MaroCZ MaroCZ komentáře u knih

Pohádka Pohádka Stephen King

Od Kinga člověk už pokaždé očekává vysokou kvalitu, ovšem Pohádku považuji za jeho nejlepší dílo.

05.09.2023 5 z 5

Případy inspektora Rádla Případy inspektora Rádla Marek Skřipský

Zdravím a rád bych poděkoval všem kteří si přečetli (a zejména pak koupili :-) ) mou knihu. Nemám ve zvyku reagovat, nicméně vzhledem k tomu, že se teď doma léčím a také k příspěvku uživatele Disease, udělám malou výjimku.

Předně chci říci, že si vážím každé reakce. Ty pozitivní mě těší, negativní poskytují prostor k uvažování coby kritická zpětná vazba.

Jedna velmi důležitá věc - Rádlovy příběhy NEJSOU ani Četnické humoresky, ani Hříšní lidé (obojí mám velmi rád) a už vůbec ne První republika (kterou mám upřímně a velmi nerad). Zkusil jsem prvorepublikové kulisy uchopit jinak, právě proto, že mi doposud chybělo něco na způsob jakéhosi špionážně politického příběhu z té doby. Jak sám poněkud neohrabaně říkám, jde o "detektivně špionážní thriller z první republiky." Tedy, Jan Rádl NENÍ Karel Arazím, Petr Brázda NENÍ inšpektor Bouše a Rudolf Wuršer NENÍ třeba rada Vacátko.

Pravda, nevím, do jaké míry se záměr zdařil, protože už několikrát jsem zažil ten smíšený pocit : "Jo, je to perfektní" (koutky úst jdou nahoru) - jako Četnické humoresky (koutky úst jdou dolů)

Uživatel Disease, kterému děkuji za příspěvek, napsal: "tam, kde Markovi stačí napsat, že detektivu Bouše teklo z nosu, se tady uvádí na kterých bojištích bojoval apod." Má naprostou pravdu. Ale ono to tak má být. Vysvětlím - Přestože prioritní je samozřejmě dějová linka vymyšleného příběhu, Rádla pojímám v jakési druhé řadě i coby nenásilného průvodce dějinami první republiky. Tedy životy hlavních hrdinů jsou nějakým způsobem spojeny s tehdejšímy problémy, idejemi, kauzami, atp. Hodně lidí už mi řeklo, že si po přečtení Rádla začalo hledat podrobnější informace, "jakže to tehdy bylo" Ano, i o to jde (byť sekundárně). Do toho jsem šel i s tím rizikem, že to někoho skutečně může poněkud obtěžovat, nebo nudit. Já si ,čistě subjektivně, myslím, že to pomáhá atmosféře. Pravda, ono se to asi více projevuje v dalších sériích.

Jinak, ještě jednou díky všem za zájem. S dosavadním hodnocením jsem velmi spokojen. Jinak, dvojka vyšla koncem srpna. Hezký den a pardon za překlepy

Marek Skřipský

P.S. Málem bych zapomněl ! Ten mýtický hrdina je označován asi deseti variantami svého jména, jednu jsem náhodně vybral. Souhlasím, Bruncvík je jaksi ustálenější a používanější.

15.10.2015

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Nejlepší historická románová sága, jakou jsem kdy četl. Pane Uhtrede, pane Bernarde - bylo mi ctí

30.12.2021 5 z 5

Válka inspektora Rádla Válka inspektora Rádla Marek Skřipský

Pavelpi: Porušuji své ústálené zvyky a zareaguji na komentář. Úvodem chci předeslat, že mi nijak nevadí Vaše hodnocení. Pokud se Vám má kniha nelíbí, je to naprosto v pořádku. Nejsem ješitný, ani nějak popudlivý. Potud bez problému. Rád bych ale zareagoval na Váš soud "Autor toho asi moc téhle době neví.Je to takové splácané a pro mne naprosto nereálné."
Vážený pane, historii jsem vystudoval na Filozofické fakultě UK a to s druhocyklovým zaměřením na nejnovější svtové dějiny (1918 - de facto současnost). Jestli jsem si na něco dával pozor, pak na historické reálie. Ano, nejedná se o odbornou knihu, nýbrž o historický román. Proto jsou některé pasáže jaksi přizpůsobeny. Kupříkladu úspěšné letecké boje švýcarské Flugwaffe proti německé Luftwaffe se odehrály už v létě 1940, zatímco já jsem je - v zájmu děje - situoval do roku 1942. Celkově jsem ale kulisy zachovával. Rád se tedy nechám poučit od znalce Vašeho formátu, co o "té době" nevím. Marek Skřipský

04.01.2020

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Lahoda! K tomu nelze více dodat. Sice ten věk hlavního hrdiny už trochu skřípe, ale... Cornwell je mistr historického románu. Takhle bych chtěl jednou umět psát :-)

25.11.2019 5 z 5

Po přečtení jsem pobaveně hledal na různých "pařanských" webech příslušné recenze. Byly vlastně nevědomým potvrzením základních Spitzerových tezí. To byly reakce narkomanů když jim berete drogu :-)

12.04.2023 4 z 5

Led Led Jacek Dukaj

Za mě geniální. Netušil jsem, že se dá takto psát. Pozoruhodný mix alternativní historie, road story, sci-fi, dobrodružného thrilleru, fantasy a filozofického, trochu i náboženského, traktátu. Kupodivu to perfektně drží. V délce knihy nevidím problém, nedělím knížky na tlusté a tenké, nýbrž na dobré a špatné. A Led je zatraceně dobrý. Nemyslím si, že by "rozvláčné filozofování" bylo na obtíž. Ono totiž souvisí s dějem, objasňuje hlubší motivace hlavních hrdinů, stejně jako celkový "světaběh". Úžasně vykreslena je podoba i atmosféra "zamrzlé" Sibiře. Poslední dvě části naprosto dechberoucí. Já jsem nadšen. Dukaj se touto knihou zařadil mezi mé oblíbené autory, doufám, že se dočkáme překladu některé další z jeho knih.

01.02.2023 5 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

velice povedená "road story" s historickou krimi zápletkou. A velmi nečekané vyústění!

15.10.2018 4 z 5

Tajemství červa Tajemství červa Robert Bloch

Velmi důstojné pokračování Lovecraftova odkazu. V první části knihy dochází k originálnímu prolnutí mýtu Cthulhu s egyptskou mytologií. Mně se ale více líbila druhá část, sázející na atmosféru odlehlých končin Nové Anglie.

02.12.2023 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Lepší než Dešťová hůl - horší než Selský baroko :-)

09.04.2019 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

školní radou regionu Peel v kanadské provincii Ontario doporučena k odstranění ze školních knihoven. Prý je "rasistická a násilnická". Koukám, že v radě nesedí jenom ultralevicoví cenzoři, ale navíc ještě naprostí ignoranti...

23.10.2018 4 z 5

Paráda! Mrazivé, děsivé,nutící k (marnému) přemýšlení. Přečteno za jeden večer,nemohljsem se odtrhnout. Nebýt literárně poněkud strohého stylu,dal bych 5/5

22.02.2017 4 z 5

Černá křídla Cthulhu 6 Černá křídla Cthulhu 6 * antologie

Nevyrovnanost jednotlivých povídek je celkově rysem všech "černých křídel", ale v šestém svazku byla podle mě nejviditelnější. Povídky od jedné hvězdy až po pět, nejčastěji tak tříhvězda. Do tohoto svazku také pronikl v Americe tolik rozšířený woke progresivismus. Zatímco jedna z povídek - mimochodem, jedna z nejlepších - se jí neúprosně vysmívá, jiné dvě naopak spáchali svazáci báječného nového světa a ta korektnost z toho čouhá jak sláma z bot...

19.08.2023 3 z 5

Hororové povídky Hororové povídky Dan Angus (p)

S Kingovým stylem nemá kniha společného naprosto nic. Oceňuji vcelku hezké ilustrace...

Upravuji své hodnocení ze 2 hvězd na jednu, neboť jsem si náhodou všiml, že "český Stephen King" nebo jak si to mistr Opatřil - pardon, Angus :-) říká, svou vlastní knihu sám ohodnotil, a to samozřejmě plným počtem hvězdiček :-) Jednak je to trapné a "druhak" to ve mně vyvolalo potřebu korigovat toto výsledkové zkreslení :-)

28.07.2023 1 z 5

Středověk v nás Středověk v nás Martin Nodl

Za mě asi nejlepší stručná přehledovka, navíc čtivě podaná. Není to podrobná badatelská práce, ani nemá tuto ambici. Jde o skvělé "naťuknutí", uvedení do středověkého myšlení a především srozumitelná polemika s neblahým dědictvím osvícenských a marxistických pohledů na středověk.

12.04.2023 5 z 5

Meč králů Meč králů Bernard Cornwell

už se opakuji, ale Cornwell a anglosaská kronika, to je prostě vzor psaní historických románů...

17.12.2020 5 z 5

Válka inspektora Rádla Válka inspektora Rádla Marek Skřipský

Naprosto v pořádku, ne každému se musí líbit. Jenom mě trochu zarazilo, že bych měl vracet diplom :-) Jinak máte pravdu, ty osudy byly složité,mohly se dost lišit. Jen jsem prostě vytvořil určitý příběh v jistých kulisách. Neberu to od Vás špatně a ani vy to ode mě neberte, prosím ve zlém. Jinak, také jsem měl několik příbuzných v odboji. Děda byl členem vojenského odboje (jako prvorepublikový důstojník) astrýc z Jaroměřic seděl v Buchenwaldu, protože někdo gestapu ohlásil jeho účast v SNP, kam potají odešel. Paradoxně, před trestem smrti ho zachránil jeden kolaborant. Znali se totiž dlouhé roky,ještě před válkou....

06.01.2020

Houby z Yuggothu Houby z Yuggothu Howard Phillips Lovecraft

mrazivá,atmosferická jednohubka, akorát na dvě pivka... :-)

10.11.2019 4 z 5

Dějiny Švýcarska Dějiny Švýcarska Georg Kreis

Asi takto...
částečná spokojenost - částečné zklamání.
Nejprve to pozitivní - je dobře, že se na českém knižním trhu konečně objevily komplexní dějiny Švýcarska (poslední vyšly někdy za první republiky, nepočítáme - li publikace ve stylu "letopočet - událost"). Kniha je skutečně dobrým přehledem o švýcarské historii a vývoji společnosti. Psáno poměrně čtivě a jasně.
ALE
Očekával jsem brilantní podrobnou syntézu, podobně jako u Dějin Srbska, nebo Dějin Polska a jiných. To se nestalo. Jde o přehledovku. Sice dobrou, ale opravdu jen přehledovku. I svým rozsahem je oproti zmiňovaným publikacím stěží třetinová.
Největším zklamáním byla kapitola o WW2. Ta byla (naštěstí jako jediná) vyloženě slabá. Chyběla spousta podstatných informací (švýcarské válečné plány, německý plán na invazi do Švýcarska, problémy s ESAP, letecké souboje s Luftwaffe roku 1940 - mimochodem, pro Švýcary velmi úspěšné, atd.), jiné byly podány hodně ve zkratce.
Kniha mi, přes veškerý přínos, přišla poněkud "odfláknutá", hlavně proti zmíněným Dějinám Srbska a Polska.
Vyloženě iritující (až nasírací) bylo čechrání ega autorské dvojice. V každé kapitole autoři neopomenuli dvakrát až třikrát zdůraznit, že "boří mýty", pochlubit se nezapomněli ani v předmluvě. Kdyby se místo samochvály soustředili na informační základnu, udělali by lépe.

29.10.2019 3 z 5

Pardubické restaurace a hotely Pardubické restaurace a hotely Jiří Kotyk

Nejsem "Pardubák",ale mám to město rád a občas se v něm vyskytnu. Tahle kniha je prostě majstrštyk! Kolektiv autorů krásně zachytil zmizelý "hospodský svět" v Pardubicích písmem i fotografií. Kniha není povrchní, ale ani nudně popisná, má úžasnou atmosféru. Ta se ještě umocní,když čtete nad pivkem v oblíbeném podniku :-)

01.01.2019 5 z 5