MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Musím říct, že tato kniha je ze všech tří nejslabší. Asi je to tím, že je první. Nevím, ale kdybych si ji přečetla jako první, tak by mě od ostatních (, které byly super) odradila.
Každopádně je to opět uklidňující čtení před spaním.

03.07.2020 2 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Musím se přiznat, že kromě povinné četby jsem poezii obcházela obloukem. A nechápu proč.
Kniha je velmi příjemná zejména před spaním. Člověka příjemně naladí a zklidní.
Když člověk věnuje pozornost textům, mnohé věci si uvědomí. A proto je tato kniha úžasná. A k tomu ty fotografie. Nádhera

02.06.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Musím ocenit zvláštně zajímavý námět. Spolubydlící spící v jedné posteli a nesmí se potkat. Fakt super. .
Kapitoly se střídají z pohledu Lea a z pohledu Tiffy, která je mimochodem správně praštěná a její styl musí být top. Kniha odsýpá rychleji díky lístečkům, které si navzájem nechávají po celém bytě. Co se týče těchto dvou tak mě opravdu pobavila sprchová scéna.
Velmi jsem si oblíbila Holly, která byla úžasná a roztomilá. S Richiem a Rachel jsem se vždycky zasmála.
Bohužel musím napsat to, že se vlastně nic moc v knize nedělo a děj byl snadno předvídatelný. Ale rozhodně je to výborná odpočinková kniha, s tímto super námětem si autorka mohla více pohrát.

10.05.2020 2 z 5

Spermie v kelímku Spermie v kelímku Ivana Kulhánková

I když se mě toto téma netýká, jsem moc ráda, že jsem si knihu pořídila a přečetla. Jsem porodní asistentka a tak mě téma problematiky s početím zajímá. Autorku sleduji už delší dobu na Instagramu a mám ji ráda.
Už po pár stránkách jsem věděla, že se mi bude kniha líbit. Text je psaný tak jak Ivče zobák narostl a tím je to osobitější. Měla jsem pocit jakoby mi svůj příběh vyprávěla kamarádka, i když těch cizích výrazů tam občas bylo dost.
I když teď autorka čeká už druhé miminko přesto jsem měla obrovskou radost, že se jim to povedlo.
Rozhodně doporučuji všem, kteří mají podobný nebo stejný problém. Díky Ivče se jim alespoň na pár hodin/ dnů zlepší nálada.

03.05.2020 5 z 5

Spouštěč Spouštěč Wulf Dorn

Tak to bylo psycho. Od autora jsem četla knihu Fobie, která byla suprová, ale i tak jsem nevěděla co od knihy čekat. Jediné co jsem věděla tak velmi pozitivní recenze a prostředí psychiatrie.
Zpočátku jsem obdivovala silnou náturu a psychiku hrdinky, ale později bylo vše úplně jinak. Autor dokáže maximálně zmást a napnout čtenáře. Chvíli jsem opravdu nevěděla co se odehrává doopravdy a co je halucinace.
Dojem na mě udělal popis léčebných postupů z oboru psychiatrie.

20.03.2020 5 z 5

Rusalka Rusalka Ivana Nováková

Autorka se sice nechala inspirovat Twilight ságou,ale vytvořila naprosto originální a krásný příběh.
Na začátku mi hlavní hrdinka Silvie přišla dost nafrněná, ale postupně se její nátura změnila. Dokonce jsem se občas pousmála nad vtipnými poznámkami hrdinky.
Kniha je jednoduše napsaná a čte se rychle. Celý příběh se odehrává v krásném prostředí, které je dobře popsané.
Co se týče textu, tak je kniha psaná krásnou češtinou, která se dobře čte. Někdy mi chvilku trvalo zorientovat se kde se děj odehrává a co se v něm děje. Vůbec mně do příběhu neladila určitá slova ( šlaka, slzí, není-liž, apod.). V knize jsem si všimla i určitých nesrovnalostí. Hrdinka se dozvěděla, že má silnou alergii na železo, ale přitom si v klídku jedla steaky? ????

19.03.2020 4 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Nerada odkládám knihy. Kvůli velmi pozitivním recenzím jsem knihu přelouskala. I když mi to teda trvalo.
Na začátek musím kladně zhodnotit zajímavý námět knihy a negativního hlavního hrdinu, což mě oslovilo. Líbí se mi, že hlavní hrdina knihy nemusí být vždycky dokonalý.
Jsem asi divná, ale mě kniha prostě neoslovila. Hodně lidí je z toho na větvi, ale já ji hodnotím jako slabý průměr. A to jen díky cca posledním 50ti stranám, které mě konečně bavili. Nevím, asi jsem čekala více krve a masa.

05.02.2020 3 z 5

Dvojí mysl Dvojí mysl Martin Rousek

Musím velmi ocenit autorův nápad a rozmanitost fantazie.
Už od začátku se v každé kapitole dějí velmi zajímavé věci, žádná není nudná a neobsahuje takzvanou omáčku slov. Na mě jsou kapitoly dlouhé. Kdyby bylo po mém jednu kapitolu bych rozdělila na dvě.
K postavě Lilly musím říct to, tě mě ze začátku štvala. Přišlo mi, že pořád jen spí, jí a běhá. U čtení mě i obtěžovaly její sáhodlouhé většinou bláznivé myšlenky. Každopádně autor umí rozhodně krásně zmást, že i já jsem se občas ztrácela co je ve světě Lilly skutečné a co ne.
Rozuzlení mě moc bavilo,ale co ten brácha Desmond? U toho bych konec pozměnila a nechala ho tak jak byl během celé knihy.

05.02.2020 3 z 5

Hlava plná přízraků Hlava plná přízraků Paul Tremblay

Když jsem zjistila, že Stephena Kinga vyděsila tak jsem ji hned musela mít. Ale přiznám se, že jsem asi děj dost nepochopila protože jsem se u knihy vůbec nebála. Ano některé scény tak byly "ostrašující", kord když jde o malou holčičku, ale jinak za mě nic moc. Bohužel už ani nemám chuť si ji přečíst znovu, že bych přišla na to co mi unikalo a co jsem nepochopila, ale už se k tomu nedokážu dokopat.

01.01.2020 1 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Kromě toho, že se skoro každému kriminalistovi rozpadá osobní život tak rozhodně téma psychiatrické léčebny na mě udělalo dojem i osobnosti s různými nemocemi byli dobře popsaní. Škoda, že se jinak v ničem jiném neliší od ostatních detektivek...

01.01.2020 3 z 5

Krotitelka snů Krotitelka snů Simona Monyová (p)

Příjemné odpočinkové čtení s úsměvnými pasážemi. Kniha se rychle čte a děj díky krátkým kapitolám rychle ubíhá. Kniha parádně ukazuje jací jsou muži arogantní sobci, zejména pokud jsou v manželství (sorry chlapi).
Jako zdravotníka mě hrozně vytáčel přístup hlavní hrdinky je svému zdravotnímu stavu.
Jak hrdinka zmínila "kniha ze života", ale jelikož holduji spíš jinému žánru za mě slabší...

01.01.2020 3 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Promyšlený a zajímavý námět a rozuzlení. Elin a Vicky mě štvala. Celkově ty holky mě rozčilovali. Nemusela jsem se do knihy nutit, ale moc mě nepohltila. Písečný muž mě bavil mnohem víc.

01.01.2020 4 z 5

Anna O. Anna O. Matthew Blake

Mysteriózní příběh o spánku, náměsíčnosti, psychologii, zradě, pomstě a o tom, jak moc nás spánek dokáže ovládat a co všechno jsme schopni udělat aniž bychom to věděli.

Kniha mě zaujala hned svou anotací. Věděla jsem, že si ji prostě musím přečíst. Nemohla jsem odolat zajímavému námětu knihy. Vůbec jsem netušila co čekat, jen jsem doufala ve skvělý a zamotaný thriller.

Bavilo mě více pohledů, ale hlavní je Benův a Annin zápisník, který vše dělá ještě zajímavějším.
Dozvěděla jsem se i zajímavé informace o psychologii a spánku. Což beru jako super bonus k parádní knize.

Na konci místo rozmotání příběhu a zodpovězení otázek se děj zas možná až příliš zamotal a některé otázky se spíše objevily. Ale líbil se mi ten nečekaný šok.

06.06.2024 4 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Již po čtvrté jsem se vrátila do Skalistých hor se sérií Láska z Green Valley. Tentokrát byla v hlavní roli Annie, kterou jsme už poznali v předešlém díle (Nové sny), spolu s Colem, kterého známe už od dílu druhého (Nové sliby).
Takhle série mě prostě baví. Stejné prostředí, humor, dobře známé postavy, které pokračují ve svých životech dál a spolu s nimi poznáváme další postavy z městečka Green Valley.

Kniha se opět krásně četla a já si to moc užívala.
Smála jsem se nahlas při popichování mezi Annie a Colem. I když jsem zrovna Colea ze začátku (a vlastně už v druhém dile) nemusela, cestu si ke mě postupem čtení našel.
U Annie jsem se těšila na život automechaničky, ale toho tam bylo pomálu (a to je silný slovo). Ano, zotavovala se z nehody, ale stejně, čekala jsem víc.

Celá série jede podle určitého vzorce, který nijak extra nevybočuje a musím říct, že tady na tom dílu to bylo hodně znát. Ne, že by mě nebavil, ale už nepociťuji takový moment překvapení nebo napětí, jako u předchozích dílů. Mám ráda originalitu a tady už značně pokulhává. Chtělo by to něčím ozvláštnit, aby čtenáře něco překvapilo. Něco co zkrátka nečekal a v minulých dílech to nebylo.

27.02.2024 4 z 5

Už jsou tady Vánoce Už jsou tady Vánoce Vanda Bruckner

Mám dvě malé děti a otázky ohledně Vánoc, Ježíška a Mikuláše čekám každým rokem a říkám si: jak já jim všechno vysvětlím a budu to vůbec vědět?
Když mě @knihydobrovsky oslovilo s touto knihou, nezaváhala jsem právě kvůli tomu, že je plná vánočních tradic a zvyků a mohla by mi pomoci do budoucna umět odpovědět na dětské otázky.

S knihou se přeneseme do adventního času roku 1952, kde spolu s příběhem malé Aničky a Tomáška zjišťujeme, jak prožívali advent a Vánoce lidé na venkově.
V dnešní době se od tradic dost upouští, řekla bych a tady v této knížečce jich je plno. O mnohých jsem ani nevěděla nebo jsem netušila co vůbec znamenají.
Kromě jednoduchého příběhu v knize také najdeme kouzelné ilustrace, které vše ještě podtrhnou.
Také recepty nechybí. Na tradiční cukroví a pokrmy.
A na konci jsou všechny české pranostiky na prosinec.

Velmi milá adventní kniha pro děti i dospělé, která opravdu stojí za přečtení a probudí ve vás ducha Vánoc. Moc se těším až si ji se starším synem přečteme znovu.

19.01.2024 4 z 5

Potkáme se v Praze Potkáme se v Praze Julie Caplin

Příjemná odpočinková povídka tentokrát z Prahy. Děj je předvídatelný, což bych od takovéhle autorky nečekala, ale popis prostředí se moc povedl. Jako bych chodila pražskými uličkami. Co dalšího chválím, tak opět krásná obálka.

27.12.2023 3 z 5

Vše, čím pro mě jsi Vše, čím pro mě jsi Nora Welling

Musím zmínit tu boží obálku. Já tento typ jednoduchých obálek bez kýčů a postav prostě miluju.

Děj krásně plyne a příjemný příběh doplňují krásné popisy přírody, která je okouzlující.
Těšila jsem se na koně. Miluju je a miluju o nich číst. Proto mě taky zaujal první díl, kde o nich asi bude víc, jelikož Damián se jim věnuje.

V tomto příběhu se rozvíjí životy Nurie a Luíse (Damiánova bratra).
Luís se mi líbil pro svou upřímnost a syrové pocity z toho být najednou invalidou. Nedokážu si ani představit jak to musí být těžké. Luís si na nic nehrál. "Nemůžu chodit. Nelitujte mě. Nechci pomoct. A nebudu vám to nijak usnadňovat!" Tak Luís hodně přemýšlel a já mu to ani neměla za zlé.

Nurie si mě získala tím, že se nesnažila být jiná, ale zároveň mě jí bylo líto, jak neměla ráda sama sebe a měla nízké sebevědomí. Vlastně jsem občas hodně přemýšlela jestli ji chápu správně. A hlavně tu jejich zajímavou dohodu, která za mě nikdy nemohla dopadnout dobře.

Chemie se tomuto příběhu rozhodně nedá upřít. Byla cítit pokaždé, když se ti dva k sobě přiblížili. Prostě romantika každým coulem. To zaručuji.

Taky oboum postavám vidíme do hlavy. Mám ráda, když vím oba pohledy na danou věc a o tom víc mě čtení baví, když můžu říkat "...ale on/ona to tak nemyslí, nemůžeš to přeci tak brát..." apod.

Rozhodně se v blízké době pustím do toho prvního dílu o Damiánovi a Lindě a těším se na třetí díl o Ramónovi, což je třetí z bratrů Alvarézových.

22.09.2023 5 z 5

Někdo zůstává Někdo zůstává Laura Kneidl

Třetí díl série Někdo a za mě nejlepší. Celkově byl první díl nejzajímavější a druhý takový průměr, ovšem třetí si mě prostě získal postavami.
Alizu známe už od prvního dílu, Lucien se objevil v druhém a já se na ně hrozně těšila. I když chemie mezi nimi byla i nebyla a přišlo mi , že najednou si Aliza uvědomila, že na Luciena myslí víc, než by chtěla. I zvrat se dal rychle odhadnout, ale chcete to číst dál.

Obdivovala jsem, jak autorka dokázala vytvořit tak reálné a charakterově zajímavé postavy. Kéž bych je mohla potkat...

Série Někdo je nenáročné čtení, u kterého si odpočinete a budete milovat jak děj, tak i postavy.
A ty obálky také mluví za vše...

19.09.2023 5 z 5

Duše píše verše Duše píše verše Iva Vašková

Pro mě opravdu kouzelná kniha, kterou bych si mohla listovat hodiny. Nevím v čem je to kouzlo, ale působí na mě tak laskavě, nevinně a čistě. Stejně jako děti.

Nevyznám se v poezii. Buď se mi líbí nebo ne. Autorka dokáže verše napsat tak, aby byly hravé, snadno pochopitelné a dobře se četly.
Každou básničku doplňují i bohaté celostránkové ilustrace. Což za mě v dětské knize přidává na kvalitě. Dětská kniha bez obrázků je jako léto bez slunce.

Miluju knihy, které vám mají něco předat nebo naučit. A tady toho je. Hledání přátel nebo sama sebe. Zjištění a vyrovnávání s tím, že všichni nejsme stejní. Naučení se jedinečnosti a to, že každý má nadání na něco jiného. Že bysme neměli situace podceňovat a neusnout na vavřínech. Autorka se nebála ani tématu smrti, o které by taky dítě mělo vědět. To a mnoho dalšího si z knihy odnese jak dospělý tak i dítě.

Jak mám v autorčině prvotině (Řádky z lásky) své oblíbené básničky, tady tomu není jinak. Je to Básnička pro mámy, Tučňák naruby a Písnička o smrti.

13.06.2023 5 z 5

Dům nového života Dům nového života Marie Adams (p)

Mám ráda knihy z nemocničního prostředí a kor ty, které jsou přímo zaměřené na můj obor. Ze začátku všechny tři kamarádky pracují na porodním oddělení a když se osamostatní, je to ještě lepší. Moc se se mi líbil celkový přístup porodních asistentek k porodům a těhotenství celkově i přesto, že zastáncem domácích porodů nejsem, se mi myšlenka porodních domů moc líbí.

Hodně se v příběhu naráží na nedůvěru mezi personálem, zejména mezi lékařem a sestrou, což je bohužel stále aktuální. Toto téma se hodně řeší hlavně z pohledu Elly. Mladé porodní asistentky, která teprve nachází sama sebe a snaží se zjistit, co vlastně chce a přemýšlí o osamostatnění se.
Carola je další z kamarádek. Ta je opakem Elly. Je starší, má tři děti a manžela, který se snaží prorazit jako spisovatel. Během příběhu se i ona dozvídá co všechno má a čeho si vážit.
Porodní asistentka Susanne je vlastně hlavní postava, kolem které se celý příběh točí. (A jelikož vyšly tři díly, předpokládám, že další budou o Elle i Carole). Ta se snaží oprostit od minulosti a jít dál, ale moc jí to nejde. Hrozně by totiž chtěla poznat svou dceru, kterou musela dát k adopci. Lituje toho a nemůže to svým rodičům odpustit, protože ji to donutili udělat. Zároveň poznává sympatického Antonia, prodejce knih,který má ve stejné ulici jako je porodní dům knihkupectví. Bojí se vztahu a připojení k nějakému muži. Zároveň se všechny tři perou s tím, jak veřejnost reaguje na něco nového. Někdo je z porodního domu nadšený, jiný ho odsuzuje a byl by rád za jeho uzavření.

Začínám mít takovéto knihy v oblibě. Oddechovky z prostředí, které milujete. Žádné drasťáky, jen příběhy ze života.

26.05.2023 3 z 5