MadlenkaM MadlenkaM komentáře u knih

Demian Demian Hermann Hesse

Knihu jsem přečetla na dva „zátahy“. Tolik mě příběh bavil. Tak trochu byl i mým. Na konci jsem měla co dělat, abych se nerozbrečela.

Pravdou je, že Demian je v každém z nás, ale kdyby byl vedle nás, bylo by to častokrát o něco snazší a veselejší. Život by pak vlastně vůbec nebolel, jenže byl by to pak vlastně ještě život? .....

07.06.2021 5 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Moc se mi líbí, že vlastně každá z těch pohádek objasňuje to, proč jsou dnes věci tak, jak jsou z pohledu pana Čapka. Všechny příběhy jsou navíc strašně chytlavé.

23.05.2021 5 z 5

Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Oscar Wilde

Kniha má obsah bohatý, leč vskutku těžký. Myslím, že má sloužit především k mravní výchově a tak se v ní setkáváme se skutky nehezkými a s osudy smutnými. Zároveň je ale krásné, jak barvitě a s něžností autor popisuje věci a prostředí, v němž se hlavní hrdinové ocitají. Dochází zde k nádhernému kontrastu.

16.05.2021 5 z 5

Famfrpál v průběhu věků Famfrpál v průběhu věků Kennilworthy Whisp (p)

Do poloviny se kniha četla sama, pak ovšem nastal výčet všech týmů, které se účastní mistrovství světa a tam už to bylo trochu méně zábavné. I tak jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

09.05.2021 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

...divím se, že jsem zde nenechala komentář již po přečtení. No nevadí, napravíme!

Báječná kniha u které se člověk neubrání slzám z neutuchajícího smíchu! Kdo nečetl, prohloupil, kdo váhá, ať neotálí a pustí se do čtení. :-)

04.05.2021 5 z 5

Dětství je drama Dětství je drama Alice Miller

(SPOILER) Když jsem přečetla prvních pár stránek, bylo to na dlouhou dobu i mých pár posledních. Okamžitě mi bylo úzko... Postupem času, také díky terapii, jsem se ke knize vrátila. Ačkoliv jsem u ní pravidelně usínala, nakonec jsem ji dočetla. A světe div se, skoro nic si z ní nepamatuji. Ale kupodivu je mi lépe. :-)

Myslím, že kniha je vhodná pro všechny, kteří zkoumají příčinu svého duševno-emocionálního rozpoložení a ačkoliv by si rádi racionalizovali pomocí vzpomínek důvody, stále jim to nejde. Kniha odkazuje až do prvopočátku samotného bytí každého z nás a tyto momenty si bohužel nepamatujeme. Autorka jim ovšem vkládá velký význam, jelikož právě tyto dny, které jsme odkázáni na naše matky, tyto dny jsou ty stěžejní, které formují naše vnímání a naše budoucí psychické problémy. Zdá se to marné, ale pokud člověk odtruchlí to špatné, může se mu nejen ulevit, ale může také mít děti, které nebudou poznamenané tak, jako životy těch, o kterých tato kniha pojednává...

04.05.2021 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

To byla tak skvělá a báječná knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem. Strašně mě mrzí, že je tak kraťoučká... S láskou ji odložím do knihovny a ráda se k ní zase jednou vrátím.

14.03.2021 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Báječná kniha, která nádherně vykresluje lidské chování a přemýšlení.

Dějiny výtvarného umění Dějiny výtvarného umění Marie Černá

Ač je to učebnice, byla velice poutavá.

22.02.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Mně se kniha mooooc líbila. Krásně vysvětluje socialismus a jeho úskalí.

Život s vysokou inteligencí Život s vysokou inteligencí Monika Stehlíková

Co na knihu říct...

Částečně se mi líbila. Některá tvrzení jsou pravdivá. Ale nakolik je celkově kniha vědecky podložená mi není známo.

Co mi ale vcelku vadilo bylo, že autorka hodila do jednoho pytle spolu s inteligenčně nadanou pidi-menšinou i jedince, kteří vynikají ve sportu apod. Vážně jablka a hrušky?! Hovoříme přeci o lidech, kteří mají v IQ testech nadprůměrné výsledky. Ne ve sportu. Ne ve vaření. Na to jsou jiné tabulky, jiné testy a celkově je to i jiné téma.

Toto neseriózní odbočení celkově shazuje kvalitu knihy a relevantnost informací.

Korunu tomu nasazuje fb skupina, která je plná maminek, které se snaží vykřesat ze svého průměrně, až podprůměrně inteligentního dítěte novodobého Einsteina... Obávám se, že jiskrou v jejich přesvědčení jim byla právě tato kniha. Ale to je jen spekulace.

Závěrem ale oceňuji, že se tomuto tématu někdo věnuje. Jo, je to fajn. Jenže pokud bylo cílem pomoci nadprůměrně inteligentním, neměla by kniha mít mezery v logice a argumentaci. Mělo by se zdůraznit, že nestačí shledat, že se nás týkají jakési "symptomy", ale že bez odborného měření u odborníka není možné ani částečné potvrzení nadprůměrné inteligence. Za pár minut si na internetu také dokážu najít symptomy nesčetně nemocí a nabýt dojmu, že nemocná jsem. Sugesce je mocná věc a někdo by za poruchami potomků, či vlastních rád viděl něco, co tam není. Proto jen 2%. Proto tak málo... Protože když přijde na věc, je to jen drtivá menšina.

22.02.2021 2 z 5

Věřitelé Věřitelé August Strindberg

Kniha je skvěle napsaná, jen se mi nelíbí obsah. :)

07.01.2017 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Poutavý příběh.

04.01.2017 5 z 5

Černí baroni - Černí baroni I. Černí baroni - Černí baroni I. Miloslav Švandrlík

Skvělá, vtipná, čtivá kniha. Doporučuji.

18.06.2016 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Příběhy o Triffidech se mi prostě nelíbí... Přijde mi to celé takové zmatené.

17.06.2016 1 z 5

Ani ryba ani rak Ani ryba ani rak Jana Bryndová

Bohužel příběh i zpracování nic moc. Autorka v jednu chvíli dokonce zapomněla, že kartářky muž je na invalidním vozíku. A podobných omylů je v knize víc. Přijde mi, že je kniha odbytá.

17.06.2016 2 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Krásně ilustrovaná klasika. Co já jsem se jí načetla a naposlouchala. :-)

16.06.2016 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Nádherná filosofická kniha s poutavým příběhem. Rozhodně vlévá energii do žil. :-)

16.06.2016 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Knihu jsem si přečetla jen proto, že ji doporučuje hodně mých známých. Ale musím uznat, že to můj šálek kávy rozhodně není. Ovšem myšlenka je zajímavá.

16.06.2016 1 z 5

Život je pes Život je pes Jiří Žáček

Krásné fotografie s ještě krásnějšími básněmi a popisky. Velmi vtipné.

15.06.2016 5 z 5