Československo v období socialismu 1945-1989

Československo v období socialismu 1945-1989 https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451871/bmid_ceskoslovensko-v-obdobi-socialismu--Zgw-451871.jpg 5 35 7

Nová kniha uznávaného historika přináší celkový pohled na dějiny Československa za socialismu. Jan Rychlík nezačíná své líčení „vítězným únorem“ 1948, ale už v roce 1945. Ukazuje, jak v poválečné situaci byly myšlenky socialismu přijímány většinou obyvatel, zároveň ale „třetí republika“ předznamenala perzekuce 50. let. V dalších kapitolách se věnuje stalinismu přelomu 40. a 50. let, období tání a tuhnutí po Stalinově a Gottwaldově smrti, „zlatým šedesátým“. Samostatná kapitola je věnována pokusu o reformu systému v roce 1968. V kapitolách o normalizaci a pádu komunistického režimu rozebírá příčiny stagnace režimu a jeho konce. Kniha, navazující na předchozí autorovy úspěšné práce, je komplexním přehledem politických, hospodářských i sociálních dějin období, jehož důsledky dodnes hluboce ovlivňují naši přítomnost.... celý text

ŽralokPeet
04.04.2024 5 z 5

Hezky souhrnně popsaný pohled na normalizaci.

MaroCZ
01.04.2024 4 z 5

Rychlík, to je vždycky, kvalita, ale vytáčí mě tam jedna drobnost, která se občas objevuje i u jiných autorů. Prostě mi krvácí oči z toho, že neostalinští dogmatici a normalizátoři jsou v knize někdy označováni jako "konzervativci". Sice chápu, proč tomu tak je - drželi se principů původní linie, uplatňované poté, co se dostali k moci - z obecného hlediska je to ale dost nešťastné, protože ideový a politický konzervatismus jako směr je samozřejmě protikomunistický. Mimochodem, tohle vadilo už Margaret Thatcherové - " dodneška mě vyvádí z míry, jak může někdo očekávat, že komunistům tvrdé linie budeme říkat konzervativci." (z knihy Umění vládnout). Jen proto nedávám plný počet hvězd.
Jinak ale vysoce přínosná, dobře napsaná a potřebná kniha. Zvláště dnes, kdy "sečtělí" maturanti u přijímacích zkoušek píší k datu 1968 "konec druhé světové války".

Ninous
18.11.2022 5 z 5

Divím se, že někteří čtenáři očekávají od odborné publikace čtivost a vtažení do děje. Jedná se o texty vycházející z vysokoškolských přednášek, nikoli pohádky na dobrou noc. Je to ucelené dílo, které sedne odborné i laické veřejnosti, "přehledovka".

Blue
16.06.2022 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o době, jejíž konec jsme ještě mnozí zažili a nyní se mnohdy nestačíme divit, když čteme o tom, jaké to bylo. Jan Rychlík to uchopil věcně, "objektivně", bez pokušení něco zveličovat, nebo umenšovat. Kdo se chce seznámit s dobou socialismu u nás, nechť sáhne po této knize.

Psaran
30.11.2021 4 z 5

Kniha s ohledem na svůj rozsah nejde úplně do detailů, spíše popisuje stav na základě archivních dokumentů. Např. odmítnutí Marshalova plánu je popsáno jednou větou. Díky tomu to není úplně čtivé, člověk se občas ztrácí ve změti jmen a jejich funkcí. Nepříliš vhodné je subjektivní hodnocení autora některých událostí (např. odsunu). Ale nepochybně to je nejucelenější dílo na toto téma.

O77
03.11.2021 4 z 5

Odborná publikace, kterou zkousne i normální čtenář. Podle mě se, ale ne vždy podařilo historikovi zachovat od událostí patřičný profesionální odstup.

Jack93
15.10.2021 5 z 5

Začněme jedním minusem. Upřímně jsem čekal poněkud čtivější formu. Takovou, která by mě více vtáhla do děje, jelikož československé dějiny po 2. světové válce jsou nesmírně turbulentní a fascinující. Např. kniha 1948: Vítězný únor se mi líbila více. Platí však, že Rychlíkovo dílo je komplexní a zabývá se i méně znamými fakty, které však přispěly jako dílek skládačky do celkového obrazu tehdejší doby a aparátu komunistické moci. Rozhodně by mělo jít o povinnou četbu.

socialismus české dějiny rok 1945-1948 komunistický režim rok 1948-1989

Jan Rychlík