MaroCZ MaroCZ komentáře u knih

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

Řemeslná úroveň dobrá, protože King prostě psát umí, ale "dobře je za 3". Za mě zklamání a zatím jasně nejslabší věc, kterou jsem od Kinga četl. Jeho vysokou úroveň, na kterou jsem zvyklý bych tady našel jen u dvou povídek - "Dolanův cadillac" a "Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu?" Jinak slabší. U některých povídek jsem se navíc vůbec poprvé při čtení Kinga trochu nudil...

01.04.2024 3 z 5

Československo v období socialismu 1945-1989 Československo v období socialismu 1945-1989 Jan Rychlík

Rychlík, to je vždycky, kvalita, ale vytáčí mě tam jedna drobnost, která se občas objevuje i u jiných autorů. Prostě mi krvácí oči z toho, že neostalinští dogmatici a normalizátoři jsou v knize někdy označováni jako "konzervativci". Sice chápu, proč tomu tak je - drželi se principů původní linie, uplatňované poté, co se dostali k moci - z obecného hlediska je to ale dost nešťastné, protože ideový a politický konzervatismus jako směr je samozřejmě protikomunistický. Mimochodem, tohle vadilo už Margaret Thatcherové - " dodneška mě vyvádí z míry, jak může někdo očekávat, že komunistům tvrdé linie budeme říkat konzervativci." (z knihy Umění vládnout). Jen proto nedávám plný počet hvězd.
Jinak ale vysoce přínosná, dobře napsaná a potřebná kniha. Zvláště dnes, kdy "sečtělí" maturanti u přijímacích zkoušek píší k datu 1968 "konec druhé světové války".

01.04.2024 4 z 5

Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska - II. díl - Jižní Čechy Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska - II. díl - Jižní Čechy Pavel Jákl

Mám rád knihy, historii, jižní Čechy a (dobré) pivo. Takže tato kniha je pro mě absolutním skvostem. Narazil jsem na ni v podstatě náhodou, jedná se o zapomenutý klenot. Autor předvedl naprosto precizní badatelskou práci a shromáždil informace, které asi na jednom místě čtenář jinde nenajde. Zároveň se vyhnul pasti, která u podobných publikací vždy potenciálně hrozí - že se z ní stane "telefonní seznam". Pavel Jákl však disponoval také literárním talentem a kniha je tedy psaná čtivě a poutavě. Z autorových narážek jsem vysledoval, že bych si s ním v mnohém rozuměl. Například jsem s úsměvem přikyvoval, když si dělal legraci ze "znalců", neustále přeceňujících plzeňské. Škoda, že kniha vznikala v době před rozmachem minipivovarů, malých a středních nebo rodinných pivovarů. Zmírnilo by to její lehce melancholický tón. Pan Jákl by měl určitě radost, kdyby věděl, že například pivovary ve Stráži nebo Soběslavi byly obnoveny (byť už ne jako měšťanské) a vaří skutečně výborné pivo. Velká škoda, že pan Jákl v roce 2018 zemřel a jeho úžasná encyklopedie tak zůstane omezena pouze na 2 svazky. Aspoň, že stihl mé "zlaté" jižní Čechy.

25.02.2024 5 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Jako autor mu závidím ty bytostně originální a přemýšlivé náměty :-)

10.01.2024 4 z 5

Zápasy, které změnily můj život - Poločas první 1974-2004 Zápasy, které změnily můj život - Poločas první 1974-2004 Jaromír Bosák

Ale jo... velmi příjemná oddechovka před spaním. Navíc, některé zápasy, které JB popisuje, mám také spojeny s určitými životními momenty, na které rád vzpomínám. Ovšem nepatřím mezi natolik "skalní", abych mohl dát více.

10.01.2024 3 z 5

Vlk z Wessexu Vlk z Wessexu Matthew Harffy

Za mě literární událost roku! Výborné téma, skvělá atmosféra, příběh, který "nepustí", perfektně zpracované reálie a sympatický hlavní hrdina. Mimochodem, nečetl jsem román, kde by byla takto zdařile vykreslena role lesa v raně středověkém světě...

02.12.2023 5 z 5

Tajemství červa Tajemství červa Robert Bloch

Velmi důstojné pokračování Lovecraftova odkazu. V první části knihy dochází k originálnímu prolnutí mýtu Cthulhu s egyptskou mytologií. Mně se ale více líbila druhá část, sázející na atmosféru odlehlých končin Nové Anglie.

02.12.2023 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Skvěle napsaný příběh, který mě vůbec nezaujal. Pozdější "Něžná je noc" mi přijde mnohem poutavější

16.10.2023 3 z 5

Nové hedvábné stezky: Přítomnost a budoucnost světa Nové hedvábné stezky: Přítomnost a budoucnost světa Peter Frankopan

Hedvábným stezkám jsem dal "lepší 4 hvězdy", jejich pokračování udílím "horší 4 hvězdy". Ale pořád 4 hvězdy :-)

10.09.2023 4 z 5

Toulky historií Pardubic Toulky historií Pardubic František Šebek

Skvělá přehledovka, navíc opatřená zajímavým kaleidoskopem historických příběhů jednotlivých míst v Pardubicích. Vše opatřeno bohatým fotomateriálem.

05.09.2023 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Od Kinga člověk už pokaždé očekává vysokou kvalitu, ovšem Pohádku považuji za jeho nejlepší dílo.

05.09.2023 5 z 5

Hedvábné stezky: Nová historie světa Hedvábné stezky: Nová historie světa Peter Frankopan

Skvěle zpracovaná, čtivě psaná kniha, která přináší velmi ojedinělý úhel pohledu na světovou historii. Poprvé jsem si ji koupil v anglickém překladu na doporučení kamarádky, když jsem odlétal ze Švýcarska a zbyly mi franky. Když jsem později zjistil, že vyšla také česky, pořídil jsem si i český překlad a musím říct, že čtivost a spád si udržují obě verze. Dal bych 5 hvězd, kdyby kniha bohužel neobsahovala pár historických nesrovnalostí, o kterých píše jeden z hodnotitelů níže. Takže za mě "lepší" 4 hvězdy

05.09.2023 4 z 5

Černá křídla Cthulhu 6 Černá křídla Cthulhu 6 * antologie

Nevyrovnanost jednotlivých povídek je celkově rysem všech "černých křídel", ale v šestém svazku byla podle mě nejviditelnější. Povídky od jedné hvězdy až po pět, nejčastěji tak tříhvězda. Do tohoto svazku také pronikl v Americe tolik rozšířený woke progresivismus. Zatímco jedna z povídek - mimochodem, jedna z nejlepších - se jí neúprosně vysmívá, jiné dvě naopak spáchali svazáci báječného nového světa a ta korektnost z toho čouhá jak sláma z bot...

19.08.2023 3 z 5

Amerika ve válce: USA v letech 1961-1975 Amerika ve válce: USA v letech 1961-1975 Martin Kovář

"Marty" Kovář mě učil na historii, kde patřil z mého pohledu k nejlepším učitelům. Na jeho přednášky rád vzpomínám, vždycky měl plno, chodili i studenti z jiných oborů. "Amerika ve válce" je vynikající, poutavým a přitom hutným stylem sleduje několik různých rovin, které ve výsledku tvoří celek. Zhltnul jsem ji za pár dní. Kniha je na 5 hvězd, ovšem z čistě subjektivních pohnutek - za tu adoraci Woodstocku a Vlasů - dávám 4. Promiňte, pane profesore :-)

19.08.2023 4 z 5

Měšťan a šelma: S vojskem ve městě za třicetileté války Měšťan a šelma: S vojskem ve městě za třicetileté války Jan Kilián

Unikátní, odborně precizní, čtivé, zajímavé. Před lety jsem četl Kiliánovu stať "Na kvartýru", publikovanou ve čtvrtletníku Historie a vojenství, takže s koupí knihy jsem neváhal. Se zájmem přečtena na jeden zátah během cesty do Gdaňska. :-)

28.07.2023 5 z 5

Hororové povídky Hororové povídky Dan Angus (p)

S Kingovým stylem nemá kniha společného naprosto nic. Oceňuji vcelku hezké ilustrace...

Upravuji své hodnocení ze 2 hvězd na jednu, neboť jsem si náhodou všiml, že "český Stephen King" nebo jak si to mistr Opatřil - pardon, Angus :-) říká, svou vlastní knihu sám ohodnotil, a to samozřejmě plným počtem hvězdiček :-) Jednak je to trapné a "druhak" to ve mně vyvolalo potřebu korigovat toto výsledkové zkreslení :-)

28.07.2023 1 z 5

Vzpoura proti modernímu světu Vzpoura proti modernímu světu Julius Evola

Evolovi se určitě nedá upřít neotřelost, rozhled, ani schopnost intelektuální provokace. Souhlasil bych i s jeho základní obecnou tezí. Problém je, že si často pomáhá mýty, ahistorickými či "ezo" úvahami nebo pouhými osobními dojmy. Jeho "výklad dějin" je do značné míry neudržitelný, celkem snadno se dá napadnout jeho konstrukce "Tradice". Autor si je toho sám vědom a případné výtky "odráží" slabým "argumentem", že mýtus je pravdivější než historie. Nepodceňuji roli mýtů pro dějinné vědomí, avšak ne v tom smyslu, jaký mu dává Evola. Pro značnou část Evolových závěrů tedy platí okřídlené "Carbage in - carbage out." Třetí hvězdu přidávám pouze zásluhou Evolovy schopnosti zaujmout.

28.07.2023 3 z 5

Českobudějovicko II. pravý břeh Vltavy Českobudějovicko II. pravý břeh Vltavy Daniel Kovář

Pro nás, co považujeme Třeboňsko a pravobřežní Českobudějovicko za nejkrásnější kuis planety, srdcovka. Velmi dobře a přehledně zpracováno, zajímavé informace

20.05.2023 5 z 5

Kultura středověké Evropy Kultura středověké Evropy Jacques Le Goff

Určitě velmi přínosná a skvěle zpracovaná kniha, kterou by žádný zájemce o středověk neměl opomenout. Navíc čtivě podaná a opatřená bezvadným "pomocným aparátem". Le Goff byl prostě TOP medievalistou. Proč tedy "jen" 3 hvězdy? Inu, zejména proto, že Le Goff v textu nezapřel své členství v Socialistické straně Francie. Jak už psal kdosi níže, ta kniha je skutečně determinována marxistickým pohledem na středověk a dějiny společnosti obecně. Je to fakt škoda, té skvělé knize to hrozně ubližuje. Sekundárně pak je třeba uvést, že vzhledem k době napsání kniha obsahuje několik málo tvrzení, která dnes už historici většinou přehodnotili (např. pohled středověké společnosti na děti). Ale málo platné - zájemcům o středověk jednoznačně doporučuji (ideálně však v kombinaci s dalšími pracemi)

20.05.2023 3 z 5

Po přečtení jsem pobaveně hledal na různých "pařanských" webech příslušné recenze. Byly vlastně nevědomým potvrzením základních Spitzerových tezí. To byly reakce narkomanů když jim berete drogu :-)

12.04.2023 4 z 5