Dějiny výtvarného umění

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Umění je součástí kultury každého národa. Kultura - soubor duchovních a hmotných hodnot - je vlastně všechno, čím člověk v průběhu dějin obohatil stav daný přírodou; proto do ní patří nejen umění a vědy, ale také náboženství, morálka, právo, politika, technika či ekonomika. Výtvarná kultura zahrnuje tvorbu nebo výrobu hmotných předmětů s estetickou hodnotou, tedy téměř všechno, co člověk vytvořil a co můžeme vnímat očima (popřípadě hmatem). Pojdem estetična - krásy - je ovšem proměnlivý a značně subjektivní. Nejvyšší kategorií výtvarné kultury je výtvarné umění, které současně patří i do kultury duchovní, protože odráží filozofické, náboženské, morální a jiné myšlení doby. Estetická funkce v něm však převažuje. Základními obory výtvarného umění, jemuž je věnována tato učebnice, jsou architektúra, sochářství, malířství a užité umění. Oborů užitého umění stále přibývá, některé naopak již zanikly (knižná malba, cínařství aj.)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41184/dejiny-vytvarneho-umeni-41184.jpg 4.433
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Dějiny výtvarného umění

MadlenkaM
22.02.2021

Ač je to učebnice, byla velice poutavá.

veronika1751
28.06.2017

Perfektní knížka. Ani jsem nevnímala. že je to vlastně učebnice a četla to jako fascinující příběh.


Adelajda_4
14.06.2017

Hezká přehledová kniha, vše je zde poměrně hezky vysvětleno a pro mě to byla fajn opakovačka ke státnicím.

Romance
23.05.2017

Knížka je stručná a obsahuje malý slovníček pojmů a rejstřík cizích slov s výslovnostmi. Doporučuji k přípravě na maturitu z DVK.
Pozn.: Neobsahuje fotografie, je to jen textová knížka a sem tam se objeví nějaká popisná kresba.

Janca007
21.09.2016

Výborná kniha pro všechny, kteří se zajímají o umění, architekturu. Vše hezky vysvětlené, doplnění nákresy a obrázky. Dobrý pomocník pro studenty :-)

PB.
19.05.2014

Výborná kniha na pochopení souvislostí ve vývoji umění od pravěku po současnost. Autorka předkládá informace jasně a v přehledné struktuře doplněné o nastínění historického pozadí. Pro středoškolskou znalost je toto ideální souhrn teorie, který už jen stačí doplnit reprodukcí výtvarných děl (tady jednoznačně vede autorkou doporučený Pijoan).
Černá se především věnuje charakteristikám slohů a vysvětlováním spojitostí a návazností mezi nimi. Nepřehlcuje čtenáře jmény autorů, spíše se detailněji zabývá menším počtem těch stěžejních. Toto se však nedá říct o posledních kapitolách (zejména českého umění), které jsou jmény umělců přímo přesyceny, kvůli čemuž se text stává poněkud těžkopádným.
Navzdory tomu si kniha právoplatně zaslouží plný počet hvězd.

Lucilla
16.10.2012

Výborná přehledová záležitost zaobírající se především vývojem kultury a architektury - a to jak ve světě, tak i v českých zemích. Syntéza vhodná především pro studenty středních škol - moudrá volba pro základní orientaci v problematice.