Marmarek Marmarek komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Působivé, přitom jednoduché a přístupné. Překvapilo mě, jak už je to staré. Zajímavý úkrok v poslední části.

08.12.2022 4 z 5

Tajemný plamen královny Loany Tajemný plamen královny Loany Umberto Eco

(SPOILER) Kvůli první, a zejména prostřední části dávám čtyři hvězdičky, jinak jsem uvažoval i nad třemi. Postupné odkrývání a spekulace mě bavily, marná snaha pospojovat paměť z fragmentů se mi líbila a užíval jsem si typické rekvizity, jakými jsou tajná místnost, mluvící jména, citáty z knížek atd. Zejména oceňuji pohled na fašistickou minulost Itálie, stejně jako pokrytecky pojímané katolictví a odraz obojího v (pop)kultuře: náznaky, jaké množství lidí to ovlivnilo, případně zabilo, netřeba říkat otevřeně. Bohužel, třetí část to pro mě dost strhla dolů - některé věci se zbytečně dovysvětlí (jak říkám, spekulace jsou zajímavější) a objasní, ale poněkud banálním způsobem, zcela v duchu literárních klišé, což může být samozřejmě další postmoderní hříčka, ale čekal bych víc. Závěrečné shrnutí dosavadních fragmentů v poněkud příliš průhledné variaci na apokalypsu (a pro nedovtipné se to slovo musí i použít) a úplný závěr přesně podle očekávání, to mě zklamalo. Ale mám pocit, že jsem byl podobně zklamán i koncem Pražského hřbitova, Ostrova včerejšího dne a Baudolina. On i konec Jména růže jede přesně podle očekávaného schématu a v duchu literárních šablon, ale zvládnuto je to lépe, alespoň si myslím.

02.12.2022 4 z 5

Tráva zpívá Tráva zpívá Doris Lessing

Skvělá bezvýchodnost situace, popis rasismu, nemožnost pochopit komplexnost tragédie... doporučuji si po dočtení znovu přečíst první kapitolu.

02.11.2022 4 z 5

Dánská občanská válka 2018-24 Dánská občanská válka 2018-24 Kaspar Colling Nielsen

(SPOILER) Viděl jsem jako divadelní hru od Divadla Na zábradlí a mocně mě to zasáhlo. Od té doby jsem si chtěl knihu přečíst. Ve srovnání s hrou mě ale silně zklamala, jinak bych dal své průměrné tři hvězdičky. Válka vlastně není pořádně popsána (možná zaujme Dány, protože se popisuje, co se děje na konkrétních kodaňských ulicích), zbytek působí jako samostatné povídky navěšené na kostru, s níž nemají nic společného. Některé jsou i vyloženě banální: rajče působí jako školní slohová práce. Myšlenky nejsou dost rozpracované, popisy dost zajímavé, struktura se pozvolna rozpadá. Nepomáhá ani průběžné odkazování mezi kapitolami (je namátkové a nedostatečné) nebo na jiná díla (Farma zvířat, Medvídek Pú, Havran). Leonora málo přiblížena na to, aby vztah hrdiny k ní mohl čtenáře zaujmout. Představy o budoucnosti za 400 let silně naivní, přestárlí dekadenti se ještě dost drží v rámci současného normálu a představa, že bude stále existovat něco jako kavárny, počítačové hry a seriály dnešního typu je úsměvná :) Zajímavější vylíčení blízké budoucnosti s podobnými bizarnostmi, včetně zmutovaných mluvících zvířat, nabízí Sorokin.

02.11.2022

Arrowsmith Arrowsmith Sinclair Lewis

(SPOILER) Moc dobrá kniha, ale překlad a úprava (1993, Knižní klub) dost mizérie, archaický jazyk, chyby, překlepy a špatné rozdělování slov. Tuším jedna postava označena posměšně jako chlápek žehlička - že by iron man? Nevím. Každopádně obsahově skvělé, nadčasově platné kritické myšlenky, postavy, které přirostou k srdci, ačkoli vlastně nejsou moc sympatické. Doporučuji,

27.10.2022 5 z 5

Zahalená planéta: Vlastiveda pozemšťana Zahalená planéta: Vlastiveda pozemšťana Anton Markoš

Koncepčně by to mohlo být lepší, celé mi to přišlo jako úvod ke klimatické historii Země, která pak nepřišla. Ale je zde spousta zajímavých věcí, které asi řada lidí neví a vědět by měla, proto čtyři hvězdy

22.08.2022 4 z 5

Ostrov búrok Ostrov búrok Ken Follett

Milé překvapení, v rámci žánru. Místy docela klišé a bylo i celkem jasné, jak to dopadne, ale protože jsem čekal málo, dávám 4.

16.08.2022 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Super, ale po tom humbuku jsem asi čekal víc... Svědectví od Kinga bylo mnohotvárnější.

16.08.2022 3 z 5

Hledání vymyšlené říše Hledání vymyšlené říše Lev Nikolajevič Gumiljov

Super, i když někdy asi dost subjektivní. Skvělý je i doslov, který shrnuje roztroušené zmínky o říši kněze Jana. Viz též Baudolino od Eca.

06.06.2022 4 z 5

Chazarský slovník Chazarský slovník Milorad Pavić

(SPOILER) Chazarský slovník má být letos na divadelním festivalu. Jelikož mám rád zaniklé kultury, mám koupený lístek. Čirou náhodou (nebo ne? :)) jsem pak narazil na románovou předlohu, kterou jsem do té doby neznal. V lecčems připomíná mého oblíbeného Borgese: rozhledem autora, chaotickou kompozicí, tematikou snů i nadhledem a ironií. Kromě Chazarů je dobré vědět trochu málo o kabale a gnostických sektách, ale možná zase ani tolik ne, možná to bude spíš inspirace se o tom víc dozvědět. Propojení mezi částmi slovníku jsou možná různými způsoby, nakonec se mi zdálo, že každá postava má něco společného snad s každou z ostatních. Jediné, co bych trochu vytkl, je že někdy jsou souvislosti až moc dořečené, čtenáři podobného díla by snad došly (např. se doslovně zopakuje nějaká věta, i když vám už je jasné, jak ta dvě místa ve slovníku souvisejí)... ale tolik to zase nevadilo. Na divadlo se o to víc těším, jsem zvědavý, jak ho udělají.

02.06.2022 5 z 5

Antialkorán aneb nejasný svět T. H. Antialkorán aneb nejasný svět T. H. Patrik Ouředník

Řekl bych, že výstižné v mnoha směrech, ale jak už v komentářích zaznělo, vypadá to trochu jako vyřizování účtů s Halíkem a textu ani moc neprospělo, že jde o čtyři původně samostatné věci (opakuje se). Některé obrazy (kavárna) jsou super. K něčemu bych měl i výhrady: diskriminace náboženství se od rasy a národa zase tolik neliší. Autor píše, že náboženství je o rozhodnutí, ale i rasa a národ jsou víceméně sociální konstrukty a kritéria a rozlišovací znaky jsou dost libovolná a v rukou těch, kteří mají moc a chtějí na základě nich škatulkovat. Dále mi přišlo zvláštní, že jako něco špatného jsou otvírací hodiny bazénu jen pro ženy - to bych zrovna bral jako určitou vstřícnost vůči muslimkám, předpokládám, že to není na celý den a ostatní tam mohou jít jindy. Osobně by mi nevadil ani specializovaný bazén, stejně jako máte košér a halal restaurace. Jít do košér restaurace a říkat, že jste ve svobodné zemi a chcete vepřové, taky zavání hloupostí. Občas najdeme i podivné oslí můstky. "To byl poslední případ odsouzení za rouhání v Evropě. Do roku 2015." Jako kdyby šel teroristický útok srovnávat se státním odsouzením. Atd. Ale SAMOZŘEJMĚ JE SUPER, ŽE TAKOVÉTO TEXTY MOHOU VZNIKAT A VZNIKAJÍ :)

30.05.2022 3 z 5

Brodiova zpráva Brodiova zpráva Jorge Luis Borges

(SPOILER) Borges, jak má být. Já ho mám moc rád. Navzdory doslovu si ale nemyslím, že "návrat k realističtějším námětům mu tak prospěl. Kdyby nebylo titulní povídky, dám možná jen tři hvězdičky )a to mám tematiku jižní Ameriky rád). Ale rozhodně to za přečtení stojí.

30.05.2022 4 z 5

Tychona Brahe cesta k Bohu Tychona Brahe cesta k Bohu Max Brod

(SPOILER) Ještě se mi asi nestalo, abych dal knize hodnocení jako první :) Byla to také první kniha od Broda, kterou jsem přečetl. Je pěkně psaná a zajímavá i svým obsahem, ale vydání z roku 1917 má už své mouchy, zejména jazykové, ale i některé popisné a úvahové pasáže jsou trochu moc zdlouhavé. Určitě se mi to ale líbilo. Uvěřitelnější by pro mě kniha byla, kdyby skončila Tychonovu skeptickou litanií, úplný konec je nečekaně pozitivní. Chápu, proč tam je, ale už mi to nepřišlo tak uvěřitelné.

22.05.2022 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 1. - 2. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 1. - 2. díl Jaroslav Hašek

Tak konečně mám přečtenou tuhle klasiku. Možná pořád dokola to samé, ale znám lidi, kteří to čtou namátkou vždy kousek na jakékoli stránce, takže k tomu to sedí. Místy vlastně i trochu děsivé svou apatií k různým brutalitám, ale i skvělá satira a humor. Díky všemožnému slangu pro dnešního člověka možná i trochu oříšek :)

07.05.2022 4 z 5

Idioti mají přednost Idioti mají přednost Bernard Malamud

Milé překvapení.

07.05.2022 4 z 5

Řeka, která teče pozpátku Řeka, která teče pozpátku Jean-Claude Mourlevat

(SPOILER) Nikoliv špatné, ale vím, že už se ke knize nevrátím. Magických dětských knih znám více a řada z nich mi přijde lepších (Malý princ, Nekonečný příběh, Alenka). Kniha má krásné ilustrace, ale přijde mi velmi nekonfliktní, kromě medvědů a čarodějnice, což se obojí vyskytne jen na chvilku, tu vlastně není žádné zlo (srov. s anotací), víceméně jde jen o zádrhely na cestě. Příběhu myslím rovněž moc neprospívá, že je vyprávěn dvakrát - sice to vyplní bílá místa, ale nepřinese nic nového. Snad kdyby závěr s horou byl až na konci té druhé poloviny... Linie s ptáčkem nedořešená. V jednu chvíli se říká, že je zakletý už tisíc let. Tak proč potřebuje tu vodu nesmrtelnosti? A pokud to byl zakletý člověk, nikdo se netázal na jeho názor. Naopak se zdá, že teď bude zakletý na věky... Rozhodně tu jsou pěkné nápady (život v poušti nanečisto).

24.04.2022 3 z 5

Má nejmilejší kniha Má nejmilejší kniha Markéta Pilátová

Myslím, že Pilátovou miluju.

11.04.2022 5 z 5

Tahle kniha je teplá Tahle kniha je teplá Juno Dawson

Vlastně super, kdybych byl mladší, dám těch hvězdiček víc :)

03.04.2022 3 z 5

Černé hory Černé hory Janet Tanner

Přečteno v rámci výzvy - oblíbená kniha rodičů. Sám bych si ji nevybral. Myslím, že je vidět, jakou neplechu mohou nadělat sériově vyráběné obálky a anotace, psané někým, kdo knihu nečetl...

03.03.2022 3 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

(SPOILER) Jsem u rodičů v karanténě a neodolal jsem :) Je asi zbytečné něco psát o tom, že dnes už nenadchne zabíjení zvířat jen tak pro zábavu nebo rasistické popisy černochů, to zde již napsali jiní. Mně nyní dala kniha povědomí o několika cestovatelích a aviaticích/aviatičkách, které jsem předtím neznal. Z dětství jsem si pamatoval jen vyhazování věcí z koše. Tehdy jsem ale nemohl porovnávat místní názvy s Google Maps. Verne musel být opravdu dobře nachystán a obeznámen s látkou.

16.02.2022 3 z 5