lugh

Tajemství českých kronikTajemství českých kronikPetr Čornej

Vlastním vydání z roku 1987. Kniha je zajímavá a čtivá. Už v této knize se dá najít spousta zajímavostí o husitech, husitské době, Václavu IV. Kniha se celkově zabývá dobou husitství před i částečně po porážce husitů a to nezaujatě, což na dobu kdy byla vydaná je celkem podivuhodné jelikož všechna díla té doby vykreslovala husity dle požadavků doby, tedy jako předskokany komunismu. Mne oslovila část věnovaná Václavu IV, kdy autor jako jeden z mála k tomuto králi přistupuje objektivně, nepoužívá obecné šablony o králi opilci, neschopném a líném, ale zamýšlí se nad jeho postavením po převzetí vlády po otci, který nasadil laťku tak vysoko, že téměř nebylo možné se mu vyrovnat. Celkově, velice dobrá kniha, která vychází z dobových kronik a nestraní ani jednomu táboru.

Temné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první SlovanéTemné počátky českých dějin: Odkud k nám přišli a jak žili první SlovanéJindřich Kačer

Nezbývá než souhlasit s lazarus. Knihu jsem koupil víceméně ze zvědavosti, jsem zhruba ve třetině a už je mi jasné, že se budu muset nutit ji dočíst. V podstatě jde jen o knihu výpisků a citací našich archeologů a historiků doplněnou fiktivními povídkami ve kterých dává autor prostor své fantazii o zmíněných tématech. Nutno říci, že z mého pohledu fantazii velmi jednoduché, nudné.
Pokud se chcete o starých Slovanech něco dozvědět, přečtěte si díla autorů o kterých se kniha zmiňuje resp. z nich vychází. Že by jste se dozvěděli něco nového nebo převratného zcela jistě nehrozí.
Takže za mne - velké zklamání a pocit vyhozených peněz. Je zajímavé co vše jde dnes publikovat, mám neodbytný pocit, že jde o dílko ve formě čtenářského deníku a slohových prací.

04. lednaodpad!

Svědek na zabitíSvědek na zabitíJaroslav Kmenta

Z knihy jde až hrůza, nikdy jsem si nedělal luze o tom jak fungovala, potažmo funguje šedá ekonomika v naší zemi. Ale po přečtení knihy jsem zbaven zbylých iluzí o morálce, etice a jakékoli důstojnosti v politice. Propojení veksláků, pohrobků socialismu, novodobých gangsterů, politiků, policejních složek a dalších zúčastněných přivádí k názoru, že snažit se žít podle norem a práva je pouze pro lid dělný.

03.04.2021

Jak to bylo s partyzányJak to bylo s partyzányB. Nebojsa (pseudonym)

Knihu jsem četl už před lety. Docela dost mě zaujala. Nejen, že jsem se dočetl informace se kterými jsem se do té doby nikde nesetkal, ale zásadně se změnil můj pohled na partyzánské hnutí. Nejsem sice přesvědčen, že to všude probíhalo stejně, ale i tak to bylo až tragikomické zjištění. O nejtěžších dobách našeho národa jsem měl asi představy zmanipulované základní školou, kde partyzán byl skoro nedotknutelný polobůh. A sovětský, to bylo nejvíc ze všeho !! Také poválečné osudy tkzv. partyzánů byly velmi zajímavé, v lecčem vysvětlují současnou politickou scénu. Jsem rád, že jsem knihu četl, ale upřímně doufám kvůli tisícům lidí padlých v odboji a jejich památce , že všichni nebyli jako někteří hrdinové těchto stránek.

16.12.2020

Kolymské povídky (40 povídek)Kolymské povídky (40 povídek)Varlam Šalamov

Hodně zajímavé čtení, po Solženicynově Gulagu tak trošku odlehčená forma, spíš mi někdy přišlo , že se autor pohybuje v nadhledu, lehce filozofuje o smyslu muklovského bytí. Tím nechci tvrdit, že by dílo nemělo určitou hloubku, bezesporu má, ale takovou jemnou, decentní.

06.05.2020

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Od tohoto titulu resp. autora jsem čekal víc. Závěr byl chaotický, podivně spletený. Slovenská verze Blair witch, ale hodně nedotažená.

06.05.2020

Ohnivý sloupOhnivý sloupKen Follett

Oproti předchozím dvěma knihám slabší. Postrádal jsem dynamičnost a prolínání příběhů na které jsem si zvykl u předchozích knih. Přitom období do kterého je kniha situována je bezesporu také zdrojem silných témat. No, možná by některé knihy neměly mít pokračování za každou cenu. Nehaním, jen konstatuji.

14.02.2020

JedJedAndrzej Pilipiuk

Poněkud slabší než předchozí knihy, ale na druhou stranu kde pořád brát zápletky. Přiznám se, že je mi poslední dobou sympatičtější Semen než Jakub, ale možná je to jen momentální stav mysli.

14.02.2020

Seznam sedmiSeznam sedmiMark Frost

Nebylo to špatné, ale na druhou stranu od člověka, který se podílel na TWIN PEAKS bych čekal propracovanější zápletu do které bude víc zakomponována H.P. Blavatská. Přesto se příběh čte velmi dobře, často jsem jej podvědomě porovnával s dílem A.C. Doyla ze kterého bezesporu vycházel. Někdy jsem si musel připomínat, že nečtu S. Holmese. Jsem zvědavý na druhou knihu Šest mesiášů.

12.02.2020

William Wallace: Statečné srdceWilliam Wallace: Statečné srdceJack Whyte

Pokud má někdo pocit, že se v knize bude odvíjet příběh z filmu Statečné srdce, bude zklamán. Příběh není špatně napsán, ale pro milovníky akční literatury bude přinejmenším nudný. Hodně podrobně popsané scény ze života, rozhovory postav .Pozitivní je snaha o vykreslení oné doby ve které se příběh skutečného Wiliama Wallace formoval .

26.11.2019

O život princeznyO život princeznyJan Bauer

Všechny díly mi hodně připomínají díla pana Vondrušky, nevím kdo čerpal z koho, pakliže vůbec, ale příjde mi to bez výrazného nápadu. Občas děj přechází v těžko uvěřitelné sekvence, které vždy skončí happy endem. Co se týče historické věrohodnosti, nezkoumal jsem nic blíž, jelikož je kniha čirá fikce s občasnými dobovými jmény a místy.
Jako historická detektivka, průměrná, místy podprůměrná. Ale na druhou stranu snaha se cení.

23.10.2019

BásněBásněFrançois Villon

Villon, student, básník, zloděj, vrah, trestanec, milenec, to vše byl. Nikdo neví jak a kde skončil svoji životní pouť. Vzdělaný darebák a opilec, který napsal nádherné básně. Milovník života i žen, tulák a i moralista, blázen i myslitel. Člověk s velkým srdcem a prázdnou kapsou. Tepal nepravosti a pokrytectví a sám se jich dopouštěl. Rozvířil vody, urazil kde koho z tehdejších mocných, církevní potentáty nevyjímaje a odešel bez rozloučení.
Buď s bohem Františku Villone, ať už Tvé kosti leží kdekoli.

11.10.2019

Válka vlkůVálka vlkůBernard Cornwell

Uhtered je už dědeček ve věku, kterého v tomto období dosáhl málokdo, ale dědouš je vitální, zkušený bojovník. Trošku už to zavání fantastičnem . Je možné, že dobře živený šlechtic cvičený v boji nějakým způsobem prokličkoval až do tohoto věku.
Na druhé straně, jaké by byly příběhy bez něj, jeho poměrně svérázného názoru na život ? Stal se mým nejoblíbenějším pohanem, který možná ani pohanem není.

09.10.2019

Rudý kapitánRudý kapitánDominik Dán

Ze začátku mě příběh zaujal, od tohoto autora jsem nic nečetl a byl jsem natěšený, příběh postupně gradoval, zápletka byla stále napínavější. Ale, konec - čistá tragédie. Měl jsem dojem, že celý příběh je postaven na pronásledování věřících během období komunistické vlády, velmi pěkné byly pasáže o tom jak celá STB pouze přerušila činnost a po převratu hodili jenom kostičky na ochutnání a my všichni jsme si libovali jak jsme porazili Hydru. Ale Hydře hlavy dorůstají, což bylo zpracováno bezvadně. Pak bohužel přišlo rozuzlení příběhu, templáři !! Proboha proč pořád templáři a jejich poklady, templářští mistři, kteří generace přežívají v utajení na Slovensku nebo na Moravě, žijíce na hranici chudoby , hlídající odkaz velmistra. Byl jsem zklamán, znechucen, zdrcen. Nechte už templáře minulosti.

26.06.2019

Dějiny Anglie: ZákladyDějiny Anglie: ZákladyPeter Ackroyd

Velmi pěkně a čtivě zpracované dějiny Anglie, někde mi malinko chybělo větší rozpracování některých událostí, ale celkově jsem byl spokojen. Hned jsem zakoupil druhý díl. Uvidíme zda-li bude tak dobrý jako první.

10.02.2019

OrdálOrdálFrantišek Kalenda

Strašlivá slátanina, kde nudu střídá trapnost a z každé stránky čiší beznadějné kopírování, bez nápadu. Souhlasím, že tato kniha je ztrátou času pro čtenáře. Dočetl jsem s nasazením všech sil, nikdy jsem knihu nevyhodil, ale tentokrát jsem se musel dost přemáhat abych to neudělal. Ani nevím proč jsem dal hvězdu, snad soucit.

25.12.2018

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Syrové vyprávění o osudech jedné rodiny, kterou zničila ideologie, která neznala slitování. Po skončení strastí II. světové války byla rodina zatažena do dalších, daleko děsivějších hrůzných prožitků a to ve chvílích kdy si všichni oddechli a nečekali už nic zlého. Jak krutá byla doba kdy si ani po porážce nacismu nemohl být člověk jistý životem, kdy nastupuje další zrůdná ideologie, jenž si člověka , který ji nijak záměrně neškodil našla kdekoli a zničila životy jemu i všem blízkým.
Po přečtení Souostroví Gulag jsem byl přesvědčen, že nic syrovějšího napsáno nebylo, mýlil jsem se.

25.12.2018

GladiátorGladiátorSimon Scarrow

Jako většina knih od pana Scarrowa i tato byla čtivá, napínavá. Jsem veskrze spokojený, čtení bylo příjemné, ale už mě trošku unavuje jak oba hrdinové všechny nesnáze zvládnou a vyřeší. I když tato kniha má otevřený konec a děj pokračuje v další knize. Proto sáhnu i po tomto pokračování. Na druhé straně autor píše knihy zajímavé a neodvrací se od historických faktů.

24.12.2018

Američtí bohovéAmeričtí bohovéNeil Gaiman

Nebylo to špatné čtení, ale místy jsem se ztrácel. Nakonec jsem vydržel, příběh se složil a měl jsem jasno. Na mne to bylo místy rozvleklé, nepřehledné. Čekal jsem asi víc, autor je označován za velmi čtivého, ale já tento názor nesdílím. Snad jiná kniha, uvidíme.

01.12.2018

Banderovci - hrdinové, nebo bandité?Banderovci - hrdinové, nebo bandité?Milan Syruček

Od knihy jsem čekal víc, rozvleklá, místy nudná. Souhlasím s Jack93- chtěl jsem si přečíst více o Banderovi, ale o něm samotném tam toho moc není. Také o nestrannosti se dá hodně polemizovat. No, možná mám jinou představu o nezaujatém pohledu než autor. Na druhé straně, stovka lidí , stovka názorů.

04.11.2018

Meč v bouřiMeč v bouřiDavid Gemmell

Pěkně napsaná kniha, nejvíce mne zaujal fiktivní svět autora, který vycházel z reálných historických témat a keltské mytologie. Autor se šikovně vyhnul nutnosti dodržení historických skutečností a mohl se plně soustředit na příběh. Jsem naprosto spokojený a těším se na další knihy.

04.11.2018

Purpurové řekyPurpurové řekyJean Christophe Grangé

Oproti filmu má kniha spád, ale zvláštní ponurý konec. Ale po celou dobu četby udržuje čtenáře v napětí. Zkusím další knihy. Vzhledem k tomu, že kriminálky nejsou mým oblíbeným tématem uvidím k čemu se dopracuji.

29.10.2018

Karel IV - Vlastní životopisKarel IV - Vlastní životopisKarel IV. Lucemburský

Karel IV promyšleně budoval a pečlivě hlídal co se o něm napíše, připravoval svůj obraz pro současné i budoucí pokolení. Měl svého oficiálního kronikáře a pečlivě cenzuroval vše co o něm napsal, byl schopný politik, ale i manipulátor. To ovšem neubírá knize na zajímavosti, leč ne vše ze svého života do ní napsal a o něčem se zmínil jen letmo. Na druhou stranu, kdo by dával na odiv své temné činy a myšlenky, ačkoliv i tací se najdou.

17.01.2018

DraculaDraculaBram Stoker

Dílo patří mezi klasiku hororové literatury, četl jsem ho poprvé jako kluk a od té doby ještě mnohokrát, pořídil jsem si ho i jako mluvenou knihu, několikrát jsem viděl filmová zpracování, ale nad knihu není. Vlastní fantazie při četbě je to nejlepší co může být.

08.01.2018

Znojemská rotunda a Velká MoravaZnojemská rotunda a Velká MoravaJaroslav Zástěra

Vzhledem k tomu jak často se v poslední době v tisku objevují zprávy o tom, že vědci nebo historici musí poupravit svůj náhled na tu či onu událost ve světle nově nalezených důkazů či faktů, jsem přesvědčen, že teorie pana doktora Zástěry nemusí vůbec býti utopickou či hodnou vysmívání.
Vzhledem k tomu jak zatvrzele se držíme částí naší historie například příchodu "Praotce Čecha" , který je pouhým literárním zpracováním nadaných kronikářů nebo zbožným přáním malého národa, který zejména v období rakousko- uherska cítil obrovskou potřebu pozvednout národní hrdost , chápu, že další úpravu našich národních dějin by leckdo nemusel ustát. Pro mne je kniha pana doktora Zástěry jednou z možných variant naší historie.

08.01.2018

Fotograf z OsvětimiFotograf z OsvětimiMaurizio Onnis

Velmi sugestivní, mrazivé a drsné svědectví o životě v koncentračním táboře. Vylíčení života, který balancuje mezi strachem z toho co přinese zítřek a nezlomnou vůlí přežít a předat svědectví pokolením budoucím. Knihy jako tato popisují život, který si neumíme ani představit a hlavně bychom ho nechtěli zažít. V Osvětimi jsem se byl podívat a i po těch letech cítí člověk tu hrůzu, která v těch místech zůstává, jdete cestami po kterých před vámi šli statisíce, miliony ztrápených, zmučených lidských bytostí. Každá taková kniha napomáhá tomu aby jejich odkaz nezůstal zapomenut.

05.01.2018

Mabinogi – keltské pověstiMabinogi – keltské pověsti neznámý, neuveden

Keltská mytologie vlastně její část, fragment příběhů nádherného národa a s nímž jsme spřízněni.
Keltská mytologie je obrovsky rozvinutá . Vzhledem k tomu, že Keltové , resp. druidové nezaznamenávali své učení písemně, ale učili se je zpaměti přišli jsme o mnohé vědění což je obrovská škoda.

19.12.2017

Prastaré pověsti českéPrastaré pověsti českéPetr Mašek

Na rozdíl od toho co jsme mohli číst ve Starých pověstech českých je dílo složitější, ale velmi zajímavé. Pan Jirásek psal pro lid obecný, pan Mašek spíš pro odborníky a milovníky historie. A tak to má být. Jsem spokojen, nadšen a doufám, že tímto autor nekončí.

BratrstvoBratrstvoO. Bowden (pseudonym)

Po přečtení Renesance jsem tajně doufal v posun a zlepšení příběhu, nedošlo k tomu.
Naopak, stejně jako v prvním díle zůstala naprosto stejná linie jen přibylo víc postav. Zakončení opět předvídatelné, bohužel jsem se rozhodl, že každou rozečtenou knihu dočtu. Tentokráte jsem svého předsevzetí trpce litoval, nicméně zkusím ještě třetí díl snad se něco změní.

RenesanceRenesanceO. Bowden (pseudonym)

Čekal jsem něco víc, nejsem poznamenán hrou, ale i tak mě příběh zpočátku zaujal, ale od třetiny knihy jsem si jen zoufal. Zrodil se další superhrdina, občasné problesknutí historických postav je osvěžující. Ale celkově slabý, v mnohém předvídatelný děj s průměrným koncem. Zkusím ještě druhý díl, ale nečekám výrazný posun.