Maff Maff komentáře u knih

Nemesis Nemesis Larry Correia

A série nekončí! Ono by to ostatně asi bylo škoda. Autor prostě baví, dokáže opět přinést něco, do jisté míry očekávaného, ale přesto nového a překvapujícího. V okamžiku kdy se čtenář domnívá, že je seznamován s konečnou apokalypsou a tím pádem rozmetáním existence lidského světa, přijde ono pověstné světlo na konci tunelu a příběh je nasměrován k dalšímu pokračování. A pak nezbývá než se těšit na další díl a čas si krátit odhadováním o čem bude. A to je asi největší deviza celé série. Přestože jsou jednotlivé díly ukončenými celky, nepůsobí jen jako na sebe volně navazující epizody, ale logicky navazující části. Vlastní díl Nemesis je velmi povedenou ukázkou zmiňovaného, troufám si tvrdit, že dokonce celou sérii posunuje o level výš.

31.07.2015 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Ano, ano, ano, ne, ano. Ano za zpracování příběhu a jeho převyprávění (zatleskejme i překladateli), ano za spád a čtivost i přes rozsáhlost díla (autor se zabývá jednotlivými sekvencemi jen v nezbytně nutné míře, aby čtenář pochopil, jak ke které situaci došlo, či jakým směrem se bude příběh ubírat), ano za vyvarování se zbytečně plytkých a nudných popisných částí (i v nich se vždy něco děje a je jedno, zda autor popisuje intrikaření u dvora, hierarchii kláštera či jen snídani řádových bratří). Ne za rychlý závěr (závěrečná pasáž by si zasloužila větší rozpracování, oproti předchozím částem díla působí stroze). Ano za celkový dojem (kniha probouzí v čtenáři množství úvah a otázek, na něž však není v komentáři prostor). Závěr - doporučuji si přečíst i těm, kteří fantastiku normálně nemusí, stačí toto dílo chápat i jako pěkný dobrodružný středověký příběh.

15.07.2015 5 z 5

Císařský oheň Císařský oheň Robert Lyndon

Čtivě napsané dílo, vypravěčský talent autora pracuje naplno a čtenáře do děje vtáhne, což se však ukazuje Pyrrhovým vítězstvím. Čtenář, který se začte do děje, zjišťuje, že po přečtení několika stran se posunul v čase o několik hodin, ale po přečtení další stránky najednou poposkočí řádově o měsíce, přičemž mu není jasné, proč k takovému skoku došlo. Nepřehledně působí i skoky z místa na místo a to čtenář ani nesmí přemýšlet, jestli takové posuny by v daném čase a podmínkách byly možné. Tady musím souhlasit s některými předchozími kritickými komentáři. Ale vše je vyváženo vlastním příběhem a jak uvedeno v první větě komentáře, paradoxně i přes uvedené výtky, čtivostí díla. Závěr - toto dílo působí jako snaha vyždímat co nejvíce z povedeného prvního dílu, přesto má svou kvalitu, za přečtení stojí a pobaví.

09.07.2015 3 z 5

Ďábel Ďábel Donald Ray Pollock

Jak napsat knihu bez vyloženě kladného hrdiny ? Možná právě takovýmto způsobem. Autor zvolil postup výstavby příběhu metodou mikropříběhů jednotlivých postav, které postupně prolíná až k závěrečnému finále. Slušně napsaný thriller po jehož dočtení vás to svádí k názoru, že vše co se lidem děje je depresivní, sebezničující a řízené temnými silami. A je jen na čtenáři, zda to bude považovat za klad či zápor díla. Zda malá špetka víry v lepší časy by příběhu pomohla či uškodila. Rozhodně za klad považuji, že v příběhu vystupují normální, i když v uvozovkách, postavy, které ke svému jednání nepotřebují abnormální schopnosti, nepotírají fyzikální, případně i jiné, zákony a nepomáhá jim aspekt těžko uvěřitelné náhody. Závěr - doporučuji ke četbě tomu, kdo je právě unaven deštěm knih s hrdiny popsanými v předchozí větě.

28.06.2015 4 z 5

Zabiják Zabiják Jonathan Kellerman

Solidně odvedená práce, jednak autorova, jednak psychologa Delawareho a jeho parťáka detektiva Sturgise. Absence nadpřirozených a hrdinských kousků hlavních postav, zato však velmi dobře popsané řemeslo psychologa i detektiva, prostě jde to i bez zbytečných kudrlinek. A to je největší plus knihy. Minusem je skutečnost, že pachatele je možné vytušit již celkem dlouho před závěrem. Za přečtení však kniha stojí.

13.06.2015 4 z 5

Pašerák Pašerák Miroslav Žamboch

Ajajaj, nepovedlo se. Jak už v jiném komentáři zaznělo, je třeba ocenit snahu rozjet novou sérii, za plus považuji i téma paralelních světů umocněných výběrem lokace. Ale to je pohříchu vše. Celé dílko působí pouze jako v rychlosti a stručnosti převyprávěný příběh. Skoky v ději knihy si rychlostí nezadají se skoky mezi jednotlivými světy, což však není přínosem pro spád děje. Naopak to vede k jisté chaotičnosti. Na škodu by určite nebylo jednotlivé postavy, scény i dějovou linku více propracovat. Závěr - po přečtení tohoto dílu bych sérii asi odpískal, ale kvůli aspektům zmiňovaným v úvodu dám sérii ještě šanci v nějakém pokračování.

07.06.2015 1 z 5

Proroctví ráje Proroctví ráje Graham Brown

Průměrný thriller. Vezmi jednoho odrbaného životem zkoušeného dobrodruha, který je ovšem všeho schopen, okořeň ho ingrediencemi jako odvaha, čest, charakter, k tomu jako přílohu přidej krásnou, inteligentní, statečnou, všechápající ženu a coby oblohu nějakého padoucha, nejlépe trpícího představou globální likvidace lidstva a servíruj. K případnému dochucení přilož jako podtext omáčku s kritikou nadnárodních společností. Předkrmem, který navnadí, může být konflikt víry a vědy. Ovšem riskujete, že z toho menu bude pokrm alá dort pejska a kočičky. A k tomu se toto dílo blíží, naštěstí jen blíží. Závěr - kdo si toto dílo přečte, chybu neudělá, kdo si jej nepřečte, rovněž chybovat nebude.

04.06.2015 2 z 5

Legie Legie Larry Correia

Námět - sjezd lovců monster a následný boj se zhmotněnými nočními můrami - bezva nápad na jedničku. Bohužel, ve srovnání s předchozími díly série, zpracování už pokulhává, pro mne zatím nejslabší díl, asi se dalo z tohoto tématu vymáčknout více. Tomu, kdo tuto sérii teprve objevil, nedoporučuji tímto dílem začínat, ten kdo již nějaký ten díl přečetl, klidně po něm může sáhnout, opět, i přes úvodní výtku, totiž baví. A o to jde.

04.06.2015 3 z 5

Alfa Alfa Larry Correia

Zdánlivé odskočení od linie s hlavní postavou v Owenu Pittovi, a to jen proto, že zde tato postava nevystupuje, spíše platí, s využitím kulinářské terminologie, že se jedná o zvýraznění chuti servírovaného pokrmu zdraví neškodným emulgátorem. Prostě životní příběh Earla Harbingera si vyžádal vysvětlení a není na škodu, že se tak stalo v samostatném díle. Naopak vše působí jako základ pro uvaření bohatého pokrmu zvaného Lovci monster s.r.o.. Samotné dílo se čte vcelku pohodově, jako pozitivní hodnotím vkládání útržkovitých vzpomínek Harbingera, které pohledem do minulosti posouvají příběh do budoucnosti a zároveň i osvětlují historii vzniku Lovců. Stručně - kniha baví, uvolní a člověk se nemusí pracně prokousávat rádoby oduševnělými pasážemi, které do tohoto stylu nepatří. A na to ať vás klidně kousne vlkodlak.

12.05.2015 3 z 5

Devátá dívka Devátá dívka Tami Hoag

Ufff, dobrá četba, má humor, napětí, svižné tempo. Detektivka jenž si zaslouží dobré hodnocení a minimálně úvahu o jejím přečtení. Není zbytečně rozvláčná, děj má spád, jednotlivé mikropříběhy osob v příběhu jsou citlivě dávkovány, aby nerozmělňovaly hlavní dějovou linii. Snad jen závěr knihy, respektive rozuzlení, je zbytečně brzo předvídatelné a signalizované. Proto o jednu hvězdičku méně.

10.05.2015 4 z 5

Sahara Sahara Clive Cussler

Po dočtení se mi připomněl vtip o Chucku Norrisovi, jak se narodil ve srubu, který si vlastnoručně postavil. A k tomu lehká parafráze, že Dirk Pitt se v něm narodil také, bezprostředně poté, co Norrise vystěhoval. Bohužel musím konstatovat, že celá série má klesající tendenci. Z tohoto románu jsem zklamán. Autorovi bych odpustil takové maličkosti, jako že Pitt šestákem dokáže odšroubovat kryt vzduchotechniky rychleji, než mechanici ve formuli 1 vymění pneumatiky (s lehkou nadsázkou), či to že se improvizovaně postaveným katapultem trefí každou ranou barelem do jedoucího cíle, ale neodpustím mu to množství náhod a obrovské porce štěstí, které zvláště v tomto díle používá. Prostě zde platí, že méně někdy znamená více. A více tedy už není třeba dodávat.

10.05.2015 2 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Pobavilo, s chutí přečteno. Je to málo nebo moc? Chtít od této knihy víc by byla troufalost. Na druhou stranu naplnila, vzhledem k zvolenému stylu vypravování, očekávání. Tedy pobavila ..... je to málo nebo moc .......

03.04.2015 3 z 5

Mise, která musela selhat Mise, která musela selhat Shigor Birdman (p)

Po trochu pomalejším začátku, kdy si čtenář musí zvykat na styl vyprávění, trochu nepřehledný a kostrbatý, se již příběh rozeběhne a dokonce začne být i čtivý. Knížka se dá přečíst na jeden zátah stejně jako jen po stránkách.
Pokud vydržíte rozjezd, dostane se vám průměrného produktu, který neurazí ani nenadchne.

27.03.2015 2 z 5

Vykonavatel Vykonavatel Juan Gómez-Jurado

Další z románů zabývajících se dopady uzavřenosti a nečitelnosti Církve a jejím vztahem k dnešní společnosti. K plusu mu slouží, že k zajímavému nápadu a příběhu na toto téma nepotřebuje templářské rytíře, neohrožené archeology-ložky či vzácné listiny, které se náhle objeví, aby posunuly děj o krok dále. Obsahově se spíše blíží do kategorie takových děl jako je Mesiáš, Mlčení jehňátek či Sběratel kostí, kde tím poctivým "záporákem" je vyšinutý jedinec.
Bohužel čtivosti trochu ublížil překlad, kde překladatel ponechával zejména v profesních osloveních cizojazyčná slova, která působí rušivě, například od některých citací v Latině, jejichž význam je vyložen dále v textu nebo posléze tzv. pod čarou a které naopak v textu mají své místo a opodstatnění.
Závěrem shrnuto - nečekejte veledílo, ale slušně odvedenou práci, kterou doporučuji přečíst tomu, kdo chce zažít trochu napětí, něco málo konspirace, něco mrtvol jak se v příběhu o masovém vrahovi sluší, ale nepotřebuje detailní a hlavně barvité popisování brutálních scén, velkolepé bitevní scény mezi dobrem a zlem a superhrdiny, kteří vědí o všem ještě dříve, než to nastane.

24.03.2015 4 z 5

Charlungští bojoví obři Charlungští bojoví obři Louis Richard (p)

Pro toto mám označení literatura MHD. Ideální do dopravního prostředku, tedy pokud nejste řidič. Nenáročné, dobré pro ukrácení času.

09.03.2015 2 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Knihu je možno rozdělit na dvě části - v první nás autor seznamuje s hlavními postavami příběhu a jejich životními osudy, v druhé se již tyto zdánlivě nesouvisející životní příběhy sbíhají v jeden celek kulminující v přímé konfrontaci těchto osob.
Autor namixoval vcelku povedený koktejl z několika témat, která by sama o sobě vydala na román, přitom čtenář stačí sledovat dějové linie jednotlivých příběhů, popisné části jsou tak akorát dlouhé, aby nezačali nudit, naopak akční scény mají spád.
Kniha je čtivá a mohla by uspokojit jak čtenáře milujícího dějový spád, akci za akcí, tak i čtenáře preferujícího výstavbu příběhu a popisnost jednotlivých scén, poměr je tak akorát.
Na druhou stranu je třeba tolerovat skutečnost, že činy hlavního hrdiny jsou vedeny vyšším principem a jsou vždy morálně ospravedlnitelné, čemuž nevěří ani onen hrdina, že schopnosti kladných i záporných hrdinů jsou téměř nadpozemské a toho přejícího štěstí a náhod je v ději více, než by muselo.

09.03.2015