Dějiny výtvarného umění přehled

Dějiny výtvarného umění https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41184/dejiny-vytvarneho-umeni-41184.jpg 4 38 38

Umění je součástí kultury každého národa. Kultura - soubor duchovních a hmotných hodnot - je vlastně všechno, čím člověk v průběhu dějin obohatil stav daný přírodou; proto do ní patří nejen umění a vědy, ale také náboženství, morálka, právo, politika, technika či ekonomika. Výtvarná kultura zahrnuje tvorbu nebo výrobu hmotných předmětů s estetickou hodnotou, tedy téměř všechno, co člověk vytvořil a co můžeme vnímat očima (popřípadě hmatem). Pojdem estetična - krásy - je ovšem proměnlivý a značně subjektivní. Nejvyšší kategorií výtvarné kultury je výtvarné umění, které současně patří i do kultury duchovní, protože odráží filozofické, náboženské, morální a jiné myšlení doby. Estetická funkce v něm však převažuje. Základními obory výtvarného umění, jemuž je věnována tato učebnice, jsou architektúra, sochářství, malířství a užité umění. Oborů užitého umění stále přibývá, některé naopak již zanikly (knižná malba, cínařství aj.).... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dějiny výtvarného umění. Přihlašte se a napište ho.

MadlenkaM
22.02.2021 5 z 5

Ač je to učebnice, byla velice poutavá.

veronika1751
28.06.2017

Perfektní knížka. Ani jsem nevnímala. že je to vlastně učebnice a četla to jako fascinující příběh.

Adelajda_4
14.06.2017 5 z 5

Hezká přehledová kniha, vše je zde poměrně hezky vysvětleno a pro mě to byla fajn opakovačka ke státnicím.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Dějiny výtvarného umění v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech1x