Středověk v nás

Autor se v této esejisticky pojaté práci zamýšlí nad jen zdánlivou moderností současného světa. Na příkladech středověkého a současného vnímání času, prostoru, prožívání dětství a stáří, eschatologie, vztahu k penězům, k uzavírání manželství, k migracím na větší vzdálenosti i uvnitř města ukazuje, jak mnoho mají lidé současnosti společného s lidmi středověku, jak se v mnoha ohledech jen zdánlivě změnily každodenní mody lidského chování a myšlení. Mimo to si detailně všímá stále rostoucí dohlížitelské role státu, jenž člověka současnosti v mnoha ohledech zbavuje dřívější svobody, stejně jako ho ve svobodném uvažování omezují společenské stereotypy a předsudky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220552/big_stredovek-v-nas-IZQ-220552.jpg 4.133

Kniha Středověk v nás

Lejčís

Pokud chcete věrnou a spolehlivou odbornou knihu pojednávající o středověku, která je psaná srozumitelným jazykem dostupným i laikům neznalým odborných termínů či kontextu, jste na správném místě :)

barlow
28.08.2017

Povedená sonda do středověké společnosti, která se ne ve všech liší od dnešní doby. Občas trošku moc odborné, ale jinak velmi zajímavé čtení.

bookworm007
13.04.2017

Velmi zajímavá knížka, která není pojatá beletristickou formou, tak si myslím, že není úplně pro každého. Ovšem čtenář, který se zajímá o problematiku středověku a historii obecně v ní najde mnoho zajímavých pasáží.

vincek1
12.02.2017

Souhlasím s hanocri, zajímavá, přehledně napsaná kniha o období, které konkrétně mě zajímá. Knihu jsem měl vypůjčenou z knihovny. Zkusím ji sehnat, protože je to opravdu zajímavý pramen, který se hodí mít doma.

hanocri
01.02.2016

Dal jsem Nodlově publikaci 4/5 kvůli tomu, že jsem ji zatím nedočetl, tak nechci být příliš hrrr s absolutním verdiktem :) Navíc nejsem medievalista, takže se neodvažuji hodnotit po odborné stránce.
Nicméně Nodl píše čtivě (podle mě mnohem čtivěji než Le Goff nebo Bloch; tam to ale může být na druhou stranu zapříčiněno překladem, který určitě není snadný) a vyvrací některé mýty, které o středověku u nás pravděpodobně panují (např. že rodičovská láska k dětem nebyla tak silná jako dnes).
I když někoho zrovna středověk nepřitahuje, myslím, že Nodlova kniha má jakýsi univerzální půvab a dokáže v člověku zažehnout jiskru zvídavosti.