lugh lugh komentáře u knih

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Drahý Ignácie
Stále častěji nabývám pocitu, že Tě potkávám kamkoli se hnu a podívám. Na úřadech, v politice a mnohokrát v jsme se potkali během mého života osobně. Někdy mám pocit, že pracuji v Levyho kalhotách. Nehledě k tomu, že se mou oblíbenou pochutinou na dlouhou dobu stal párek v rohlíku!
Knihu jsem poprvé četl asi v 16-ti letech a poté ještě mnohokrát. Vždy když mám splín utíkám k ní. Pokaždé mi zvedne náladu a poopraví můj světonázor, vždy se směji znovu a znovu až mi pylorická záklopka rezonuje.

21.12.2015 5 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Po přečtení tohoto díla jednoho zamrazí. Tolik utrpení, lidské zrůdnosti a zloby, na druhé straně naděje lidí, kteří se nevzdávají své touhy po svobodě a lidskosti . Tohle dílo by si měl přečíst každý aby si začal vážit osobní svobody. V současné době kdy svět stojí před dalším konfliktem blíž než kdy jindy je o to více aktuální.

27.01.2015 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Oproti předchozím dvěma knihám slabší. Postrádal jsem dynamičnost a prolínání příběhů na které jsem si zvykl u předchozích knih. Přitom období do kterého je kniha situována je bezesporu také zdrojem silných témat. No, možná by některé knihy neměly mít pokračování za každou cenu. Nehaním, jen konstatuji.

14.02.2020 2 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Ze začátku mě příběh zaujal, od tohoto autora jsem nic nečetl a byl jsem natěšený, příběh postupně gradoval, zápletka byla stále napínavější. Ale, konec - čistá tragédie. Měl jsem dojem, že celý příběh je postaven na pronásledování věřících během období komunistické vlády, velmi pěkné byly pasáže o tom jak celá STB pouze přerušila činnost a po převratu hodili jenom kostičky na ochutnání a my všichni jsme si libovali jak jsme porazili Hydru. Ale Hydře hlavy dorůstají, což bylo zpracováno bezvadně. Pak bohužel přišlo rozuzlení příběhu, templáři !! Proboha proč pořád templáři a jejich poklady, templářští mistři, kteří generace přežívají v utajení na Slovensku nebo na Moravě, žijíce na hranici chudoby , hlídající odkaz velmistra. Byl jsem zklamán, znechucen, zdrcen. Nechte už templáře minulosti.

26.06.2019

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Syrové vyprávění o osudech jedné rodiny, kterou zničila ideologie, která neznala slitování. Po skončení strastí II. světové války byla rodina zatažena do dalších, daleko děsivějších hrůzných prožitků a to ve chvílích kdy si všichni oddechli a nečekali už nic zlého. Jak krutá byla doba kdy si ani po porážce nacismu nemohl být člověk jistý životem, kdy nastupuje další zrůdná ideologie, jenž si člověka , který ji nijak záměrně neškodil našla kdekoli a zničila životy jemu i všem blízkým.
Po přečtení Souostroví Gulag jsem byl přesvědčen, že nic syrovějšího napsáno nebylo, mýlil jsem se.

25.12.2018

Dracula Dracula Bram Stoker

Dílo patří mezi klasiku hororové literatury, četl jsem ho poprvé jako kluk a od té doby ještě mnohokrát, pořídil jsem si ho i jako mluvenou knihu, několikrát jsem viděl filmová zpracování, ale nad knihu není. Vlastní fantazie při četbě je to nejlepší co může být.

08.01.2018 5 z 5

Mytologie Slovanů Mytologie Slovanů Aleksander Gieysztor

Velice pěkně zpracovaná kniha. Škoda, že takto zpracovaných knih o Slovanech vychází jako šafránu. Kniha čtenáři pomůže zorientovat se v poměrně složité spleti slovanských božstev, sleduje vývoj a vztahy mezi nimi, poodhaluje jejich vznik. Doporučuji všem zájemcům o historii.

18.07.2022 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Nebylo to špatné čtení, ale místy jsem se ztrácel. Nakonec jsem vydržel, příběh se složil a měl jsem jasno. Na mne to bylo místy rozvleklé, nepřehledné. Čekal jsem asi víc, autor je označován za velmi čtivého, ale já tento názor nesdílím. Snad jiná kniha, uvidíme.

01.12.2018 3 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Oproti filmu má kniha spád, ale zvláštní ponurý konec. Ale po celou dobu četby udržuje čtenáře v napětí. Zkusím další knihy. Vzhledem k tomu, že kriminálky nejsou mým oblíbeným tématem uvidím k čemu se dopracuji.

29.10.2018 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Velmi sugestivní, mrazivé a drsné svědectví o životě v koncentračním táboře. Vylíčení života, který balancuje mezi strachem z toho co přinese zítřek a nezlomnou vůlí přežít a předat svědectví pokolením budoucím. Knihy jako tato popisují život, který si neumíme ani představit a hlavně bychom ho nechtěli zažít. V Osvětimi jsem se byl podívat a i po těch letech cítí člověk tu hrůzu, která v těch místech zůstává, jdete cestami po kterých před vámi šli statisíce, miliony ztrápených, zmučených lidských bytostí. Každá taková kniha napomáhá tomu aby jejich odkaz nezůstal zapomenut.

05.01.2018 5 z 5

Kašpárek a Spejbl v říši pimprlat Kašpárek a Spejbl v říši pimprlat Frank Wenig

Tuhle knihu jsem jako dítě miloval, přečetl jsem ji mockrát a jako autorka předchozího příspěvku jsem ji někomu z kamarádů zapůjčil a tím o ni přišel. Dnes , kdy mám vnuka budu ji muset znova koupit abych ji mohl vnoučkovi přečíst.

20.02.2016 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Mě nadchla, trošku podivný konec, ale jinak zajímavý, místy mrazivý příběh. Od obou dílů Aristokratky se kniha liší, ale stojí za přečtení. rozhodně budu další dílo páně Bočka sledovat se zájmem.

17.11.2015 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Od tohoto titulu resp. autora jsem čekal víc. Závěr byl chaotický, podivně spletený. Slovenská verze Blair witch, ale hodně nedotažená.

06.05.2020 3 z 5

Jákobovy barvy Jákobovy barvy Lindsay Hawdon

Děsivá kniha, jedna z těch u kterých jde člověku mráz po zádech a je vděčný za to, že jej ta doba minula. Tento druh knih by měl být povinnou četbou, aby nebylo zapomenuto. Už se mi párkrát stalo, že se někdo z mladých zeptal jestli ten holokaust vůbec byl.
Doporučuji také knihu : Nabarvené ptáče od Kosinského.

25.11.2017 5 z 5

Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Sámo - Velký vládce Čechů a tajný vyslanec krále Chlothara Josef Bernard Prokop

Při četbě tohoto díla jsem se opravdu a do písmene nadřel. Příběh byl podivně flikovaný, jako bez nápadu. Dost jsem se nudil, Sámo mi chvílemi připomínal klaďase bez výrazného osobního šarmu. Příběhem jsem se prokousával a doufal, že na další stránce se rozjede, bohužel - nedošlo k tomu. Zaujala mne titulní stránka knihy a název, ale zde platí plně: "Nesuď knihu podle obalu. "

27.09.2017 3 z 5

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Co napsat ? Vše již bylo řečeno. Snad jen, že se vůbec nedivím hudebníkům, kteří si básně pana Gellnera vybrali a jejich texty dotvořili hudbou. Ony básně k tomu skoro samy vybízejí svojí uhrančivostí a syrovostí. Prostě nádhera. I když krátké, přesto výstižné, přesné.

23.09.2017 5 z 5

Svědek na zabití Svědek na zabití Jaroslav Kmenta

Z knihy jde až hrůza, nikdy jsem si nedělal luze o tom jak fungovala, potažmo funguje šedá ekonomika v naší zemi. Ale po přečtení knihy jsem zbaven zbylých iluzí o morálce, etice a jakékoli důstojnosti v politice. Propojení veksláků, pohrobků socialismu, novodobých gangsterů, politiků, policejních složek a dalších zúčastněných přivádí k názoru, že snažit se žít podle norem a práva je pouze pro lid dělný.

03.04.2021 4 z 5

Básně Básně François Villon

Villon, student, básník, zloděj, vrah, trestanec, milenec, to vše byl. Nikdo neví jak a kde skončil svoji životní pouť. Vzdělaný darebák a opilec, který napsal nádherné básně. Milovník života i žen, tulák a i moralista, blázen i myslitel. Člověk s velkým srdcem a prázdnou kapsou. Tepal nepravosti a pokrytectví a sám se jich dopouštěl. Rozvířil vody, urazil kde koho z tehdejších mocných, církevní potentáty nevyjímaje a odešel bez rozloučení.
Buď s bohem Františku Villone, ať už Tvé kosti leží kdekoli.

11.10.2019

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Uhtered je už dědeček ve věku, kterého v tomto období dosáhl málokdo, ale dědouš je vitální, zkušený bojovník. Trošku už to zavání fantastičnem . Je možné, že dobře živený šlechtic cvičený v boji nějakým způsobem prokličkoval až do tohoto věku.
Na druhé straně, jaké by byly příběhy bez něj, jeho poměrně svérázného názoru na život ? Stal se mým nejoblíbenějším pohanem, který možná ani pohanem není.

09.10.2019 4 z 5

Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV. Lucemburský

Karel IV promyšleně budoval a pečlivě hlídal co se o něm napíše, připravoval svůj obraz pro současné i budoucí pokolení. Měl svého oficiálního kronikáře a pečlivě cenzuroval vše co o něm napsal, byl schopný politik, ale i manipulátor. To ovšem neubírá knize na zajímavosti, leč ne vše ze svého života do ní napsal a o něčem se zmínil jen letmo. Na druhou stranu, kdo by dával na odiv své temné činy a myšlenky, ačkoliv i tací se najdou.

17.01.2018 4 z 5