Margerite Margerite komentáře u knih

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

Audiokniha a opět skvělé. Doporučuji!

10.11.2023 5 z 5

Klíč 17 Klíč 17 Marc Raabe

Docela zajímavý rozjezd, trošku utahaný střed a nakonec ne moc věrohodné vysvětlení, proč vlastně byla úvodní vražda taková, jaká byla. Za mě nejspíš proto, aby knížka přilákala čtenáře. Poslední roky se ve světě krimi a thrilleru přímo soutěží o nejbrutálnější a nejnechutnější vraždu. K tomu se přidává poměrně špatný překlad, protože použít v jedné větě hovorovou koncovku a k tomu jmenný tvar přídavného jména je na mě už fakt moc. A nebylo to jen jednou a nebylo to jen tohle. Kdo dnes říká "proklatě"? Ve vypjatých scénách to bylo spíš k smíchu. Takže závěr: neurazí, nenadchne, jako hooodně odpočinkové čtení ano, ale do druhého dílu nepůjdu.

07.11.2023 3 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

V druhém díle je příběh nohem lepší a dala bych 4*, nebýt toho katastrofálního překladu. Doslovně překládané idiomy a věty nedávající smysl. Kdybych napsala, že to byl google překladač, tak bych ho tím urazila. Tohle mě vážně nebaví. Dobrá knížka s dobrým příběhem a zabijí to překladem. Velká škoda.

28.10.2023 3 z 5

Na útěku Na útěku Harlan Coben

Pro mě první Harlan Coben v knižní podobě. Zatím jsem znala jen seriály natočené podle jeho knih. Bylo to akční, bylo to svižné, ale nemělo to hloubku, občas to bylo přitažené za vlasy a těch náhodiček tam bylo na můj vkus prostě moc. Jako nenáročná četba před usnutím, když potřebujete vypnout, to může být fajn. Ale např. proti severské krimi mnoha autorů Coben za mě neobstojí. I proto dávám jen 3*, ale možná po něm šáhnu někdy zase, až budu potřebovat úplně vynout a o četbě nepřemýšlet.

27.10.2023 3 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

(SPOILER) Bacha! Nečíst, pokud nemáte přečteno! Spoiler!

Tak tohle Louise Penny v životě neodpustím. Zabije Petera, když byl takovou dobu pryč a já se těšila, že se konečně zase dají s Clarou dohromady. Ano, byl by to laciný happy end, ale mě by se moc líbil. Gamache tentokrát na druhé koleji a vůbec mi to nevadilo. Zapojení madam Gamachové na mě trochu na sílu, naopak z Myrny se stává jedna z mých nejoblíbenějších postav. Případ tentokrát ne tak akční, o to ale napínavější a opravdu nechápu, jak Louise Penny vymýšlí ty vypointované, bystré a úžasně vtipné dialogy mezi postavami. Tohle jí vážně závidím.

13.10.2023 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Nedočteno, hodně slabé. A to mám autorovo Oddělení Q moc ráda.

30.09.2023 2 z 5

Co po ní zbylo Co po ní zbylo Eric Rickstad

Krásná kniha, jako závěr tetralogie i samostatně.

15.09.2023 5 z 5

Krvavé skládanky Krvavé skládanky Nadine Matheson

Pro mě zklamání, ohraný neoriginální příběh, snaha o co největší brutalitu a navrch otřesný překlad. Víc než průměr to určitě není. Kdo chce kvalitní detektivku/thriller, ruce pryč.

03.09.2023 3 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Půjdu proti proudu a dám jen 3*, i když jsou za mě hodně silné. Příběh za mě až příliš tlačí na pilu, snaží se šokovat, struktura je prostě jednoduchá, chronologická a nejhorší je za mě asi překlad, u některých slov jsem přemýšlela, jestli je to vůbec česky. Skladba některých vět naprosto šílená. Pachatele uhádnete dlouho před koncem. Přesto, kniha své jisté kvality má, zkusím další díl. Už u více sérií se mi osvědčilo u toho prvního přimhouřit oko, protože ty další jsou často lepší a lepší. Navíc Tilly nejde nemilovat, že.

31.07.2023 3 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Tohle že napsal autor Harryho Hola? To se mi ani nechce věřit. Ztráta času, velmi slabé, po literární i příběhové stránce. Velké zklamání.

08.07.2023

Podzimní vražda Podzimní vražda Mons Kallentoft

Za mě tentokrát o něco slabší než předchozí díly. Nějak mě kriminální zápletka nedokázala vtáhnout, snad kvůli tomu, jak byly oběti nesympatické. Už jsem si poměrně zvykla na monology poletujících duší, které mě v prvních dvou dílech irtitovaly opravdu hodně. Naopak oceňuju osobní linku Malin i ostatních, tam to je na 5*. Psychologická sonda do duše alkoholika je velmi realistická.

04.07.2023 4 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Kdysi viděno jako seriál, teď posloucháno jako audiokniha. Obojí skvělé, naštěstí jsem pachatele zapomněla, i když hlavní twist jsem si pamatovala, ale nevadí. Zasloužených 5*. Jsem zvědavá na druhý díl, ten mám ze seriálového zpracování uložený v hlavě jako poněkud slabší.

29.06.2023 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Tentokrát Gamache méně dokonalý, což mi sedlo. Prostředí kláštera uklidňující, vraždička být musí, ale i tak mi knížka mnoho večerů poskytovala uvolnění a klid v duši, což jsem opravdu potřebovala. Hvězda dolů za ne moc přesvědčivou argumentaci, jak vlastně Gamache vraha odhalil.

15.06.2023 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Napsáno skvěle, ale jak mnozí píší, už je to moc překombinované a přitažené za vlasy. Proto ta hvězda dolů.

02.06.2023 4 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Za mě zatím nejslabší díl. Na mě až moc senzací, konspirací, podivných náhod a podobně. Škoda. Nějak mi to tentokrát neodsýpalo a musela jsem se nutit číst.

15.05.2023 3 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Námět zajímavý, anotace zaujala, ale to zpracování. Jazyk hodně jednoduchý až prostý a jak už někteří psali, klišé nad klišé. První půlka se mi zdála o něco lepší, ta druhá slabší. Když srovnám se "svými" čtyřhvězdičkovými knihami, nemohu tady dát víc než tři. Bohužel, potenciál tu byl. Ale podle zdejších názorů zkusím autorovu detektivní retro sérii, prý by měla být o dost lepší.

15.04.2023 3 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Někde mezi 3* a 4*, nakonec jsem se přiklonila ke 4*. Terpve během čtení jsem zjistila, že jde o starší sérii, jejíž první díl se odehrává na začátku 90. let. Za mě nevadí, jen člověk musí přistoupit na svět bez mobilních telefonů a internetu. Zarazila mě i hubenost knížečky, na detektivku je opravdu dost útlá. Asi proto jsem ani na konci neměla úplně jasno v postavách, pletla si Jacka s Jimem, Bobbyho s Billym a podobně. Délka bude i důvodem, proč jsou za mě postavy nedostatečně psychologicky propracované, snad s výjimkou samotné Kate, emaa a snad částečně Abela. Celkově byl příběh fajn, i když mám raději pomalejší, košatější vyprávění. Oceňuju postavu Kate, kterou autorka stvořila v době, kdy hrdinky ženy a ještě navíc z minorit nebyly vůbec in. Snad proto jsem nakonec tu půlhvězdu přidala. S dalšími díly hodnocení zde na Databázi stoupá, takže jdu do toho, přidávám sérii k oblíbeným.

02.04.2023 4 z 5

Příšeří Příšeří Ragnar Jónasson

Za mě slabší než 1. díl. Huldu jsem si v Temnotě oblíbila, takže jsem byla ráda za pokračování. Se zasazením děje do minulosti nemám problém. Spíš mi vadila časová, místní i dějová roztříštěnost a příliš velké množství postav. K tomu přidejte kratinké kapitoly. Na mě už to bylo moc nekonzistentní. Navíc mám pocit, že se vytratila všudypřítomná ponurost, která čišela z 1. dílu, což je za mě škoda. Přesto zkusím i 3. díl, Huldin osud mě zajímá.

01.03.2023 3 z 5

Práskač Práskač Jan-Erik Fjell

Slabší 4*. Příběh dobrý, i když mafii moc ráda nemám, tady to šlo. Nějak mi nesednul překlad, kde vtip občas nevyzněl jako vtip a domýšlela jsem si vše až zpětně, nevím, zda chyba originálu, překladatele či moje. Každopádně zkusím druhý díl, Brekke je sympaťák.

26.02.2023 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Velmi dobře napsané, hlavní první polovina knihy mě úplně strhla. Druhá je podle mě zbytečně pomalá, jedno falešné obvinění za druhým. Dále bych vytkla místy horší překlad, ale ještě v normě. A taky jsem odhalila vraha poměrně brzo, což se mi nestává často a docela mě to překvapilo a mrzelo zároveň. Většina autorů se mnou vždycky doslova vyběhne a do poslední chvíle netuším, kdo je pachatel. Ale jo, Sayer přidávám k oblíbeným sériím, hlavně jsem zvědavá, jak to bylo s Jakem.

11.02.2023 4 z 5