LukasB.453 LukasB.453 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

zásadní kniha, stravitelná i pro mladší školáky (testováno na vlastních dětech). tohle, tohle číst! tohle poslouchat jako audioknihy (a tady beru na milost Josefa Vinkláře, namluvil audioknihu skvostně). ne pitomé babičky a jiné bukoliky zaprášené a zatuchlé nebo fantasy plytké a blbé.

09.07.2023 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

četl jsem jak Tmu (s hepíkem) tak Tmu 2.0 (bez hepíku, výzazně syrovější a bohužel věrohodnější). je tam jistá inspirace Wyndhamem (ostatně, kdo by mohl psát postapo a nebýt jím ovlivněn).

28.06.2023

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

asi mě to minulo ve správném věku, asi se mi dostalo do rukou moc pozdě, a nikterak neuhranulo, ba ani nezaujalo, a přistupuji k tomu s čím dál většími rozpaky. ergo zažívat dobrodružství, hrát si na dobrodružství, číst si o dobrodružství - potud dobrý. ale číst si o tom jak si někdo jiný hraje na dobrodružství? wtf?
což je můj problém s foglarovkami obecně. takové bezkrevné, jako máčet pytlíkový čaj zabalený ještě v igelitu. jako když pan farář žijící v celibátu radí s rodinnými problémy, jako panna porodní asistentkou.

21.06.2023 1 z 5

Pramáti, aneb: Poslední z rodu Borotínů Pramáti, aneb: Poslední z rodu Borotínů Franz Grillparzer

zapomenuté dílo zapomenutého autora. ale v povědomí čtenářstva dlí pevně zásluhou "světu podle Garpa" a příležitostně se jeho zásluhou slovo "grillparzer" používá jako rádoby světácké označení naivně romantického kýče.

21.06.2023

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

tahle kniha je něco jako rebarbora nebo zrající sýr. nelze k ní mít neutrální vztah. dulcián jako pohlavní život starých římanů, žánop.

21.06.2023 4 z 5

Lahvová pošta Lahvová pošta Petr Chudožilov

deziluze generace mých rodičů. a vine se tím tajemný a starobylý příběh osiřelé dcery vlašského kameníka, která byla ostříhána jako chlapec (snadno dostupný chlapec zrovna nebyl k dispozici) a zazděna do základů paláce (dle starého zvyku italských stavitelů). vzpomněl jsem si na to, když jedna kamarádka vyprávěla, že při rekonstrukci starobylého domu našli pod podlahou v každé místnosti kostru kočky v poloze nikoli pohřební.

15.06.2023 5 z 5

Pomsta cikánova sv. 2 Pomsta cikánova sv. 2 Josef Svátek

koupil jsem kdysi v antikvariátu za tři koruny, v takové té hrabací krabici venku. přečetl jsem knihu a poté jsem ji dal jako žertovný dárek jednomu kamarádovi, romskému hudebníkovi, a ten ji myslím moc neocenil a někde ji asi zahodil.

no nic, kniha je to neobyčejně pitomá až roztomilá, a kočovníky vykresluje jako Karel May indiány, a hlavní hrdina je celý Vinnetou.

15.06.2023

Tajga šumí Tajga šumí Nikolaj Apollonovič Bajkov

jakže se říká westernu co se odehrává na východě? ostern? tak tedy dejmetomu osternové povídky z tajgy z doby, kdy tam byl svět ještě v pořádku.

13.06.2023 5 z 5

Hore zdar! Hore zdar! Václav Kňourek

původně vycházelo na lezcec.cz na pokračování. menšinový žánr, sportovní/koníčkovské povídky jsou ošemetná záležitost, kdo neleze po skalách na Liberecku, ten knihu asi neocení, ale nás pár co to zajímá, považujeme tuhle útlou knížečku za naprostou srdcovku.

12.06.2023

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

velké americké trauma které se odráží v americké kultuře dodnes a ještě neřeklo své poslední slovo (třeba marťanská kronika by se měla číst aspoň s bazální znalostí této historie).

09.06.2023

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

to je ono! žádné pitomé za vlasy přitažené jezerní kotliny a bobří řeky, ale typické "prázdniny u babičky" - ne organizované tábory a stejnověké stejnopohlavní umělé kolektivy, ale přirozeně vzniklé vztahy s vrstevníky a místními nepříliš problematickými podivíny.

09.06.2023 5 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

jak je sakra možné, že před sedmdesáti lety tak brilantně popsal současné korporáty? nebo ty korporáty byly takové vždy? měl jsem za to, že v americe 50. let byla "sociální prostupnost" (nebo jak se tomu říká, možnost dítěte ze sotva gramotné rodiny vystudovat a stát se "něčím") největší možná, jaká nikdy a nikde v historii nebyla.

09.06.2023

Škola Malého stromu Škola Malého stromu Forrest Carter (p)

udělejme si takové malé intelektuální cvičení. zaměňme Apalačské hory za podhůří Českého středohoří, srub v horách za byt v paneláků s výhledem na měsíční krajinu povrchového dolu, ponechme milující prarodiče a dědečkovi pozměňme drobnou majetkovou kriminalitu (třeba nebude pálit whisky ale drobně distribuovat cosi nelegálního).
a co teď sakra s tím? jak to uchopit?
třeba že skoro každá rodina, kde je dítě milováno, není úplně zanedbáváno a není mu opravdu ubližováno je lepší než sirotčinec?

samozřejmě když jsem poprvé knihu četl, tak jsem téměř dojetím plakal, jakkoli dětství už odrostlý.

09.06.2023 4 z 5

Hvězdy a bouře Hvězdy a bouře Gaston Rébuffat

historicky první horolezecká kniha *), která nelíčí alpské výstupy jako smrtelně vážný hrdinský boj o život a kde lze najít aspoň kapku duchaplnosti. o jejích kvalitách vypovídá to, že když v roce 1957 vyšel český překlad, tak následujících třicet let se většina psů v horolezeckých rodinách jmenovala Gaston.

*) vlastně tedy ne první, vzpomeňme na Julia Kugyho, ale to byla úplně jiná doba a jiný styl horolezectví.

08.06.2023 4 z 5

Strašidlo z Mont Blanku - povídky pro milovníky hor a přírody Strašidlo z Mont Blanku - povídky pro milovníky hor a přírody Anne Sauvy

sportovní povídky někdy bývají neobyčejně pitomé a pro člověka, který svůj život nespojil s tím kterým sportem jako s vášní života, bývají divné, nudné a směšné. a Anne Sauvy se překročit tento stín podařilo. samozřejmě, není to žádný selindžr, ale (nejen) milovníkům hor kniha udělá radost.

08.06.2023 4 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

už v dětství, kdy jsem tuto knihu poprvé otevřel (někdy v osmi-devíti letech?) mi bylo něco zatraceně divné. až jsem pak na to přišel později, to divné byly ty De Neuvillovy rytiny zobrazující interiéry Nautilu - v ponorce přece nemůžou být tak vysoké stropy a takového místa všude, obrazy otomany, sochy...

Tři záhady Arktidy Tři záhady Arktidy Dmitrij Igorevič Šparo

pod dojmem této knihy jsme s kamarády "polárníky" někdy na konci devadesátek zkonzumovali několik záchůvek ze spíže z pozůstalosti babičky jednoho z nás, byla tam jedna vzácnost - francouzská plechovka kachních stehen v sádle z konce 60. let, pak nějaké ty trenčianské fazole s párkem z poloviny osmdesátek, podomácku zavařené lečo bez datace, nějaká ta paštika orezlá tak, že se nedalo určit ročení, a hlavně dvě lahve ještědského škrtiče (bylinné víno, originálním názvem ještědské bylinné). a potvrzuji zkušenost moskevských studentů - vše chuti lahodné, bez následků na zdraví.

07.06.2023

Huck je mnohem lepší než Tom. jak mě bylo vždycky líto, že nemáme moře a ani pořádnou řeku.

Vyhnaní z ráje Vyhnaní z ráje Vladimír Neff

mám tuhle knihu moc rád. trošku detektivka s pražskými figurkami, trošku lásky, trošku grotesky a hlavně ošuntělý unavený ďábel bydlící v podnájmu a nabízející plnění snů.

06.06.2023 5 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

při čtení mi neodbytně vyskakovalo - ten příběh přece znám. a ano, pak mi to došlo, to je přeci úplně stejný motiv, jako Hrabalovo "obsluhoval jsem anglického krále", ale syrovější a opravdovější, příběh zlého omezeného trpaslíka v dramatické době. (tím vůbec nechci Hrabalovi nasazovat psí hlavu, obě knihy mám, rád)

06.06.2023 5 z 5