malpet malpet komentáře u knih

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Musím říct, že jsem už dlouho nedal tak nízké hodnocení. Knihu jsem poslouchal jako audio, a snažil se jí doposlechnout do konce, už jen z úcty k rétorovi, který si s tím dal tolik práce, ale bohužel všech 60 kapitol jsem prostě nedal. Kniha začala docela dobře, ale pak se rozplizla, děj se táhnul a chvílemi úplně ztrácel, až jsem si najednou uvědomil, že mně to už vůbec nezajímá, a asi i přežiju, když se nedozvím, kdo kuchaře zabil, nebo jak to vlastně vůbec celé bylo. Dobrá sonda do problematiky finských seniorů a finského sociálního systému vůbec, ale mně bohužel nezajímá aní jedno.

19.03.2021 1 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Za mně zatím druhá nejlepší kniha celé série.

12.03.2021 4 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Prsatice na obálce knihy, která slibuje jen akční střílečku, to není vůbec můj styl, ale příběh mně kupodivu chytil hned od prvního dílu a zatím nepustil. Opravdu pěkná práce, cesta postapokalyptickým Českem a Evropou, uvěřitelné postavy i děj, všechno pěkně odsýpá, žádná zbytečná vata. Dvojka byla možná ještě lepší, než jednička. Už se těším na pokračování! Vyposlechnuto jako audiokniha, za což bych dal šestou hvězdu, kdyby to bylo ještě možné :-)

09.02.2021 5 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Tuhle sérii s Enzo Macleodem jsem začal číst poctivě od prvního dílu. Ten mně chytil svým stylem i nápadem s částmi v bednách ukrytého těla, které vedou vyluštěním nápověd podle přiložených předmětů k dalším ostatkům. Dvojka byla trochu slabší, víno mám rád, ale tady ho prostě bylo trochu moc a kromě toho se tam toho zase moc nedělo. Zato trojka zase nabrala dech, pěkně svižně ubíhala, navíc tu proběhlo několik zásadních událostí (nebudu napovídat) snad si autor nevystřílel všechnu munici, aby něco zbylo i do dalších dílů.
Vyslechnuto opět jako audiokniha v podání báječného Davida Matáska. Za mně pět hvězdiček.

25.01.2021 5 z 5

Cesta tygra Cesta tygra Bernhard Moestl

Pěkně udělaná kniha, na mně ale asi tyhle motivační knihy nějak nefungují

17.01.2021 4 z 5

Vše o čaji pro čajomily Vše o čaji pro čajomily Karel Valter

Za mně zatím nejlepší kniha o čaji. Obsahuje nejvíc užitečných informací na jednom místě, je vidět, že autor je opravdu odborník a srdcař. Škoda, že se někde neobjevilo nějaké doplněné, aktualizované vydání, přeci jenom je to už dvacet let...

14.01.2021 5 z 5

Kritik Kritik Peter May

Moje druhé setkání s Enzem. Druhý díl nemá takový spád jako první díl, který byl dle mého trochu inspirovaný stylem Dana Browna, ale nakonec taky nebyl vůbec špatný. Postavy i příběh uvěřitelné, a navíc jsem se dozvěděl o francouzském kantonu Gaillac, vinařské oblasti, kterou jsem si zařadil jako tip na dovolenou :-) Posloucháno jako audiokniha čtená skvělým Davidem Matáskem.

13.01.2021 4 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Takhle si představuju dobrou sci-fi postapo knihu.
Uvěřitelný důvod nákazy, pěkně vyvedené reálie rozpadajícího se starého světa. Pár hlavních postav, které člověk stačí sledovat aniž by se musel vracet a ověřovat si kdo je vlastně kdo a co v té knize vůbec dělá. Svižný děj, co pěkně odsýpá. A závěr knihy...
Za mně 5 hvězdiček plus další za pěkně načtenou audioknihu :-)

19.11.2020 5 z 5

Jakubův cestovní deník Jakubův cestovní deník Jakub Čech

Tuhle knihu jsem četl opravdu dlouho, možná i celý měsíc, pěkně po večerech, jen pár kapitol, abych si jí náležitě vychutnal :-)

09.11.2020 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Druhý díl detektivní série s Huldarem a Frejou. Vyposlechnuto opět jako audiokniha v báječném podání Kláry Cibulkové. Před dalším dílem si dám trochu oddych a přečtu si něco lehčího, zvlášť při tom depresivním počasí začátku listopadu, co panuje venku za oknem :-)

04.11.2020 4 z 5

Moji milí drazí: o časech minulých, lidském štěstí a osudech Moji milí drazí: o časech minulých, lidském štěstí a osudech Marie Ulčová

Knihu jsem našel v knihobudce, odnesl si jí domu a udělal jsem dobře. Je psaná formou krátkých fejetonů původně odvysílaných v rozhlase. Tím trochu připomíná mého oblíbeného Františka Nepila. Náklad 3000 kusů není nijak závratný, proto tu asi ještě není žádný komentář, ačkoliv byla kniha vydaná už v roce 1998. Četl jí ještě někdo odsud z Databáze?

28.10.2020 4 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Po několika dílech série detektivek Chrise Cartera jsem si chtěl na chvíli "odskočit" k jinému autorovi, a vybral si podle dobrého hodnocení knihu DNA od spisovatelky, kterou jsem předtím neznal, navíc z dalekého severu. Kniha vyposlechnuta jako audio, za báječné načtení přidávám hvězdičku, jinak příběh mně příliš nechytnul. Vraždy dle očekávání zvrácené a bestiální, hlavní postavy Freyji a Huldara sice uvěřitelné, ale... za mně tomu prostě chyběl trochu větší šmrnc, odpich. Tři hvězdy.

27.10.2020 3 z 5

Darwin: Plavba na lodi Beagle Darwin: Plavba na lodi Beagle Fabien Grolleau

Pěkné ilustrace a dobře převyprávěná původní kniha. Já četl i Darwinův originál, ale chápu že pro dnešní generaci, která stěží udrží pozornost déle než 10 minut, je takovýto formát nejvhodnější.

15.10.2020 5 z 5

Na vandru s Reflexem VI. Na vandru s Reflexem VI. Jan Zvelebil

Další z této báječné série. Lonely Planet je sice fajn, ale není nad osobní pohled lidí, kteří nějakou dobu v té konkrétní zemi nebo městě žili.

03.10.2020 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Uff maso! :-0

01.10.2020 5 z 5

Hra na vraždu Hra na vraždu Agatha Christie

Další skvělý příběh Hercula Poirota, tentokrát už starého pána. Příběh mi překombinovaný vůbec nepřišel, vraha člověk tipuje v podstatě hned správně, jenže Agáta to zařídí tak, že tuhle stopu vzápětí opustí a pak už je podezřelý úplně každý :-)

01.10.2020 5 z 5

Zdravé břicho - klíč k vitalitě Zdravé břicho - klíč k vitalitě Pierre Pallardy

Kniha pěkně shrnuje celou problematiku, ale na druhou stranu jsem se nedozvěděl nic nového. I tak stalo za to si ji přečíst.

22.09.2020 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

(SPOILER) Pozor spoiler! Co k této knize napsat? Knihu jsem poslouchal jako audio, což přidalo malé plus za přednes a emoce do čtení vložené. Další plus za pokus o vykreslení celkem uvěřitelného originálního světa, který je vlastně postapo a ne nějaká imaginární planeta, kde se autor může už úplně utrhnout ze řetězu. Potom už to za mně zase tak slavné není. Hlavní hrdinka je místy nepříjemná hysterická holka, které jsem vlastně ani tak moc nefandil. Když už otevře pusu, tak se pořád na něco přechytrale ptá, že by jí člověk s chutí jednu ubalil. V jedenácti letech už si myslím, že rozdíl mezi holkou a klukem je natolik jasný, že nechápu, jak jí může 25 chlapů, notabene bez ženských, se kterýma je 24 hodin denně, neodhalit, i když je pořád zamotaná v jakémsi nikábu. Další věc - autorka si měla napřed zkusit v nějakém tom hábitu aspoň týden chodit, jinak by v tom hadru nemohla hlavní hrdinka dělat to, co v něm občas prováděla. A poslední výtka, která tu už zazněla několikrát přede mnou - nevím, kde berou autoři pocit, že když nemá dílo aspoň 5 pokračování, tak nestojí za nic. Jako román s vynecháním zbytečných popisů a vaty by to bylo možná lepší, na ságu typu Pán prstenů to prostě nemá. Další díl číst zkrátka nebudu. Snad jsem nikoho neurazil, ale takhle to vidím já :-)

10.09.2020 2 z 5

Věci z jednoho pokoje Věci z jednoho pokoje František Alexander Elstner

Miluju staré cestopisy, sem tam se dají ještě sehnat v antikvariátech poklady, jako tahle kniha, dokonce s vlastnoručním věnováním autora kamarádce Ančí Pšeničkové. Knihy Elstnera stejně jako Bauma nebo Zikmunda a Hanzelku jsem poznal díky dědovi, který znal tyto pány i osobně. V dnešní době šílených turistů honicích se z místa na místo jen kvůli fotkám na instagram jsou tyto dávné cestopisy z dob, kdy ještě bylo co objevovat, pohlazením po duši.

25.08.2020 5 z 5

Mirandolína Mirandolína Carlo Goldoni

Vyposlechnuto během pečení koláče jako audiokniha s báječnou Simonou Stašovou. Pěkně se poslouchalo, lehká vtipná oddychovka.

19.08.2020 4 z 5