Magdalena5 Magdalena5 komentáře u knih

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tak jsem si opět po x-té přečetla Máj, abych si ho mohla zapsat do četby. Na základní škole jsme museli recitovat část zpaměti a dodnes si to pamatuji. Ale k přečtení celého Máje jsem se dokopala až k maturitě. Vše má svůj čas. Je to pro mě dost důležitá věc. (zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj ...)

12.11.2020 5 z 5

Vůně prázdného pokoje Vůně prázdného pokoje Hana Pinknerová

Krásné střípky ze života, které jsou mi tak známé. Čím to asi bude? Věkem, prázdným hnízdem ...? Díky, paní Hanko.

05.11.2020 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Už jsem se dlouho tak nezasmála. Trefné postřehy ze života v této podivné době.

29.10.2020 5 z 5

Katuška a deset Katuška a deset Edgar Wallace

Od počátku zajímavá hra mladé, inteligentní Katuše a všímavého detektiva Michala jakoby se vůbec netýkala zločinu.

08.10.2020 5 z 5

Slávy dcera Slávy dcera Ján Kollár

Celé jsem to přečetla nahlas. Ze začátku jsem hodně škobrtala, ale později se mi to četlo stále lépe. Zvykla jsem si na stavbu a dost se mi to líbilo.
"Bůh když běhu světa cíle značil, neproměnil duše na služky, ale právo dcer jim dáti ráčil."

29.09.2020 5 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Po poslechu rozhlasové adaptace Strašidla cantervillskeho se mi vybavila dlouho zasutá vzpomínka na mé seznámení s tímto Wildovým dílem. V příloze nějakých novin v 70. létech jsem objevila černobílé veselé obrázky pana Boudy, kterého jsem znala z pohádkové knížky. Se zájmem jsem si prohlížela kostnaté chlupaté stvoření v různých podobách v boji s rozjívenými malými kluky. Přílohu jsem vystřihla, poskládala a pustila se do čtení a nelitovala jsem. Vůbec nevím, kde nakonec staré novinové listy skončily, ale Cantervilla si stále vybavuji podle prvního čtení.

20.09.2020 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Donutilův Pan presor je geniální, četla jsem již hodně let tomu nazad a oživlé audio na Dvojce mě utvrdilo v tom, jak parádní knihu pan Rosten napsal a pan Přidal přebásnil (jinak se to říci nedá).

11.08.2020 5 z 5

Dům u hřbitova Dům u hřbitova Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Dlouho jsem se ztrácela v postavách, ale ke konci jsem se našla a docela se mi vyprávění zamlouvalo.

05.08.2020 4 z 5

Toulky Polabím Toulky Polabím Jana Jůzlová

Díky za tipy na toulání. Krásné fotky poklidné krajiny

28.06.2020 5 z 5

Nápady laskavého čtenáře Nápady laskavého čtenáře Michal Viewegh

No, moc jsem se nenasmála.

21.05.2020 2 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Díky za přiblížení našich starších dějin, které nejsou tak známé.

10.05.2020 5 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Tak takového Urbana můžu, bez hororové fantazie s krásnými popisy periferie Prahy a vytříbeným jazykem. Budu muset pohledat ještě něco takového.

05.05.2020 5 z 5

Spirituál kvintet Spirituál kvintet Jiří Tichota

Výpravná kniha plná vzpomínek mi udělala velkou radost. I písničky na přiloženém CD - historické nahrávky i staré fláky v novém hávu. Díky, díky.

30.04.2020 5 z 5

Žáby Žáby Aristofanés

Žáby jsem četla v překladu V.B.Nebeského, chtělo to docela trpělivost na takovouto češtinu. Podařilo se mi to překousat a nakonec se mi tato antická komedie líbila.

25.04.2020 4 z 5

Případ pro Maigreta Případ pro Maigreta Jan Cimický

Přečteno na tabletu, velmi příjemné čtení, čeština pana doktora výborná, připadalo mi, že knihu poslouchám v autorově interpretaci.

13.04.2020 5 z 5

Poslední tečka za Rukopisy Poslední tečka za Rukopisy Miloš Urban

My, myslím, se už vpili.

06.04.2020 4 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Moje kafe, žádná třeskutá sranda, nádherná čeština, hořkosladké - prostě život.

06.04.2020 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Zjistila jsem, že po několikátém přečtení, shlédnutí filmu i divadelního představení ve zlínském divadle stále nemám zápis na databázi. Využila jsem tedy e-knih a opět se začetla. Pro mě dílko k neomrzení!

06.04.2020 5 z 5

Pláně a jiné povídky Pláně a jiné povídky Gabriela Preissová

Docela drsňárna

05.03.2020 4 z 5

Mezi akty Mezi akty Virginia Woolf

Moje první Virginie a asi první překlad paní Skoumalové, krásný jazyk, popisy i dialogy. Docela mám chuť na další.

04.03.2020 5 z 5