcarské historii a vývoji společnosti. Psáno poměrně čtivě a jasně.
ALE
Očekával jsem brilantní podrobnou syntézu, podobně jako u Dějin Srbska, nebo Dějin Polska a jiných. To se nestalo. Jde o přehledovku. Sice dobrou, ale opravdu jen přehledovku. I svým rozsahem je oproti zmiňovaným publikacím stěží třetinová.
Největším zklamáním byla kapitola o WW2. Ta byla (naštěstí jako jediná) vyloženě slabá. Chyběla spousta podstatných informací (švýcarské válečné plány, německý plán na invazi do Švýcarska, problémy s ESAP, letecké souboje s Luftwaffe roku 1940 - mimochodem, pro Švýcary velmi úspěšné, atd.), jiné byly podány hodně ve zkratce.
Kniha mi, přes veškerý přínos, přišla poněkud "odfláknutá", hlavně proti zmíněným Dějinám Srbska a Polska.
Vyloženě iritující (až nasírací) bylo čechrání ega autorské dvojice. V každé kapitole autoři neopomenuli dvakrát až třikrát zdůraznit, že "boří mýty", pochlubit se nezapomněli ani v předmluvě. Kdyby se místo samochvály soustředili na informační základnu, udělali by lépe.

29.10.2019 3 z 5

Pardubické restaurace a hotely Pardubické restaurace a hotely Jiří Kotyk

Nejsem "Pardubák",ale mám to město rád a občas se v něm vyskytnu. Tahle kniha je prostě majstrštyk! Kolektiv autorů krásně zachytil zmizelý "hospodský svět" v Pardubicích písmem i fotografií. Kniha není povrchní, ale ani nudně popisná, má úžasnou atmosféru. Ta se ještě umocní,když čtete nad pivkem v oblíbeném podniku :-)

01.01.2019 5 z 5

Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku Jiří Hájíček

Tyhle povídky - to je skvost! Já jsem si při nich uvědomil, proč je tenhle "jihočeský" autor vydáván i v USA. Amerika má silnou tradici jižanské literatury a přestože ty povídky z českého jihu jsou v mnoha věcech zásadně odlišné, tak Hájíček vlastně tou "základní linkou" splňuje i ty americké jižanské parametry - vypravěčství, pomalé tempo děje, příroda, vztah k půdě, ohlížení se do minulosti, důraz na atmosféru, místy lehké magično, rázovité figurky a jakýsi přirozený antimodernismus (ne ve smyslu používání techniky, ale přístupu ke světu). Žádné hipsterské nebo "hustě avantgardní" čtení. Nádhera. Máme tady zakladatele "české jižanské literatury". Není tam jediná slabá povídka. Jsou jen dobré, ještě lepší a geniální. Ideální na zahrádku, k dobrému pivu

26.04.2018 5 z 5